Uygun Krediler

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur, Haciz Gelir Mi? (GÜNCEL)

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur, Haciz Gelir Mi? (GÜNCEL)

Kredi kartı borcunun ödenmemesinden doğan yasal süreçler veya bankanın sağladığı ödeme kolaylıklarına dair bütün detaylara yazımızda yer verdik. Kredi kartı kullanımı oldukça rahat bir tüketim aracıdır fakat ideal şekilde kullanılmaması ve ödemelerin aksatılması durumunda banka ile ilgili bazı yasal sorunlar oluşmaktadır. Bizde bu sayfamızda kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? sorunun bütün detaylarını araştırdık ve maddeler halinde yazdık.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Kredi kartı borcu ödenmezse yasal takip süreci başlar
Yasal Takip Süreci

Kredi ödemelerinde ve kredi kartı bor ödemelerinde banka size yasal olarak 90 günlük bir ödeme süreci tanımaktadır. Bu dönem içerisinde borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. 90 günlük bu gecikmenin akabinde ödemenizi yapabilmeniz için banka size 7 günlük bir süre tanımaktadır. Bu süre içerisinde borcunuzu öderseniz yasal takip işlemi başlatılmamaktadır. Bu 7 günlük süreç içerisinde kart borcu yapılandırma talep edebilirsiniz. Şayet size verilen bu ödeme süresine de kayıtsız kalırsanız yasal süreç başlatılarak dosyanız banka avukatına gönderilmektedir.

Bizim size tavsiyemiz kredi kartı borcunuzu ödemeyecek durumlara geldiğiniz takdirde borç yapılandırma veya birleştirme kredilerinden yararlanmanızdır. Zaten borçlarınızı ödemeyecek durumda olduğunuz zaman banka size borçlarınızı yapılandırma teklifinde bulunacaktır. Ayrıca borç transfer kredisi veren bankalar bölümünden de borçlarınızı tek çatıda toplayabileceğiniz alternatifler verilmiştir.

Kredi Kartı Borç Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

kredi kartı borcunun 1 gün ödenmemesi durumunda neler olur
Kart ödemesinin gecikmesi

Kredi kartı ödemelerinizi hesap kesim tarihinden sonra en geç 10 gün içerisinde ödemeniz banka tarafından istenmektedir. Bu süre içerisinde borcunuzun en az asgari ödemesini yapmanız gerekmektedir. Asgari ödeme yapmamanız halinde belirlenen tarihten itibaren geç ödeme faizi (%1.55) işlemeye başlar. Kredi kartları kanunu gereğince asgari ödemenizi 1 yıl içerisinde toplam 3 kere yapmamanız halinde kredi kartınız 1 yıl boyunca nakit kullanımına kapatılmaktadır. Asgari ödeme gecikmelerinde yasal işlemler uygulanmamaktadır. Fakat kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Kredi, kredi kartı veya KMH ödemelerinde yaşanan bir günlük gecikmeler bile kredi notunuzu önemli derece de etkilemektedir.

Kredi kartı borcunu 1 ay ödemediğinizi varsayarsak. Yani ödemeniz gereken ekstrenizi bir sonraki aya kadar ertelediğiniz zaman herhangi bir yasal işlem uygulanmamaktadır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi 1 aylık akdi gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu gecikmiş ödemeler sizi yasal takibe sokmaz! Fakat kredi sicilinizi olumsuz yönde etkiler.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takibe Düşerse Haciz Gelir Mi?

Kart borcundan ötürü banka hesabınıza haciz gelir.
Kart borcundan ötürü banka hesabınıza haciz gelir.

Yazımızın ilk başlığında da bahsettiğimiz gibi borçlarınızın 90 günlük sürede ödenmemesi ve bankanın yapılandırma teklifinin kabul edilmemesi neticesinde yasal takibe başvurulur. Yasal takip sürecinde artık banka tarafından aranmazsınız. Banka avukatı ile görüşme sağlayarak ödemelerinizi yeniden yapılandırabilme şansınız bulunmaktadır. Avukat ile görüşerek borcunuzu ödeyeceğinizi dile getirerek taksitlendirme istemenizi öneririz. Zira bankalarda alacakları ödemeler için icra yolunu son çare olarak kullanırlar.

Hiçbir şekilde borcunuzu ödeme veya yapılandırma yoluna gitmediğiniz takdirde. Banka tarafından başlatılan yasal takip sürecinin ardından banka hesaplarınıza haciz konmaktadır. Özellikle maaş bankanıza konan e-haciz ile maaşınızı 4’te birine el konmaktadır. Hiç bir banka maaşınızın 4’te birinden fazlasına el koyamaz. Detaylar için e-haciz kaldırma sayfasına bakabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Evinize Haciz Memurları Gelebilir!

kredi kartı art borcunun ödenmemesinden ötürü evinize haciz gelebilir.

Kredi kartı borcunuzun durumuna göre banka hesaplarınıza veya evinize haciz gelebilir. Kredi kartı borcunuzun az olmasına veya çok olmasına bakılmaksızın haciz işlemleri başlatılmaktadır. Aynı hanede yaşadığınız diğer aile bireylerinin olması da haczin önüne geçmemektedir. Fakat haczedilecek şeyler sizin değilde diğer aile bireylerinizin üzerine kayıtlıysa haciz söz konusu değildir. Bankanın sizden hiçbir şekilde ödeme veya haciz işlemi ile borcunu alamaması durumunda borcunuz varlık şirketlerine aktarılmaktadır.

90 günlük ödememe sürecinden sonra başlatılan yasal takibin akabinde banka sizden ödeme alamayacağını anladığı durumda. Borcunuzu varlık yönetim şirketlerine devretmektedir. Bu şirket borcu kendi üzerlerine almaktadırlar. Sizi sürekli arayarak alınacak borcun kendilerine devredildiğini söyleyerek uygun ödeme planları sunarlar. Varlık yönetim şirketlerinin ödeme kolaylıklarını uygulayarak borçta indirime gidebilirsiniz.

Yasal Takip Sürecinde Hangi Masrafları Ödersiniz?

Kredi kartı borcu yasal takip süresi nasıl ilerler

Kartınızın son ödeme tarihinden itibaren sonraki 10. güne kadar borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borç ödemesini 90 güne kadar yapmamanız durumunda yasal takip sürecinin başlayacağını belirtelim. Yine ödenmemesi durumunda banka tarafından size bir ihtar gönderilir ve borcunuzu 7 gün içerisinde ödemeniz veya yapılandırma yapmanız istenmektedir. Bunlarında yapılmaması durumunda her geçen gün için ana paraya konan temerrüt faiz oranı uygulanmaktadır. Anaparaya uygulanan bu faiz ile birlikte avukat ve icra masrafları da borç sahibine yansıtılmaktadır.

Kredi Kartım Ne Zaman Kullanıma Kapatılır?

Yazımızda belirttiğimiz süre içerisinde(90 gün) kart borcunuzun ödenmemesi durumunda kredi kartınız, alışveriş ve nakit çekim işlemlerine kapatılmaktadır. Bu dönem içerisinde banka tarafından sık sıka aranarak borcunuzun ödenmesi gerektiği hatırlatılır.

Kredi Kartı Borcumu Hiç Ödemedim, Sicilime Nasıl Yansır?

Kart borcunuzu bir kaç dönem geciktirmeniz kredi sicilinizi olumsuz yönde etkiler ve kredi notunuzu düşürür. Fakat söz konusu borç yasal işlemlere tabi olduysa artık bankalar tarafından kara listeye alındığınız anlamına gelir. 5 yıl boyunca bankalardan kredi veya kredi kartı kullanmanız imkansız bir hale gelir.

Borcumdan Dolayı Kapanan Kredi Kartımı Nasıl Açabilirim?

Kredi kartınızı aktif olarak kullanıma açmanız için birikmiş bütün dönem borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Borç ödenmesi durumunda kartın kullanıma açılıp açılmayacağına karar verme yetkisi bankaya aittir.

Yasal Takip Sürecinde Ek Masraflar Nelerdir?

Borcunuzun gecikmesi durumunda akdi faiz ve sonrasında temerrüt faiz uygulanmaktadır. Ayrıca yasal takip sürecinde ki avukat ve icra masrafları da borçlunun borç hanesine eklenmektedir.

Benim Kart Borcumdan Dolayı Ailedeki Kişilere Haciz Gelir Mi?

Kredi kartı aldığınız dönemde sizin için kefil olmamışlarsa borcunuzdan dolayı aile bireylerinden hiç birine haciz gelmemektedir. Aynı şekilde eşlerden herhangi birinin borcundan dolayı haciz işlemi yapılmamaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=zG8YiQQ4nis
Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Bu yazı, güncel 09.07.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi Kredi Kartları kategorisi için yazıldı.

"Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur, Haciz Gelir Mi? (GÜNCEL)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur, Haciz Gelir Mi? (GÜNCEL)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.