Uygun Krediler

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Kime Ait? Kime Satıldı?

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Kime Ait? Kime Satıldı?

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası), hizmetlerine sanıldığından daha önceki yıllarda başlamış bir bankadır. İlk olarak 1927 yılında Türkiye’de bankacılık faaliyetleri yürütmek içi kurulmuştur. Kuruluşunun ilk yıllarında bankanın ismi Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. olarak belirlenmiştir. 55 yıllık yerel bankacılık döneminden sonra 1982’ye gelindiğinde Çolakoğlu Grubu tarafından alınarak hizmet alanının bütün Türkiye’ye açmayı başarmıştır. Şuan ki ismini de bu dönemde alan bankanın genel merkezi o dönemden sonra İstanbul’a taşınmıştır.

TEB Kimin?: 2005 Yılında Paris Merkezli Banka Ortak Oldu

Teb kimin? sorusuna yanıt aramak için günümüze doğru yapılan ortaklıkları sıralamaya devam ediyoruz. 2005 yılında Paris merkezli bir bankacılık kurumu olan BNP Paribas S.A. tarafından hisselerinin büyük bir bölümü dolaylı olarak satın alınmıştır.

BNP Paribas S.A. bankacılık kurumu ayrıca Türkiye’de hizmet veren Fortis Bank Türkiye’ninde büyük hissedarlarından birisiydi. Firmanın aldığı karar neticesinde 2011 yılında Fortis Bank Türkiye ile TEB‘in birleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. TEB’in şuan ki sahibi olarak %50-%50 BNP Paribas Fortis Yatırım Holding A.Ş. ve Çolakoğlu Grubu Ortaklığıdır.

Türkiye Ekonomi Bankası Kimin? Ortaklık Yapısı
Türkiye Ekonomi Bankası Kimin? (Ortaklık Yapısı)

Türkiye Ekonomi Bankasının Faaliyetleri Nelerdir?

  • Özellikle ticari bankacılık alanında hizmet veren banka özelliğini taşımaktadır.
  • Kurumsal bankacılık, KOBİ bankacılığı, bireysel bankacılık ve özel bankacılık alanlarında vermiş olduğu hizmetlerle Türkiye’nin önde gelen bankalarından birisi olmayı başarmıştır.
  • Ayrıca hazine ve sermaye piyasaları ürün ve hizmetlerini de bünyesinde barındıran neredeyse bütün bankacılık alanlarında hizmet veren bir bankadır.
  • Bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra faktoring, tüketici finasmanı finansal kiralama, filo kiralama ve portföy yönetimi gibi diğer alanlarda da oldukça başarılı girişimlere imza atmıştır.

TEB’e Ait Grup Şirketlerinin Listesi

  • The Economy Bank NV / TEB NV: Avrupa piyasalarında hizmet veren bir bankadır.
  • TEB Sh.A / TEB Kosova: Kosova da bankacılık hizmeti vermek adına 2008 yılında açılan ve 22 şube ile hizmet veren bir bankadır.
  • TEB Faktoring A.Ş.: 1997 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük 3 faktoring firmasında biri olan firma KOBİ’lere hizmet vermektedir.
  • TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.: Aracılık, yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi gibi alanlarda hizmet veren ve 1997 yılında kurulan bir TEB iştirakidir.
  • Bu hizmetlerin yanı sıra; TEB Portföy Yönetimi A.Ş. – BNP Paribas Finansal Kiralama A.Ş. – TEB Tüketici Finansman A.Ş. / TEB Cetelem ve TEB Arval Araç Filo Kiralama A.Ş. gibi iştiraklerinde kurucusudur.

TEB Hakkında Detaylar

İnternet Sitesiteb.com.tr
Müşteri Hizmetleri0850 200 0 666
TEB Şube Sayısı472
ATM Sayısı1.717
Kredi Kartı ProgramıBonus
TEB Çalışan Sayısı10.205 Kişi

TEB kimin? sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk. Konu hakkındaki bilgi veya düşüncelerinizi bizlerle aşağıdaki bölümden paylaşabilirsiniz. Ayrıca bir önceki yazımızda Denizbank Kime Ait? sorusunu yanıtladık.

Bu yazı, güncel 19.06.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Kime Ait? Kime Satıldı?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Kime Ait? Kime Satıldı?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.