web analytics
Uygun Krediler

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır? E-Devlet Kredi Puanı Sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır? E-Devlet Kredi Puanı Sorgulama

Bildiğiniz gibi kredi veya kredi kartı başvurularında kredi notunun önemi bir hayli büyüktür. Hatta bankaların bireylerden beklediği şartların başında geliyor diyebiliriz. Bunun için sayfamızda hem kredi skoru öğrenme yollarından hemde kredi skorunuzu nasıl iyi bir konuma getireceğinizden bahsettik. Bu yazımızda ücretsiz kredi notu öğrenme ve e-devlet kredi notu sorgulama işlemlerinin yanı sıra kredi notuna dair bütün detayları anlatacağız. Fakat bunun öncesinde bir kaç önemli hususa değineceğiz.

Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki kredi skoru düşük olan kişiler için bankalar dönemsel olarak kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar kapsamında belirli miktarlara kadar (genellikle 10.000 TL) kredi kullanma imkanı sunabilmektedirler. Bu fırsatları güncel olarak takip edebilmek için kredi notu düşüklere kredi veren bankalar hangileri? yazımızı takip edebilirsiniz.

Kredi Notunu Oluşturan Ana Etkenler

EtkenlerEtkileme Oranı
Geçmişteki ve şimdiki kredi ödeme düzeniniz%35
Halihazırda ödemekte olduğunuz kredi ve kredi kartı borçlarını%35
Yeni aldığınız krediler%11
Ne kadar sıklıkla kredi kullandığınız%10
Diğer faktörler (fatura ödemeleri vs)%9

Tablo üzerinde de görmüş olduğunuz üzere kredi notu oluşum sürecinde kullanılan kredi ve kredi kartı borç durumu ve ödeme düzeni büyük etki etmektedir. Bunun yanında farklı sebeplerde kredi notunun düşmesine veya yükselmesine etki edebilir. Kredi notunun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi oldukça artırmaktadır.

Kredi NotuRisk DurumuKredi Kullanma İhtimali
0 (Sıfır)Az RiskKredi kullanma ihtimali var.
1-699En RiskliKredi kullanma ihtimali yok denecek kadar azdır.
700-1099Orta RiskKredi kullanma ihtimali bulunuyor.
1100-1499Az Risk Kredi kullanma ihtimali bulunuyor.
1500-1699Risk YokKredi kullanabilir.
1700-1900Çok İyiKredi kullanabilir.

Kredi notu öğrenme işleminde 0 puan ile karşılaşmanın nedeni, geçmişte ve şuanda herhangi bir banka ürünü (kredi, kredi kartı, kmh vs) kullanmadığınız içindir. Bu nedenle kredi kullanma ihtimaliniz 1-699 arası puanlara göre daha güçlüdür. Detaylı tavsiye ve incelemeler için ideal kredi notu kaç olmalı bölümüne gidebilirsiniz.

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır? (RESİMLİ)

E-Devlet kredi notu sorgulama işlemi tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. İşlem için aylık 1 adet kullanım hakkı tanınmaktadır. Öğrenme işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

e-devlet ücretsiz kredi notu öğrenme başvuru ekranı

Yukarıda vermiş olduğumuz başvuru sayfasını ziyaret ederek e-devlet bilgileriniz ile giriş yapınız. Akabinde yukarıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz. İşaretlediğimiz “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.

kredi notu sorgulama için kredi limit ve borç bilgileri

Yönlendirildiğiniz sayfadan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” bölümünü seçiniz. Akabinde “Devam Et” butonuna basarak ilerleyiniz. İlerlediğiniz sayfada kimlik bilgileriniz olduğu bir ekran sizi karşılayacaktır. Sonrasında aşağıda bulunan “Başvur” butonuna tıklayınız. Akabinde aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Kredi notu başvuru raporu sorgulama

Raporu görüntüle dedikten sonra sonuç ekranına yönlendirilirsiniz. Telefonunuza gelen rapor şifresini ve resimdeki metni yazarak raporu görüntüle tuşuna basmanız yeterlidir. E-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenme işlemi bu şekilde yapılır. Fakat e-devlet sistemi bazen hata vermektedir. Bu nedenle aşağıdaki öğrenme yollarını da denemenizi öneririz. Sorgulama neticesinde kredi notunuz düşük çıktıysa Kredi Notu Yükseltme isimli yazımızda bir çok tüyodan bahsettik.

Findeks Üzerinden Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır, Ücretsiz Mi?

Findeks, Türkiye’de faaliyet gösteren ve önde gelen 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuş Kredi Kayır Bürosu(KKB)‘nun bir hizmetidir. Bu yol ile puan sorgulama işlemi yapmak ücretlidir. Findeks üzerinden yapacağınız kredi skoru sorgulamaları cüz-i bir miktar karşılığında yapılabilmektedir. 2020 yılında güncel findeks kredi notu öğrenme ücreti 6₺ +KDV’dir. Başvuru adımları aşağıdaki gibidir.

 • Akabinde satın al butonuna tıklayarak kişisel bilgilerinizi eksiksiz olarak giriniz.
 • Bilgileri girerken “Notun detayını da görüntülemek istiyorum. “Notun detayını da görüntülemek istiyorum.” çentiğini işaretlediğiniz takdirde ücret 12,98 TL’ye yükselmektedir.
 • Son olarak kredi kartı bilgilerinizi girip ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra findeks kredi notu raporunu indirebilirsiniz.

Turkcell SMS ile Kredi Puanı Sorgula, Anında Cebine Gelsin

 1. Turkcell: Atacağınız bir SMS ile kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Turkcell ile bunu yapmak için telefonunuzun mesajlar bölümüne girerek TCKN boşluk DOĞUM YILINIZI yazıp 1122’ye mesaj göndermeniz yeterlidir. İşlem ücreti KDV dahil 12,5 TL’dir. SMS aboneliği yoktur, aylık olarak yenilenmez. Kredi skoru öğrenmek istediğiniz an mesaj göndermeniz gerekiyor.
 2. Turk Telekom: Tek SMS ile kredi puanınız cep telefonuna gelsin. Yapmanız gereken tek adım, TC kimlik numaranızı yazıp 1222’ye SMS göndermektedir. Dakikalar içerisinde kredi notu bilgileriniz tarafınıza iletilmektedir. Turk Telekom kredi skoru öğrenme bedeli 14 TL’dir.

Bankalar Üzerinden de Kredi Notu Öğrenebilirsiniz

Bildiğiniz üzere artık neredeyse bütün bankalardan kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemini mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Herhangi bir bankanın müşterisi olmasanız bile şubeye giderek TC kimlik numaranız üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda bankaların kredi notu sorgulama sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank Sorgulama

Vakıfbank müşterileri; şube, internet bankacılığı ve çağrı merkezi üzerinden kredi notu sorgulayabilirler. Hala kullanmakta olduğunuz veya son 5 yılı içine kapsayan banka geçmişinizi görebileceğiniz sorgulama ekranına internet bankacılığına giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Sorgulama işlemi ücretli olup vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilmektedir.

Ziraat Bankası KKB Sorgulama

Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapınız. Sol menüde bulunan “Başvurular” butonuna tıklayınız. Ekranın alt kısmına inince “Çek ve Risk Raporu” sayfasına giriniz. “KKB Risk Raporu” bağlantısını takip ederek raporunuzu mail adresinize gönderebilirsiniz. İşlem ücreti 9.74 TL’dir. Videolu olarak sorgulama işlemini görmek için Ziraat Bankası kredi notu öğrenme yazımızı inceleyiniz.

Türkiye İş Bankası Sorgulama

İşcep üzerinden kredi notu öğrenme ekranı
İşCep üzerinden Risk Raporu Sorgulama Ekranı

Hem internet şubesi hemde İşCep üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için aşağıdaki adımlardan birini uygulayabilirsiniz.

 • İşcep üzerinden; Krediler > Kredi Risk Raporu adımlarıyla
 • İnternet şubesinden; Kredilerim > Kredi Risk Raporu
 • İş Banksı ATM’lerinden; Bilgi Sorma > Kredi Risk Raporu

Yapı Kredi Puan Sorgulama

*Yapı Kredi Mobil Uygulamasından Sorgulama Tarifi

Yapı Kredi risk raporu hizmetinin yanı sıra Çek Raporu, Not Danışmanım ve Uyarı Hizmeti sunmaktadır. Yapı Kredi şubeleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden kredi notu öğrenme işlemi yapabilirsiniz. Videoyu izleyerek mobil bankacılık üzerinden kredi skoru öğrenme aşamalarını izleyebilirsiniz.

Yüksek Bir Kredi Notu İçin Bunları Yapmayın!

 • En çok dikkat edilmesi gereken ama çok önemsenmeyen konuların başında kredi kartı ödeme düzeni gelmektedir. Kredi kartı ödeme düzeniniz kredi notunuzu olumlu veya olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür.
 • İhtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşık kredisi kullandıktan sonra krediye ait borcun zamanında ödenmesi/ödenmemesi kredi notunun şekillenmesinde büyük rol oynamaktadır.
 • Bankada bulunan KMH, kredi kartı, kredi ve diğer ürünlere ait ödemelerin kredi notunu etkilediğini bilmelisiniz. Öyle ki ödenmeyen telefon faturaları bile kredi notuna etki edebilmektedir.
 • Bankalara olan borçların zamanında ödenmesi kadar, bankalarda bulunan varlıklarınız da kredi notunuzu olumlu yönde etkileyebilir. Örneğin vadeli mevduat hesabının bulunması.

Kredi Notunu Düzeltmek İçin Yapılacaklar Listeniz

ücretsiz kredi notu öğrenme işleminden sonra yapılacaklar listeniz.
Kredi notunu düzeltmek için aşağıdaki 4 maddeyi yerine getirmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 1. Ek Hesap Açabilirsiniz: Telefon faturası gibi ödemelerin bile kredi notuna etki ettiğini düşünürsek, fatura ödemelerinin aksatılmaması için maaş bankanızdan KMH(Ek Hesap) açtırabilirsiniz. Fakat ek hesabınıza ait borçlarınızı da zamanında ödemeye özen gösteriniz. Zira ters etki yaparak kredi notunuzu daha çok düşürebilir.
 2. Ödeme Düzeninize Özen Gösterin: Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi veya kredi kartı ödeme alışkanlıkları kredi notunu %35 gibi bir oranda etkilemektedir. Bu sebeple devam eden kredi borcunuza ait taksitleri veya kredi kartı dönem borçlarını eksiksiz ve tam zamanında ödemeye özen gösterin. Ödenmesi durumunda kredi notunuz yükselir, ödenmemesi durumunda kredi notunuz olumsuz yönde etkilenir.
 3. Borçlarınıza Sadık Kalın: Düşünün ki iki kişi arasında yapılan borç alış verişinde belirlenen bir zaman olsun. Borcu alan kişinin belirlenen zamanda borcu veren kişiye ödeme yapmaması aralarında ki alışveriş güvenini zedelemektedir. Bankalara da tıpkı bu iki insan arasında ki yaklaşımda olmak gerekiyor. Bankalara ait hiçbir borcunuzu geciktirmemek için özen gösterin.
 4. Aktif Olarak Kredi Kartı Kullanın: Kredi notunu olumlu olarak etkileyen faktörlerden biriside kredi kartının aktif olarak kullanılmasıdır. Kredi kartı kampanyalarından market alışverişlerine kadar yapacağınız bütün harcamalar ve bu harcamalara ait dönem borçlarını zamanında ödemeniz kredi notunuzu olumlu etkilemektedir.
 5. Kredi Kartı Almayı Deneyin: Bankaların kredi kartı vermediği kişiler teminatlı kredi kartı imkanlarından yararlanabilir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartı alma olasılığı kredi alma olasılıklarına göre daha yüksektir. Bu yüzden kredi notunuzu düzeltmek için teminatlı kredi kartı başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme İşlemleri Hakkında Gelen Sorular

Kredi Notu Nedir?

Bireylerin, bankalar veya finansman kuruluşları ile aralarında geçen her türlü mali dengeler sonucu oluşan itibarın sayısal değeridir.

SMS ile Kredi Notu Sorgulamak Mümkün Mü?

Evet. Kullanmış olduğunuz operatörden bir SMS ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için yazımızı okuyabilir, müşteri hizmetlerini arayabilir veya GSM operatörlerine ait web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Notum Neden Sıfır?

Kredi notunun sıfır olmasının nedeni hiçbir bankacılık ürünü kullanmıyor olmanızdır. Kredi kartı veya kredi ürünlerini kullanmamış veya 5 yıldır kullanmıyor olmanız kredi notunuzun 0 olarak gösterilmesine neden olur. Bunu düzeltmek için aktif bir kredi kartı kullanıcısı olabilirsiniz.

Sürekli Başvuru Yapmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bu sorunun cevabı tam olarak evet diyemeyiz. Fakat sürekli kredi kartı veya kredi başvuru yaparak ret yemeniz durumunda bankalar size karşı daha temkinli bir şekilde yaklaşacaktır. Bu nedenle müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçmenizi öneririz.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Mi?

Evet. Yazımızda verdiğimiz adımları izleyerek e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Aylık en fazla 1 adet sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Oluşabilecek sorunlar için aktardığımız alternatif yolları denemenizi öneririz.

Kredi Notum Düşükken Belgesiz Kredi Alabilir Miyim?

Kredi notu düşük olan bireylere bankalar kredi vermekte biraz çekimser davranmaktadır. Fakat kredi onayı vermek yinede bankanın kendi inisiyatifinde gerçekleşebilir. Bu konu hakkındaki detayları gelir belgesiz kredi veren bankalar başlığı altında bulabilirsiniz.

Kredi Notu En Fazla Kaç Olur?

Kredi notu en fazla 1900 puan olabilmektedir. En az değer ise 1 puan olarak en riskli durumdur. 0 Puan olan bireylerin bankacılık ürünleri kullanmadığı anlamına gelmektedir.

Bu yazı, güncel 09.09.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır? E-Devlet Kredi Puanı Sorgulama" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır? E-Devlet Kredi Puanı Sorgulama" Yazısı İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. mümtaz dedi ki:

  e devlet risk raporunda puan nerede?

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhaba Mümtaz Bey,

   Sizin sorunuz üzerine e-devlet sistemine giriş yaparak kontrol sağladım. Söylediğiniz gibi kredi notu öğrenme hizmeti aktif görünmemektedir. Sadece kredi borç bilgileri yer almakta. Dilerseniz diğer yolları deneyebilirsiniz. Kredi notu öğrenmek artık daha uygun fiyatlara mal olabilmektedir.
   E-devlet kredi notu öğrenme sayfasına girince aldığımız uyarı şudur:
   e-devlet kredi notu sorgulama esnasında çıkan uyarı.