web analytics
Uygun Krediler

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? (BES İletişim Telefon)

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? (BES İletişim Telefon)

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptal işlemi ve iletişim telefon numaralarına ait detayları yazımızda bulabilirsiniz. Peki bireysel emeklilik sistemine neden zorunlu olarak katılıyoruz? 2018 yılının ilk çeyreğinde 45 yaş altında olan; işçi, memur ve sözleşmeli çalışan kişilerin sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı bir unsuru olarak göstermek istiyor. Fakat bireysel emeklilik sisteminden kesinti yapılmadan ayrılabilme hakkına sahipsiniz. Bunun için belirli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Yazımızın detayında konu hakkındaki bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ziraat BES İptal İşleminin 3 Hızlı Yolu

 1. İlk yol Ziraat Mobil bankacılık üzerinden iptal işlemidir. Mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra menülerden Değişiklik ve Talepler › Otomatik Katılımlı Sözleşmeler › Cayma Talebi adımlarını izleyerek bireysel emeklilik iptali yapabilrsiniz.
 2. Ziraat emeklilik müşteri hizmetleri üzerinden iptal etmek için 0850 222 97 00 numarasını arayınız. Sonrasında istenilen bilgileri veya şifreleri giriniz ve aralarında ortalama 5 saniye bekleyerek 2/1/1 tuşlamalarını yapınız. Müşteri hizmetlerine bağlantı gerçekleştirdikten sonra iptal edebilirsiniz.
 3. Son iptal adımı olarak besonline.ziraatemeklilik.com.tr adresine tıklayarak giriş yapınız. Akabinde ilk maddede belirtmiş olduğumuz Değişiklik ve Talepler › Otomatik Katılımlı Sözleşmeler › Cayma Talebi adımlarını izleyerek iptal etme işlemini yapabilirsiniz.

05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4. maddesine göre işveren düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle çalışanı emeklilik planına dahil ediyor. Yine işveren, Hazine Müsteşarlığının uygun gördüğü şirketlerden birine çalışanını otomatik katılım ile emeklilik planına dahil etmiş oluyor.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Numarası ve Kesintileri

Ziraat BES iptal işlem numarası 0850 222 97 00‘dur. Cayma ve iptal işlemi için hafta içi Ziraat Bankası çalışma saatleri içerisinde aramanız gerekmektedir. İptal işleminde yaşanacak kesintiler ve iptal etme aşamaları şu şekilde olmaktadır. Bireysel emeklilik iptali yazımıza giderek bütün sistemlerin iletişim formlarına da ulaşabilirsiniz.

BES İptalinde Stopaj Kesinleri Ne Kadar?

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde 10 yılını ve 56 yaşını dolduran kişiler emekli olmaya hak kazanır. 10 yılı doldurmadan BES iptali yapan kişilerin elde ettikleri toplam kazan. üzerinden %15 kesinti yapılmaktadır. Şayet 10 yılı doldurmuş ve 56 yaşını doldurmamış kişilerde ise %10 stopaj kesintisi olmaktadır.

Ziraat BES İptalinde Devlet Desteği Kesintisi Olur Mu?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan her çalışan için %25 devlet katkısı sağlanmaktadır. Aylık olarak yatırdığınız aidatların %25’i kadar devlet katkısı eklenmektedir. Fakat iptal etmek için iletişime geçtiğinizde aşağıdaki kesintiler uygulanır.

 • Ziraat BES sisteminde 3 yıldan az kalıp iptal talebinde bulunduysanız devlet katkısının hepsi kesilmektedir.
 • Emeklilik sistemine 3-6 yılları arasında katılım yaptıktan sonra ayrılmak istediğinizde devlet katkısının %85’i kesilmektedir.
 • 6 yıl ile 10 yıl arası BES’te kaldıktan sonra iptal ettirmek isteyen kişilerden kesilen devlet katkısı %65’tir.
 • Bireysel emeklilik süresini tamamladıktan sonra emeklilik yaşı gelmediği için ayrılmak istediğiniz takdirde devlet desteğinin %40’ı kesilir.

Kesinti Olmadan Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası bireysel emeklilik cayma hakkını kullanmak için sisteme girdiğiniz andan itibaren 2 ayı geçmemesi gerekiyor. İki ay içerisinde sistemden çıkarsanız herhangi bir kesintiye maruz kalmazsınız. cayma hakkınızı kullandıktan sonra maaşınız üzerinden yapılan bütün kesintiler ve bu kesintilere ait yatırım gelirleri tarafınıza gönderilmektedir. Ziraat bireysel emeklilik sistemine girdikten 2 ay sonra cayma hakkınızı kullanmadığınız takdirde, ilk girişiniz için 1.000 TL’lik devlet katkısı sağlanmaktadır.

Ziraat Bireysel Emeklilik İptali İçin 5 Neden

 • Bireysel emeklilik sistemi diğer yatırım kazançlarına göre daha az uzun vadede daha az kazanç sağlamaktadır.
 • Bireysel emeklilik sisteminin kazancı diğer yatırımlara oranla daha az olduğu resmi kaynaklarca da teyit edilmiştir.
 • Türkiye ekonomisindeki piyasa dalgalanmalardan ötürü; bireysel emeklilik gelirleri, döviz veya altın yatırımlarına oranla bir hayli sönük kalmaktadır.
 • BES sistemleri yüksek oranda riskli bir yatırım türüdür. Öyleki, yaşanacak bir kriz anında emeklilik fonunuz oldukça büyük bir değer kaybı yaşayacak ve emeklilik gelirinizi bir hayli düşürecektir.
 • Yaşanılan değer kayıpları konusunda hiç bir emeklilik şirketi sorumlu tutulamaz.

Bireysel Emekliği İptal Ettirmemek İçin 5 Neden

 • Yaptığınız her katkı payı ödemesi için devlet desteğinden belirli bir oranda yararlanabilirsiniz.
 • Uzun vadeli ve tavizsiz bir yatırım şeklidir. Bu sayede emeklilik döneminizde yaşam standartlarınızı korumaya devam edebilirsiniz.
 • Yapacağınız katkı payı ödemelerini aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.
 • Diğer kurumlardan(Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK) emekli olmanız Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olmanız engel değildir.
 • Emeklilik gelirinizin azalmasını bu sistem ile bir nebzede olsa artırabilir ve aylık ek gelir elde etmiş olursunuz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Ne Kadar?

Devlet katkısı bütün şirketleri kapsamaktadır. Bütün katılımcıların alacağı katkı payı oranı %25’tir. Katkı payları Ziraat Bankası üzerinden adınıza açılan bir alt hesaba yatırılmaktadır. Yapılan devlet desteklerine ve bu desteklere ait getiriler; haczedilemez, iflas masasına dahil edilemez ve rehin edilemez. Örnek katkı payı ödemelerine verilecek devlet katkıları aşağıdaki gibidir.

 • 100 TL katkı payı ödemesi için 25 TL,
 • 200 TL katkı payı ödemesi için 50 TL,
 • 300 TL katkı payı ödemesi için 75 TL,
 • 400 TL katkı payı ödemesi için 100 TL,
 • 500 TL katkı payı ödemesi için 125 TL,
 • 1.000 TL katkı payı ödemesi için 250 TL devlet katkısı yatırılmaktadır.

Ziraat BES sisteminde Kalma Süresine Göre Kazanılan Katkı Payları

 • En az 3 yıl Ziraat BES’te kalan kişiler %15
 • En az 6 yıl Ziraat BES’te kalan kişiler %35
 • 10 yıl Ziraat BES’te kalan kişiler %60
 • Ziraat Bireysel emeklilik iptali yaptırmadan 10 yılı doldurup ve 56 yaşını geçen her katılımcı devlet katkısının tamamını almaya hak kazanır.

Bu yazı, güncel 26.04.2020 tarihinde tarafından BES kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? (BES İletişim Telefon)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? (BES İletişim Telefon)" Yazısı İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. Şeyda Şahin dedi ki:

  Merhaba ben bireysel emekliliğimi 6 mart 2020 cuma günü Susurluk şubesine iptal ettirmeye gittiğimde daha önceden bir çalışan şubede iptal ediliyor demesine karşın bireysel emeklilik uygulaması üzerinden iptalimi sağladılar ve o ay dahilinde her ay yine aynı şekilde parama bireysel emeklilik olarak el konulmaya devam etti tarafınız ile iletişim kurdum ve susurluk şubesi ile görüşmem gerektiği söylensede ne kadar iletişim kurmaya çalışsam da telefonlara cevap vermiyorlar yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi çalışmalar dilerim.

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Şeyda hanım, biz resmi banka sitesi değiliz. O yüzden bu konu ile alakası maalesef size yardımcı olamıyoruz. Sorununuz için şube ile tekrar yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim.

   1. Şeyda Şahin dedi ki:

    Tamam teşekkürler, iyi günler dilerim