Uygun Krediler

Kredi Kartıyla SGK Ödemesi Nasıl Yapılır? (TÜM BANKALAR)

Kredi Kartıyla SGK Ödemesi Nasıl Yapılır? (TÜM BANKALAR)

Bildiğiniz gibi artık tüm 4/A, 4/B SGK prim ödemeleri kredi kartlarıyla yapılabilmektedir. Kredi kartlarıyla yapmış olduğunuz bu ödemeler bankalar arasında farklı avantajlar taşımaktadır. E-devlet üzerinden SGK prim ödemesinin nasıl yapılacağına dair detaylara ve bankaların sunduğu taksit avantajlarına bu sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Prim ödemelerinizi şu kanallarla yapabilirsiniz:

 • E-devlet
 • Kredi Kartı
 • Banka şubeleri
 • Banka müşteri hizmetleri
 • Banka internet şubeleri üzerinden prim ödemesi yapabilirsiniz.

Bankaların Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme Kampanyaları

 • Şekerbank: Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur prim ödemelerinizi Şekerbank kredi kartı ile kolayca yapabilirsiniz. Şekerbank kredi kartı sahipleri en az 1 TL olmak kaydı ile BSMV dahil %1,5 masraf ile prim borcunuzu ödeyebilirsiniz. Şekerbank ATM kartı ile ödeme yapmak isteyen banka müşterilerinden işlem ücreti alınmamaktadır.
 • Garanti BBVA: Bonus kart sahipleri SGK ödemelerini kredi kartı ile 100 TL’ye kadar 1 TL işlem ücreti ile yapabilirler. 100 TL üzeri ödeme işlemi için yatırılan tutarın %1,5’ğu kadar komisyon alınmaktadır.
 • Vakıfbank: 100 TL ve üzerindeki tek çekim işlemlerinizi sonradan taksitlendirebilirsiniz. Yapacağınız bu taksit işlemi için herhangi bir ücret veya komisyon alınmamaktadır. VakıfBank Worldcard ile yapacağınız prim borcu ödemelerini ücretsiz olarak 2 taksit şeklinde ödeyebilirsiniz.
 • Akbank: Axess kredi kartı ile SGK prim borcu ödeme işlemi yapabilirsiniz. Axess, Wings, Free, Axess Üniversiteli, Axess Business ve Wings Business asıl kart ile SGK ödemelerinizi yapabilirsiniz. 500 TL ye kadar olan ödemelerde %1,5 kesinti, 500 TL ve üzerindeki ödemeler için %2 kesinti yapılmaktadır. 500 TL altı düzenli SKG prim ödemelerinde %1,6’sı kadar kesinti yapılmaktadır.
 • Halkbank: Paraf kredi kartı ile SGK prim ödemelerini 3 taksit ile yapabilirsiniz.
 • QNB Finansbank: CardFinans sahibi kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur prim ödemelerini kredi kartları ile %2,50 kesinti karşılığında ödeyebilirler.

E-Devlet Üzerinden Kart İle SGK Prim Ödemesi

E-devlet üzerinden kredi kartı ile SGK ödeme işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle buradaki prim ödeme sayfasına gidiniz. E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan asıl sayfaya yönlendirileceksiniz. “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak aşağıdaki ödeme sayfasına ulaşacaksınız.

e-devlet SGK WEB Tahsilat Ekranı
e-devlet SGK WEB Tahsilat Ekranı
 • Sorgu türü
 • Sorgu tipi
 • T.C. kimlik numaranızı yazarak “Borç Sorgula” butonuna tıklayıp prim borcu ödeme işleminizi kredi kartı ile yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Prim Ödemesi

İnternet bankacılığı üzerinden de SGK prim ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığına giriş yaparak ödeme işlemleri sayfasından SGK Prim Tahsilatları bölümünden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özel sektörde çalışanlar bu ödeme hizmetinden yararlanamamaktadır. Çünkü SGK ödemeleriniz işverenleriniz tarafından yapılmaktadır.

Ocak 2011 yılında Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ile SGK arasında yapılan anlaşma neticesinde bütün 4/A, 4/B SGK prim ödemeleri kredi kartı ve banka kartları ile yapılabilmektedir. Kart ödemeleri dışında internet şubeleri üzerinden de ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Üzerinden SGK Ödemesi Adımları

İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan “Ödemeler” butonuna tıklayınız. Açılan menüden “SGK Prim Tahsilatları” butonuna tıklayınız. Akabinde TCKN, VKN veya İŞVSCL bilgilerinden herhangi birini girerek “Tahsilat Türü” seçimini yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden yapacağınız ödeme için aynı yolu izleyerek ödemenizi yapabilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden yapacağınız ödemelerde “Kare Kod ile Tara ve Öde” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 18.06.2020 tarihinde tarafından Kredi Kartları kategorisi için yazıldı.

"Kredi Kartıyla SGK Ödemesi Nasıl Yapılır? (TÜM BANKALAR)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kartıyla SGK Ödemesi Nasıl Yapılır? (TÜM BANKALAR)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.