Uygun Krediler

Ziraat Bankası Altın Hesabı: Vadeli Hesap Getirisi ve Vadeli Hesap

Ziraat Bankası Altın Hesabı: Vadeli Hesap Getirisi ve Vadeli Hesap

Ziraat Bankası altın hesabı; vadeli hesap getirisi olarak veya vadesiz, yatırım hesabı olarak açılabilmektedir. Veya alınan cüzi bir bedel ile altınlarınızın çalınma riskine karşı yatırım hesabı açabilirsiniz. Ziraat bankası altın hesapları;

 • Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı
 • Ziraat Bankası vadeli altın hesabı getirisi
 • Birikin vadesiz altın hesabı
 • Altın vakti

Altın hesaplarına ait avantajlara veya dezavantajlara ait bilgilere Altın hesabı nedir? sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sayfa içerisinde bütün bankaların altın hesaplarına ait özelliklerden kısaca bahsettik.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Getirisi

VadeFaiz Oranı
1 – 29 arası vade%0,00
30 – 400 arası vade%0,50

Ziraat Bankası vadeli hesap faiz oranları bölümünden TL ve döviz yatırımlarınız için sunduğu avantajlı hesap türlerini inceleyebilirsiniz.

Vadeli Ziraat Bankası altın hesabı faiz oranlarından yararlanmak için en az 30 gün vade olması gerekiyor. Altın hesabı vadesi en fazla 400 gün vadeli olarak getiri elde edebilir. Hesap açma alt limiti 10 gr‘dır. Vadeli altın hesabınız Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında korunmaktadır. Vadeli mevduat stopaj kesintileri altın mevduat hesaplarını da kapsamaktadır. Stopaj kesintisi %15’tir. Ziraat vadeli altın hesabı, hem altınların çalınma riskine karşı hemde yatırım amaçlı olarak açılabilir. Açacağınız vadeli altın mevduat hesabınızın 150.000 TL’lik bedeli sigorta kapsamında bulunmaktadır. Faizsiz kazanç elde edebileceğiniz altın hesabı ile tanışmak için Kuveyt Türk altın hesabı sayfasına geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz Ziraat Bankası altın hesabı açan banka müşterileri gelir vergisi veya hesap masrafları ödemez. Altın alım işlemlerini TL veya USD para birimleri ile anında yapabilirsiniz. USD hesabınızdan alım işlemini 09:00-18:00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Vadesiz altın hesabına fiziki olarak getirilen altınlar kabul edilmemektedir. Aynı zamanda hesabınızdaki altınlar fiziki olarak teslim edilmemektedir. Vadesiz altın hesabında alacağınız altınlar 1000/1000 saflıkta kabul edilir. Vadesiz hesaplardaki altınların 150.000 TL’ye kadar olan kısımları sigorta kapsamındadır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

 1. Ziraat Bankası Şubeleri: Banka şubeleri üzerinden altın hesabı açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri: Telefon bankacılığı kullanan kişiler müşteri iletişim merkezi üzerinden verecekleri talimatla altın alım-satım işlemleri yapabilirler.
 3. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı: İnternet şubesi sahibi olan kişiler mobil uygulama veya web şubesi üzerinden altın hesabı açabilir ve altın alım-satım işlemi yapabilirler. İnternet bankacılığı üzerinden bir gün içinde en fazla 6 kere ve 3000 gram altın alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tasarruflarınızı Birikimle Değerlendiren Altın Hesabı

Biriken altın mevduat hesabı, ayın veya yılın belirli dönemlerinde yaptığınız tasarruflarınızı değerlendirmenin kazançlı bir yoludur. Biriken altın mevduat hesabındaki vadeleri kendiniz belirliyorsunuz. Birikim hesabınız için yapacağınız ödemeleriniz; günlük, haftalık, aylık, 3 aylık veya sizin belirleyeceğiniz periyodik zamanlarda yapılabilir. Belirlemiş olduğunuz ödeme dönemlerinde, bankaya verdiğiniz talimat doğrultusunda gram altın veya belirlemiş olduğunuz tutar karşılığında altın alabilirsiniz.

Yani, aylık olarak 10 gr altın alma talimatı da verebilirsiniz, aylık 300 TL’lik 1000/1000 saf altın alma talimatı da verebilirsiniz. Vadesiz TL hesabınızda bakiye bulunmaması durumunda, otomatik altın alımı yapılamamakta ve alım işlemi bir ay sonraki ay yeterli bakiye bulunduğunda yapılabilmektedir. Birikim altın mevduat hesabı 150.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

Gram Altın ve Vadesiz Altın Hesabı Arasındaki Farklar

 • Vadesiz altın mevduat hesabı işlemlerinde altın saflığı 1000/1000, gram altın işlemlerinde saflık 995/1000 olarak kabul edilmektedir.
 • Vadesiz Ziraat Bankası altın hesabından hiçbir ücret talep edilmezken, gram altın işlemlerinde saklama komisyonu tahsil edilmektedir.
 • Gram altın alım işlemleri bankanın stok ve fiyat durumuna göre durdurulabilirken, vadesiz altın mevduat hesabında bu durumun söz konusu değildir.
 • Gram altın işlemleri Ziraat Bankası çalışma saatleri içerisinde yapılabilirken, vadesiz altın mevduat hesabı işlemleri 7/24 saat yapılabilmektedir.
 • Gram altın hesapları yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir.

Ziraat Bankası Altın Vakti Nedir?

Fiziki altınlarınızı banka şubesine götürerek gram altın cinsinden vadesiz altın veya vadeli altın hesabına yatırabilir veya nakit olarak karşılıklarını alabilirsiniz. Altın vakti hesabından hiçbir işlem ücreti alınmamaktadır. Altın vakti hesabı açmak, altınlarınızın çalınma riskini ortadan kaldırır. Kasa kirası veya masrafı talep edilmemektedir. Bütün altınlarınızı vadeli altın hesabında 100/1000 altın saflığında değerlendirebilirsiniz. Buradan altın vakti takvimi sayfasına giderek altın günlerine ait tarihleri öğrenebilirsiniz. Başvurular sadece belirli şubeler üzerinden yapılmaktadır.

Banka bünyesinde veya bankalar arasında yapacağınız altın EFT işlemleri için belirli ücretler kesilmektedir. Bu ücretler, Ziraat EFT saatleri içinde veya dışında şu kesintilere uğramaktadır;

 • 1-10 gr 2,3 TL
 • 11-100 gr 3,45 TL
 • 101-250 gr 4,6 TL
 • 251-500 gr 5,75 TL ücret kesilmektedir.

Bu yazı, güncel 23.04.2020 tarihinde tarafından En Yüksek Mevduat Faizleri kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Altın Hesabı: Vadeli Hesap Getirisi ve Vadeli Hesap" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Altın Hesabı: Vadeli Hesap Getirisi ve Vadeli Hesap" Yazısı İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. Veysel dedi ki:

  Hesaptaki paramı vadeli altın hesaba çevirmen kârlimi

 2. Emrah dedi ki:

  115 gr altın8m var vadeli altın hesabı açmak ıstiyorum bana na kadar kar getırir aylık mı günlük mü getirecek bilgi verirmisiniz

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Emrah Bey,
   Sayfamızda da belirttiğimiz üzere vadeli altın hesabı 30 ile 400 arasında açılabilmektedir. Şuanda güncel faiz oranı %0,5 olarak belirtilmiştir. Getiri hesaplaması için buradan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçmenizi öneririz.

 3. Salih Nalçacı dedi ki:

  200 gr altın vadeli hesabının aylık getirisi nedir

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Salih Bey,

   Ziraat Bankası ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 4. Deniz kanat dedi ki:

  250 gr altin 32 günlük vadede ne kadar getirisi olur.

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhabalar yapmış olduğumuz hesaplamaya göre 32 günlük vade sonunda ki net getiri 0,09 XAU olmaktadır. (Önemli: Kesin getiri sonucu için banka ile iletişime geçmenizi öneririz.)

AkbankDenizbankQNB FinansbankGaranti Bankası
HalkbankING BankKuveyt TürkŞekerbank
TEBİş BankasıVakıfbankYapı Kredi
Ziraat BankasıZiraat Katılım