Uygun Krediler

Kredi Notu Yükseltme İçin Önemli 2024 Tavsiyeleri! (ÇÖZÜM)

Kredi Notu Yükseltme İçin Önemli 2024 Tavsiyeleri! (ÇÖZÜM)

Bildiğiniz gibi kredi çekmek için olmazsa olmaz banka kriterlerinden birisi de kredi notudur. Bu yazımızda kredi notu nasıl yükseltilir, sorusunun kesin ve kısa yollarından bahsettik. Konu hakkında ki sorularınızı da aşağıdaki bölümden bizlere sorabilirsiniz.

Kredi notu yükseltmek için belirli bir zaman gerekmektedir. Öncelikle var olan ödemelerinizi aksatmamanız gerekmektedir. Ödeme düzeni kredi notunu oluşturan faktörlerin %35’ini oluşturmaktadır. Yazımızın devamında kredi notuna etki eden faktörleri tek tek ele alarak kredi notu yükseltme taktiklerini yazdık.

Teminatlı Kartlarla Kredi Notu Yükseltme Tekniği

Şuanda bankalardan kredi veya kredi alamıyorsanız, geçmişte yasal takibe düştüyseniz bu yöntem ile kredi kartı alabilirsiniz. Peki, bu şekilde kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notunuzu yükseltmenin en etkili yollarından birisi teminatlı kredi kartı sahibi olmaktadır. Bankaya teminatlı kredi kartı kullanmak istediğinizi belirtirsiniz. Bankada da sizin adınıza bir adet vadesiz TL hesabı açılır. Açılan bu hesaba kullanacağınız kredi kartının limiti kadar bir miktar para yatırırsınız.

Vermiş olduğunuz bu teminata bloke uygulanır. Halihazırda herhangi bir yasal takibiniz yoksa yatırmış olduğunuz teminatın %80’ine kadar limiti olan kart verilir. Örneğin teminat olarak yatırmış olduğunuz para 1.000 TL olsun. Verilen %80’lik orana göre 800 TL limitli kredi kartı verilir. Kuveyt Türk, ING Bank ve Albaraka Türk bankalarından teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Kredi kartı onayı aldıktan sonra kartınızı aktif olarak kullanın. Alışverişlerinizi kartınızla yapın ve kesinlikle ödemelerinizi aksatmayın/geciktirmeyin. Bu sayede kredi notunuzun 3 ayda yükseldiğini göreceksiniz. Ayrıca Kredi Notu Kaç Olmalı? yazımızda kredi çekebilmek için puanınızın kaç olması gerektiğini yazdık. (Okumanızı öneririz.)

Kısa Sürede Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (3 Ayda Yükselir Mi?)

Öncelikle bilmeniz gerekir ki kredi notu bir anda yükselmez. Bunun için belirli bir zaman gerekmektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz yolları uygulamanız durumunda 3 ay gibi bir sürede kredi notunuz yükselir. Güncel kredi notunuzu bilmiyorsanız E-Devlet Kredi Notu Öğrenme yazımızdan ücretsiz olarak sorgulama yapabilirsiniz.

Bütün Borçlarınızı Kapatın Veya Yapılandırın:

Kredi notunu kısa sürede yükseltmek için öncelikli olarak yapmanız gereken şey borçlarınızı kapatmaktadır. Bahsi geçen bu borçlar; kredi, kredi kartı veya KMH hesaplarına ait borçlardır. Şayet birden fazlaya bankaya borcunuz var ve her ay bunları ödemekte güçlük çekiyorsanız borçlarınızı birleştiriniz. Borç kapatma kredisi veren bankalar bölümümüz de bahsettiğimiz gibi bütün borçlarınızı bir kredi altında toplayabilirsiniz.

Bütün borçların bir kredi altında toplanması ödeme güçlüğü çekmenizi engeller. Her ay 1 den fazla kredi veya kredi kartı taksiti ödemekte zorlanıyorsanız yapmanız gereken şey bütün borçları tek kredi de toplamak. Bu sayede aylık ödemelerinizi geciktirmemiş olursunuz.

Kredi Kartınız Varsa Aktif Olarak Kullanın (Önemli):

Yukarıda yazdığımız teminatlı kart alma yolunda da bahsettiğimiz gibi kredi kartınızı aktif olarak kullanın. Harcamalarınızı kredi kartı ile yapmanız kredi notunuzu oldukça yükseltmektedir. Yapmanız gereken şey, harcamalarınızı kredi kartınızla yapmak ve ödemelerinizi bir gün bile aksatmamak.

Bankanın Kredili Ürünlerini Kullanmaya Gayret Edin:

Azda olsa bankalardan kredi kullanın. Kullanmış olduğunuz kredinin limiti her ne kadar olursa olsun kredi notunuzu olumlu etkiler. Fakat kullandığınız bu kredinin taksitlerini zamanında ödemeniz gerekmektedir. Zaten kredi notunu yükselten ana etken ise kredi taksitlerinizi zamanında ödemenizdir. Vadesiz hesabınıza tanımlanan KMH hesaplarını kullanarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Fatura ödemeleri veya nakit çekim yaparak borcunuzu zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notunuzu Şunlar Etkileyen Faktörler

Kredi notunu yükseltirken etkileyen faktörler, kredi notu nasıl yükseltilir
Kredi notunu yükseltirken etkileyen faktörler
 1. Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları(%35): Mevcut kredili ürünlerinizin ödeme düzeni büyük bir etkiye sahiptir. Ödemelerinizi geciktirmeniz halinde kredi notunuz oldukça fazla düşmektedir.
 2. Mevcut Hesap ve Borç Durumu(%35): Büyük etkiye sahip bir diğer kriter ise mevcutta ne kadarlık bir kredi limitinizin tanımlandığıdır. Bu limitin ne kadarını kullandığınıza bakılmaktadır.
 3. Yeni Kredili Ürün Açılışları(%11): Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını arttıran bir unsurdur.
 4. Kredi Kullanım Yoğunluğu(%10): Sık sık kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmakta kredi notunu etkilemektedir. Reddedilen her başvuru kredi notunuzu olumsuz etkileyebilmektedir.
 5. Diğer(%9): Diğer ödeme alışkanlıkları ve finansal geçmişinizde kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredi Notu Neden Düşer? (Kredi Notu Yükseltme)

 • Mevcuttaki toplam kredili ürün borçlarınıza ait ödemelerin geciktirilmesi.
 • Kredi borçlarınızın tanımlı kredi limitinizden fazla olması da kredi skorunu olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Mevcut borçlarınız da ki yaşanan gecikmeler.
 • Kredi kartı veya kredilere ait borçlarınızın düzenli ödenmemesi de kredi notunu düşürmektedir.
 • Son dönemde açılan yeni kredi sayısı da kredi notunu etkileyebilmektedir.

Kredi Notunu Yükseltmeden Kredi Çekebilir Miyim?

Her ne kadar kredi kullanmak kredi notuna bağlı bir etken olsa da kredi notunuz düşük olunca da kredi kredi kullanabilirsiniz. Bankalar yılın belirli dönemlerinde kampanyalar düzenleyerek belirli limite kadar kredi verebilmektedir. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar yazımızda hangi bankaların kredi verdiklerini yazdık. Kredi notu düşük kişiler kredi başvurusu yaptıkları zaman yasal takipte değillerse ve aylık belgelenebilir gelirleri mevcutsa belirli şartlarda kredi kullanabilirler. Bunlar şu şekilde olabilir:

 • Teminatlı Kredi Kullanmak: Bankalar kredi başvurularında gerekli gördükleri durumlarda teminatlar isteyebilmektedirler. Özellikle yüksek tutardaki krediler için üzerinize kayıtlı taşınmazları ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz.
 • Kefil İle Kredi Kullanmak: Kredi başvurularında bankanın gerekli görmesi durumunda memur kefil istenebilmektedir.
 • Faturalı Hat Sahiplerine Kredi: Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom faturalı hat sahiplerinin kullanabileceği kredilerdir. Bu krediler bankalar tarafından değil bazı firmalar tarafından verilebilmektedir. Özellikle yasal takipte olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Detaylar için Faturalı Hatlara Kredi bölümüne gidebilirsiniz.

Sonuç:

Konuyu özetleyecek olursak, kredi notunuzu yükseltmek için mevcut ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Yasal takibe düşmeniz kredi notunuzu düşürmekte ve kredi kullanma ihtimalinizi ortadan kaldırmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz teminatlı kredi kartı kullanımı ile kredi notunuzu 1 ay ile 3 ay arasında bir sürede yükseltebilirsiniz.

0 kredi notuna sahip olan kişiler ise limit farketmeksizin bir kredi kartı kullanarak kredi notlarının oluşmasını sağlayabilirler. Kredi notunun sıfır olması kredi çekmek için engel değildir. Uzun zamandır kredili bankacılık ürünleri kullanılmadığı için skor oluşmamıştır. Kredi notu yükseltme konusunda ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere iletebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Yükselir?

Yazımızda bahsettiğimiz yolları uyguladığınız takdirde 1 ay ile 3 ay arasında bir süre de kredi skorunuz yükselmeye başlayacaktır.

Asgari Ödemenin Gecikmesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Evet, ödemelerin aksatılması veya geciktirilmesi kredi notunu düşürmektedir. Kredi notunu yükseltmek için ödemelerin düzenli yapılması gerekiyor.

Sürekli Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi veya kredi kartlarına üst üste başvuru yapıp reddedilmek kredi notunuzu düşürür.

Bu yazı, güncel 16.06.2024 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"Kredi Notu Yükseltme İçin Önemli 2024 Tavsiyeleri! (ÇÖZÜM)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Notu Yükseltme İçin Önemli 2024 Tavsiyeleri! (ÇÖZÜM)" Yazısı İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. İsmail dedi ki:

  Kız kardeşim ortalama 6 aydır bir mağazada askeri ücretle çalışıyor ve bu zamana kadar hiç ne kredi kartı nede kredi kullandı bankada kkb puanı sıfır gözüküyor maaş bankasından ufak miktarlı bir kredi kartı alsa 3 ay boyunca harcayıp hesap kesim tarihinde ödeme yapsak 3 ay sonunda yada 4 üncü ayda kredi puanı oluşur mu? Oluşur ise kredi cekmeye yetecek kadar oluşur mu? Çok acil cevabınızı bekliyorum..

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   İsmail Bey,

   Kardeşiniz bu zamana kadar kredi veya kredi kartı ürünü kullanmadığı için kredi puanı oluşmamış sanırım. Dediğiniz gibi maaş bankasından bir adet kredi kartı alıp aktif olarak o kredi kartını kullansın. Ödemelerini geciktirmeden yapsın. Akabinde dediğiniz süre içerisinde kredi notu oluşacaktır. Alacağı kredi miktarı aylık gelirine, kredi notuna göre değişebilmektedir. Kredi miktarı için banka ile görüşmelisiniz.

 2. Seyfi dedi ki:

  Abi benim kredi notum 1177 vakif banktan 5000 tl takibe düştüm odedim şuan hiç bir banka kredi vermiyor
  Uzman cavus um 17 bin tl maaşım var ne yapmam
  Gerek özel finansal destek alabiliyormuyux