Uygun Krediler

Banka Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı? 2020 Son Dakika Gelişmeler

Banka Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı? 2020 Son Dakika Gelişmeler

Bildiğiniz gibi 2020 yılı itibari ile banka kredi sicil affı çıkacak mı, çıkmayacak mı? soruları yeniden gündeme geldi. Bu konudaki gelişmeleri sayfamız üzerinden güncel olarak takip edebilirsiniz. Sicil bozukluğu ile kara liste arasındaki farka dair önemli bilgilendirmeler hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sayfamızda güncel temmuz 2020 kredi notu sicil affı detayları şu şekildedir.

Bankalar Kredi Sicil Affı Kanununu Neden Uygulamıyor?

Geçtiğimiz yıl içerisinde meclis tarafından onaylanıp yürürlüğe giren sicil affı ile ilgili bir sorun bulunmaktadır. Sicil affı gelmesine rağmen bankalar bankalar neden kredi vermiyor? Evet bunu anlamak gerçekten güç, diyebilirsiniz. Fakat aşağıdaki açıklamalar aklınızdaki bu soru işaretlerini giderecektir. Kanunda kredi affı ile ilgili geçirilen madde aynen şöyledir.

MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

Kanunun Tamamı: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170127-1.htm

7670 sayılı kanunda kredi borçlarından dolayı kara listeye alınanlar için getirilen af maddesi yukarıdaki gibidir. Maddeye göre geciken borçlarınızı veya ödenmeyen borçlarınızı bankaya 6 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapmasına veya borçların yapılandırılmasına rağmen bankalar hala kredi vermemektedir.

Bankalar ile müşterileri arasında, özel hukuk kuralları geçerlidir. Bu nedenle, madde de belirtildiği üzere bu kanunun uygulanması tamamen bankaların inisiyatifindedir. Yani bankaları bağlayıcı bir durum söz konusu değildir. Banka ile kişi arasında oluşan bu durum neticesinde sicili bozuk olan kişiler için kredi imkanı sunmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Zira Bankalar Kanununda’da belirtildiği gibi sorumluluk ve zimmet suçu gözardı edilmez.

KOSGEB desteklerinden yararlanarak kredi desteği alan 100.000’e yakın esnaf bankalardan geri çevrilmişti. Bunun nedeni yukarıda yazdığımız madde ile yakından ilişkilidir. Bankaların kredi sicil affı uygulayıp uygulamama kararları kendilerine bağlı bir durumdur.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Bankaların sunduğu bireysel kredi, kredi kartı veya ticari kredilere ait ürünlerin ödenmemesi nedeni ile kişiler banka kayıtlarında kara listeye alınmaktadır. Kara listeye alınan kişilerin kredi kullanamaması üzerine getirilen 6 aylık süre içerisinde borç ödeme işlemlerine sicil affı denmektedir. Belirlenen süre içerisinde var olan borçların ödenmesi ile bireyler kara listeden çıkarılmaktadır. Ayrıca bu af kararları daha öncesinde borçları yüzünden kara listeye girmiş kişiler içinde geçerlidir.

Kredi Sicil Affı Gelmeden Kara Listeden Çıkılır Mı?

Kara liste; kredi, kredi kartları, çek ve senetlere ait borçların ödenmemesi ile alakalı oluşan durumdur. Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtlar neticesinde oluşmaktadır. Kara liste ile kredi notunun düşüklüğü arasındaki farklar kesinlikle karıştırılmamalıdır. Kara listeden çıkmak ile kredi notunun yükseltilmesi durumları birbirlerinden farklı durumlardır.

Bankalara olan borçlara ait ödemelerin 90 günlük süre içerisinde ödenmemesi durumunda hakkınızda yasal takip başlatılır ve akabinde kara listeye alınırsınız. Bu durumda kara listeden çıkmak için hiç bir şey yapamazsınız. 5 yıl boyunca bankaların kredi ürünlerinden yararlanamazsınız. Bankalara ait borçların ödenmesinden sonra belirlenen süreden sonra kara listeden çıkarılırsınız.

Kara listeden çıktıktan sonra hemen sonra kredi kullanmakta oldukça zor bir durumdur. Bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz zaman kredi sicilinize ait geçmişinizi görürler. Buda bankaların, tabiri caizse temkinli yaklaşmasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayıda kredi kullanma ihtimaliniz oldukça zor olacaktır.

Kredi notu ile ilgili sorun yaşayan kişilerin kredi sicil affı ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Kredi notu düşüklüğü, ödemelerin aksatılması veya belirli bir süre geciktirilmesi gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Ayrıca kredi kullanabilmek için kredi notum kaç olmalı? sayfasına gidebilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Ülkemizde bir çok kişinin birden fazla kredi kartı veya birden fazla kredi borcu ödemesi bulunabiliyor. Haliyle bu borçlar bazı durumlarda ödenemeyecek duruma geliyor. Ödenmeyen borçlar neticesinde bireyler bir süre sonra bankaların kara listesine giriyorlar. Ki yukarıda da anlattığımız üzere kredi sicil affı uygulansa bile bankalar tarafından kredi kullandırılmıyor. Peki kara kara listeye girmemek için yapmalıyız?

Kredi kartlarına veya kredilere ait ödemelerin birikmesi halinde bütün borçlarınızı tek çatı altında toplayarak, tek banka borçlanmak. Bu sayede aylık ödeme yükünüz azalacak ve yasal takibe düşerek kara listeye düşmeyeceksiniz. Borç yapılandırma kredisi veren bankalar sayfası üzerinden bankalara olan kredi borçlarınızı tek çatıda toplayabilirsiniz.

Mustafa KALAYCI: “Esnaf ve çiftçimizi rahatlatmak amacıyla af mutlaka çıkarılmalıdır.”

Mecliste Son Dakika Sicil Affı Gündemi

Video haberde de izlediğiniz üzere, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa KALAYCI, kredi affının kesinlikle çıkarılması gerektiğini mecliste dile getirmiştir. Kara listede yer alan esnaf ve çiftçiler için kredi yolunun açılmasının ve bu sayede ülke ekonomisine katkı sağlanması gerektiğini dile getirmiştir. Esnaf ve çiftçiye kredi imkanı sunulmadıktan sonra yapılan faiz indirimlerinin hiçbir ehemmiyetinin olmadığını dile getirmiştir. Esnaf ve çiftçilerimizin yatırımlarını desteklemek ve ekonomiyi eski canlı haline getirmek için kredi sicil affı çıkarılmalıdır, diyerek durumu özetlemiştir.

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

Kara listede olan kişiler farklı kredi alternatiflerini düşünmektedir. Bizlerde bu alternatifler için araştırmalar yaparak bu başlık altında güncel olarak bildireceğiz. İlk olarak bahsetmek istediğimiz yol, faturalı hat sahiplerini ilgilendirmektedir. Faturalı hatta sahip olan kişiler 15.000 TL’ye (firmaya göre limit değişebilir) kadar yasal yollarla kredi kullanabilirler. Detayları Faturalı Hatta Kredi bölümünden ulaşabilirsiniz.

*Düşük faizli ve devlet destekli esnaf kredisi detaylarına ulaşmak için Esnaf Kefalet kredisi sayfasına gidebilirsiniz. Halkbank üzerinden verilen krediye başvuru yapabilmeniz için esnaf ve sanatkar olmanız yeterlidir.

Kredi Sicili Nedir, Nasıl Oluşur?

Kredi sicili, kredi kartı veya kredi kullanan banka müşterilerinin finansal geçmişini kapsamaktadır. Kefillerin veya ek hesap kullanan herkesin bir sicili bulunmaktadır.

Kredi Sicilleri Hangi Kurum Tarafından Tutulmakta?

Her bireyin kredi sicili KKB ve “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi” tarafından tutulmaktadır. Ayrıca her banka da kendi bünyesinde müşterilerinin sicillerini tutmaktadır.

Kredi Sicilim de Kaç Yıllık Geçmişim Bulunuyor?

Kişilerin kredi, kredi kartı veya ek hesap gibi bütün bankacılık faaliyetlerinin son 5 yılını kapsayan bir finansal geçmiş bulunmaktadır. Yasal takip sürecinden sonra ödenmeyen krediler 5 yıldan uzun süre kayıtlarda bulundurulmaktadır.

Ben Kara Listede Miyim?

Kara listede olup olmadığınızı KKB üzerinden başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 04.07.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi İhtiyaç Kredisi Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"Banka Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı? 2020 Son Dakika Gelişmeler" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Banka Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı? 2020 Son Dakika Gelişmeler" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ahmet demir dedi ki:

    26/03/2020 tarihinde 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 48. maddesinde 5834 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve geçici maddeler eklendi. Kanun yayımlandığı gün yürürlüğe girdi. Ancak bankalar kendilerine böyle bir resmi yazının gelmediğini söylüyor. Bu konu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor .
    Saygılarımla