web analytics
Uygun Krediler

Yeşil Kartlılara Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 2021 (15 ADET)

Yeşil Kartlılara Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 2021 (15 ADET)

Türkiye’de yaşayan 83 milyon vatandaşın büyük kısmı, SGK bünyesinde SSK ya da Bağkur gibi sosyal güvencelerden faydalansa da, bazı vatandaşların ne yazık ki sosyal güvencesi bulunmuyor. Sosyal güvencenin yanı sıra, yaşamını idame ettirecek bir gelire de sahip olmayan vatandaşlarımız, 3816 Sayılı Kanun kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti ve birçok farklı yardımı, yeşil kart belgesi ile alabiliyor.

Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık üzerinden yapılan Yeşil Kart başvurusu, gelir testinin ardından  bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sonlandırılmaktadır. Peki yeşil kart programına kabul edildikten sonra, sizi nasıl yardımlar bekliyor? Yeşil kart kapsamında kömür yardımından aşı parasına, çocuk parasından yaşlılık, engelli ve öksüz maaşına 15’e yakın yardım çeşidi mevcut.

Ayrıca, muhtaçlık maaş ödemeleri ve 2021 yılı şartlarına ait detayları incelediğimiz fakirlik maaşı başvuru yazısını okuyabilirsiniz. Şimdi 2021 yılı yeşil kart sahiplerine verilen yardımların kapsamı ve detaylarına bakalım.

Aşı Parası 2021’de Nasıl Alınıyor?

0-6 yaş grubu arasında çocuğu bulunan aileler, yeşil kart kapsamında aşı parası alabilmektedir. Aşı parası alabilmek için SGK ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan birtakım şartlar söz konusudur. Bu şartlar arasında, hanede sosyal güvenceli bir vatandaşın bulunmaması, düzenli olarak doktor kontrolüne girilmesi ve mütevelli heyetlerinin onayını almaktır. Aşı parası kapsamında verilen destekler 2021 yılı için geçerli olarak şu şekildedir:

 • 0-6 yaş aralığında çocuklara, en fazla 72 aylık olmak üzere aylık 35 TL,
 • Hamile kadınlara ve lohusa kadınlara en fazla 2 ay olmak üzere aylık 35 TL,
 • Doğum yapan kadınlara toplamda bir kereye mahsus olmak üzere aylık 75 TL, aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Doğum ve Süt Parası Yardımı

Yeşil kart sahiplerine yapılan en kapsamlı yardımlardan biri de, doğum ve süt parası yardımıdır. Süt parası yardımı, 2021 yılında bir defaya mahsus olmak üzere 180 TL olarak yapılmaktadır. Birden fazla çocuk doğmuşsa, süt yardımı 2 çocuk için 300 TL, 3 çocuk için 450 TL olmak üzere, çocuk başına 150 TL belirlenmiştir.

Doğum parası ise, doğum yapmış annelere devlet tarafından sunulan bir sosyal yardımdır. 2021 yılı doğum parası, bir defaya mahsus olmak üzere şu şekildedir,

 • İlk çocuk için süt parası 300 lira,
 • İkinci çocuk için süt parası 400 lira,
 • Üçüncü, dördüncü ve sonraki çocuklar için de 600 liradır.

Süt ve doğum parasına başvurularda Aile Bakanlığı’nın il merkezlerine, ilçelerde ise kaymakamlıklara gidilebilir. Detaylar için süt parası sayfasına bakabilir ve bakanlığın sitesi aile.gov.tr üzerinden de süt parasına başvuru yapabilirsiniz.

Çocuk Parası: Eğitim İçin Sosyal Yardım Parası

Sosyal yardımlar içinde, çocuk sahibi dar gelirli ailelerin en çok merak ettiği yardımlar arasında, çocuk parası geliyor. Çocuk parası, esasen şartlı eğitim ve sağlık yardımlarıdır, halk arasında çocuk yardımı olarak bilinir. Yeşil karta sahip aileler, PTT üzerinden çocuklarının eğitimi için yardım alabilirler. Çocuk parası (eğitim yardımları) için, 2021 yılındaki mevcut destek düzeyi ise şöyle:

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için ayda 35 TL
 • İlköğretimde okuyan kız öğrenciler için ada 40 TL
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için ayda 50 TL
 • Ortaöğretimde okuyan kız öğrenciler için ayda 60 TL

Şartlı Eğitim Desteği, yani SED adıyla da bilinen bu yardımlar, devletin dar gelirli ailelerin çocuklarının okul hayatına sorunsuz bir şekilde devamını sağlama amacıdır. Çocuğunuzun eğitimi için, devlet desteği dışında dayanışma vakıfları, KYK kredi ve burs desteği ile, hayırsever vatandaşlar ve holdinglerden de eğitim desteği alabilirsiniz.

Gebelik Yardımı Şartları 2021

Çocuk sahibi olma süreci, birçok aile açısından yıpratıcı bir maddi boyut getirebilir. Devlet, dar gelirli ailelerde, annenin gebelik sürecindeki masraflarda yardımcı olmak adına gebelik yardımı sunmaktadır. Çocuk bekleyen ailelerin maddi zorluklarını azaltmayı amaçlayan gebelik yardımı, ayda 35 liradır. 2021 gebelik yardımları, 2 ayda bir defa yatırılıp, PTT üzerinden annenin ismine yatırılır.

Gebelik sürecinde devletin yeşil kartlı ailelere sosyal yardımları şu şekildedir:

 • İlk takip döneminde, 4 kontrolün ardından 35 TL’lik 4 ödeme alınır, toplamda aldığınız yardım ise 140 TL’dir.
 • İkinci takip döneminde, toplam 3 kontrolün ardından 3 ödeme alınır. 35 TL’lik üç ödemenin ardından toplamda 105 TL alınır.
 • 3. ve 4. takip döneminde 1 kontrolün ardından 1’er ödeme alınır. 35’er liradan toplam gebelik yardımı 70 TL’dir.

Hamilelik yardımı, gebelik süreci boyunca toplamda 9 ayda 35’er TL olmak üzere 315 TL’dir. Çocuk dünyaya geldikten sonra, doğum parası ve süt parası gibi farklı sosyal yardımlarla, devlet çocuğunuzu büyütme sürecinizde yanınızdadır.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Detayları

Yaş aylığı alma şartları nelerdir? Sosyal yardımlaşma para yardımı 2020
Yaş aylığı alma şartları nelerdir?

Yaşlılık aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşı, herhangi bir geliri ya da maddi güvencesi olmayan, 65 yaş üzerindeki vatandaşlara devlet tarafından verilen destektir. 65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşı, gerekli şartları sağlayan her vatandaşın alabileceği bir sosyal destektir.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

 • 65 yaş aylığı almak için ilk şart, yaş sınırını geçmektir.
 • Yaşlılık aylığı almak için diğer bir şart, nafaka almamaktır. Nafaka alınmasa bile, eğer hak kazanılmışsa yaşlılık aylığı alınamaz.
 • Yaşlılık aylığı alacak kişilerin, bakım evlerinde kalmaması gerekmektedir.
 • 65 yaş aylığına başvuracak kişiler, SGK ya da Bağkur gibi bir sandığa bağlı olarak maaş almamalıdır.
 • Son olarak ise, 2021 yılı yaşlılık maaşı için, eşi ve kendisinin geliri kişi başı 701 TL’nin altında olmalıdır, bu rakam muhtaçlık sınırı olarak da ifade ediliyor.

2021 yılında yaşlılık maaşı düzeyi, 672 TL olmuştur. 65 yaş aylığı, çok iyi bir maaş olmasa da, en azından fatura gibi temel giderleri karşılamak için yetebilecek bir sosyal destektir. Yaşlılık maaşı başvurusu için, il ve ilçelerin sosyal yardım merkezlerine kimlik ile gitmek yeterlidir. Yaşlılık aylığı PTT üzerinden yatırılmaktadır, PTT içinde sıra beklemek istemeyenler, PTT Kart ile 65 yaş aylığını bankamatikten de çekebilir.

Dulluk Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet destekleri arasında, eşini kaybetmiş ya da eşinin bir maddi desteği olmayan kadınlar için sunulan dul maaşı da yer alıyor. Maddi güvencesi olmayan insanlara sunulan dul maaşından, kadınların faydalanabilmesi için dul maaşı alma şartlarını yerine getiriyor olması gerekmektedir. Eğer aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsanız, siz de 2021 dul maaşı alma hakkı kazanabilirsiniz.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı, eşinden ayrılmamış kadınların alabileceği bir maaştır. Eşi vefat etmiş kadınlar, dul maaşı alabilir ancak eşinden ayrılmış kadınlar dul maaşı alamaz. Eşinden boşanan kadınlar dul maaşı alamamasına karşın, devlet tarafından farklı desteklerin yanı sıra, nafaka alabilir.

 • Eşi ölen kadınlar, yalnızca resmi nikahlı olmaları durumunda dul maaşı alabilir, imam nikahı burada geçersizdir.
 • Dul maaşı almak için SGK’da maaşlı olarak çalışmamak gerekmektedir.
 • Dul maaşı alacak kişinin evinde, SGK güvenceli biri yaşamamalıdır.
 • Eşini kaybetmiş kadınlar, farklı biri ile resmi nikah yaptıkları takdirde dul maaşı alamazlar. Aynı şekilde, eşini kaybettikten sonra resmi nikah olmasa bile, imam nikahı ile başka biriyle aynı evde yaşayan kadınlar da, dul maaşı alamaz.

Dul Maaşı Ne Kadar?

2021 yılında, eşini kaybetmiş kadınlara verilen sosyal yardım desteği dul maaşı, ayda 325 TL olarak belirlenmiştir. Buna karşın, dul maaşları iki aylık olarak verilir ve 750 TL olarak alınır. Dul maaşları şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında ödenmektedir. Eğer dul maaşı alan bir kadının, resmi nikahlı ya da nikahsız, başka biri ile yaşadığı tespit edilirse maaşı kesilir.

Engelli Maaşı Kimlere Veriliyor?

Yeşil kartlılara yapılan sosyal yardımlar içinde, en yaygın yardımlardan biri engelli maaşıdır. Engelli maaşı almak için, yüzde 40 engelli raporunun olması gerekmektedir. 18 yaş üstü engellilerin aldığı maaş, her ayın belli gününde PTT üzerinden ödenmektedir. 2021 yılında engelli maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız, aşağıda engel oranına göre maaş durumlarını görebilirsiniz.

 • Yüzde 40 ile 69 arası engelli oranı için ayda 537 TL
 • Yüzde 70 ve üzeri engelli için ayda 805 TL

18 yaş altı engelliler için verilen sosyal yardım desteği, standart olarak 18 yaş altı engelli aylığı ile verilir. Bu aylık, 2021 yılında ayda 537 TL olarak hesaplanmıştır. Engelli maaşınızın durumunu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. 2021 engelli aylığı sorgulama işlemi için e-devlete girebilir, TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile, maaşınızı öğrenebilirsiniz. Engelli maaşı ile ilgili bilgi almak için, 144 numaralı telefon hattına da ulaşabilirsiniz.

Öksüz ve Yetim Maaşı

Sosyal yardımlar arasında, anne ya da babası vefat etmiş, henüz 18 yaşını doldurmamış çocuklara verilen bir yardım olan öksüz ve yetim maaşı, gerekli şartları taşıyan öksüz ve yetim çocuklara sunuluyor. Devletin yardımı, 2021 yılı için geçerli olmak üzere çocuk başına 100 TL’dir ve iki ayda bir 200 TL olarak yapılır. Öksüz ve yetim maaşı nereden alınır diye düşünüyorsanız, bu yardım PTT üzerinden yapılmaktadır.

Öksüz ve yetim çocuklar için yapılan maaş yardımında, 18 yaş altı çocuk sayısı baz alınır ve sınırlaması yoktur. Örnek vermek gerekirse, bir hanede 3 öksüz ve yetim çocuk varsa, ayda 300 TL üzerinden hesaplarsak 2 ayda bir kere, 600 TL maaş yardımı yapılmaktadır.

Devletten Elektrik Yardımı

Yeşil kartlılara yapılan yardımlar, maaş desteği ve sağlık desteği dışında aynı zamanda fatura desteği ile de öne çıkıyor. Hepimizin evinde su, elektrik ve doğalgaz faturaları el yakabilmekte. Elektrik yardımı, sadece yeşil kartlılara değil, aktif olarak yardım alan her hane için verilen bir destektir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

 • 1-2 kişiden oluşan hanelerde, 75 kw elektrik 53,27 TL
 • 3 kişiden oluşan hanelerde 100 kw elektrik 71,02 TL
 • 4 kişiden oluşan hanelerde 125 kw elektrik 88,78 TL
 • 5 ve üzeri kişiden oluşan hanelerde ise 150 kw elektrik 106,53 TL olarak belirlenmiştir.

Asker Ailesine Maaş Yardımı

Yeşil Kart yardımları kapsamında devlet, aileleri her açıdan düşünmüştür. Eğer askere giden bir eşiniz ya da çocuğunuz varsa ve bu durumdan dolayı maddi zorluk çekiyorsanız devlet, askere alım sonrasında eve yardım yapmaktadır. Asker ailesi maaşı yardımları, 2021 yılında eşi ya da çocuğu askere giden her aileye, 2 ayda bir yatırılır.

Asker Ailesine Maaş Yardımı Ne Kadar?

2021 yılında, askere alım sonrasında ailelere yapılan yardımlar ayda 275 TL’dir. Bu yardım iki ayda bir ödenir ve 550 TL olarak hesaplara geçer. Bu yardım, PTT hesapları üzerinden verilmektedir. Asker ailesi yardımı, çift ayların son haftalarında, yani şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında yapılmaktadır.

Silikozis Aylığı Nedir, Nasıl Alınır?

Yeşil kart yardımlarında, bazı spesifik hastalıklar için yardım sunulmaktadır. Silikozis, maddede silika adıyla mineral şeklinde bulunan bir maddedir. Delme, kesme ya da kırma gibi işlem yaparak çalışan kişilerde, solunum yolu ile ciğerlere temas eden bu madde uzun vadede ciddi hastalıklara sebep olabilir. Devletimiz, bu sinsi silikozis hastalığına yakalanan vatandaşlarına destek olmak adına, silikozis aylığı vermektedir.

2021 silikozis aylığı almak için, alınan sağlık raporu ile sosyal güvenlik kurumuna başvurduktan sonra, alınabilecek yardım düzeyleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Yüzde 15 ile 34 arası, hafif silikozis belirtisi gösterenler ayda 1.160 TL maaş
 • Yüzde 35 ile 54 arasında orta silikozis olan vatandaşlar ayda 1.326 TL maaş
 • Yüzde 55 üstü, ileri düzey silikozis olan vatandaşlar ise 1.477 TL maaş alacaktır.

Kronik Hastalar İçin Elektrik Yardımı

Yeşil kartlı vatandaşlara sunulan diğer bir yardım, kronik hastalar için geçerli olan elektrik yardımıdır. Bu yardım, evde makineye bağlı yaşamak zorunda olan hastalar için geçerlidir. Devlet, kronik hastalara sunduğu elektrik yardımında her ay 200 TL fatura desteği vermektedir.

Örnek vermek gerekirse, elektrik faturanız ayda 300 TL geldiği takdirde, 100 TL ödersiniz.

Tüberküloz ve SSPE Hastaları İçin Devlet Maaşı

Tüberküloz maaşı ya da SSPE maaşı olarak bilinen bu yardım, hastalık nedeniyle psikolojik ve sosyal kayıplar yaşayan hastaların ihtiyaçları için sunulmuş bir maaştır. Yardım, Türk vatandaşı olup sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından, tüberküloz ve SSPE hastalığından ötürü muhtaçlığı tespit edilen kişilere verilmektedir.

2021 yılı tüberküloz ve SSPE hastaları için yapılan yardım, memur maaşları ile 10 bin gösterge rakamı üzerinden yapılan bir hesapla belirlenir. Bu rakam, aylık 1460 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, tüberküloz hastaları aylık ek 600 TL bakım yardımı almaktadır. Tüberküloz ve SSPE maaşları, her ayın 25’inde PTT hesapları üzerinden yapılır.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal ekonomik destek yardımı, aile bütünlüğü tehlikede olan çocuklar için verilen bir destektir. Bu kapsamda bakım evlerinde bulunan çocukların, maddi destek verilmesi durumunda ailelerine dönebilecek durumları söz konusu ise yardım sunulmaktadır. SED yardımı olarak da bilinen bu yardım, yılda en çok 2 kere alınır. Sosyal ekonomik destek yardımları, devam edilen eğitim düzeyine göre şu şekildedir:

 • Okul öncesi: 657 TL
 • İlköğretim: 986 TL
 • Ortaöğretim: 1.052 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde olup okula devam etmeyenlere: 657 TL
 • Yüksek öğretim: 1.183 TL

SED yardımları, her ayın ilk günü ile 10. günü arasında yatırılmaktadır. Başvurular ise e-devlet sorgulama sayfasından yapılmaktadır.

Yeşil Kart Sahiplerine Para Yardımı, 2021 Yılında Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz, verilen tüm desteklerin yanında yeşil kartlılar için sunulan nakit para yardımları da sürdürülmektedir. Türkiye’de milyonlarca yeşil kart sahibi aile mevcut, bu nedenle yeşil kart yardımları mevcut kaynaklara göre en iyi şekilde sunulmaya çalışılıyor. Yeşil kart başvurularını değerlendiren heyet, aile reisinin çalışma durumu, ev ve mal durumuna göre nakit yardımında karar veriyor.

Yeşil Kart Nakit Para Yardımı Nasıl Belirleniyor?

Yeşil karta sahip, yardıma muhtaç birçok kişi var. Ancak herkesin ihtiyacı ve farklı mağduriyetleri olabiliyor. Vakıflar ve mütevelli heyetleri, nakit para yardımı konusunda başvurunuzu değerlendiriyor ve ödeme miktarını belirliyor. Nakit yardımlar, herkes için, her durum için ve her şehir için değişebilir.

Yeşil kart nakit para desteği bazen her ay için sunulurken, bazı durumlarda ise 6 ayda bir verilebilmektedir. Bu durum tamamen, heyetin sizin için belirlediği karar ile ilgilidir. Bir önceki yazımızda ev hanımlarının nasıl emekli olduğunu yazdık. Detaylar için ev hanımlarına emeklilik hakkı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 29.12.2020 tarihinde tarafından Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"Yeşil Kartlılara Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 2021 (15 ADET)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Yeşil Kartlılara Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 2021 (15 ADET)" Yazısı İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. döndü dedi ki:

  ihtiyaçim englu oğulum para alınıyor evinde kırık kanepe var

 2. Turan **** dedi ki:

  Hayırlı günler 4 çocuklu bir ayleyim yardımınıza muhtacım koranadan dolayı kurarlar uyoruz evde kalıyoruz

 3. Aziz dedi ki:

  Bende evde esim ve 3 oglum 1 kizim beraber yasiyoruz oglum En buyukleri 7 yasinda kizim daha yeni dogdu 2 aylik ben su an issizim ve calismiyorun 1000 tl yardim geldi ama hic bir sekilde bu para yetmedi elektirik su faturasi derken tekrar bakkaldan 650 tl borcun altina girdik nasil olacak bende bilmiyorum