web analytics
Uygun Krediler

Meyve Bahçeleri için Devlet Desteği 2020 ve Banka Kredileri

Meyve Bahçeleri için Devlet Desteği 2020 ve Banka Kredileri

Devlet tarafından meyve bahçelerine de destek verilmektedir. Üzüm bağı, sertifikalı fidan, fide ya da elma bahçesi gibi alanlarda talep edilebilecek destekler ayrıca bahçe kurmak için de sunulmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra köye dönüş projesi kapsamında genç çiftçilere de meyve bahçeleri için devlet desteği sunulmaktadır. Genelde fidan ve fide desteklerine rağbet gösterildiği için bu konuda kısa sürede hizmet alındığını söyleyebiliriz. Ayrıca bankaların da bu konuda paket halinde sunduğu krediler mevcuttur.

Meyve Bahçesi Desteği Alma Şartları

Devlet destekleri hem genç çiftçilerin hem de yatırımcıların dikkatini çekmektedir. İlk olarak köye dönüş projesi kapsamında 30 bin TL hibe veren devletin ayrıca 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca köye dönüş yapan çiftçilere 100 bin TL’lik faizsiz meyve bahçesi kredisi verilmektedir. Bu projeye konu olan unsurlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Yarı bodur ve bodur olmamak şartıyla en az 10 dekarlık alanda minimum 250 tane sertifikalı fidan projesi
 • Minimum 10 dekarlık alanda bodur ve yarı bodur olmamak kaydıyla en az 250 adet sertifikalı fidan projesi
 • 4 dekar alanda minimum 800 adet sertifikalı bodur fidan
 • En az 6 dekarlık alanda minimum 500 adet yarı bodur sertifikalı fidan

Bu destek unsurlarıyla beraber çapa makinesi, tel dikenli kafes ve direkle çevrili askı sistemleri de meyve bahçesi desteği kapsamında sunulmaktadır. Fidan sayısı en az 800 ve 2000 adete kadar da projeye konu olabilmektedir. Ayrıca minimum 4 dekarlık alanda 1500 adet fidan için de başvuru yapılabilmektedir. Sertifikalı fidanların ayrıca kivi yetiştiriciliği ve böğürtlen ile ahududu yetiştiriciliği için verildiğini unutmayınız. Sera yetiştiricilerinin Ziraat sera desteği sayfasına göz atmasını da öneriyoruz.

Sertifikalı Fidan Destekleri

2018 yılından beri sunulmaya devam edilen sertifikalı fidan desteği kapsamında fındık, bitkisel üretim, toprak analizi, gübre, mazot ve fide desteği de verilmektedir. Bu sayede çiftçilerin üretimi garanti altına alınırken sunulan hibeler sayesinde yatırımcılar da meyve bahçesi kurabilmektedir.

Sertifikalı Fidan Desteği için Başvuru Belgeleri

Sertifikalı fidan başta olmak üzere standart fidan ve çilek fidesi alabilmek için hazırlanması gereken belgeler;

 • Satış faturası
 • ÇKS belgesi
 • Başvuru dilekçesi
 • Taahhütname
 • Sertifika belgesi örneği
 • Fide ve fidan kullanım desteklemesi talep formu
 • Kullanılacak bahçe kiralık ise kira kontratı şeklindedir.

Meyve Bahçesi için Alınabilecek Destek Miktarları

Çiftçilere meyve bahçeleri için devlet desteği kapsamında sunulan miktarlar belirlenmiştir. Bu kapsamda yarı bodur meyve fidan türleri için 350 TL, bodur meyve fidan türleri için ise 400 TL destek verilmektedir. Diğer meyve ve bağ fidanları için ise 280 TL destek sunulmaktadır. Sertifikalı çilek fidesi almak isteyenler 350 TL, narenciye için 250 TL ve zeytinde yağlık çeşitler için de 150 TL’lik desteklerden faydalanabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Meyve bahçeniz içi hangi gübrenin daha faydalı olduğunu biliyor musunuz? Gübre Fiyatları 2020 sayfası üzerinden bütün gübrelere ait fiyat tabloları ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Denizbank

Denizbank, çiftçileri sürekli desteklemekle beraber tarım kredilerinde oldukça rağbet görmektedir. Meyve bahçesi yapımı için ihtiyacınız olan fide, gübre, ilaç ve ekipmanlar için 60 ay vadeli kredilerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kredi kullanım oranı, proforma fatura miktarının en çok yüzde 75’i kadardır. Meyve bahçesi kredisiyle beraber traktör kredisi, arazi alım kredisi, damla sulama kredisi ve iyi tarım uygulamaları kredisi alınabilmektedir.

Ziraat Bankası

Bitkisel üretimlere destek veren Ziraat Bankası, tüzel ve gerçek üreticilere kredi sunmaktadır. Yağlı tohumlar, yem bitkileri, sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği, tarla sebzeciliği, meyve yetiştiriciliği ve mantar yetiştiriciliği gibi alanlarda kredi veren Ziraat Bankası, yatırım ve işletme kredileriyle dikkat çekmektedir. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi bölümünden 100.000 TL’ye kadar faizsiz çiftçi kredisi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Günümüzde meyve bahçeleri için devlet desteği dışında Ziraat Bankasına başvuru yaparak işletme ya da yatırım kredisi alabilirsiniz. İşletme kredisi kapsamında gübre, tohum, nakliye, bakım ve onarım, kira, sigorta ve pazarlama gibi giderler için hizmet alabilirsiniz. Yatırım kredileri kapsamında ise meyve bahçesi tesisi kurulumu, biogaz enerji yatırımları, sulama sistemi kurulumu ve derin kuyu açılması gibi alanlarda hizmet alabilirsiniz.

TEB

Yeni tarla alımı hususunda krediye ihtiyacı olanlar TEB şubelerine giderek hizmet alabilmektedir. 48 ay vade şansı sunan bankanın 1 aydan 12 aya kadar eşit taksitlerle esnek ödeme imkanı bulunmaktadır. Başvuru yapmak için nüfus cüzdanı, tapu fotokopisi, kiralık arazi sözleşmesi ve ikametgah belgesiyle TEB şubelerine gidebilirsiniz. TEB dışında Şekerbank ve Garanti Bankasına da meyve bahçeleri için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 16.04.2020 tarihinde tarafından Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Meyve Bahçeleri için Devlet Desteği 2020 ve Banka Kredileri" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Meyve Bahçeleri için Devlet Desteği 2020 ve Banka Kredileri" Yazısı İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. alpay coşkun dedi ki:

  Kayseri Merkez kırsalında kiralayacağımız yaklaşık olarak 1,5 dekar arazide çilek veya yağlık kekik üretim planımız var meyve ekim veya tıbbi bitki yetiştirme desteği alabilir miyiz bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   MErhaba Alpay Bey,

   Bu konu hakkında Ziraat Bankası ve yetkili kurumlar ile görüşmenizi öneririz. Maalesef desteklemeler hakkında şuanda yeterli bilgiye vakıf değiliz. Teşekkür ederiz.

 2. İbrahim dedi ki:

  SelMlar benim 4500 metre kare içerisinde yaklaşıl 200 adet meyve ağacım var 7 yaslarında bu bahçe için nasıl destek alabilirim

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben 10 Dönüm araziye 500 adet Hünnap meyve fidanı dikip yetiştireceğim aşılı ve sertifikalı Devlet bana nekadar yardım eder ve Hangi Banka uygun Kıredi verir

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Bankaların ne kadar kredi vereceği konusunda size kesin bir bilgi vermemiz mümkün değil. Fakat Şekerbank ve Ziraat Bankası ile görüşmenizi öneririz. Teşekkürler.

 4. Ömer Faruk Özpolat dedi ki:

  Yeni kurulacak 10 dönümlük elma bahçesi için Ne kadar destek veriliyor