Uygun Krediler

Ziraat Bankası Sera Kredisi ve Desteği 2023’te Veriliyor Mu?

Ziraat Bankası Sera Kredisi ve Desteği 2023’te Veriliyor Mu?

Sera kredisi aynı zamanda örtü altı tarım faaliyeti olarak bilinmektedir. Devletin desteklediği bu kredi türünde çiftçiler en çok Ziraat Bankası sera kredisi başvurusu yapmaktadır. Vade gün sayısının fazla olması ve belirli bir süre geri ödemesiz olması nedeniyle tercih edilen bu kredinin yıllık faizi de düşüktür. Aynı kredi kapsamında çiftçiler işletme kredisi alarak da devlet desteklerinden yararlanabilir.

Seracılık sektöründe faaliyet göstermek isteyen ya da yatırım yaparak seralarını geliştirmek isteyen çiftçiler, tadilat işlemleri için de bu krediden yararlanabilmektedir. Yatırım maliyetinin %75’ini karşılayan sera kredisi ayrıca ipotek teminatlı olarak alınabilmektedir. 120 ay vade ile alınabilen bu kredinin geri ödeme süreci 1-3-6 ve 12 ayda bir yapılabilir. 2023 yılında sunulmaya devam edilen bu kredi 7 sene vade ile verilirken ilk 2 yıl geri ödemesiz olarak alınabilmektedir.

Ziraat Sera Kredisi 2023 Başvuru Belgeleri

Sera kredisi almak isteyen bir çiftçi ilk olarak çiftçilik belgesini hazırlamalıdır. Ayrıca kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesiyle beraber aşağıdaki evraklarla başvuru yapılır;

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah
  • Teminat belgeleri
  • Seraya ait olan ekspertiz belgesi
  • Tadilat ya da yeni sera için proforma
  • Fatura

Bu belgeler ile Ziraat Bankası sera kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Bankanın gerekli kontrolleri sağlamasının ardından bazı teminatlar da talep edilebilir. Günümüzde yerli üretime destek amacıyla Ziraat Bankası dışında KOSGEB ve Denizbank ve Şekerbank’tan da bu krediyi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Faiz Oranları

Yukarıda sıralanan belgeleri hazırladıktan sonra 7 yıl vadeli sera kredisi almak isteyen çiftçiler yatırımların yüzde 75’i kadar kredi kullanabilmektedir. Başvuruların banka şubelerine yapılmasıyla beraber kısa sürede yatırımcılara geri dönüş gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda yıllık faiz oranı yüzde 8,25 olan bu kredinin aylık faiz oranı da yüzde 0,68’dir.

12 ay vadeli olan sera kredilerinin yıllık faizi yüzde 8’dir. 12 aydan 4 yıla kadar olan kredinin faiz oranı ise yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Son olarak 4 yıldan daha yüksek krediler ise yüzde 11 faiz oranıyla yatırımcılara sunulmaktadır.

Ziraat Bankası, seracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla kredi miktarlarında ciddi rakamlara ulaşmıştır. Çünkü ülkemizin pek çok noktasında seracılık faaliyetine uygun bölgeler bulunmaktadır. Buna ek olarak üretim faaliyetlerinin artması için verilen sera kredilerinin düşük faizli olduğunu unutmayın.

Ziraat Bankası Sera Kredileri Şartları

Arazi büyüklüğünün en az 1 dekar olması şartıyla verilen bu krediyi almak için gerekli olan diğer şartlar;

  • Örtü altı kayıt sistemine kayıtlı olmak
  • Sera kurulacak tarım alanının, üretim faaliyetlerine uygun olması
  • Söz konusu projenin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından onay alması şeklindedir.

Bu şartlara uyum sağlayan çiftçiler rahatlıkla Ziraat Bankası sera kredisi alabilir. Ayrıca projenin onaylanması sürecinde hem banka hem de Tarım Kredi Kooperatifi tarafından gerekli incelemeler yapılmaktadır. Ziraat Bankası Tarım Kredisi bölümünden bankanın bütün faizsiz kredi desteklerini inceleyebilirsiniz.

Şekerbank’tan Çiftçiye Sera Kredisi

Şekerbank, üretim metotlarını daha modern hale getirmek isteyenler için sera kredisi vermektedir. Örtü altı tarım ile serada üretim yapanların ısıtma, modernizasyon, gübre, sera yapımı ve ambalajlama gibi giderlerinin karşılanması amacıyla kredi veren bankanın 60 aya varan vadelerle hizmet sunduğu bilinmektedir. Ayrıca yatırım tutarının %75’ine kadar kredi veren Şekerbank en önemli şart olarak, minimum 2 yıllık sera tarımcılığı konusunda deneyim sahibi olunması gerektiğini paylaşmaktadır.

Denizbank 60 Ay Vadeli Sera Kurma Kredisi

Günümüzde Ziraat Bankası sera kredisi ile beraber oldukça rağbet gören Denizbank, tarımsal projeler için faaliyetlerine devam etmektedir. Üreticilerin yanı sıra tarımsal işletmelerin sera inşası ve bakımıyla ilgili yatırımlarına ve maliyetlerin rahatlıkla karşılanması amacıyla 60 ay vadeye kadar kredi sunmaktadır. Kredi kullanım oranı da diğer bankalarda olduğu gibi yatırım miktarının yüzde 75’i kadardır.

Sera Kurmak için Devlet Destekleri

Örtü altı tesisler için 30 bin TL’ye kadar destek veren KOSGEB, en az 1000 metrekarelik alan için bu krediyi sunmaktadır. Ayrıca tüm kentlerde 20 binlik nüfusun altında yaşayarak tarımla uğraşmak isteyen çiftçilere sunulan sera kredisi basınçlı sulama sistem içerikli olan seralar için de verilmektedir. Yine de girişimcilerin daha çok Ziraat Bankası sera kredisi hizmeti aldığını söylemek mümkündür.

Sıfırdan sera kurmak isteyen çiftçilere verilen bu destek için Tarım Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Ancak hibe almak isteyenler KOSGEB başvurusu yapmalı ve daha sonra girişimcilik eğitiminden başarıyla ayrılarak projesini kuruma sunmalıdır.

Bu yazı, güncel 11.09.2023 tarihinde tarafından Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Sera Kredisi ve Desteği 2023’te Veriliyor Mu?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Sera Kredisi ve Desteği 2023’te Veriliyor Mu?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.