Uygun Krediler

Vakıfbank Ek Hesap Nedir? (Faiz Oranı, Hesaplama, Hesap Açma)

Vakıfbank Ek Hesap Nedir? (Faiz Oranı, Hesaplama, Hesap Açma)

Vakıfbank Ek Hesap Nedir?

Vadesiz hesabınızda para olmadığı durumlarda hesabınıza tanımlanmış olan bir kredi limitidir. Kredili bankomat, artı para, açık hesap, esnek hesap ve kredili mevduat hesabı olarak da bilinmektedir. Hesabınıza tanımlanan limit, aylık gelirinize göre banka tarafından belirlenmektedir. Limit artırma, hesap açma, kapatma, faiz oranı ve hesaplama gibi bütün detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1 Dakikada Ek Hesap Açma!

Birazdan bahsedeceğimiz yollar ile ek hesap açma işleminizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle banka da vadesiz hesabınızın olması gerektiğini unutmayınız. Hesap açma adımları şu şekildedir.

 1. SMS ile Anında Başvuru: Vadesiz hesabınıza tanımlı olan güncel cep telefonu numaranızdan EKH yazıp boşluk bırakarak TC Kimlik Numaranızı yazarak yine boşluk bırakın ve açmak istediğiniz ek hesabın limitinin ne kadar olması gerektiğini yazıp 5724’e mesaj gönderebilirsiniz. Örnek SMS: EKH 1098765421 3000
 2. ATM’den Başvuru: Vakıfbank ATM’lerine giderek Diğer İşlemler menüsüne giriş yapınız. Akabinde diğer işlemler menüsünde bulunan Başvurular>Ek Hesap (EKH) Başvurusu yolunu izleyerek başvurunuzu anında yapabilirsiniz.
 3. İnternet Bankacılığında Hesap Açma: Mobil şube veya internet şubesine giriş yaptıktan sonra “Başvurular” ve akabinde “Ek Hesap Başvurusu” bölümüne girerek hesap açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ek Hesap Faiz Oranı ve Hesaplama

Güncel Vakıfbank ek hesap faiz oranı 8 Kasım 2023 tarihi için %1.25‘tir. Masraflar ve örnek hesaplama tabloları aşağıda verilmiştir.

Masraf AdıAsgari TutarAsgari OranAzami Tutar
Ek hesap faiz oranı%1.25
Ek hesap gecikme faizi%1.55
İhbarname Ücreti9,20 TL9,20 TL
Basılı Ek Hesap Özeti Gönderim Ücreti3,22 TL3,22 TL
Baskılı hesap özeti ücretini ödememek için e-hesap özeti talimatı verebilirsiniz. Aksi durumda dönem borcunuza ait baskılı ek hesap gönderimi için aylık olarak 3.22 TL kesinti yapılmaktadır.
TutarVadeÖdenecek T. Masraf
100 TL1 gün0,05 TL
200 TL30 gün3 TL
300 TL30 gün4,5 TL
400 TL30 gün6 TL
500 TL30 gün7,5 TL
600 TL30 gün9 TL
700 TL30 gün10,5 TL
1.000 TL30 gün15 TL
Kredili mevduat hesaplarında faiz oranları günlük olarak işlemektedir. Tablo üzerinde de 8 Kasım 2023 tarihine ait güncel faiz oranları kullanılarak hesaplama yapılmıştır.

Kredili Bankomat (Ek Hesap) ile Neler Yapabilirsiniz?

 • Hesabınızda para olmadığı durumlarda nakit çekebilir veya alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Ek hesabınıza otomatik ödeme talimatı vererek bütün faturalarınızın ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.
 • EFT, Havale, kredi taksiti ödemeleri gibi bir çok işlemi ek hesabınızla da yapabilirsiniz.
 • Vadesiz hesabınıza para yatırıldığı zaman ek hesabınıza olan borç otomatik olarak ödenmektedir.
 • Kullanılmayan ek hesaplar için aylık ücret kesintisi yapılmamaktadır.
 • Yalnızca işleyen faizi ödeyerek anapara ödenmeden, kredinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Yazımızın devamında da göreceğiniz üzere taksitli ek hesap özelliği ile 12 aya kadar vadeli nakit kullanım imkanı tanınmaktadır.
 • Ek hesap limiti artırma işlemini SMs ile yapabilmek için EKH yazıp TC Kimlik numarası ve talep edilen yeni limiti yazıp 5724’e mesaj gönderebilirsiniz.
 • Ekstre erteleme özelliği ile ödemelerinizi erteleyebilirsiniz. (Detaylar için aşağıdaki bilgilendirme videosunu izleyebilirsiniz.)

12 Ay Vadeli Taksitli Ek Hesap Kampanyası

Ek hesabınız için verilmiş olan kredi limitinizi 12 aya kadar vadeli olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz nakit olarak kullanabilir, dilerseniz alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Üstelik kredi tahsis ücreti ödemeden ve dosya masrafsız olarak kullanabilirsiniz. Aylık faiz oranı %1.25 üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama aracı sayfasına giderek hesaplama türünü “Taksitli Nakit” Avans olarak seçerek işleminizi yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, Vakıfbank şubeleri ve alışverişlerinizde POS ödeme cihazları üzerinden kullanabilirsiniz. Yapmış olduğunu para çekme veya harcama işleminden sonra telefonunuza gönderilen SMS’te ki talimatları uygulayarak 12 aya kadar taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz SMS’ler standart ücrete tabidir.

Taksitli Ek Hesap Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Taksitli ek hesap limitinden yapmış olduğunuz harcamalara ait taksit ödemeleri her ayın 15’inde yapılmaktadır. Vadesiz TL hesabınızda yeterli miktarda bakiyeniz varsa eğer ek hesap taksiti için kesinti yapılmaktadır. Vadesiz Türk Lirası hesabınızda bakiyenin yetersiz olması durumunda havuz hesabından kesinti yapılacaktır. Her iki hesabınızda da limit bulunmadığı takdirde ek hesabınıza ekstra gecikme faizi(%1.55) uygulanmaktadır.

Ek hesap kapatma işlemini internet bankacılığı veya müşteri hizmetleri üzerinde de yapabilirsiniz. Hesabı kapatmadan önce kesinlikle var olan borçlarınızın tamamını ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde hesap kapatma işlemi yapılamamaktadır.

Çalışmayan Kişiler Ek Hesap Açabilir Mi?

Ek hesaplar da tıpkı ihtiyaç kredileri gibi kişilerin gelirlerine ve kredi siciline bakılarak hesaplara tanımlanmaktadır. Vakıfbank ek hesap sahibi olmak için öncelikle bankada vadesiz TL hesabınızın bulunması gerekiyor. Ek hesap limitleri kişi özelinde yapılan inceleme doğrultusunda bankalar tarafından oluşturulmaktadır. Başvuru aşamalarında ihtiyaç kredisi şartlarını taşısa da ek hesap açtırmak kredi onayı almaktan daha kolaydır. Tabi bu onay bankanın inisiyatifine kalmış bir durumdur. Ayrıntılı detaylara vakifbank.com.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 10.07.2020 tarihinde tarafından İhtiyaç Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Vakıfbank Ek Hesap Nedir? (Faiz Oranı, Hesaplama, Hesap Açma)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Vakıfbank Ek Hesap Nedir? (Faiz Oranı, Hesaplama, Hesap Açma)" Yazısı İçin 11 Yorum Yapılmış

 1. Sezgin dedi ki:

  3000 ek hesabimi demin kullandim orada faiz orani %15 yaziyor 4.5 lira faiz geldi hemen bu nedir

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Sezgin Bey, Vakıfbank müşteri hizmetleri ile görüşmenizi öneririm.

 2. doganturk dedi ki:

  hesaplama gunlukmu hesaplaniyor yoksa aylik ucretlendirmemi yapiliyor

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhaba doganturk,

   Ek hesaplarda faiz günlük olarak işletilmektedir. Yazımızda yer alan hesaplama da günlük olarak yapılmıştır.

 3. Murat Aktaş dedi ki:

  2000 TL ek hesaptan 10 ay taksitli çekmek istiyorum aylık taksit nedir aylık ne faiz öderim

  1. Tuğçe Kemer dedi ki:

   Merhaba Murat Bey, söylemiş olduğunuz tutar ve vadeye göre aylık taksitleriniz 221,58 TL toplam geri ödemeniz 2.215,83 TL olmaktadır. Bu süreçte ödeyeceğiniz toplam faiz tutarı 179,86 TL‘dir. Bizim hesaplamamıza göre sonuç budur. Banka hesaplamasında faklı sonuçlar çıkabilir ama ortalama bu miktarlarda olur. Teşekkürler.

 4. Alper şahin dedi ki:

  Meb vakifbanktan 16000 ek hesabı 12 aya taksitlendirmek istiyorum taksitlerim ne kadar olur

  1. Tuğçe Kemer dedi ki:

   Merhaba Alper Bey, toplam ödemeleriniz ortalama şu şekilde olmaktadır. 12 aylık taksit 1.537,97 TL olurken toplam ödemeniz 18.455,54 TL olmaktadır. Şuanda güncel ek hesap faiz oranı %1,89‘dur. Aylık taksit ve toplam ödeme hakkında ki kesin tutar bilgileri için banka ile iletişime geçmenizi öneririz.

 5. Hüseyin Çeçen dedi ki:

  Vakıfbank artı para günlük faizi nekadar. 5000 çeksem üçgün sonra ödemeye ne kadar ödrim

 6. Mehmet Eser dedi ki:

  7500 TL ek hesabım var ayrı günlerde günü birlik 3 kez çekim yaptım 45 TL kesildi 1 aylık çekmiş olsam faizi ne kadar olur

 7. Günay dedi ki:

  Eksi 14.500 deyim. 1.80 e düştü aylık faizi. Aylık ne kadar kesilir tahminen? Ve bir de 6-7 ay içerisinde eksi hesabımı anca kapatıcam. Herhangi bir sıkıntı olur mu?