Kredi Puanı Düşük Olanlar Araç Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi Puanı Düşük Olanlar Araç Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi skoru, tüketicilerin dikkat etmesi gereken uygulamalardan biridir. Çünkü ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi talebinde bulunan bireyler çoğu zaman kredi notunun düşük olmasından kaynaklı hizmet alamamaktadır. Buna ek olarak kredi notu düşükler araç kredisi alabilir mi sorusu da sık sık araştırılmaktadır. Öncelikle kredi puanının düşük olması, kredi alınamayacağı anlamına gelir. Fakat bankalar kendi prosedürleri gereği bazı teminatlarla kredi sunmaktadır. Genelde ihtiyaç kredilerinde kefil ve ipotek şartı arayan bankalar, taşıt kredilerinde zaten satın alınacak araca ipotek koyduğu için bu konuda ek bir uygulamaya başvurmayabilir.

Taşıt Kredisi Alabilmek için Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Kredi notum kaç olmalı şeklinde araştırma yaparken karşınıza çıkan kriterleri değerlendirmeniz gerekir. İlk olarak kredi puanı, KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan ve tüm bankalarla paylaşılan bir uygulamadır. Bankalar, KKB’den aldıkları verilere göre her tüketicinin kredi skorunu görmekte ve buna göre hizmet vermektedir. 5 farklı kategoride incelenen kredi puanı, risk gruplarını da oluşturmaktadır. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde kategorize edilen kredi puanı incelendikten sonra tüketicilere olumlu veya olumsuz geri dönüşler yapılır. Detaylara kredi notum kaç olmalı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kredi skorunda en riskli grup 1-699 arasıdır. Bu grupta yer alan tüketiciler taşıt kredisi başta olmak üzere herhangi bir bankacılık hizmetinden yararlanamaz. Ayrıca kredi notu düşükler taşıt kredisi alabilir mi sorusuyla ilgili bu puan aralığında olanların başvurusu her zaman olumsuz sonuçlanır. 700-1099 aralığında kredi puanı olanlar ise orta riskli gruptadır. Bu grupta yer alanlardan ek teminatlar talep edilebilir. 1100-1499 aralığındaki tüketiciler az riskli gruptadır ve yine de ek teminatlar istenebilir. 1500 ve daha yüksek kredi skoruna sahip olanlar ise dilediği şekilde kredi alabilir. Üstelik bankalar kolay başvuru ve gelir belgesiz kredi imkanı sunarlar.

İhtiyaç kredilerinde durum biraz daha farklı ilerlemektedir. Detaylı araştırma ve 2 bankaya ait kredi şartları için kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar yazısını incelemenizi öneririz.

Kredi Notu Düşükler için Taşıt Kredisi

Kredi puanı 1100 ve üzerinde olanlar, taşıt kredisi alabilmektedir. Araç kredisi, ikinci el ya da sıfır araç alımları için sunulmaktadır. Kredi miktarına bağlı olarak bankalar gerekli prosedürleri uygular. Ancak kredi skoru düşükler taşıt kredisi alabilir mi sorusunun yanıtı da yine kredi miktarına bağlıdır. Genelde kısa vadeli ve düşük miktarlı taşıt kredileri için başvuru yapmanız doğru olacaktır. Kredi puanınızın güncel halini ücretsiz kredi notu öğrenme bölümüne giderek inceleyebilirsiniz.

Düşük Kredi Puanına Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde hizmet veren bazı bankalara başvurarak araç kredisi alabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz üzere genelde kredi miktarının düşük olması gerekir. 900 kredi puanına kredi veren bankalar Aktifbank, Burganbank ve Fibabanka olarak sıralanabilir. Bu bankalarda faiz oranları yüksek olsa da tek seferde kredi almanız mümkün olabilir.

Fibabanka Taşıt Kredisi ve Faiz Oranları

Fibabanka, sabit faiz oranlı taşıt kredisi vermektedir. 24 aydan 60 ay vadeye kadar araç kredisi alabileceğiniz bu bankanın güncel faiz oranı %2,56’dır. Son zamanlarda faiz indirimine gidilmediği için bankalardaki taşıt kredisi faiz oranlarında da herhangi bir güncelleme yaşanmamaktadır.

Burganbank Taşıt Kredisi ve Faiz Oranları

Burganbak, 12 aydan 60 aya kadar %2,55 faiz oranıyla taşıt kredisi vermektedir. Genelde diğer bankalardan kredi alamayanların başvuru yaptığı Burganbank, müşteri memnuniyeti kapsamında diğer kredi türlerinde de düşük kredi notuna kredi sunmaktadır.

Aktifbank Taşıt Kredisi ve Faiz Oranları

N Kolay Kredi uygulamasıyla dikkat çeken Aktifbank, fatura değeri 120 bin TL ve altında olan araçların satın alımı için 60 ay vade imkanı sunmaktadır. 120 bin TL üzerindeki araçlar için 48 ay vade uygulanır. Faiz oranlarının da uygun olduğu bu bankada %3,16 oranıyla hizmet alınabilmektedir. Taşıt kredisi hesaplama bölümünden bütün bankalara ait kredi karşılaştırmalarını yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Tüketiciler kredi notu düşükler taşıt kredisi alabilir mi sorusuyla ilgili bu yanıtlara ulaşırken, kredinin genel şartlarının da bilinmesinde yarar var. Öncelikle kredi kullanmak isteyen tüketici 18 yaşından büyük olmalıdır. Diğer şartlar;

 • En az 6 aylık SGK kaydının bulunması
 • Taşıt üzerinde rehin ya da kurum ipoteğinin bulunmaması
 • Kredi puanının yeterli olması
 • Aylık gelirinin taksit ödemelerini karşılayabilmesi gerekmektedir.

Sıralanan bu şartlar sıfır kilometre taşıt alımları için geçerlidir. İkinci el taşıt kredisi alabilmek için aracın en çok 8 yaşında olması gerekir. Ayrıca kredilendirme oranı da sıfır araçlarla aynı olmakla beraber fatura değeri üzerinden yeniden belirlenmektedir.

Taşıt Kredisi Başvuru Belgeleri

Emekliler, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve vergi levhalılar taşıt kredisi alabilmek için bazı belgelere sahip olmalıdır. Öncelikle özel sektör çalışanları maaş bordrosuyla beraber iş yeri imza sirküsü, ikametgah, araç faturası ya da araç ruhsatı hazırlamalıdır. Kamu çalışanları da aynı belgelerle başvuru yapabilir. Emekliler ise emeklik aylık dökümünü ek olarak hazırlamalıdır. Son olarak vergi levhalılar;

 • Oda kayıt belgesi
 • Güncel vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Araç ruhsatı
 • Gelir ve bilanço tablosu hazırlayarak taşıt kredisi alabilmektedir.

Günümüzdeki pek çok banka kredi notu düşükler taşıt kredisi alabilir mi sorusuna yanıt olarak hizmet sunmaktadır. Araç satın alırken araca rehin uygulandığı için asıl önemli olan durum, tüketicinin belirli bir gelire sahip olmasıdır.

Kredi Borcu Devam Eden Taşıt Satılabilir mi?

Bankalar, krediye konu olan araçlara ipotek koymaktadır. Araç üzerinde ipotek olduğu zaman ruhsatın farklı bir kişiye devri söz konusu değildir. Fakat kredinin tamamının kapatılması şartıyla veya blokeli çek yöntemiyle noter üzerinden araç satışı yapılabilmektedir. Bu kapsamda kredi notu düşükler taşıt kredisi alabilir mi konusunda hizmet alınabileceği gibi, ipotekli aracın tüm borcunun kapatılmasından sonra satışı da gerçekleşebilir. Bankalar bu konuyla ilgili sözleşmede gerekli şart ve kuralları tüketicilerle paylaşmaktadır. Haliyle sizler de sözleşmedeki maddelere göre hareket etmeli ve kredinizi aldıktan sonra aracın ipotekli olduğunu unutmamalısınız.

Cenk İşçiler tarafından 15.04.2020 tarihinde yazıldı.

"Kredi Puanı Düşük Olanlar Araç Kredisi Çekebilir Mi?" Konusu Hakkında Sorunu Yaz.

"Kredi Puanı Düşük Olanlar Araç Kredisi Çekebilir Mi?" Yazısı İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. Fatih arkan dedi ki:

  Benim kredi notum düşük olduğu için onay alamiyorum 8 senedir özel sektörde çalışıyorum taşıt kredisi çekmek istiyorum çekebilirmiyim

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Maaş bankanızla görüşme sağladınız mı? Ayrıca kredi notunuz ne kadar düşük. Buradaki sayfadan gerekli bilgileri edinebilirsiniz. https://www.uygunkrediler.com.tr/kredi-notu-dusuklere-kredi-veren-bankalar-hangileri/