Uygun Krediler

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme 2024 (VİDEOLU Anlatım)

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme 2024 (VİDEOLU Anlatım)

Ziraat Bankası Kredi notu sorgulama işlemi için hazırladığımız bu sayfamızda videolu anlatımın yanı sıra, çok önemli bilgilere yer verdik. Örneğin diğer ücretsiz öğrenme yollarını anlattık. Kredi notunuz kaç olursa kredi kullanabilirsiniz gibi bir çok detayı aktardık.

Öncelikle, sorgulama işleminin sadece internet sitesi üzerinden veya banka şubesi üzerinden yapılabildiğini bildirmek isteriz. Mobil uygulama üzerinden sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Sorgulama işlemi sırasında yaşayacağınız sorunlar veya soracağınız sorular için yazı sonundaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme Adımları (İnternet)

Kredi skorunuzu internet üzerinden öğrenebilmek için Ziraat Bankası İnternet bankacılığı kullanıyor olmanız gerekiyor. İnternet bankacılığı kullanan kişiler aşağıdaki adımları takip ederek kredi notunu 1-2 dakika içerisinde öğrenebilir. Kredi notu öğrenme işlemi için web sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Mobil uygulama üzerinden KKB Risk raporu sorgulaması yapılamamaktadır.

 • Öncelikle Ziraat Bankası internet şubesine giriş yapınız.
 • Akabinde ekranın sol bölümünde bulunan “Başvurular” bölümüne tıklayınız.
 • Açılan sayfada ki seçeneklerden en alta inerek “Çek ve Risk Raporu” bölümüne tıklayınız.
 • KKB Risk Raporu” bölümüne tıklayınız.
 • Burada işlemin ücreti ve diğer bilgiler yer almaktadır.
 • Rapor Detay Türü bölümünü “Detaylı” olarak işaretleyiniz. (Kredi notunuzu etkileyen sebepleri görmek için.)
 • Akabinde işlem ücretinin alınacağı hesabı seçtikten sonra e-posta gönder butonuna tıklayınız.
 • Ziraat bankası kredi notu öğrenme işleminin tamamlanabilmesi için aktif e-mail adresinizi yazmalısınız. (Rapor bu maile gönderilmektedir.)
 • Mail adresinize görerek sonuç raporunuzu inceleyebilirsiniz.
 • Yazı sonundan videolu bir şekilde sorgulama adımlarını izleyebilirsiniz. Fakat yazımızda bahsettiğimiz diğer önemli hususları da incelemenizi öneriyorum.

Kredi Notu Sorgulama Ücreti Değişebilir!

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama Ücreti Ne Kadar?
Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Ziraat Bankası üzerinden yapmış olduğunuz KKB sorgulama işlemi için belirli bir ücret kesintisi yapılmaktadır. Aslında bütün bankalar bu ücret kesintisini yapmaktadır. Fakat bu ücret bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Ziraat bankası kredi notu sorgulama işlemi için kesilen miktar 9,74 TL‘dir. Örneğin findeks.com üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi için alınan ücret 6 TL+ KDV‘dir. Turkcell üzerinden SMS ile öğrenme işleminde ise bu tutar 14 TL olmaktadır.

Bankaların bazı kredili ürünlerini kullanmanız halinde dönem dönem bu işlemler kampanya dahilinde ücretsiz olarak verilebilir. Fakat genel anlamda bankalar üzerinden yapacağınız sorgulama işlemlerinde belirli bir ücret tahsil edilmektedir. Peki ücretsiz öğrenmenin bir yolu yok mu? Tabi ki var. Aşağıdaki başlıktan da ücretsiz öğrenmenin yollarını listeledik.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulamanın Diğer Yolları – 2024

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl e-devlet üzerinden ayda bir kereye mahsus olmak ücretsiz kredi notu öğrenebileceğimiz duyurulmuştu. E-devlet şifresi olan vatandaşlar belirli adımları takip ederek kullanabilecekleri kredilerin limitlerini ve kredi notlarını görebilirler. Öğrenme adımları için E-devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama sayfasına gidebilirsiniz.

İkinci bir yol ise banka şubeleri üzerinden öğrenme adımıdır. Müşterisi olduğunuz bankaya herhangi bir işleminiz için gittiğinizde bireysel müşteri temsilcisinden kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Örneğin kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsunuz. Bankada ki bireysel müşteri temsilcisine güncel kredi skorunuzu da öğrenmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Bu işlemi müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri üzerinden de deneyebilirsiniz.

Galericiler ve emlakçılar üzerinden risk raporunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu iş yerleri müşterilerine kredi kullandırdıkları için findeks’ten ticari paket almaktadırlar. Ticari paket kullandıklarından ötürü kredi notu sorgulama işlemleri sınırsız gibi bir şey olabilmektedir. Bu şekilde de anında kredi skorunuzu sorgulatabilirsiniz. Bu yollar ile Ziraat Banksı kredi notu öğrenme işlemine gerek kalmadan ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2024’te Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi notu kredi veya kredi kartı alabilmeniz için neredeyse hayati öneme sahiptir. Kredi notu sistemi ile bankalar kişilere olan güvenlerini sağlarlar. Bankaya kredi başvurusu için gittiğiniz zaman ilk olarak aylık belgelenebilir gelirlerinize ve akabinde kredi notuna bakılmaktadır. Kredi otunun düşük olduğu durumlarda kredi alma şansı düşmektedir.

Aylık geliriniz yeteri kadar yüksek olsa da kredi notunuzun düşük olması, aylık kredi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmadığınız anlamına gelmektedir. Bankalar kredi verecekleri bireylere güvenmek isterler. Bu güveni de geçmiş bankacılık işlemlerinize bakarak kazanırlar. Bu sayede her banka geçmişte yapmış olduğunuz bütün bankacılık işlemlerini görebilir.

Peki kredi notumuz düşük olunca kredi alamaz mıyız? Alabilir tabi ki. Fakat bu ihtimal bira daha düşük olabilir. Ayrıca banka ek teminatlar (ipotek ve kefil) isteyebilir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar yazımızda konu hakkındaki detaylara yer vermiştik.

Ziraat bankası kredi notu neden önemli? ve Kredi notunu etkileyen sebepler
Kredi notunu etkileyen sebepler

Yukarıda görmüş olduğunuz bileşenler kredi notunuzu oluşturmaktadır. Bankalara olan mevcut borçlarınız ve ödeme alışkanlıklarınız bu notun oluşmasında %70 etkiye sahiptir. Yüksek bir kredi notuna sahip olmak için öncelikle mevcut ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmalısınız.

Kredi Çekmek İçin Ne Kadar Kredi Notu Lazım?

Ziraat bankası kredi notu öğrenme işlemi neticesinde ne kadar kredi alabilirim? sorusunu sormuşsunuzdur muhakkak. Bunun yanıtı ise not aralığı ile belirlenmektedir. Aşağıdaki tabloda yer alan tablodaki not aralıklarına göre kredilendirilirsiniz.

ziraat bankası kredi notu öğrenme işlemi sonrasında kredi kullanabilmek için ne kadar kredi kredi notu lazım?
Kredi kullanabilmek için ne kadar kredi kredi notu lazım
 • 1- 699 En Riskli: Kredi kullanma ihtimali oldukça düşük bir puan aralığıdır.
 • 700- 1099 Orta Riskli: Gelire bağlı olarak kredi kullanma ihtimali olabilir.
 • 1100- 1499 Az Riskli: Gelire bağlı olarak ve teminatlar ile kredi kullandırılabilir.
 • 1500- 1699 İyi: Kredi kullanabilir.
 • 1700- 1900 Çok İyi: Kredi kullanabilir.

0 Kredi Notu: Ziraat Bankası kredi notu sorgulama işleminde kredi notunuzun sıfır çıkması kredi kullanamazsınız anlamına gelmemektedir. Notunuzun sıfır çıkması veya hesaplanamaması sizin uzun süredir kredi veya kredi kartı ürünü kullanmamanızdan kaynaklıdır. Uzun süte boyunca hiç bir bankacılık ürününü kullanmadıysanız notunuzun oluşmaması doğal bir durumdur. Ve bu durum kredi almanıza engel değildir.

Sonuç:

Yazımızda kredi notunu öğrenme konusunda ki bütün alternatifleri verdik. Bunun yanı sıra kredi notunuzun kaç olması gerektiğini de sizler için araştırdık ve yazdık. Kredi kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey ödemelerinizi düzenli bir şekilde, geciktirmeden yapmaktadır. Düzenli ödeme yapmanız ve borçlarınızı geciktirmemeniz durumunda kredi notunuz bir kaç ay içerisinde yükselecektir. Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere yazabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme Ücreti Ne Kadar?

Şuanda güncel olarak öğrenme ücreti için 9,74 TL alınmaktadır.

Ücretsiz Sorgulama İmkanımız Var Mı?

Evet. Yazımızda kredi notunuzu ücretsiz olarak sorgulayabileceğiniz diğer yolları da yazdık.

Ziraat Mobil Üzerinden Sorgulama Yapılabilir Mi?

Hayır, sorgulama işlemi için web sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir.

Şubeden Öğrenebilir Miyim?

Evet, banka şubeleri üzerinden de öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri üzerinden de öğrenebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 16.06.2024 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme 2024 (VİDEOLU Anlatım)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme 2024 (VİDEOLU Anlatım)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.