Uygun Krediler

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Öğrenci Parası

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Öğrenci Parası

Bir çocuk büyütmek, hem okul masrafları hem de kıyafet masrafları ile, gerçekten aileler için zorlu bir süreçtir. Özellikle de gelir durumu iyi olmayan aileler için çocuğun büyüme sürecinde devlet tarafından verilen destekler son derece önemli. Devletin çocuklar için verdiği aşı parası, doğum parası, okul yardımı parası ve süt parası gibi desteklerinin dışında, eğitim sürecinde verdiği bir destek olan “şartlı eğitim yardımı” birçok ailenin, ilkokul ve lise dönemindeki çocukları için aldığı bir destektir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Gençlik döneminde masrafları artan çocuklarınızı, hayırlı bir şekilde okuturken zorlanmamanız için siz de, “çocuk parası” olarak da bilinen şartlı eğitim yardımına başvurabilirsiniz. Çocuk parası olarak da bilinen bu yardım, çocuklarını okula göndermeye maddi imkanı yetmeyen ailelere devlet tarafından verilen bir destektir. Ne yazı ki, imkansızlıklar nedeniyle birçok çocuğun okula gönderilmediği ülkemizde, her yıl binlerce çocuk okulunu bırakıyor. Hem kendileri hem de aileleri adına umut olmaları adına ailelerin çocukları için alması gereken bir destektir.

Başvuru Nereye Yapılır?

Çocuk paraları desteği, devlette Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına verilen yardım bütçeleri de, ihtiyacı olan ailelere ulaştırılmaktadır. Eğer çocuğunuzun okul ihtiyaçları sizi zorluyorsa ve eğitimine devam edebilmesi adına, yardıma ihtiyacınız varsa bulunduğunuz il ve ilçedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Yeşil kart öğrenci parası başvurusu olarak da bilinen bu desteği almak için, herhangi bir form ya da başvuru dilekçesine ihtiyacınız yoktur. Diğer desteklerde olduğu gibi, eğer dayanışma ve yardımlaşma vakfında bir dosyanız varsa ve her yıl düzenli olarak görevliler evinizi ziyaret ediyorsa, şartlı eğitim yardımı talebinizi sözlü olarak da iletmeniz yeterlidir.

Yeşil Kart Öğrenci Parası Başvurusu

Vakıflara daha önce hiç gitmediyseniz ve birçok destek alabileceğiniz Yeşil Kart’ınız olmadıysa, ilk yapmanız gereken yeşil kart almaktır. Yeşil kart başvurusunun sonucu ortalama olarak, başvuru yapılan vakıf üzerinden 1 ay sonra öğrenilebilir. Maddi zorluklar nedeniyle, çocuğunuzun eğitim süreci ile ilgili endişeleriniz varsa çocuk parasıyla daha rahat bir şekilde eğitimini sürdürmesini istiyorsanız, Yeşil Kart almanız en önemli aşamadır. Bunun dışında çocuk parası almanın şartları nelerdir diye düşünüyorsanız diğer şartlar şu şekilde…

Eğitim Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Çocuk parası yardımı almak için vakfa yeşil kart başvurusu yapmak istiyorsanız, aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Hanede yaşayan hiçbir kimsede, SGK ya da Bağkur gibi bir sosyal güvence olmamalıdır. Anne baba dışında, haneye kayıtlı bir akrabada sosyal güvence olması da, yardımı almaya engeldir.
 • Çocuk parası almak için, hanede bir kişi başına düşen gelir ortalaması, asgari ücret düzeyinin üçte birini geçmemelidir. 2020 yılı asgari ücret için bu rakam 701 TL‘dir. Yani 5 kişilik bir ailenin geliri 3000 TL ise başvuru yapılabilir.
 • Eğitim yardımı verilmesine karar veren vakıf heyetleri ekstra şartlar sunabilir.

2020 Yılı Çocuk Parası Ne Kadar?

Her çocuk için ortalama ne kadar olduğu en merak edilen sorulardan biridir. Çocuk parası, kız ya da erkek çocuk olmasının yanı sıra, ilköğretim ya da ortaöğretim düzeyine göre de değişmektedir. Eğer yukarıda belirtilen şartlı eğitim desteği alma şartlarını sağlıyorsanız, aşağıda belirtilen destekleri her ay alabilirsiniz.

 • İlköğretim öğrencisi olan bir erkek öğrenci için aylık 35 TL destek verilmektedir.
 • İlköğretim öğrencisi olan bir kız öğrenci için aylık 40 TL destek verilmektedir.
 • Ortaöğretim (lise) öğrencisi olan bir erkek öğrenci için aylık 50 TL destek verilmektedir.
 • Ortaöğretim (lise) öğrencisi olan bir kız öğrenci için aylık 60 TL destek verilmektedir.

2020 yılı için mevcut şartlı eğitim desteklerine bakarsanız, örnek vermek gerekirse, lise çağında 2 kız, 1 erkek öğrenci çocuğunuz varsa ve çocuk parası almaya hak kazanırsanız 170 TL aylık çocuk parası alabilirsiniz.

Eğitim Desteği Parası Ne Zaman Yatar?

Şartlı eğitim desteği, aylık bir destek olmasına karşın her ay yatırılmaz. Çocuk maaşları ya da çocuk desteği olarak da bilinen bu yardım, tek ayların son haftalarında hesaplara yatırılmaktadır. Yani Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında çocuk eğitim yardımı paraları, hesaplara 2 aylık olarak iletilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, ilkokul çağında 3 erkek çocuğunuz varsa, 105 TL olan aylık şartlı eğitim desteğinizi iki ayda bir kere, 210 TL olarak alabilirsiniz.

Çocuk Parası Nereye Yatırılıyor?

Şartlı eğitim desteği hangi bankaya yatıyor gibi sorular, çocuk parasıyla ilgili en çok dile getirilenlerden. Şartlı eğitim destekleri, diğer birçok sosyal yardım gibi PTT üzerinden yapılmaktadır. Ödemeler, annenin TC kimliği üzerinden alınabilecek şekilde yatırılmaktadır. Annenin hayatta olmadığı durumlarda ise, şartlı eğitim yardımları babanın hesabına yatar. Anne hayatta olmasına rağmen, çocuk parasının babanın hesabına yattığı istisnalar da söz konusu olabilmektedir.

Şartlı Eğitim Desteği Nasıl Sorgulanır?

Çocuk parası olarak bilinen şartlı eğitim desteğinin, başvurunuz sonrasında kabul edilip edilmediğini öğrenmeniz için yapmanız gereken sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına gitmektir. Vakfa gitmeden yardım durumunuzu öğrenmeniz için, ALO 144 hattı üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Sosyal yardım öğrenme hattı ALO 183 de, şartlı eğitim desteği ile ilgili bilgi alabileceğiniz bir hattır. Bu hatlar ücretsizdir ve dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Desteği Neden Kesilir?

Çocuk parası, çocuklarınızın eğitime uygun şartlarda devam etmesi durumunda sıkıntı çıkmadan düzenli olarak ödenen bir yardımdır. Ancak şartlı eğitim desteğinin, bazı durumlarda kesilmesi söz konusu olabilir. Şartlı eğitim desteğinin kesilmesine neden olabilecek durumlar şu şekildedir:

 • Örgün eğitim dışına çıkılması, çocuk parasının kesilmesine neden olur. Yani açıktan okuyan çocuklar için çocuk parası alamazsınız. Çocuğunuz normal eğitimden açık eğitime geçince, vakıflar bu durumu sistemden tespit eder ve yardım durdurulur.
 • Devamsızlık süresinin gerekenden fazla olması da çocuk parasının durdurulma nedenidir. Bir öğrenci, okulun normal devamsızlık süresini 4 gün geçtiği takdirde, o ay şartlı eğitim desteği verilmemektedir. Ancak öğrenci hastaysa ve bunu raporla ifade edebiliyorsanız, okula raporun ibraz edilmesi halinde çocuk parası verilmeye devam eder.
 • İkamet adresinin vakfa haber verilmeden değiştirilmesi de şartlı eğitim desteğinin durdurulması nedenidir.
 • Muhtaçlık durumunun sona ermesi, maddi durumun düzelmesi, vakıf heyeti tarafından tespit edilirse, yardım durdurulabilir.
 • Ebeveynin vefat etmesi durumunda da çocuk parası kesilmektedir.

Gebelik yardımı, aşı yardımı ve süt parası gibi, ailelerin en çok ihtiyacı olan yardımlardan biri olan şartlı eğitim desteği, birçok çocuğun eğitimini daha iyi bir şekilde sürdürmesi için devlet tarafından veriliyor. Eğer çocuğunuzu, maddi durumdan ötürü okuldan almayı düşünüyorsanız bu destekten faydalanabilirsiniz. Çocuk parası yardımıyla ilkokul ve lise döneminde, çocuğunuzun masraflarını karşılayabilirsiniz. Üniversite çağına gelmiş çocuklarınız varsa, devlet KYK burs ve kredileriyle eğitimleri aksamadan, sorunsuz şekilde devam edebilir.

Çocuğunuzun eğitimi için, desteklerden faydalanarak hem onun, hem de ülkemizin geleceği için faydalı bir adım atabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 26.04.2020 tarihinde tarafından Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Öğrenci Parası" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Öğrenci Parası" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.