web analytics
Uygun Krediler

Ziraat Bankası Satılık Araçlar Nasıl Alınır? (ÖNEMLİ DETAYLAR)

Ziraat Bankası Satılık Araçlar Nasıl Alınır? (ÖNEMLİ DETAYLAR)

Ziraat Bankası kredi veya diğer banka borçları yüzünden haciz konan araçları kendi platformu üzerinden satışa çıkarmaktadır. Satış işlemi ihale usulü ile internet ortamı üzerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası satılık araç işlemleri ile ilgili bilmeniz gereken önemli bazı detaylar bulunmaktadır. Sürecin işleyişi, araç teslimi ve üyelik gibi bir çok gözden kaçan önemli detayları yazdık.

İcralık Olmuş 2. El Araç Nasıl Satın Alınır?

Öncelikle e-aracsatis.ziraatbank.com.tr adresine giriş yaparak satın almak istediğiniz aracı belirleyiniz. Araç belirleme işleminden sonra araç için bir teklif sunmanız gerekmektedir. Sunacağınız teklif için aracın teklife konan fiyatının en az %6’sı kadar teminatınızın olması gerekiyor. Yani aracın sitede ki satış bedeli 100.000 TL ise 6.000 TL teminat yatırmanız gerekiyor.

Peki teminat nasıl yatırılıyor? Teminat yatırma işlemi Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek satış ihalesi için teminat yatırmak istediğinizi belirtin. Akabinde şube buradaki şartnameyi imzalamanızı isteyecektir. Bankaya yatıracağınız teminat nakit olarak istenmektedir. Bunun dışındaki teminat listesi şartname içerisinde belirtilmektedir.

Yatırmış olduğunuz teminata ait dekont ve şartnameye ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisinin de şubeye teslim edilmesi gerekmektedir.

Tüzel kişiler için; ihale yılına ait, Ticaret Sicil Memurluğundan alınmış ana sözleşme/Ticaret Sicil Tasdiknamesi, şirketi temsile yetkili kişi/kişilerin kim olduğunu gösteren temsil belgesi ve temsile yetkili şahısların noterde düzenlenmiş imza sirküleri,

Diğer tüzel kişilerde; yetkili organlar tarafından yetkili kılınan temsilciye ait tasdikli temsil belgesi ve imza sirküleri; ihaleye vekâleten iştirak edilecekse ihale ve açık artırmalara iştirak ve araç satın alma yetkilerini içeren noterde düzenlenmiş vekâletname ve imza sirküleri.

kaynak: ziraatbank.com.tr

Ziraat Bankası Satılık Araçlar Sistemine Üye Olma

Ziraat Bankası Satılık 2. El Araç Giriş Ekranı
Ziraat Bankası Satılık 2. El Araçlar Giriş Ekranı

Bankaya yatırmış olduğunuz teminatın ardından vermiş olduğunuz belgelerle kayıt işleminiz başlatılmaktadır. Kaydı tamamlanan kişilerin sisteme girmek için kullanacakları şifreler cep telefonlarına ve mail adreslerine gönderilmektedir. Kullanıcı girişi yaparken gerçek kişileri TC kimlik numarasını, tüzel kişilerin vergi numaralarını kullanması gerekiyor. Sisteme girişinizi gerçekleştirdikten sonra teklifinizi internet üzerinden anında verebilirsiniz.

Şubede açtırdığınız kullanıcı hesabınız için size bir adet geçici şifre gönderilecektir. Sisteme ilk girdiğiniz anda bir kereye mahsus olmak kaydıyla yeni şifrenizi belirlemeniz istenecektir. Ayrıca ilerleyen dönemlerde veya şifrenizi unutmanız halinde aşağıda bulunan şifremi unuttum butonuna tıklayarak gerekli bilgileri doldurunuz. Doldurduğunuz bilgilerin bankaya vermiş olduğunuz bilgilerle aynı olması gerekiyor. Aksi halde şifre yenileme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Başka banka üzerinden kredi kullanarak ihaleye katılabilirsiniz. Fakat ikinci el araçların kredilerinde yaş şartı bulunmaktadır. Detaylar için 2. el taşıt kredisi yaş sınırları ve faizleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Satılık Araç İçin Teklif Verme Aşamaları

Yukarıda vermiş olduğumuz internet adresine girdikten sonra üst menüde bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayarak giriş işlemini gerçekleştiriniz. Sisteme ilk girişiniz olduğu için kişisel bilgilerinizi güncellemeniz için aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

Araç Satış İşlemi Öncesi Bilgi Güncelleme Ekranı, Ziraat Bankası satılık araçlar
Bilgi Güncelleme Ekranı

Kişisel bilgilerinizi güncelledikten sonra teminat yatırdığınız araca ait sayfaya yönlendirilirsiniz. Araç ilanının hemen yanında “Teklif Ver” butonu bulunmaktadır. Bu butona basarak araç için teklifinizi gönderebilirsiniz. Teklif verme ekranı aşağıdaki gibidir.

Ziraat Bankası satılık araç için Teklif verme ekranı
Ziraat Bankası satılık araçlar için Teklif verme ekranı

Teklifi ver butonuna bastıktan sonra çıkan ekranda “Teklifi Onayla” butonuna da basmanız gerekiyor. Araca ilk teklifi siz verdiyseniz ihaleyi 4 günlük süre için başlatırsınız. 4 gün boyunca sizden başka araç teklifi gönderen olursa SMS ile tarafınıza bilgilendirmeler gelecektir. Araca teklif verirken sitede yazan başlangıç fiyatının altında verilen teklifler kabul edilmemektedir.

Ziraat Bankası 2. el araç satışı ihalesinin bitimine 30 dakika kala yeni bir teklifin gelmesi durumunda ihale, o tekliften sonra 30 dakika daha uzar. Yani ihale bitimi için kalan son 30 dakika içerisinde yeni teklif gelirse o ihale 30 dakika daha uzar. Bu süreç teklifler kesilene kadar devam etmektedir. İhale sonunca aracın yeni sahibine ve teklif veren diğer kişilere ihale ile ilgili SMS gönderilmektedir. Ziraat Bankası KDV mükellefi olmadığından dolayı satış bedeline KDV ilave edilmemektedir.

Öneri: Bir önceki yazımızda kredisiz araba almanın yollarından bahsettik. Senetle Araç Satan Galeriler hakkında yapmış olduğumuz detaylı araştırmayı inceleyebilirsiniz.

Teminat İadeleri Şu Şekillerde Yapılır

  • Banka şubesine giderek ihaleye katılım ücretini yatırdıktan sonra ve ihaleye teklif vermeden 15 gün beklenmesi durumunda teminat iadesi yapılmaktadır.
  • Teklif verilen satılık aracın başkası tarafından alınması durumunda teminat iadesi yapılmaktadır.
  • Satışta olan aracın satışı banka tarafından iptal edilmesi durumunda teminat iadesi geri yapılmaktadır.

İhaleye katıldıktan sonra ihaleyi kazanan kişi belirlenen süre içerisinde şubeye gidip satış işlemlerini gerçekleştirmediği takdirde yatırmış olduğu teminatı geri alamaz. Banka tarafından bu teminat gelir olarak kaydedilir.

Otomatik Teklif Sistemi İle İhaleye Katılabilirsiniz!

İhaleye katılım işleminde tekliflerinizi vermek için her defasında sisteme giriş yapmanıza gerek yok. Belirlemiş olduğunuz üst limite kadar teklifiniz otomatik olarak artırabilmektedir. İhale süresi boyunca otomatik teklif artırma limitinizi yeniden belirleyebilirsiniz. Vermiş olduğunuz teklifin üzerinde bir teklif gelirse, minimum artış tutarına göre otomatik olarak o kişinin üzerinde bir teklif sunarsınız. İhale boyunca menuel veya otomatik tekliflerin aynı olması durumunda teklifi ilk veren öncelikli durumdadır.

Araç Satışı İçin Fatura Kesiliyor Mu?

Araç satışının gerçekleşmesinden sonra banka tarafından tarafınıza dekont verilmektedir. Fatura kesilmemektedir.

Sitede Belirtilen Araçlar İçin KDV Ödenecek Mi?

Ziraat Bankası KDV mükellefi olmadığından ötürü satış işleminde de KDV ilave edilmemektedir.

İhaleyi Kazandım, Noter Ücretlerini Kim Ödeyecek?

Ara devir işlemlerine ait bütün masraflar aracı alan kişiye aittir. Güncel fiyat listeleri için Noter Ücret Tarifeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yatırdığım Teminatla Her Acara Teklif Verebilir Miyim?

Hayır. Şubeye teminat yatırmak için gittiniz zaman hangi araç için yatırdığınızı belirtiyorsunuz. O araç için yatırdığınız teminatla başka araç ihalesine katılamazsınız.

Kredi Kullanarak İhalede Ki Aracı Alabilir Miyim?

Ziraat Bankası satılık araç ihaleleri tamamen peşin ödeme ile yapılabilmektedir. Taksitlendirme veya kredi ile satışı yapılmamaktadır.

Bu yazı, güncel 22.07.2020 tarihinde tarafından Taşıt Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Satılık Araçlar Nasıl Alınır? (ÖNEMLİ DETAYLAR)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Satılık Araçlar Nasıl Alınır? (ÖNEMLİ DETAYLAR)" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ayhan dedi ki:

    gördüğüme göre patlamışsın… büyük geçmiş olsun