Uygun Krediler

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Destekleri 2021 (Ayrıntılı Bilgiler ve Faiz Oranları)

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Destekleri 2021 (Ayrıntılı Bilgiler ve Faiz Oranları)

Bu sayfa üzerinden Ziraat Bankasının sunduğu bütün çiftçi kredi destekleri ve 2021 faiz oranları hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz. Bilindiği gibi Ziraat Bankası özellikle çiftçiler için düşük faizli ve 100.000 TL’ye kadar faizsiz tarım ve hayvancılık kredi desteği veriyor. Arazi alımından mazot desteğine kadar bir çok alanda kredi fırsatı sunmaktadır. Aşağıda başlıklar halinde bütün kredi ve destek kalemlerini inceleyebilirsiniz.

2021 Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Sayfamızda Şunları Yazdık:

 1. Hayvancılık kredileri
 2. İşletme edindirme kredileri (ahır, tarla, ağıl, kümes, tavuk çiftliği, bağ, bahçe vs.)
 3. Arazi alım kredileri
 4. Bitkisel üretim kredileri
 5. Taksitli tarım destek kredileri
 6. Tarımsal mekanizasyon kredileri (Traktör, biçer döver vs)
 7. Çiftçi kredi borç yapılandırma 2021 detayları
 8. Genç çiftçi akademisi ve avantajlı kredi kullanımı
 9. BankKart Başak kredi kartı
 10. Tarım kredi başvurusu için istenen belgeler
 11. Diğer çiftçi kredileri ve destekleri

Ziraat Bankasından Faizsiz Hayvan Kredisi: Büyükbaş ve Küçükbaş

Mart 2020 yılında Tarım Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre Tarım Kredi üzerinden kullandırılacak olan faizsiz kredinin miktarı 100.000 TL‘dir. Alacağınız 100.000 TL kredi üzeri tutarların en az %50’si sübvanse edilerek kullandırılacak. Büyük işletmelerin kullanacağı düşük faizli krediler için azami kredi limiti 1.500.000 TL’dir. Tebliğ 01.01.2020 – 31.12.2022 yılları arasında (bu tarihler dahil) 3 yıl geçerli olacak.

Tebliğ, 2/1/2020 tarihli ve 2015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar kapsamında, 1/1/2020-31/12/2022 yılları arasında (bu tarihler dahil) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılacak yatırım ve işletme kredileri ile ilgili teknik esasları kapsıyor.

tarimorman.gov.tr

Faizsiz ve düşük faizli hayvan kredisinden yararlanılacak alanlar: Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, Damızlık düve yetiştiriciliği, Büyükbaş hayvan besiciliği, Küçükbaş hayvancılık, Arıcılık ve Kanatlı Hayvan (Yumurta tavukçuluğu, bıldırcın, hindi, kaz, ördek vs.) yetiştiricilikleri için kullanılabilen kredilerdir.

Destekleme AlanıYatırım Kredi İndirim Oranı (%)İşletme Kredi İndirim Oranı (%)Kredi Limiti
Kombine ve Süt Sığırı Yetiştiriciliği505025 Milyon TL
Damızlık Düve Yetiştiriciliği757510 Milyon TL
Büyükbaş Hayvan Besiciliği505010 Milyon TL
Küçükbaş Hayvancılık757515 Milyon TL
Arıcılık50502.5 Milyon TL
Kanatlı Sektörü25505 Milyon TL
Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Sektörü757510 Milyon TL
100 BİN TL’ye Kadar Olan Geleneksel Hayvansal Üretim Sektörü1001001.5 Milyon TL
100 BİN TL Üstü Olan Geleneksel Hayvansal Üretim Sektörü50501.5 Milyon TL
Tebliğde belirtilen çiftçi kredisi indirim oranları ve destek tutarları tabloda detaylı olarak verilmiştir.

Tarım kredisi kapsamında; yem alımı veya üretimi, ilaç, mazot alımı, makine bakım veya onarımı, tarım sigortası ve iş yeri kirası gibi ihtiyaçlar içinde kullanabilirsiniz. Ahır yapımı veya arıcılık işlerinde kullanılan araç ve gereçler için kullanabileceğiniz kredileri de içerisinde barındırmaktadır. Buradaki Cumhurbaşkanlığı kararını yerine getiriyorsanız yukarıdaki sübvansiyonlu çiftçi kredilerinden yararlanabilirsiniz.

İncelemenizi Önerdiğimiz Diğer Tarım Kredileri:

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi

İç sularımızda, denizlerde veya özel havuzlarda yapılan su ürünü yetiştiriciliği veya araç gereç alımları için kullanılan kredilerdir. Diğer çiftçi krediler gibi bu kredileri de gerçek veya tüzel kişiler kullanabilirler. Kerevit, istiridye, kurbağa, karides ve midye gibi balık yetiştiriciliğine özel yatırım veya iş büyütme kredileri verilmektedir.

Su ürünlerinde kullanılacak olan bütün araç gereçler veya sigortalar için kullanılabilmektedir. Tekne alımı, yakıt, buz veya kasa gibi… Ayrıca balık alımı, işçilik, ilaç veya yavru alımları içinde kullanabilirsiniz. Avlanmada ihtiyaç duyulan araç gereç ve tekne alımları içinde kullanabilirsiniz.

Bilgi: Tarlanızda, meyve veya sebze bahçelerinizde hangi gübreyi kullanıyorsunuz? Detaylı piyasa fiyatları ve gübre türlerini incelemek için Gübre Fiyatları bölümüne gidebilirsiniz. Solucan Gübresi yazımızda da solucan üretim tesisi kurma aşamalarını ve solucan yetiştiriciliği konusunda ki destekleri inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası; Ahır, Çiftlik, Meyve Bahçesi, Bağ, Ağıl, Kümes ve Sera Kurma Kredisi

Tarım, hayvancılık veya su ürünleri gibi işletmelerin tamamının kullanabileceği bir kredidir. Kredinin kullanım amacı çiftçilerimizin kendi işletmelerine sahip olmalarını amaçlamaktır. Tarım kredi desteklemelerine ek olarak banka bünyesinde sürekli olarak sunulan düşük faiz oranları, uygun ödeme koşulları ve uzun vadeler ile kredi imkanı sunulmaktadır. Ahır, Çiftlik, Meyve Bahçesi, Bağ, Ağıl, Kümes ve Sera işletmesi edinme işleminde Cumhurbaşkanlığının yayımlamış olduğu şartları taşıyanlar sübvansiyonlu kredi kullanabilmektedirler.

Ziraat Bankası Arsa/Arazi Alım Kredisi Faiz Oranları 2021

Arazi alımı için Ziraat çiftçi kredisi faiz oranı 2021 yılında %1,73 olarak belirtilmiştir. Kredinin vadesi 36 ay ile sınırlı tutulmaktadır. Arazi alım kredileri;

 • Hisseli tarım arazilerindeki hisse paylarının diğer hissedarlar tarafından satın alınmasına,
 • Hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin satın alınmasına,
 • Hisseli veya bitişik parsel olmayan arazilerin satın alınmasına yönelik kullandırılmaktadır.
 • Arsa kredilerinde satın alacağınız arsanın ekspertiz değeri göz önünde bulundurularak en fazla %50’sine kadar kredi verilmektedir.
 • Kredi masrafları ve hesaplaması aşağıdaki gibidir.
Kredi TutarıVadeTaksitToplam Ödeme
10.000 TL24 ay512,68 TL12.304,27 TL
10.000 TL36 ay375,52 TL13.518,73 TL
20.000 TL24 ay1.025,36 TL24.608,54 TL
20.000 TL36 ay751,04 TL27.037,40 TL
30.000 TL36 ay1.126,56 TL40.556,09 TL
40.000 TL36 ay1.502,08 TL54.074,78 TL
50.000 TL36 ay1.877,60 TL67.593,51 TL
100.000 TL36 ay3.755,20 TL135.186,95 TL
Arsa/arazi alım kredisi için yaptığımız hesaplama da aylık taksit ve toplam ödemeleri tablodan görebilirsiniz.

*Tablodaki Ziraat arsa alım kredisi hesaplama işlemi verilen faiz oranına göre yapılmıştır. Kesin ve resmi sonuçlar için banka ile iletişim halinde olmanızı öneririz.

Arsa Kredisi Masrafları:

 • Ekspertiz Ücreti: 922 TL – 1.786 TL
 • Kredi Tahsis Ücreti: binde 5
 • İpotek Tesis Ücreti: 173.46 TL
 • Yıllık Maliyet Oranı: %29.5160

Bitkisel Üretimler İçin Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2021

Bitkisel Üretim Kredi Destekleri, ziraat bankası tarım kredileri
Bitkisel Üretim Kredi Destekleri

Tarla, meyve bahçeleri, sera veya topraksız tarım yapan çiftçilerimizin üretim verimliliklerini artırmak için yapacakları yatırımları desteklemek adına verilmektedir.

Bitkisel üretim kredilerini kullanabileceğiniz alanlar: Tahıl, endüstri bitkileri, meyve yetiştiriciliği, yağlı tohum, baklagiller, tarla sebzeciliği, yumrulu bitkiler, yem bitkileri, tıbbi ve aromatik bitki ve sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği, sertifikalı tohum işleme veya pazarlama, serada sebze veya meyve yetiştiriciliği, açıkta ya da serada iç/dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği ve mantar yetiştiriciliği gibi tarımsal üretimler için kullanılabilir.

Tarımsal verimliliği artırmak için ihtiyacınız olan bütün giderleriniz bitkisel üretim kredisinden yararlanabilirsiniz. Sübvansiyonlu olarak kullanabileceğiniz kredinin şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor. Şartlara ait detayları yazımızın ilk bölümlerinde paylaşmıştık.

Ziraat Bankası Taksitli Tarım Kredisi Desteği 2021

Destek kredileri normal kredilere göre daha avantajlı ve ödeme kolaylığı sunulan krediler sınıfındadır. Taksitli tarım destekleme kredileri çiftçilerimiz için sabit faizli olarak sunulmaktadır.

 • Taksitli destek kredisi ödemelerinizi hasat dönemi ödemeli olarak kullanabilirsiniz.
 • Yatırım yapmak veya tarımsal giderlerinizi karşılamak için sezonluk gelirlerinizi beklemenize gerek kalmaz.
 • Diğer Ziraat Bankası tarım kredisi vadelerine oranla daha uzun vadeli ve esnek ödeme planları ile kullanabilirsiniz.
 • Kredi taksitlerinizi yıl içerisindeki gelirlerinize (hasat dönemlerine) göre belirleyebilirsiniz.
 • Taksitli destek kredileri de diğer tarım kredileri gibi şube üzerinden başvuru yapılarak alınmaktadır.

Ayrıca İnceleyebilirsiniz;

 1. Meyve Bahçeleri İçin Devlet Desteği yazımızda sertifikalı fidan destekleri ve bankaların meyve bahçeleri için vermiş olduğu kredi detaylarını anlattık.
 2. Ziraat Bankası Sera Kredisi bölümümüzde de seracılık yapan çiftçilerin kullanabilecekleri kredilerin detaylarına indik.

Ziraat Bankası; Traktör, Biçerdöver ve Hasat Makinesi Alma Kredisi

Ziraat Bankası tarım aletleri kredisi, traktör kredileri ve biçer döver desteği
Ziraat Bankası tarım aletleri kredilerinde uygun faiz oranları ve vadeler sunulmaktadır.

Tarımsal üretim veya modernizasyon sürecinde çiftçilerimize; Traktör, biçerdöver, hasat makinesi, patoz, çayır biçme makinesi, süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, yem karma makinesi, pulluk, kültivatör, mibzer, silaj makinesi, yemlik ve balya makinesi alımları için verilen kredilerdir. Gerçek ve tüzel kişilerin kullanabileceği tarımsal mekanizasyon kredileri düşük faiz oranları ve uygun ödeme kolaylıkları ile çiftçilerimize sunulmaktadır.

Tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin kullanabileceği krediler sıfır km/ikinci el traktörler ve kendi yürür tarım aletleri için kullanılabilmektedir. Kullanmak istediğiniz tarımsal mekanizasyon kredilerinin “Zirai Kredilendirme Belgesi” olması şartı aranmaktadır. Ziraat Bankası anlaşmalı firmalardan yapacağınız tarım aletleri alımlarında vade sonuna kadar sabit faiz avantajından yararlanabilirsiniz.

Küçük ekipman alımlarında 50.000 TL‘nin altında olan tarım aletleri için yüzde yüzüne kadar kredi verilmektedir. Fakat; traktör, biçerdöver ve kendi yürür hasat makineleri bu kampanyanın dışında kalmaktadır. Küçük ekipman kredilerinde kredi faiz oranları uygun olmakla beraber kredi taksit tarihlerini yıllık veya gelirlerinize göre belirleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası 2021 Yılı Çiftçi Kredisi Yapılandırması

Çiftçi kredisi yapılandırma işlemi doğal afetlerden zarar gören çiftçiler için uygulanmaktadır. Faiz oranı indirimli olarak (sübvansiyonlu) kullandıkları kredileri 1 yıla kadar erteleyebilme avantajından yararlanabilirler. Veya kredilerini 60 aya kadar vadelendirme olanağı sunulmaktadır.

Bankanın sunduğu yapılandırma fırsatından yararlanan çiftçilerimiz kredilerini uzun vadelere yayarak ödeyebilirler veya isterlerse bu süreç içerisinde taksitli tarım kredisi de kullanabilirler. Ayrıca belirli şartları yerine getiren çiftçiler faiz oranı indirimli Ziraat Bankası tarım kredisi de kullanabilmektedir.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararı dışında kalan çiftçilerimiz de; verim düşüklüğü, piyasada ki oluşan fiyat düşüklükleri, pazar daralması veya hastalık gibi sebeplerden ötürü kredi yapılandırma fırsatından yararlanabilirler. Banka bünyesinde uygulanan yapılandırma işleminde sübvansiyonlu veya sübvansiyonsuz bütün tarım kredileriniz belirlenen faiz oranları üzerinden 5 yıla kadar yapılandırılabilir. Bunun haricinde durumunuza göre farklı yapılandırma işlemleri de uygulanabilmektedir. Yapılandırma işlemleri sadece Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. 2021 yılının başında duyurulan kredi erteleme detaylarına çiftçi borç yapılandırma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Genç Çiftçi Akademisinin Sağladığı Avantajlar

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Sertifikası 2020
Ziraat Bankası Genç Çiftçi Sertifikası 2021

Ziraat Bankası genç çiftçi akademisini başarı ile tamamlayan çiftçilerimiz Ziraat Bankasının ve eğitim veren üniversitenin onayını taşıyacaktır. Buda genç çiftçiler için kaliteli bir referans olarak kullanılabilir.

Genç çiftçi akademisini başarı ile tamamlayan adaylar yatırım yapmak istedikleri zaman Ziraat Bankası üzerinden düşük faizli çiftçi kredilerinden yararlanabilmektedirler. Kendi işletmelerini kurmak isteyen en az iki genç çiftçi, Ziraat Bankasına kredi başvurusunda bulunarak ortak bir işletme sahibi olabilirler.

Halihazırda kendi tarım işletmesi olan genç çiftçiler de işletmelerini büyütmek veya tarımda verimliliği artırmak adına Ziraat Bankası üzerinden tarım kredisi kullanabilirler. Ayrıca profesyonel olarak bir çiftlikte çalışmak isteyen adaylar içinde güçlü bir referans olarak kullanılabilir. Diğer detaylara Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Şartları Nelerdir?

 • Akademiye başvuru yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve yerleşim yerinin Türkiye olması
 • 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşından küçük olmak
 • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak
 • Başvuru yapacak erkek kursiyerlerin askerlik görevlerini yapmış olmaları veya tecilli olmaları
 • Medeni hakları kullanma hakkında sahip olmak
 • Kredi kullanmaya engel olabilecek bir durumun olmaması şartları aranmaktadır.

Genç çiftçi akademisinde başvuru önceliği; kadın girişimciler, tarımla ilgili üniversite veya lise okumuş olmak veya kendisine veya ailesine ait bir tarım işletmesinin olması.

Bankkart Başak (Çiftçi Kredi Kartı)

BankKart başak kredi kartı çiftçilik faaliyeti yürüten banka müşterileri için sunulmaktadır. Faizsiz dönem avantajı kolaylığından yararlanarak alışveriş yapabilirsiniz. Mazot, gübre, ilaç vb. tarımsal girdi satan üye iş yerlerden alışveriş yaparken Bankkart Başak’a bağlanmış tarımsal kredinizi kullanabilirsiniz.

Acil tarımsal ihtiyaçlarınıza ait harcamalarınızı BankKart Başak üzerinden yapabilirsiniz. Başak kartınıza tanımlanan kredi ile alışverişlerinizi yapıp ödemelerinizi hasat dönemlerinde yapabilirsiniz. Ziraat Bankası anlaşmalı üye iş yerleri üzerinden yapacağınız harcamalarınızda 5 aya kadar faizsiz taksitlendirme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bazı durumlarda alışverişlerinizi indirimli faiz oranları üzerinden de yapabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz kredilerde kullandığınız gün kadarınca faiz ödersiniz. Kart borcu ödemelerinizi hasat dönemlerine öteleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Başvuru Belgeleri 2021

 • Başvuru yapan GERÇEK kişiye ait nüfus cüzdanı
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Tarımsal işletmelerine ait bir takım belgeler (Tarla tapusu, kira kontratı gibi)
 • Kredi kullanmaya ilişkin belirli teminatlar (İpotek, kefil vs)
 • Bilanço esasına göre faaliyet yürüten işletmelerden son 3 yılın gelir ve bilanço tabloları istenmektedir.
 • Başvuru yapan TÜZEL kişiye ait,
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Vergi levhası ve oda kayıt belgesi
 • Tarım işletmesine ait bir takım belgeler (kira kontratı, tabu vs)
 • Çiftçi kredisi kullanma karşılığında gösterilecek teminatlar ve bunlara ait belgeler
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Diğer Tarım ve Hayvan Kredileri

Devlet Destekli Tarım Sigortası: Bitkisel üretim sigortalarında, poliçe üzerinde belirtilen peşinat alındıktan sonra kalan prim tutarını en geç hasat döneminde ödeyebilirsiniz. Sera sigortalarında ise peşinat olarak primin %25’i peşin olarak alınır ve kalanı vadelere bölünerek tahsil edilir. Hayvancılık sigortalarında ise prim tutarının yine %25’i peşin olarak alındıktan sonra kalan tutar en fazla 5 taksit ile tahsil edilmektedir.

TARSİM kapsamında sigorta yaptıran çiftçilerin ödemesi gereken primlerin %50’si, bitkisel ürünlerde ise don teminat priminin %66’sı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Hasat ve Pazarlama Kredileri: Çiftçilerimizin hasat dönemlerinde ve pazarlama dönemlerinde yaşadıkları nakdi sıkışıklıkları gidermek için verilen kredilerdir. Kısa vadeli olarak verilen bu krediler gerçek ve tüzel işletmeler için sunulmaktadır.

Nakliye Aracı Kredileri: Tarım ürünleri veya hayvan taşımacılığında kullanılan nakliye araçları için verilen kredilerdir. Uygun vadelerde ve size en uygun ödeme periyotlarında kullanabileceğiniz kredilerdir.

TMO Makbuz Senedi Karşılığı Krediler: Hasat dönemlerinde ürünlerini Toprak Mahsülleri Ofisine satan çiftçilerimizin kullanabileceği kısa vadeli nakdi kredilerdir. Makbuz senetleri ile Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları ve hesaplama detayları hakkındaki kesin ve doğru bilgilere Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri veya banka şubeleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 25.12.2020 tarihinde tarafından Maddi Yardım Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Destekleri 2021 (Ayrıntılı Bilgiler ve Faiz Oranları)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Destekleri 2021 (Ayrıntılı Bilgiler ve Faiz Oranları)" Yazısı İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. Göksel dedi ki:

  2 yıl vadeli tarım destek kredisi faiz oranını öğrenebilirmiyim

  1. şansal haşlaman dedi ki:

   sübvansüyonlu bitkisel üretim faiz oranı nedir

 2. Zeki dedi ki:

  30 bin tl tarım kredisi 4 yıllık faiz ne olur