Uygun Krediler

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma 2021 (Bütün Detaylarıyla)

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma 2021 (Bütün Detaylarıyla)

Ziraat Bankası altın hesabı; vadeli hesap getirisi olarak veya vadesiz, yatırım hesabı olarak açılabilmektedir. Veya alınan cüzi bir bedel ile altınlarınızın çalınma riskine karşı yatırım hesabı açabilirsiniz.

Ziraat bankası altın hesapları:

 • Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı
 • Ziraat Bankası vadeli altın hesabı getirisi
 • Biriken vadesiz altın hesabı
 • Altın vakti kampanyası
 • Altın hesabı açma
 • Listedeki bütün altın hesaplarına ait detayları bu sayfamız üzerinden öğrenebilirsiniz. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümden bizlere gönderebilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma (Vadeli/Vadesiz – Resimli Anlatım)

Anında altın hesabı açabilmeniz için Ziraat mobil uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Şifrenizi bilmiyorsanız Ziraat İnternet Bankacılığı bölümüne giderek şifre talep edebilirsiniz.

İlk olarak mobil uygulamaya giriş yapıyoruz. Sonrasında aşağıdaki görselde olduğu gibi ilk olarak “Hesaplarım” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında açılan menüden “Altın Hesaplarım” bölümünü tıklıyoruz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma İlk Adım, Ziraat vadeli altın, vadesiz altın

Akabinde aşağıda da görmüş olduğunuz gibi “Vadesiz Altın Alış” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında açılan sayfadan “Devam” deyip devam ediyoruz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma İkinci Adım, Ziraat vadeli altın, vadesiz altın

Yukarıda ki 4 numaralı adımda ki “Devam” butonuna bastıktan sonra aşağıdaki 5. adımdaki ekran açılacaktır. Bu ekranda ise altın alımın hangi hesaptan çekilecek tutar ile yapılacağınız seçiyoruz. Sonrasında 6 numaradaki adımdaki gibi kaç TL tutarında altın almak istediğinizi yazıp yine “Devam” butonuna basıyoruz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma Son Adım, Ziraat vadeli altın, vadesiz altın

Son aşamada açacağımız hesaba bir isim vermek. Hesap için herhangi bir isim yazdıktan sonra “Devam” diyerek son aşamaya geçmiş oluyoruz. Bu aşamada da “Onayla” deyip Ziraat Altın hesabı açma işlemini tamamlamış oluyoruz. Konuyla alakalı sormak istediklerinizi sayfa sonundan bizlere iletebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden bir gün içinde en fazla 6 kere ve 3000 gram altın alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Açmanın Diğer Yolları:

 1. Ziraat Bankası Şubeleri: Banka şubeleri üzerinden altın hesabı açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri: Telefon bankacılığı kullanan kişiler müşteri iletişim merkezi üzerinden verecekleri talimatla altın alım-satım işlemleri yapabilirler.

İnternet bankacılığından vadeli altın hesabı açabilmek için ana şubenizden vadesiz bir altın hesabı açtırmanız gerekiyor. Vadesiz altın hesabınızın da internet bankacılığına açık olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Getirisi

VadeFaiz Oranı
1 – 29 arası vade%0,00
30 – 400 arası vade%0,50

Ziraat Bankası vadeli hesap faiz oranları bölümünden TL ve döviz yatırımlarınız için sunduğu avantajlı hesap türlerini inceleyebilirsiniz.

Vadeli Ziraat Bankası altın hesabı faiz oranlarından yararlanmak için en az 30 gün vade olması gerekiyor. Altın hesabı vadesi en fazla 400 gün vadeli olarak getiri elde edebilir. Hesap açma alt limiti 10 gr‘dır. Vadeli altın hesabınız Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında korunmaktadır. Vadeli mevduat stopaj kesintileri altın mevduat hesaplarını da kapsamaktadır. Stopaj kesintisi %15’tir. Ziraat vadeli altın hesabı, hem altınların çalınma riskine karşı hem de yatırım amaçlı olarak açılabilir. Açacağınız vadeli altın mevduat hesabınızın 150.000 TL’lik bedeli sigorta kapsamında bulunmaktadır. Faizsiz kazanç elde edebileceğiniz altın hesabı ile tanışmak için;

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası vadesiz altın hesabı açan banka müşterileri gelir vergisi veya hesap masrafları ödemiyor! Altın alım işlemlerini TL veya USD para birimleri ile anında yapabilirsiniz. USD hesabınızdan alım işlemini 09:00-18:00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Vadesiz altın hesabına fiziki olarak getirilen altınlar kabul edilmemektedir. Aynı zamanda hesabınızdaki altınlar fiziki olarak teslim edilmemektedir. Vadesiz altın hesabında alacağınız altınlar 1000/1000 saflıkta kabul edilir. Vadesiz hesaplardaki altınların 150.000 TL’ye kadar olan kısımları sigorta kapsamındadır.

Tasarruflarınızı Birikimle Değerlendiren Altın Hesabı

Biriken altın mevduat hesabı, ayın veya yılın belirli dönemlerinde yaptığınız tasarruflarınızı değerlendirmenin kazançlı bir yoludur. Biriken altın mevduat hesabındaki vadeleri kendiniz belirliyorsunuz. Birikim hesabınız için yapacağınız ödemeleriniz; günlük, haftalık, aylık, 3 aylık veya sizin belirleyeceğiniz periyodik zamanlarda yapılabilir. Belirlemiş olduğunuz ödeme dönemlerinde, bankaya verdiğiniz talimat doğrultusunda gram altın veya belirlemiş olduğunuz tutar karşılığında altın alabilirsiniz.

Yani, aylık olarak 10 gr altın alma talimatı da verebilirsiniz, aylık 300 TL’lik 1000/1000 saf altın alma talimatı da verebilirsiniz. Vadesiz TL hesabınızda bakiye bulunmaması durumunda, otomatik altın alımı yapılamamakta ve alım işlemi bir ay sonraki ay yeterli bakiye bulunduğunda yapılabilmektedir. Birikim altın mevduat hesabı 150.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

Gram Altın ve Vadesiz Altın Hesabı Arasındaki Farklar

 • Vadesiz altın mevduat hesabı işlemlerinde altın saflığı 1000/1000, gram altın işlemlerinde saflık 995/1000 olarak kabul edilmektedir.
 • Vadesiz Ziraat Bankası altın hesabından hiçbir ücret talep edilmezken, gram altın işlemlerinde saklama komisyonu tahsil edilmektedir.
 • Gram altın alım işlemleri bankanın stok ve fiyat durumuna göre durdurulabilirken, vadesiz altın mevduat hesabında bu durumun söz konusu değildir.
 • Gram altın işlemleri Ziraat Bankası çalışma saatleri içerisinde yapılabilirken, vadesiz altın mevduat hesabı işlemleri 7/24 saat yapılabilmektedir.
 • Gram altın hesapları yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir.

Ziraat Bankası Altın Vakti Nedir?

Fiziki altınlarınızı banka şubesine götürerek gram altın cinsinden vadesiz altın veya vadeli altın hesabına yatırabilir veya nakit olarak karşılıklarını alabilirsiniz. Altın vakti hesabından hiçbir işlem ücreti alınmamaktadır. Altın vakti hesabı açmak, altınlarınızın çalınma riskini ortadan kaldırır. Kasa kirası veya masrafı talep edilmemektedir. Bütün altınlarınızı vadeli altın hesabında 100/1000 altın saflığında değerlendirebilirsiniz. Buradan altın vakti takvimi sayfasına giderek altın günlerine ait tarihleri öğrenebilirsiniz. Başvurular sadece belirli şubeler üzerinden yapılmaktadır.

Banka bünyesinde veya bankalar arasında yapacağınız altın EFT işlemleri için belirli ücretler kesilmektedir. Bu ücretler, Ziraat Bankası EFT saatleri içinde veya dışında şu kesintilere uğramaktadır;

 • 1-10 gr 2,3 TL
 • 11-100 gr 3,45 TL
 • 101-250 gr 4,6 TL
 • 251-500 gr 5,75 TL ücret kesilmektedir.

Bütün bankaların altın hesaplarına ait avantajlara veya dezavantajlara ait bilgilere Altın hesabı nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Video üzerinden altın hesabı açma adımlarını izleyebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 18.12.2020 tarihinde tarafından En Yüksek Mevduat Faizleri kategorisi için yazıldı.

"Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma 2021 (Bütün Detaylarıyla)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Altın Hesabı Açma 2021 (Bütün Detaylarıyla)" Yazısı İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. Veysel dedi ki:

  Hesaptaki paramı vadeli altın hesaba çevirmen kârlimi

 2. Emrah dedi ki:

  115 gr altın8m var vadeli altın hesabı açmak ıstiyorum bana na kadar kar getırir aylık mı günlük mü getirecek bilgi verirmisiniz

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Emrah Bey,
   Sayfamızda da belirttiğimiz üzere vadeli altın hesabı 30 ile 400 arasında açılabilmektedir. Şuanda güncel faiz oranı %0,5 olarak belirtilmiştir. Getiri hesaplaması için buradan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçmenizi öneririz.

 3. Salih Nalçacı dedi ki:

  200 gr altın vadeli hesabının aylık getirisi nedir

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Salih Bey,

   Ziraat Bankası ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 4. Deniz kanat dedi ki:

  250 gr altin 32 günlük vadede ne kadar getirisi olur.

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhabalar yapmış olduğumuz hesaplamaya göre 32 günlük vade sonunda ki net getiri 0,09 XAU olmaktadır. (Önemli: Kesin getiri sonucu için banka ile iletişime geçmenizi öneririz.)

   1. Bejna dedi ki:

    Slm 25 yarım yatırsam ne kadar alırım