Uygun Krediler

Ziraat Bankası Ek Hesap 2024 (Faiz, Hesaplama, Açma, Kapatma, Limit)

Ziraat Bankası Ek Hesap 2024 (Faiz, Hesaplama, Açma, Kapatma, Limit)

Ziraat Bankası Ek Hesap Nedir? (KMH)

Ziraat Bankası Ek Hesap; KMH, avans hesap ve kredili mevduat hesabı olarak da bilinen bir eksi hesaptır. Ziraat Bankasında vadesiz TL hesabı lan her müşterinin açtırabileceği bir kredi hesabıdır. Acil nakit ihtiyaçlarınızda veya alışverişlerde kullanabileceğiniz bir limitinizin olduğu hesaplardır.

  • Ziraat kredili mevduat hesaplarına günün ve haftanın her saati ulaşabilirsiniz.
  • Banka ATM’leri üzerinden nakit çekim yapabilir, sadece kullandığınız gün kadar faiz ödemesi yaparsınız.
  • Nakit çekebilir, alışveriş yapabilir, fatura ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranı Hesaplama

Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı maliyetleri 2024, Ziraat bankası ek hesap faiz oranı tablosu
Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı maliyetleri 2024

Yukarıdaki tabloda da görmüş olduğunuz gibi bankanın güncel kredili mevduat hesabı (ek hesap) faiz oranı %1.25‘tir. Yaşanan ödeme gecikmelerinde uygulanan faiz oranı ise %1.55‘tir. Hesabınıza kullandığınız gün kadar faiz ödemesi yaparsınız. Aşağıdaki hesaplama tablosundan maliyetleri detaylıca inceleyebilirsiniz.

Kullanılan MiktarVade (Gün)Toplam Ödeme
200 TL10 gün201,00 TL
200 TL20 gün202,00 TL
200 TL30 gün203,00 TL
300 TL10 gün301,50 TL
300 TL20 gün303,00 TL
300 TL30 gün304,50 TL
400 TL10 gün402,00 TL
400 TL20 gün404,00 TL
400 TL30 gün406,00 TL
500 TL10 gün502,50 TL
500 TL20 gün505,00 TL
500 TL30 gün507,50 TL
1.000 TL10 gün1.005,00 TL
1.000 TL20 gün1.010,00 TL
1.000 TL30 gün1.015,00 TL

Ek Hesap Açma ve Kapatma (İnternet ve Mobil Şube)

Ziraat Bankası ek hesap açma işlemi oldukça basittir. Fakat bu işlemin banka tarafından onaylanması ve hesabınız tanımlanması gerekmektedir. KMH hesabı açma işleminin bir çok yolu bulunmaktadır. İşte o yollar:

  1. Ziraat İnternet Sitesi: İnternet sitesi üzerinden anında başvuru yapmak için burada bulunan hesap açma sayfasını ziyaret ediniz. Akabinde gerekli bilgilerinizi doldurarak başvurunuzu onaya gönderebilirsiniz.
  2. Ziraat İnternet Şubesi: İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan “Başvurular” kısmına tıklayınız. Sonrasında sol altta bulunan “Krediler” menüsü açarak “KMH” butonuna tıklayınız. Sonrasında adımları takip ederek hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. (Paragraf sonunda ki görselden bu adımları izleyebilirsiniz.)
  3. Ayrıca banka şubeleri, ATM’ler ve Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri departmanından da direkt olarak açma veya kapatma işlemini yapabilirsiniz.
Ziraat Bankası KMH açma adımları internet şubesi görseli

Ek hesap kapatma işleminde de aynı yollar ve adımlar uygulanır. Fakat hesabınızın kapatılabilmesi için bütün borcunuzun tamamen kapatılmış olması gerekmektedir. Zaten eksi bakiyede olan ek hesabınıza para girişi olduğu zaman bu yatırılan tutar otomatik olarak borcunuzun ödenmesinde kullanılmaktadır. Örneğin, ek hesap limitiniz -100 TL ve hesabınıza 250 TL para girişi oldu. Öncelikle hesabınızda ki 100 TL borç ödenir ve vadesiz hesabınızda 150 TL kalır.

SMS ile başvuru yapmak için “Sistemimizde kayıtlı cep telefonunuzdan KMH yazıp birer boşluk bırakarak T.C. Kimlik No, KMH tutarı ve aylık net gelirinizi yazarak 4747‘ye SMS gönderebilir ve kredi başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz. En kısa sürede KMH talebinizin cevabı cep telefonunuza gönderilecektir. Örn: KMH 11111111111 2000 3000″

Ziraat Ek Hesap Limit Arttırma İşlemi 2024

Ek hesap limitiniz sizin talebiniz doğrultusunda banka tarafından belirlenmektedir. Bu da aylık gelirinizin ne kadar olduğu ile alakalı bir durumdur. Mevcut hesabınızın limitini artırmak istiyorsanız banka şubesi ile görüşme sağlayabilir veya müşteri hizmetleri üzerinden destek almalısınız. SMS ile limit artırma işlemi sağlanamamaktadır. Ayrıca limit düşürme işlemlerinde aynı yolu kullanabilirsiniz.

KMH Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredili mevduat hesapları da ihtiyaç kredisi kapsamında sunulan bir hizmettir. Bu yüzden ödenmemesi durumunda öncelikli olarak gecikme faizi uygulanmaktadır. Gecikme faizi uygulandıktan sonra da ödenmemesi durumundan banka bir takım yaptırımlar uygulamak durumunda kalabilir.

Tıpkı kredi ve kredi kartı borçlarında olduğu gibi ek hesaplarda takip edilmektedir. Öyle ki ödenmemesi durumunda yasal işlem bile başlatılabilir. Ayrıca kredi notunuzda olumsuz olarak etkilenir. Düşük kredi notu ile kredi veya kredi kartı başvurusu yapmanızda imkansız bir hal alabilir.

Sonuç:

Ziraat Bankası ek hesap kullanmak yerine göre oldukça avantajlıdır. Hesabınızda para olmadığı durumlarda günlük faiz üzerinden kullanım yapabilirsiniz. Yazımızın girişinde de söylediğimiz üzere fatura ödemelerinden nakit çekime kadar bir çok alanda kullanmakta özgürsünüz.

Fakat bizim size tavsiyemiz ek hesap limitinizi oldukça makul seviyelerde tutmanızdır. Zira her ay ödeme gerçekleştirdiğiniz zaman artıya geçmeniz güç bir hal alabilir. Düşük tutarda kredi ihtiyaçlarınızı ek hesaplar üzerinden karşılayabilirsiniz. Konu hakkında ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere yazabilirsiniz.

SMS ile Başvuru Yapılabilir Mi?

Evet, yazımızın başvurular başlığı altında da göreceğiniz üzere SMS ile başvuru yapılmaktadır.

Ek Hesap Açarken Belge İstenir Mi?

Bankalar bu hesap türünü genellikle maaş müşterileri için açtığından dolayı çoğu zaman belge istemezler.

İhtiyaç Kredisi Mi, Ek Hesap Mı?

Düşük tutarda ve acil olan ihtiyaçlarınız için kredi kullanmak yerine ek hesabı tercih etmeniz daha iyidir.

Bu yazı, güncel 15.06.2024 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi İhtiyaç Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Ek Hesap 2024 (Faiz, Hesaplama, Açma, Kapatma, Limit)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Ek Hesap 2024 (Faiz, Hesaplama, Açma, Kapatma, Limit)" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Mehmet dedi ki:

    Ek hesap limiti artirimi icin belge verdim ikinci bir artirim icin belge gereklimi