Uygun Krediler

Ziraat Bankası EFT Saatleri: 2021 EFT Ücretleri Ne Kadar?

Ziraat Bankası EFT Saatleri: 2021 EFT Ücretleri Ne Kadar?

EFT işlemleri bankalar arasında yapılan Elektronik Fon Transferi işleminin kısaltılmış halidir. Bu işlemler manuel onay gerektirdiğinden ötürü gün içerisinde belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. Bankalar arasında EFT saatleri birbirleri arasında farklılık göstermektedir.

Bilgi: EFT işlemlerine yapacağınız kanala göre(İnternet şubesi, ATM vs.) fiyat farkı uygulanmaktadır. En düşük kesintiyi yapan gönderim seçeneğinizi yazımızın devamından bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Saatleri Kaça Kadar?

Ziraat Bankası EFT Saatleri hafta içi 08:30 -17:00 arasındadır. Diğer bankaların işlem saatleri tablosuna ulaşmak için EFT Saatleri tablomuzu inceleyiniz. Öğlen molasında yapmış olduğunuz EFT’lerde dakikalar içerisinde onaylanmaktadır.

Öğlen arasında yaptığınız para gönderme işlemi de tıpkı mesai saatleri içerisinde yaptığınız gibi aynı sürede karşı tarafa ulaşabilmektedir. Yapılan EFT’nin miktarına veya o anda bankanın işlem sırasının yoğunluğuna göre yapılan işlem 5 dakikadan daha uzun sürebilmektedir. Öyle ki yapacağınız yüksek miktardaki EFT işlemleri için banka tarafından aranarak bilgi verilmektedir.

2021 yılı itibariyle günün her saati ve haftanın her gününde bankalar arası transfer yapılabilecek. FAST sistemi ile bankalar arasında para alışverişi havale işlemleri gibi hızlı bir şekilde yapılabilecek.

Nereden EFT İşlemi Yapabilirim?

 1. ATM’lerden: Buradan yapacağınız işlemlerde günün her saatinde EFT yapabilirsiniz. Fakat paranın karşı banka hesabına geçmesi için bir sonraki iş gününün beklenmesi gerekmektedir.
 2. Banka Şubesinden: Şubeye giderek işlemini tamamlayabilirsiniz. Ki aşağıdaki ücretler bölümünden de göreceğiniz üzere bu işlemin ücreti biraz fazla olabilmektedir.
 3. İnternet/Mobil Bankacılık: İnternet şubesi üzerinden EFT yapabilmek için vadesiz hesabınızın internet bankacılığına bağlanmış olması gerekmektedir. Bunun detaylarına Ziraat Bankası internet şubesi açma yazımızda değinmiştik. Mobil/internet bankacılığı üzerinden 7/24 EFT yapabilirsiniz. Fakat işleminiz bir sonraki iş günün ilk saatlerine sarkmaktadır.
 4. Telefon Bankacılığı: Bir diğer EFT işlemi yapma yolu ise telefon bankacılığıdır. Bu bankacılık işlemiyle günün her saatinde para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri temsilcisine bağlanma yazımızdan yararlanarak işlemini yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı olmayan kişilerin kolaylıkla yapabilecekleri bir yoldur.

Ziraat Bankası EFT Saatleri İçerisinde Para Neden Gitmiyor?

EFT saatleri içerisinde yapmış olduğunuz para gönderme işleminin gerçekleşmemesinin bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden ilki, işlemin yukarıda belirttiğimiz saat aralığının dışında gerçekleşmiş olmasıdır.

Para gönderme işlemindeki IBAN numarasından sonra yazılan alıcı isim ve soy isminin hatalı girilmesi de EFT’nin karşı hesaba geçmemesinin nedenlerdendir. Ve bir süre sonra göndermiş olduğunuz ücret hesabınıza iade edilmektedir. Para gönderme işleminde karşı tarafta ki hesabın kapatılmış olması da yapılan EFT’nin ulaşmamasına neden olabilmektedir.

EFT’yi Hangi Kanaldan Yapmalıyım? (Ücretler)

Bütün bankaların EFT ücretleri birbirleri arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca yapmış olduğunuz EFT işleminde yukarıda listelemiş olduğumuz 4 farklı seçeneği seçebilirsiniz. Fakat bunların ücretleri birbirlerinden farklıdır.

Yapılan EFT’ler Gönderim Tutarına ve Yapılan Kanala Göre Şu Şekilde Fiyatlandırılmaktadır:

 • Altın EFT’si için 1-10 gr 2,3 TL
 • ATM üzerinden yapılan işlemlerde 2 TL ile 50 TL arasında
 • Banka şubesinde kasadan yapılan EFT işlemlerinde 250 TL’ye kadar 10 TL, ve 250 TL üzeri işlemler için istene ücret 40 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.
 • BKM Express mobil uygulama üzerinden yapılan işlemlerde 1 TL
 • İnternet bankacılığı üzerinden yapılan gönderim işleminde 1 TL
 • Telefon bankacılığı(müşteri hizmetleri) üzerinden yapılan işlemlerde 5 TL ile 100 TL arasında
 • ATM üzerinden yapılan geç EFT işlemlerinde gönderinin tutarına göre 3 il 75 TL arasında
 • İnternetten yapılan geç EFT işleminde 1.50 TL ile 37.50 TL arasında EFT ücreti alınmaktadır.

Ziyaretçilerimizin yapacakları EFT işlemi için internet şubesini tercih etmelerini önermekteyiz. Gördüğünü üzere internet bankacılığı üzerinden yapılan EFT’ler oldukça düşük bir tutarda. Mobil uygulamayı buraya tıklayarak Google Play (Ziraat Mobil) veya App Store (Ziraat Mobil)‘dan ücretsiz olarak hemen indirebilirsiniz.

Yapılan EFT Geri Alınır Mı, Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde göndermiş olduğunu para, normal şartlarda 2 ile 10 dakika içerisinde karşı hesaba ulaşmaktadır. Fakat mesa saatleri dışında yapmış olduğunuz para gönderme işlemi internet şubesi panelinde bekleyen işlemlerde yer almaktadır. EFT saatleri dışındaysanız bu işlemi iptal edebilirsiniz. Fakat mesai saatleri içerisindeyseniz işlemi geri almanız pek mümkün görünmemektedir.

Hesaba gönderme işlemi tamamlanmış EFT’nin geri iadesi ne yazık ki mümkün değildir. Bunun mümkün olan tek yolu, parayı göndermiş olduğunuz kişinin tekrar size EFT yapmasıdır.

Ziraat Bankası Mobil Şubeden Nasıl EFT Yapılır?

Telefon bankacılığından EFT yapacaksanız müşteri hizmetlerine bağlanarak gerekli yolları izlemeniz neticesinde transfer işlemini yapabilirsiniz. Fakat karşı taraftaki kişinin IBAN, İsim ve Soyisim bilgilerini yanınızda hazır bulundurunuz.

Mobil uygulama üzerinden EFT yapmak için sağ altta bulunan menülere tıklayınız. “Para Transferleri” alanına tıklayınız. “Başka Hesaba Transfer (EFT/Havale)” butonuna tıklayarak “Yeni Bir Alıcı” diyerek; para göndermek istediğiniz kişinin IBAN, isim soyisim ve göndermek istediğiniz tutarı girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bakası mobil bankacılık eft yapma işlemi
Yukarıdaki görselde de görmüş olduğunuz gibi hesap numarası kullanarak da EFT yapabilirsiniz.

Hesabı Olmayana Nasıl EFT Yapılır?

Para transferi yapacağınız kişinin Ziraat Bankasında veya diğer bankalarda aktif olarak kullanılan bir vadesi TL hesabı yoksa yine para gönderebilirsiniz. Bu işlem için karşıdaki kişinin İsim, Soy İsim, TC Kimlik Numarası ve cep telefonu numarasını bilmeniz yeterlidir. Cebe havale işlemi ile günün her saatinde 500 TL’ye kadar para aktarımı yapabilirsiniz. İşlemin resimli anlatımı için Ziraat Bankası cebe havale nasıl yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT saatleri ve işlemleri bu şekildedir. Konuyla alakalı düşünce ve sorularınızı bizlere aşağıdan yazabilirsiniz veya ziraatbank.com.tr üzerinden detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 02.01.2021 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi Mobil ve İnternet Bankacılığı kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası EFT Saatleri: 2021 EFT Ücretleri Ne Kadar?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası EFT Saatleri: 2021 EFT Ücretleri Ne Kadar?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.