Teminatlı Kredi Çekmek İçin Hangi Evraklar İstenir?

Teminatlı Kredi Çekmek İçin Hangi Evraklar İstenir?

Teminatlı kredi, yüksek limitlerdeki kredi taleplerinde bankalar tarafından belirli teminatlar karşılığında verilen kredilerdir. Türkiye deki bir çok banka teminat karşılığında kredi çekme imkanı sunmaktadır. Teminatlı kredi çekmek için bankalar belirli şartlar ve evraklar istemektedir. İpotekli krediler sadece geçek kişiler için kullandırılır. İstenilen evraklar genellikle aşağıda listelediğimiz gibi olmaktadır.

Teminatlı Kredileri Hangi Durumlarda Kullanmalıyız?

 • Bankaya teminat göstererek alacağınız kredilere başvuru yapmak için şubeye gitmeniz gerekmektedir.
 • Taşınmaz (ev, iş yeri, arsa vs) veya araç sahibi olan kişilerin teminat göstererek alabilecekleri kredilerdir.
 • Kredi puanı düşük (az riskli) olan kişilerin teminat göstererek kredi alma ihtimalini yüksek tuttuğu kredi türüdür.
 • Alacağı krediye ait aylık taksit tutarının yüksek olması ve aylık gelirin düşük olması durumlarında kullanılabilecek kredilerdir.
 • Kullanılacak ihtiyaç kredisinin limitinin yüksek olması durumunda teminatlı kredilerden yararlanabilirsiniz.
 • Bankalara ait hesaplama ve kredi şartlarına ait detaylar için ipotekli ihtiyaç kredisi sayfasına gidebilirsiniz.

Teminatlı Krediler İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Teminat göstererek alabileceğiniz krediler, ihtiyaç kredisi kapsamına girdiği için normal kredi prosedürleri işletilmektedir. Ek olarak belirli tapu evrakları istenmektedir. Kredilerde istenen belgeleri şöyle sıralayabiliriz.

 1. Teminatlı kredi başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı (Sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi de olabilir.)
 3. Aylık gelirinizi gösterir evraklar. (Gelir belgesi, kira geliri, mevduat geliri vs)
 4. Esnaflar için üye oldukları esnaf kuruluşundan alınan üyelik belgeleri.
 5. Teminat göstereceğiniz gayrimenkul veya araca ait evraklar.

Ayrıca bazı bankalar kendi maaş müşterileri için hiç bir belge talep etmeden kredi imkanı sunmaktadır. Banka listeleri ve hesaplamalar için Gelir Belgesiz Kredi bölümüne geçebilirsiniz.

Çalışmıyorum Ama Teminat Gösterebilirim

Sigortasız olan veya çalışmayan kişilerin aylık gelirlerini belgelemeleri olanaksızdır. Bu nedenle de bankalar riske girmek istemezler. Teminat gösterseniz bile bankaların risk almaktan kaçınmalarından dolayı kredi onayı vermeleri olanaksızdır. Kredi çekme ihtimali bankalar arasına farklılık gösterebilir.

Bunları Okumadan Teminatlı Kredi Başvuru Yapmayın

 • Belirli bir teminat karşılığında alınan ihtiyaç kredilerinin faiz oranları bankalar arasında değişiklik göstermekte olup krediler en fazla 60 ay vade ile müşterilerine sunulmaktadır.
 • Krediyi kullanım amacınıza göre kredi vadesi uzatılabilmektedir. (Ev tadilatı, eğitim vs)
 • Bankaya sunacağınız teminat kredi başvurusu yapacak olan kişinin üzerine kayıtlı olmalıdır. (Aksi halde kredi başvurunuz anında reddedilir.)
 • Teminat vereceğiniz taşınmazların ekspertiz değerlendirmesine göre değerinin %80 ile %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Kredi kullanım aşamalarında ipotek masrafı ve tapu işlem ücretleri ödersiniz.
 • Ekspertiz, ipotek masrafı, yapılacak sigortalar ve kredinin binde 5’i kadarı ile kredi masrafı ödemiş olursunuz.

Hangi Taşınmazları Teminat Göstererek Kredi Kullanabiliriz?

Ev Teminatı Göstermek: Teminatlı kredilerde en çok tercih edilen kredi kampanyasıdır. Bu kredilerde, üzerinize kayıtlı gayrimenkul için banka tarafından yapılacak ekspertiz raporlaması sonucunda biçilen değerin %80’ine kadar kredi alabilirsiniz. Eksper uzmanı tarafından 100.000 TL olarak belirlenen konutunuz için en fazla 80.000 ‘TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

Araç Teminatı İle Kredi Almak: Otomobil rehini ile kredi kullanmak konut kredilerine oranla zordur. Zira bu konuda bir takım şartlar bulunmaktadır. Bankalar arasında değişiklik gösteren araç yaş sınırı, marka ve model gibi şartlar aranmaktadır. Araç teminatlı kredilere ait vadeler bazı bankalarda 48 aya kadar olabilir. Genellikle bu kredilerde belirlenen araç değerinin %50’sine kadar kredi verilmektedir.

Arsa Teminatlı Kredi Almak: Arsa, tarla veya bahçe gibi taşınmaz ile kredi veren banka sayısı oldukça azdır. Özellikle arsa teminatı ile kredi alabileceğiniz Vakıfbank bulunmaktadır. Arsa değerinin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Vakıfbank arsa teminatlı kredilerde 3. bir şahsa ait taşınmazları da teminat olarak gösterebilirsiniz.

Cenk İşçiler tarafından 22.06.2020 tarihinde yazıldı.

"Teminatlı Kredi Çekmek İçin Hangi Evraklar İstenir?" Konusu Hakkında Sorunu Yaz.