web analytics
Uygun Krediler

Kredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Anında İptal)

Kredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Anında İptal)

Kredi kartı iptal işlemleri için yapmanız gereken bir kaç yol bulunmaktadır. Hangi şartlarda nasıl kapatabilirsiniz bunların detaylarını araştırdık. Bankaların istediği aşağıdaki şartları yerine getirmeniz durumunda kart kapatma işleminizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı başvuru işlemlerinde olduğu gibi beklemenize gerek kalmadan iptal ettirebilirsiniz.

Bilgi: Kredi kartı aidat iadesi yazımızda geçmiş dönemlere ait yıllık kart ücretlerinizi nasıl geri alacağınıza dair yasal süreçten bahsettik. Okumanızı tavsiye ederiz.

Kredi Kartımı Tamamen Kapatmak İstiyorum!

Kullanmak istemediğiniz kredi kartınızı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında tek taraflı olarak feshetme hakkında sahipsiniz. 25. madde de belirtilen kanun şöyledir: “Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir.” Yazımızın devamında da iptal işlemi için yapılması gerekenleri anlatırken hangi şartlarda bu hakka sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Fakat kapatma işleminden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Birikmiş Puanlarınızı Kullanın: Bildiğiniz üzere kredi kartı kullanımlarında her bankanın kredi kartı puan kazandırmaktadır. Bu sebepten ötürü kartınızı kullanıma kapattırmadan önce birikmiş puanlarınızı kullanmanızı öneririz. Kartınızı kullanıma tamamen kapattıktan sonra bu puanları artık kullanamazsınız.

İptal Tarihi Hakkında Bilgi Alın: Kart iptal işleminizi bankaya ilettikten sonra yasal olarak 7 iş günü içerisinde kartınız kullanıma kapatılacaktır. Fakat müşteri hizmetleriyle görüşme saylayarak kartın tam olarak hangi tarihte kapatılacağı hususunda bilgi verin. Zira kapanma tarihinden önce kartınıza yıllık kart ücreti gibi bir takım masraflar yansıyabilir.

Ek Kart: Asıl kartınıza ait bir ek karta sahipseniz ek kartınızın da ana kartla birlikte kapatıldığını bilmeniz gerekiyor.

Sanal Kart: Ek kartta olduğu gibi ana kartınıza bağlı bir sanal karta sahipseniz, sanal kartınızda ana kartla birlikte kapatılmaktadır.

Kart Borcum Varken Kartımı Nasıl İptal Ettirebilirim?

Kredi kartı borcunuz varken de kart iptali yapabilirsiniz. BDDK yönetmeliği gereğince kartınızı kullanıma kapatma konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İptal işleminin neticesinde kalan borcunuzu düzenli bir şekilde ödemeye devam edebilirsiniz. Bu süreç içerisinde banka tarafından size aylık olarak hesap özetinizi göndermektedir. Borcunuz varken kartınızı 3 farklı şekilde kapatarak ödemelerinizi yapabilirsiniz.

  1. Kredi kartınıza ait borcunuzu yapılandırarak aylık taksitler şeklinde bankaya ödeme yaparak kartınızı kapatabilirsiniz.
  2. Nakit paranız varsa bütün borcu tek seferde ödeyerek kapatabilirsiniz.
  3. Kart borcunuzu ödeyecek durumda değilseniz kredi çekerek borcunuzu kapatabilirsiniz. Borç kapatma kredileri yazımızdan detayları inceleyebilirsiniz.

Taksitleri devam eden kredi kartları da aynı şekilde iptal edilebilir. İlk paragrafta da belirttiğimiz üzere, kartınızın ödenmemiş borcu da olsa taksitleri de olsa kapatma hakkına sahipsiniz. Bu süreçte banka müşteri hizmetleri tarafından aranarak, iptal işleminden vazgeçmeniz halinde sizin için çeşitli puan veya kampanyalar sunarlar.

Bütün Bankaların Kredi Kartı Kapatma Yolları

Müşteri Hizmetleri Üzerinden: Banka müşteri hizmetleri üzerinden iptal edebilirsiniz. Fakat bu yolu pek önermemekteyiz. Çünkü aradığınız müşteri temsilcisi bu konuda sizleri vazgeçirmek için oldukça büyük bir çaba sarf edecektir. Aşağıdaki müşteri hizmetleri numaraları üzerinden ulaşarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaİptal Numarası
Ziraat Bankası (BankKart)444 00 00 – 0850 220 00 00
Garanti BBVA (Bonus)444 0 333
Yapı Kredi (World Card)0850 222 0444
Akbank (Axess)444 2 525
Denizbank (Bonus)0850 222 0800
QNB Finansbank (CardFinans)0850 222 0900
Halkbank (Paraf)0850 222 0400
İNG Bank (Bonus)0850 222 0 600
TEB (Bonus)0850 200 0666
İş Bankası (Maximum)0850 724 0724
Vakıfbank (World Card)0850 222 0724
Enpara0850 222 3663

İnternet Bankacılığı Üzerinden: İnternet Bankacılığı üzerinden iptal ettirme işlemi en kolay ve hızlı yoldur. İnternet şubesi kullanıyorsanız kredi kartları bölümüne giderek kartınızla ilgili bütün işlemleri dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Şube Üzerinden: İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız eğer banka şubesine giderek de iptal işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken banka tarafından verilen aşağıdaki dilekçeyi imzalamak ve talebinizi bankaya iletmek. Dilekçe örneğini aşağıdaki gibidir.

kredi kartı kapatma ve iptal işlemi için dilekçe örneği
İptal işlemi için dilekçe örneği

Çalınan/Kaybolan Kredi Kartı En Çabuk Nasıl Kapanır?

Kredi kartlarında kayıp veya çalıntı durumu sık sık yaşanmaktadır. Kartınızı bulamadığınız süre boyunca yapılan harcamalardan sorumlu olmamak adına biran önce banka ile iletişime geçmelisiniz. Yukarıda vermiş olduğumuz tablodaki müşteri iletişim merkezini arayarak direkt kayıp/çalıntı bildiriminde bulunarak kartınızı o anda kullanıma kapatabilirsiniz.

Bazı bankalar kayıp/çalıntı bildirimlerinde ki işlemlere bakarak son 24 saat içerisinde yapılmış olan harcamalardan kart sahibini sorumlu tutmamaktadır. Bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Şayet kredi kartınız çalınmış ve çeşitli harcamalar yapılmışsa bu durumu bankaya bildirerek mağduriyetinizi belirtmeniz de yarar var.

Kart İptal Ücreti Alınıyor Mu?

Hiç bir banka yasal olarak kart iptal ücreti talep edemez. Buna rağmen bazı bankalar kredi kartı kapatma işlemlerinde “Kredi Kartı Kapatma Cezası” adı altında çeşitli ücretler talep etmektedirler.

Fakat kredi kartınızı kullandığınız dönemde bazı kampanyalara katılımda bulunmuşsanız ve kartınızın kapatılma tarihinde hala o kampanyalar deva ediyorsa cayma bedeli olarak bazı ücretler hesabınıza yansıyabilir.

Bu yazı, güncel 22.06.2020 tarihinde tarafından Kredi Kartları kategorisi için yazıldı.

"Kredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Anında İptal)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Anında İptal)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.