Uygun Krediler

Ne Kadar Kredi Çekebilirim? (Onaylı Limitini SORGULA!)

Ne Kadar Kredi Çekebilirim? (Onaylı Limitini SORGULA!)

Bankalardan kredi almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en önemlileri kredi notu ve aylık belgelenebilir gelirlerdir. Çekebileceğiniz kredi limiti hangi alanda kredi kullanmak istediğinize göre değişmektedir. Bu sayfamızda, Ne kadar kredi çekebilirim? sorusunun yanıtlarını detaylı bir şekilde yazdık.

Kredi başvurularında güncel piyasa faiz oranları alınan kredinin limitini etkilemektedir. Kredi faiz oranları ne kadar yüksek olursa alacağınız kredi limiti o denli düşük olabilmektedir. Aşağıdaki tablolarda da piyasada ki ortalama faiz aralıkları kullanılarak hesaplama yapılmıştır.

Ne Kadar Kredi Alabileceğinizi Hemen Görün! (E-Devlet)

E-devlet üzerinden hangi bankanın size ne kadar kredi verebileceğini anında görebilirsiniz! Yapmanız gereken işlemleri aşağıdaki resimler üzerinden takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet’e giriş yapınız. Akabinde ana sayfa da bulunan arama bölümüne “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazınız. Aşağıdaki görselde belirtilen alana tıklayınız.

Risk Merkezi Raporu Başvurusu, ne kadar kredi çekebilirim limiti görme.
Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Yukarıda ki adımı tamamladıktan sonra aşağıdaki ekran açılmaktadır. Sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.

Yeni Başvuru Oluşturma
Yeni Başvuru Oluşturma

Aşağıdaki gibi açılan ekranda “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” alanını işaretleyerek “Devam” butonuna basınız.

blank

Devam işleminden sonra açılan sayfadan “Başvur” butonuna tıklayınız.

kullanılabilir limit başvurusu
kullanılabilir limit başvurusu

Başvur butonuna tıkladıktan sonra yeni bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sayfanın sol üstünde yer alan “Başvuru Bilgileriniz” butonuna tıklayınız.

Başvuru bilgileriniz
Başvuru bilgileriniz

Başvuru bilgileriniz butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki sayfaya ulaşacaksınız. Sonrasında “Raporu Görüntüle” butonuna basınız.

Ne kadar kredi çekebilirim? limiti görüntüleme
Ne kadar kredi çekebilirim? limiti görüntüleme

Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonra sisteme kayıtlı cep telefonunuza raporu görüntülemeniz için bir adet şifre gönderilmektedir. Gönderilen şifreyi istenilen ekranlara girerek bankalardan kullanabileceğiniz kredi limitinizi görebilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra ne kadar kredi alabileceğinizi aşağıdaki gibi görebilrisiniz.

Ne kadar kredi alabilirim kredi limit ekranı
Kredi Limit Ekranı

Onaylanan kredinizi bu şekilde ekranda görebilirsiniz. Bahsettiğimiz sorgulama ekranına ulaşmak için Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasına gidebilirsiniz.

Ne Kadar İhtiyaç ve Konut Kredisi Çekebilirim?

Bankalar ihtiyaç kredilerinde müşterilerine özel hazır limitli krediler belirlemektedirler. Bu belirleme işleminde geçmiş kredi sicilinize bile bakılmaktadır. İhtiyaç kredilerinde taksitlerinizin aylık gelirinizin yarısında fazla olmaması gerekiyor. Fakat aşağıda da belirttiğimiz gibi bazı şartların yerine getirilmesiyle alacağınız kredi limitini yükseltebilirsiniz. Genellikle bankaların ihtiyaç kredisi limitleri 100.000 TL ile sınırlıdır. Fakat kredi notunuza veya gelirinizin durumuna gör bu oran 150.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bir örnek üzerinden anlatmaya çalışırsak. Aylık gelirinizin 4.000 TL olduğunu var sayarsak 60 ay vadeli bir ihtiyaç kredisinde aylık taksit ödemelerinizin 2.000 TL’nin üzerinde olmaması gerekiyor. Eğer eşinizinde aylık geliri varsa bu limit oldukça yükselebilmektedir. Mevcutta kredi ödemeleriniz varsa aylık ödemeleriniz düşeceği için alacağınız kredinin limiti de düşük olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Alma Limiti Nasıl Hesaplanır?

Aylık GelirKullanılabilir Limit
2.500 TL51.745 TL
3.000 TL62.094 TL
3.500 TL72.443 TL
4.000 TL82.792 TL
4.500 TL93.141 TL
5.000 TL103.490 TL
Tabloda yer alan ihtiyaç kredisi çekme limitine ait hesaplamalar için %1,09 faiz oranı uygulanmıştır. Farklı faiz oranları için alınabilecek kredi limiti değişiklik göstermektedir.

Konut kredilerinde ise ne kadar kredi çekilebileceği farklı hesaplanmaktadır. Ülkemizdeki konut kredisi faiz oranları ihtiyaç ve taşıt kredilerine oranla daha düşüktür. Konut kredisi başvurularında çekilebilecek kredi miktarı için hane halkının aylık gelirlerine bakılmaktadır. Ayrıca ek gelirlerinizi de belgelemeniz durumunda kredi miktarı yükselebilmektedir.

Aylık Toplam GelirKullanılabilir Limit
3.000 TL119.022 TL
3.500 TL138.859 TL
4.000 TL158.696 TL
4.500 TL178.533 TL
5.000 TL198.370 TL
5.500 TL218.207 TL
6.000 TL238.044 TL
6.500 TL257.881 TL
7.000 TL277.718 TL
7.500 TL297.555 TL
8.000 TL317.392 TL
9.000 TL357.066 TL
10.000 TL396.740 TL
Alınabilecek kredi limiti hesaplamasında kredinin faiz oranı %0,74 olarak alınmıştır. Faiz oranına göre kredinin limiti değişmektedir.

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Özellikle emekli kredilerinde bankalar dönem dönem kredi kampanyaları düzenlemektedir. Ve emekliler için maaşlarının 10-15 katına kadar faizsiz veya dosya masrafsız kredi verebilmektedirler. Emekli kampanyaları için emekli kredisi sayfasına gidebilirsiniz. Normal şartlar da bankalar maaşın katları şeklinde kredi vermemektedirler. Aylık belgelenebilir gelirleriniz göz önüne alınarak yukarıdaki hesaplama ışığında kredi limiti belirlenmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mevcutta kredi ödemeniz varsa veya tam tersi olarak ek geliriniz varsa alacağınız kredinin limiti değişebilir.

Örnek Hesaplama:

 • Aylık 4.000 TL gelirinizin olduğunu ve 1.000 TL kredi borcu ödemenizin olduğunu var sayalım. Bu durumda alabileceğiniz kredinin limiti 41.396 TL olmaktadır.
 • Aylık 4.000 TL gelirinizin olduğunu ve hiç bir şekilde kredi ödemenizin olmadığını var sayarsak. Bu durumda alabileceğiniz kredinin limiti 82.792 TL olmaktadır.
 • Aylık gelirinizin 4.000 TL olduğunu ve belgelenebilir ek gelirinizin de 1.000 TL olduğunu düşünürsek, alabileceğiniz kredinin limiti 103.490 TL olmaktadır.
 • Bu hesaplamalar piyasadaki ortalama bir faiz oranına göre yapılmıştır.

Teminat Gösterirsem Kredi Limitim Artar Mı?

Bankaya çeşitli teminatlar göstererek kredi limitinizi artırabilirsiniz. Üzerinize kayırlı herhangi bir gayrimenkul veya araç varsa bankaya bunu teminat olarak göstererek kredi kullanabilirsiniz. Teminatlı krediler, yüksek limitte ki ihtiyaçlarınız için bankalar tarafından verilmektedir. Örneğin bir gayrimenkule sahipsiniz ve ipotekli kredi kullanmak istiyorsunuz. Banka eksperi tarafından evinizin değeri ölçülür. Ölçülen bu değerin %70’i ile %80’ine kadar kredi limiti tanımlanmaktadır. Evinizin değeri 100.000 TL ise 70.000 TL veya 80.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Detaylı hesaplamalar için ipotekli kredi veren bankalar bölümüne gidebilirsiniz.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bildiğiniz gibi asgari ücret, AGİ dahil net olarak 2.324,70 TL olmuştur. Yukarıda ki hesaplamalar ışığında asgari ücret ile alabileceğiniz kredi limiti şu şekilde olmaktadır;

 • Aylık gelir: 2.324,70 TL
 • Örnek faiz oranı: %1,06
 • Aylık taksit: 1.162 TL
 • Ne kadar kredi çekebilirim?: 48.102 TL

Aylık ekstra kredi kartı veya kredi ödemelerinizin olmadığını var sayarsak 48.102 TL ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bu limit konut kredisinde ise 92.202 TL olmaktadır. Kredilerin vadesi ne kadar uzun olursa aylık taksit ödemeleriniz o kadar düşük olur. Buda alacağınız kredinin limiti yükselmektedir. Ayrıca ne kadar kredi alabileceğiniz bankanın da inisiyatifinde olan bir durumdur.

Kredi Alabilmek İçin Sigortalı Olma Şartı Nedir?

Kredi başvurularında sigortalı olarak çalışmak bankaların önem verdiği hususların başında gelmektedir. Sigortalı olarak çalışmak her ne kadar önemli bir durum olsa da bankalar arasında farklılık göstermektedir. Bankalar genellikle 6 aylık sigortalı çalışanlar ve kredi notu iyi bir durumda olanlar için kredi vermektedir. Fakat bazı bankalar daha yumuşak davranarak kredi notu düşük veya 2 aylık sigortalı olarak çalışanlara da kredi vermektedir.

Özellikle emekliler ve memurlar için kredi almak daha kolaydır. Ayırca 6 aydır sigortalı olarak çalışmanız kesin olarak kredi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü kredi sicilinin kredi çekmeye uygun olması gerekiyor.

Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir?

 • Kredi kullanmak için kredi notunuzun yeterli olması gerekiyor. (bkz. kredi notu sorgulama)
 • Aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmalısınız.
 • Vergi levhası veya aktif SGK kaydının bulunması.
 • Teminatlı kredi kullanırken eş rızası olmalıdır.
 • Bankalarla olan kredi ürünlerine ait çalışmalarınızın düzgün olması şartları aranmaktadır.
 • Kredi başvurularında 18 yaşından küçüklerin başvurusu işleme alınmamaktadır.

Sonuç:

Sonuç olarak; ne kadar kredi çekebileceğiniz tamamen sizin finansal geçmişinize, aylık gelirinize ve bankanın inisiyatifine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce yukarıda bahsettiğimiz onaylanan kredi limitlerinizi inceleyerek banka ile görüşme sağlayabilirsiniz. Bankalara ek gelir beyanında bulunursanız size sundukları limitten daha fazlasını alabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 26.06.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi İhtiyaç Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Ne Kadar Kredi Çekebilirim? (Onaylı Limitini SORGULA!)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ne Kadar Kredi Çekebilirim? (Onaylı Limitini SORGULA!)" Yazısı İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. satı berber dedi ki:

  82000 tl konut kredisi çektim -20000tl tüketici kredisi ve 10000tl destek kredisi kullandım 3100tl emekli maaşım var konut kredisinin 12 taksidini ödedim kredi alabilirmiyim 25000tl kredi kartı borcum var bilgi alabilirmiyi 1487 findeks puanım var

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Bu sorunuzunuz en net cevabını bankalardan öğrenebilirsiniz. Ama yanlış anlamadıysam şuanda aktif olarak 3 kredi için her ay taksit ödemesi yapıyorsunuz. Birde kredi kartı ödemeniz var. Bu durumda banka kredi vermeyebilir. Çünkü bankalar aylık gelirinizin kredi taksitlerinin bir hayli üzerinde olmasını isterler. (Ödeme güçlüğü çekmemeniz için.) Dediğim gibi yine de banka ile görüşmenizde yarar var. Sonuçta kredi kullandırma onların inisiyatifinde olan bir durum. Teşekkürler.