Uygun Krediler

Pancar Üreticisine Tohum, Gübre ve Nakit Avans Destekleri Verilecek! 2020

Pancar Üreticisine Tohum, Gübre ve Nakit Avans Destekleri Verilecek! 2020

Devletin Koronavirüs desteklemeleri devam etmektedir. Bunlara bir yenisi ise Bakan Albayrak’ın yapmış olduğu duyuru ile pancar çiftçilerine geldi. 2020 yılında pancar çiftçilerine tohum, gübre ve nakit avans verileceği duyuruldu. Bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’nin (Türkşeker) uygulayacağı sözleşmeli üretim modeline ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Çiftçinin pancardan sonra ekecekleri ürünün tohumunu, gübresini ve nakit avansını Türkşeker ödeyecek. Böylelikle çiftçimizin krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretimini yapmasını sağlayacağız.”

Haberler

Yapılan bu açıklama aşığında şunları söyleyebiliriz ki pancar üretimi yapan çiftçilerimiz krediye ve faize gerek kalmadan üretimlerini yapabileceklerdir. Desteklemenin çiftçilerimize sağlayacağı kazancı 3,5 milyar TL olarak belirtti. Ülke ekonomisi olarak da yıllık yaklaşık 500 milyon dolar tasarruf edileceğinin altını çizdi.

Halihazırda Türkiye de üretim yapan 18 şeker fabrikası yıllık olarak ortama 900 bin ton şeker üretimi gerçekleştirmektedir. Bu üretim, ülkemizdeki tüketimin sadece 3’te 1’ini karşılamaktadır.

Bu Destekte Çiftçilerimizin Kârı Ne Olacak?

  1. Nakit Avans Desteği: Çiftçilerimizin faizli kredilere olan ihtiyaçları ortadan kaldırmak için nakit avans verilecektir. Nakit avans desteğinden hem pancar üreticileri hemde hububat üreticileri faydalanabileceklerdir.
  2. Fiyat Avantajı Sağlanacak: Çiftçilerin emeklerinin tam karşılığının alınması hedeflenerek piyasa koşullarına göre en iyi fiyattan alınacaktır. Öyle ki TMO‘nun belirlediği fiyatın %2 fazlası kadarı ile satın alınacaktır.
  3. Ödemeler Hemen Yapılacak: Ürünlerini teslim eden çiftçiler ödemelerini 5 iş günü içerisinde alacaklardır.
Hububat üretiminde sözleşmeli tarım 2020
Hububat üretiminde sözleşmeli tarım 2020

Hububat Ekimi Desteklenecek!

Bildiğiniz gibi Türkşeker uzun zamandır çiftçilerimizle sözleşmeli tarım uygulaması gerçekleştirmekteydi. Bu uygulamayı genişleterek pancar üreticilerinin hububat ekimlerini de destekleyeceklerini duyurdu. Pancar ekimi yapılan tarım arazisinde 2 yıl boyunca farklı üretim yapmak zorunda olan çiftçilerin bu süre zarfı içerisinde hububat ekimleri desteklenecek.

Bu süre zarfı içerisinde tahıl ekiminde ve yetiştirme sürecinde zorlanan çiftçilerimiz, ürünlerini toplarken ve satarken de oldukça büyük güçlüklerle karşılaşabiliyordu. Buna çözüm olarak da Bakan Albayrak, pancardan sonra ekilecek olan tahıl veya diğer tarım ürünleri konusunda üretim yapacak olan çiftçilerimiz için tohum, gübre ve nakit avans desteği verileceğini duyurdu. Destekler Türkşeker tarafından yapılacaktır.

Bu sayede çiftçilerimiz herhangi bir banka kredisine, kefile veya faiz ihtiyaç duymadan bu süre içerisinde üretimlerini gerçekleştirebileceklerdir. Uygulamaya koyulacak bu sistem ile çiftçilerimizin ürettiği ürünler piyasa koşullarına göre yüksek fiyat garantisi ile alınacak. 2 yıllık ekim sürecinde sadece tahıl için değil; buğday, mısır, arpa ve ayçiçeği ekimleri içinde destek verilecektir. Uygulamaya koyulacak olan bu sitem ile ülkemizin tahıl ihtiyacının %10’unun karşılanması hedeflenmektedir.

Yalnızca Pancar Ekimi Yapılan Araziler İçin Uygulanmayacak

Bu sözleşmeli tarım uygulaması ile ülkemizdeki bakliyat üretimini artırmayı hedeflemektedir. Hububat üretiminde ki bu desteği sadece pancar ekimi yapmış olduğunuz araziler için kullanmazsınız. Pancar ekimi yapan çiftçilerin farklı arazileri içinde bu desteklerde yararlanmanız mümkündür. Bu sayede ülkemizde 4 Milyon dekarlık arazide hububat ekiminin yapılması hedeflenmektedir. Diğer çiftçi desteklemeleri için tarım destekleri 2020 bölümüne gidebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 28.04.2020 tarihinde tarafından Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Pancar Üreticisine Tohum, Gübre ve Nakit Avans Destekleri Verilecek! 2020" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Pancar Üreticisine Tohum, Gübre ve Nakit Avans Destekleri Verilecek! 2020" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.