Uygun Krediler

Ölüm Aylığı Başvuru Şartları (2020 BÜTÜN DETAYLAR)

Ölüm Aylığı Başvuru Şartları (2020 BÜTÜN DETAYLAR)

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişilerin bazı nedenlerden ötürü hayatını kaybetmesinden sonra vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ve babasına kalacak olan aylığa ölüm aylığı denir. Ölüm aylığında hak sahibi olabilmek için vefat eden kişinin, eşi, çocuğu, ya da anne ve babası olmak gerekir. Anne ve babanın ölüm aylığından faydalanabilmesi için 65 yaşından büyük olması gerekir. Anne ve babanın herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.

Bilgilendirme: Bu sayfamız üzerinden ölüm aylığı konusunda ki bütün detaylara ulaşabilirsiniz. Güncel başvuru şartları ve istenen evraklarla ilgili detayları titizlikle araştırdık. Gelişmeleri bu sayfa üzerinden sürekli takip edebilirsiniz.

Ölüm Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Sigortalı çalışırken hayatını kaybeden kişinin ölüm aylığından ilk olarak yasal eşi faydalanır. Ölen kişinin bu aylığı almaya devam etmesi için eşi öldükten sonra bir evlilik yapmaması gerekir. Evlilik yapması halinde bu aylık kesilir. Hukuki olarak ölüm aylığının %50’si eşine bağlanır. Vefat eden kişinin çocuğu yoksa eşine bu durumda %75’i bağlanır. Ölen kişinin erkek çocuğu ortaöğretimdeyse 20 yaşına kadar, yükseköğrenim deyse 25 yaşına kadar ölüm aylığından faydalanabilir. 

2020 Ölüm Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı alabilmek için ölen kişinin SGK kurumunda toplamda 1800 gün pirim ödemiş olması gerekir. Bu da ortalama 5 yıla tekabül ediyor. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için vefat eden kişinin varisleri bizzat ölüm aylığı başvurusunda bulunmalıdır.  Ölüm aylığı almak için kişinin iş kazası geçirmesi ya da mesleğinden dolayı bir hastalık geçirmesi gerekir. En düşük ölüm aylığı 2020 itibari ile 293 lira, en düşük dul aylığı ise 587 liradır

Ölen kişi Bağ-Kurluysa 2008 yılından sonra ölmesi durumunda en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekir. 2008 yılından önce ölenlerse 1080 gün sigorta primi ödemiş olması gerekir. 

Ölen kişinin sigortası en az 5 yıl olmalıdır. 900 gün prim şartını tamamlamış olması gerekir. Bu prim ve sigorta süresi borçlanmalardan hariç olmalıdır.  Vefat eden kişinin genel sağlık sigortası primi ve ödenmemiş başka bir prim borcunun olmaması gerekir. 

Vefat eden kişinin eşine ölüm aylığı bağlanması için eşinin evli olmaması gerekir. Evlenmesi durumunda bu aylık kesilecektir.  Vefat eden kişinin erkek çocuğuna ölüm aylığı verilebilmesi için çocuğun 18 yaşından küçük olması gerekir. Erkek çocuğun eğitim görmesi durumunda ölüm aylığı 25 yaşına kadar verilir. Vefat eden kişinin kız çocuğuna ölüm aylığı bağlanabilmesi için kızının evli olmaması gerekir. Kız çocuğunun sigortalı bir işte çalışması durumunda ölüm aylığı bağlanmaz. Ölüm aylığı alırken kız çocuğunun sigortalı bir işe girmesi durumunda aldığı ölüm aylığı kesilir.  Vefat eden kişinin çocuğu %60 oranında engelli ise bu durumda yaşa, cinsiyete, eğitim durumuna bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır.  Anne ve babanın ölüm aylığı alması için maddi durumunun kötü olması ve 65 yaşını doldurmuş olması şartı aranmaktadır. Diğer devlet destekleri için yeşil kartlılara verilen 15 farklı para yardımı sayfasına gidebilirsiniz.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Ölüm aylığı başvurusu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapılır. SGK tarafından hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile ölüm aylığı başvurusu yapılır.  Başvuru esnasında çocuklar eğitim görüyorsa eğitim gördüğü yerden öğrenim belgesi, çocuklara ait fotoğraf istenir. Ölüm aylığı başvurusunu E-devlet sayfasında yer alan “Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi” sayfasından yapılır. Başvuru ikamet edilen ilin SGK müdürlüklerine yapılır. Başvuru posta yoluyla yapılmaz, başvurular bizzat yapılmalıdır. Kendi imkanı ile gitmeye gücü olmayan kişiler vasi tayin ederek başvuru yapabilir. Vasiler ölüm aylığı başvurusunu vasilik karar yazısı ile yapabilir. 

Ölüm Aylığı Başvuru Yöntemleri Nelerdir?

Ölüm aylığı başvurusu 3 şekilde yapılır. 

  1. Merkezi, Mithat Paşa Caddesi, No/7, Sıhhiye/ANKARA adresinde yer alan Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığına Tahsis ve Talep Belgesiyle ölüm maaşı başvurusu yapılır. 
  2. Bağlı bulunulan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkez Müdürlüğüne Tahsis Talep ve Taahhüt Belgesiyle birlikte başvuru yapılır.
  3. E-devlet uygulaması üzerinden de ölüm aylığı için başvurusu yapılır. 

Ölüm Aylığı Başvurusunda İstenen Evraklar

Ölüm aylığından faydalanmak için ölüm aylığı başvurusu sırasında sizden bir takım belgeler talep edilir. Ölüm aylığı başvuru esnasında istenen evraklar şunlardır:

  1.  Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi,
  2.  Engel ve malullük durumu olan çocuklar için Sağlık Kurulu Raporu,
  3. Hak sahipleri adına vasi tayin edilmişse, vasilik tayinini gösteren mahkeme kararı
  4. Hak sahipleri öğrenci ise öğrenci belgesi talep edilir. 

Ölüm Aylığı İle Birlikte 3 Maaş Alınabilir Mi?

2020 ölüm aylığı 3 farklı şekilde alınabilir
3 Farklı aylık alabilirsiniz.

Ölüm aylığı alanlar gerekli şartları sağladıkları takdirde 3 maaş birden alabilir.  Kendi emekli maaşı ile birlikte dul ve yetim aylığı da alabilir. Bunun tek şartı 3 maaşında ayrı sigorta türlerinde olmasıdır. 4A’ dan emekli olan biri 4B sigorta türüne mensup kocasının ölüm aylığını alabilir. 4C sigorta türünden vefat eden babasından da yetim aylığı alabilir. 

Ölüm Aylığının Kesildiği 3 Durum!

Dul Eşin Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Dul eş evlendiği zaman evliliği takip eden aybaşında maaşı kesilir. Evlenen dul eş boşanırsa ya da eşi ölürse, eş talep ederse dul aylığı yeniden bağlanır. İkinci eşten de dul aylığı alma imkânı varsa eşin tercih ettiği aylığı alır. Eşinden boşandığı halde eşi ile birlikte yapamaya devam eden kişilerin durumu tespit edilirse ödenen dul maaşı kesilir. 

Erkek Çocuğun Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Yetim aylığı alan erkek çocukları çalışmaya başladıklarında, herhangi bir aylık almaya başladıklarında aylıkları kesilir. Eğitim hayatı biten 18 yaşını dolduran erkek çocuklarının yetim aylığı kesilir. Ortaokul ve liseye giden çocuk 20 yaşına geldiyse aylığı kesilir. Yüksek öğrenim gören ve 25 yaşını dolduran erkek çocuklarının da aylıkları kesilir. Okulla ilişkisi kesilen fakat daha sonra okula yeniden başlayan erkek çocuklarına yetim aylığı yeniden bağlanır. Erkek çocuklarının evlenmesi yetim aylığının kesilmesine engel teşkil etmez. 

Kız Çocuğun Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Yetim aylığı alan kız çocukları bir işe girip sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında yetim aylığı kesilir. Evlendiklerinde de bu aylık kesilir. İşten ayrılmaları, ya da evlendikleri eşten ayrılmaları durumunda talep etmeleri halinde yetim aylığını yeniden alabilirler.  Evlenen ve maaşı kesilen kız çocuğunun eşi ölürse bu durumda yetim aylığı almaya hak kazanır. Bu durumda kişi yetim aylığı ya da dul aylığından birisini seçmesi gerekir. Eşinden boşandığı halde eşi ile birlikte yaşayan kız çocuklarına ödenen maaşlar geri alınır. Devlet maddi yardım bölümü üzerinden diğer yardımlar ve maaşlara ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 22.07.2020 tarihinde tarafından Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"Ölüm Aylığı Başvuru Şartları (2020 BÜTÜN DETAYLAR)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ölüm Aylığı Başvuru Şartları (2020 BÜTÜN DETAYLAR)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.