Uygun Krediler

Kredi Kullanmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Kredi Kullanmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Ev, otomobil veya ihtiyaç duyduğunuz paraya ulaşmak için aklımıza ilk gelen yöntemlerden biri kredidir. Kredi çekmek kolaydır; fakat ödeyebildiğimiz durumlarda. Bu kredi notunuzu etkileyecek olduğundan, borca sadık kalma durumu da etik bir değer olduğundan önemli bir konudur. Bu yüzden kredi çekmeden önce kendinizi bir iç değerlendirmeyle tartmalısınız.

Kredi Notu: Tüm finansal geçmişin ortak bir kuruluşta (Türkiye için KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Bu konuya dair detaylara kredi notu kaç olmalı bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kendinize bir hedef koydunuz. Bütçenizi ayarladınız. Birikiminizi kullanmaya karar verdiniz ve üstüne bir miktar paraya ihtiyacınız var. Kredi çekmek tam da sorununuzu çözecek. Öncesinde şu 5 soruyu kendinize sorun.

Birikim yaparken en merak edilen konulardan biri “Mevduat mı; Yoksa Kira mı?” kredi çekmekten vazgeçerseniz bu yazımızdan birikiminizi değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Gerçekten Krediye İhtiyacım Var Mı? Varsa Bu İhtiyaç Ne Kadar Öncelikli?

Çekeceğiniz kredinin getirdiği bazı sorumluluklardan biri faiz yükümlülüğü. Kullandığınız anaparadan fazlasını ödeyeceksiniz. Bu da size hem bir süre maddi bir yük getireceği gibi doğru kullanılmaması sonucu maddi yük zarara dönüşecektir. Bunu daha basit açıklarsak: “Sokakta yere paranızı bırakıp, arkanızı dönüp gider misiniz?” cevabınız “Hayır” ise gereksiz kredi kullanmak bunu yapmaktır.

Bu konuda her şeyin başı sağlık. Sağlık harcamaları söz konusuysa tartışmaya bile kapalı. Acil durumlar da kısmen bu konunun dışında kalmalı.

Genelde krediler ev almak, araba almak gibi sebeplerle kullanılsa da eğitim, sağlıktan sonraki ikinci öncelik olabilir. İyi bir eğitim (okul gibi düşünmeyin sadece) kullandığınız paranın çok çok daha fazlasını size kazandırabilir. Buna bir nevi yatırım diyebilirsiniz, kendinize olan yatırım. İyi bir dil okulu, yazılım kursu, iyi bir master programı için özel üniversite seçimi…

Onun dışında ev ve araba almak kişisel bir harcama. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa, yoksa bile istiyorum alırsam mutlu olacağım bile geçerli bir sebep olabilir. İhtiyaç dışı kendinizi borca sokmak kitaplarda iyi bir tercih olarak anılmaz, yani bir kredi sebebi değil. Fakat yine de sizin tercihiniz.

İhtiyaç kredileri kullanım alanı oldukça yaygın. Tatilden, borçları azaltmak ve taksitlendirmek bile buna dahil. Bu anlamda yük size düşmekte, kendi analizinizi kendiniz yapmalısınız. İhtiyacım var mı sorusunu kendinize sorup, belki aile yada arkadaşlarınızın da fikirlerini alıp bir değerlendirme yapmalısınız.

Kredi Çekmek Yerine Ekstra Bir Gelir Yaratabilir Miyim?

Bu sorunun cevabı hayırsa direk geçebilirsiniz diyeceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü duymadığınız bir yöntem size bunu sağlayabilir. Hem tecrübenizi arttırıp hem de borçlanmaktan kurtulacağınız için bu önemli bir konudur. İkinci iş olarak tavsiyelerimiz:

  • Yazarlık ve editörlük
  • Fotoğrafçılık
  • Özel ders vermek
  • Görsel tasarım
  • Danışmanlık
  • Sanal asistanlık
  • Çeviri
  • Sosyal medya yönetimi
  • Programlama/bilişim uzmanlığı
  • Oyun oynama

Bunlar ilk aklımıza gelenler. Sizde bu konuda araştırma yaparak farklı işler bulabilirsiniz.

Banka Seçimi Önemli Mi? Önemliyse Hangi Bankayı Seçmeliyim?

Kesinlikle çok önemli. Her bankanın izlediği politikalara bağlı olaraktan uyguladığı faiz oranları farklılıklar göstermekte. Kullanacağınız kredi türüne göre bankalara danışmanız çok iyi olacaktır. Mümkünse hepsine. Örneğin 100.000 lira kredi çektiniz A Bankasına 110.000 lira ödeyecekken B Bankasına 115.000 lira ödeyecek olabilirsiniz. Bu aradaki makas kullanacağınız paranın büyüklüğüne göre açılacaktır. Size en uygun bankayı seçmek mantıklı olacaktır.

Banka seçiminde bir diğer önemli nokta kendi bankanızdaki güven miktarınız daha çok olduğundan alabileceğiniz kredi miktarı fazla olacaktır. Sınırları zorlayacaksanız bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Bir diğer banka seçimini etkileyen faktörse taksitleri ödemek farklı bankadan size her ay uğraş, eft ücreti gibi sorun yaratacaktır. Eft saatlerine takılacaksanız, ATM üzerinden işlem yapmanız gerekecek. Bu noktada bu sizin için sorun olacaksa dikkate almalısınız.

Hayat Sigortası Yaptırmalı Mıyım? Masrafı ne olur?

Dünyanın bin türlü hali var. Arkanızda borç bırakmak yakınlarınızı yaşadıkları acı dışında ekstra soruna sürükleyecektir. Telefon alıp kırılmaz cam taktırmamak gibi bir şeydir bu. Taktırmadığınızda ve kırıldığında faturası ağır olur. Telefon fiyatına göreyse oldukça devede kulak bir rakamdır. Bu yüzden yaptırmanız önemli. Çeşitleri, detayları var heyecana kapılmadan sakin sakin dinleyip en mantıklısını seçin deriz.

Kredi Sonrası Neden Önemlidir?

Unutmayın kredi siciliniz sizin aynanızdır. Ona gözünüz gibi bakmalısınız. Günümüzde bankacılık sistemi dışında yaşamak mümkün değildir. Yani bankalar sizin kısmen ortağınızdır. Sadece paraya dayalı bir ortaklık, duygusallığa yer olmayan. Ne kadar parlak bir kredi siciliniz var ise ortaklarınızla aranız o kadar iyi olur. O kadar karşılıklı bir fayda görürsünüz.

Kredi çekmeden önce kendinize bu 5 soruyu sorun. Özellikle ikinci sorunun cevabı üzerine düşünün. Başka sorularla çeşitlendirin. İç değerlendirme yapın en doğru kararı kolayca vereceksinizdir. Ayrıca konur kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yazı, güncel 12.09.2023 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"Kredi Kullanmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kullanmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.