web analytics
Uygun Krediler

Kredi Kartı Aidatı İadesi 2021 (ANINDA Geri Alma Adımları)

Kredi Kartı Aidatı İadesi 2021 (ANINDA Geri Alma Adımları)

Ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği konulardan birisi de kredi kartı aidatı iadesi nasıl alınır? sorusudur. Kredi kartı aidatları kullanmış olduğunuz asıl kart veya ek kartlar üzerinden yıllık olarak alınan kart ücretleridir. Bildiğiniz gibi ek kart kullanan banka müşterilerinden de yıllık olarak ana kartın yarısı kadar aidat kesintisi olmaktadır. Peki bu aidatları geri almak mümkün mü? Evet, başvuru için 4 farklı yol bulunmaktadır.

Bilgilendirme: Yazımızda 4 farklı ücret iadesi yöntemi bulunmaktadır. Ayrıca sayfamızın sonundan kredi kartlarının yıllık ücretlerinin bulunduğu listeye de ulaşabilirsiniz.

Yönetmelikte Geçen “Kredi Kartı Aidatı İadesi” Bölümünü Kısaca Özetleyelim!

 • Kredi kartı veren finansal kuruluşlar, kredi kartı veya üyelik adı altında çeşitli masraf kesintileri yapamayacakları kartlar sunmak zorundadırlar.
 • Kart sahiplerinin aidat ödedikleri kredi kartını (kart limiti aynı kalmak koşuluyla) aidatsız kredi kartı ile değiştirme talepleri, kart veren bankalar tarafından yeri getirilmek zorundadır.
 • İptal edilen kredi kartlarına ait ödeme dönemleri için kart ücreti talep edilemez.
 • Ayrıca banka kartları ve sanal kredi kartları içinde hiçbir yıllık ücret talep edilemez.
 • 180 gün ve üzerinde ki süreler boyunca hiçbir işlem yapılmamış kredi kartları hareketsiz kart kabul edilmekte ve hareketsiz kredi kartlarından yıllık ücret alınamaz.

Yönetmeliğin 11 Maddesinde geçen Banka ve kredi kartı ücretleri başlığı altında sunulan maddeleri incelemek için buradaki yönetmelik dosyasını indirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden 8 Adımda Kredi Kartı Aidatı İadesi

E-devletten kart ücretini geri almak için üyeliğinizin olması gerekiyor. PTT şubeleri üzerinden 2 TL karşılığında e-devlet üyeliği alabilirsiniz. Veya herhangi bir bankanın internet bankacılığı bilgileriyle de giriş yapabilirsiniz. E-devlete giriş yapamıyorsanız aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

 1. Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Müşteri Hakem Heyeti” yazarak Bankalar Birliğinin sayfasına giriniz.
 2. Sayfaya giriş yaptıktan sonra “Devam Et” butonuna basarak ilerleyiniz.
 3. Yönlendirildiğiniz sayfada ki uyarıları okuduktan sonra “Yeni Başvuru” bölümüne tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.
 4. Akabinde “Tamam” diyerek, başvuru yapmadan önce okumanız gereken uyarılar sayfasına yönlendirilirsiniz.
 5. Uyarıları okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” bölümünü işaretleyip devam et butonuna basınız.
 6. Devam Et” diyerek kredi kartı aidatı geri alma işleminde bulunacağımız bankayı seçiyoruz.
 7. Banka başvuru tarihi, başvuruya konu işlemin meydana geldiği tarih, talebinizi ve başvuru gerekçenizi kısaca belirttikten sonra aşağıda bulunan “İlgili Bankadan Yazılı Cevap Aldınız mı?” sorusunu cevaplayarak “Devam Et” butonuna basınız.
 8. Akabinde banka ile iletişime geçmenize rağmen kredi kartı aidatı iadesi hakkında yapmış olduğu olumsuz geri dönüş yaptığına dair belgeyi sisteme yükleyerek kart ücreti talebinizi iletmiş olursunuz.

Yukarıda yazdığımız işlemlere ait detaylar hakkında oluşabilecek sorunlar veya sorular için Müşteri Hakem Heyeti müşteri hizmetlerine 0 850 222 28 22 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Dilekçe Yazarak Aidatınızı Geri Alabilirsiniz! (Şubeden)

Kredi kartı aidatı iadesi işlemi dilekçe örneği
Kredi kartı aidatı iadesi işlemi dilekçe örneği

Hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız o banka şubesine giderek yukarıdaki dilekçe ile iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Dilekçe işlemi neticesinde bankadan olumsuz geri dönüş alabilirsiniz. O zamanda yukarıda bahsettiğimiz e-devlet seçeneği üzerinden durumu Tüketici Hakem Heyetine bildirerek iadeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Müşteri Hizmetleri İle İade Talebinde Bulunma

https://www.youtube.com/watch?v=GA33JF79hQk
Murat Soner isimli video içerik üreticisinin kart ücretlerini nasıl geri aldığınız uygulamalı olarak göstermektedir.

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak aidat iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmelerde size çeşitli teklifler sunulacaktır. Fakat aidat iadesi tamamen yasal bir hakka sahip olduğu için kabul etmekte veya etmemekte tamamen özgürsünüz. Videoda bunun örneğini iki farklı banka üzerinden görebilirsiniz.

Youtube üzerinden oldukça geniş bir kitleye hitap eden Murat Soner, kredi kartı aidatını geri alma işlemi için yapmış olduğu görüşmeleri kayda almıştır. Yapmış olduğu görüşme neticesinde 5 dakika içerisinde 2 farklı bankaya ait kredi kartına ait yıllık ücretleri geri almıştır. İade işlemlerine ait ödemeler, ortalama 24 saat içerisinde kartınıza yansımaktadır. Videoyu izleyerek gerekli adımları izleyebilirsiniz.

İlçenizde Bulunan Tüketici Hakem Heyetine Müracaat

Bulunduğunuz il veya ilçe sınırları içerisinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti ile görüşme sağlayarak da kredi kartı aidatı geri alma başvurusu yapabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmadan önce banka şubesinden yıllık kart ücretini gösteren dekontu temin etmeniz gerekiyor. Tüketici Hakem Heyetine bu dekont ile giderek dilekçe doldurarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Dilekçe işlemini bütün bankalar için yapabilirsiniz. Devlet bankası veya özel banka olması fark etmez. Fakat burada yapacağınız başvuruların neticesi ortalama 2 hafta içerisinde tarafınıza bildirilmektedir. Olumlu veya olumsuz dönüşlerde yukarıda vermiş olduğumuz müşteri hizmetlerinizi aramanızı tavsiye ederiz.

İade başvurusu için müşteri hizmetleri kanalını seçmeniz sizin için daha kolay ve hızlı sonuçlar doğurur. Bahsettiğimiz diğer yollar, talebinizde çıkabilecek sorunlar için kullanılmalıdır. Aksi halde müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşmeler genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.

Hangi Kartlardan Aidat Alınmıyor?

Kredi kartı ücreti alınmayan kartlar, aidatı geri almaya gerek kalmıyor
 • İnternet bankacılığı üzerinden açılan sanal kartlarda yıllık kart ücreti talep etmezler. (Ana kart üzerine açılan.)
 • 6 ay boyunca hiçbir işlem görmemiş, harcanma yapılmamış kredi kartlarından da yıllık kart ücreti talep edemezler.
 • Borçlandırıcı niteliğe sahip olunmamış kredi kartlarında yıllık ücret talep etmemektedirler.

Bunların yanı sıra, neredeyse bütün bankaların yıllık kart ücreti almadıkları kredi kartları bulunmaktadır. Bu kartlar neredeyse bütün kart kampanyalarından yararlanabilmektedirler. Özellikle öğrenci kredi kartları aidatsız olarak verilmektedir.

2020 Yılı İçinde Kart Aidatı Geri Alma İşlemiyle Alakalı Yorumlar

 • İnternet Kullanıcısı: Aldığım kredi kartının yıllık ücreti 75 TL ve 4 yıllık kullanımdan sonra toplam kart aidatı ödemem 300 TL’yi buluyordu. Müşteri hizmetleri ile görüşme sağladıktan sonra bana bunun mümkün olmayacağını belirtti. Oysa ben yasal hakkımızın olduğu konusunda bilgilendirici şeyler dile getirdim ve iade talebim hemen işleme alındı.
 • İnternet Kullanıcısı 1: Ben X bankasında bulunan kartıma ait yıllık ücret iadesi için talepte bulundum fakat bana olumsuz bir dönüş yaptılar. Bende iptal edilmemesi durumunda kartımı kapattırmak istediğimi dile getirdim. Akabinde kartım için puan vs gibi teklifte bulunsalar da kabul etmedim. Neticede kartımdan kesilen yıllık ücretleri geri ödediler.
 • İnternet Kullanıcısı 2: Ben iade talebimi banka şubesinden yaptım. Pek ilgilenmeyen banka çalışanları ile muhatap olduktan sonra başvurumu bir dilekçe ile bankaya verdim. Akabinde müşteri hizmetleri beni arayarak aidatımın ödeme sınırının altında olduğunu ve bu yüzden ödemenin yapılmayacağını belirttiler. Bende yasal olarak hiç bir sınırın bulunmadığını onlara hatırlatarak durumu izah ettim. Sonuç olarak kredi kartı aidatı iadesi gerçekleşmiş oldu.

Kredi Kartlarının Yıllık Üyelik Ücrerleri:

Kredi KartıÜcret
Ziraat Bankası Kredi Kartı10 TL
Garanti Bonus Kredi Kartı141.50 TL
QNB Finansbank CardFinans Kredi Kartı143 TL
Vakıfbank WorldCard10.00TL
ING Bank Bonus Kredi Kartı140 TL
Akbank Axess Kredi Kartı150 TL
Deniz Bonus Kredi Kartı129.04 TL
İş Bankası Maximum Kart116 TL
Halkbank Paraf Kart39 TL

Yukarıda yer alan ücretler bankaların klasik kredi kartlarına ait yıllık ücretlerdir. Fiyatlar kart özelinde değişiklik gösterebilir. Ek kart ücretleri bağlı oldukları asıl kartların yarısı kadardır. Kredi kartı ücretini geri alma ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere sorabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 04.12.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi Kredi Kartları kategorisi için yazıldı.

"Kredi Kartı Aidatı İadesi 2021 (ANINDA Geri Alma Adımları)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kartı Aidatı İadesi 2021 (ANINDA Geri Alma Adımları)" Yazısı İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Eda dedi ki:

  Bir x bankası ile görüştüm. Kredi kartimin her yıl gerçekleşen aidat inin geri ödemesini talep ettim. Ve bana biz sadece son yılı görebiliyoruz dediler geçmiş ödemeler için bankamız la birebir görüşün dediler. Ve sadece son yılın geri ödemesini anında kartıma iade ettiler. Kalan yılları bankadan talep edince alabilme şansım nedir?

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Banka şubesi ile görüşmenizi öneririm. Muhtemelen alacaksınız. Yönetmelikte süre ile alakalı bir durum belirtilmemiş.

 2. Mert dedi ki:

  Öğrenciyim, dolayısı ile kredi kartı kullanıcıyım ama en son çalıştığım iş yerinden bana gelen kredi kartı olmuştu bu süre zarfında ben herhangi bir ödeme olmayacağının kanaatindeydim fakat geçtiğimiz yıl Temmuz 2019 tarihinde benden yıllık ücret adı altında (130tl küsür) para alındı bende bunu bu ay farkettim. Aradığım X banka çalışanı aidatsız bir kart verebileceklerini fakat diğer gelecek olan kart ücretini ödemem gerektiğini ve bu konuyla alakalı 90 gün içinde iptalinin yapılacağını söyledi. Araştırdığım kadarıyla o parayı geri alma gibi bir durumum varmış bu konuda bilgilendirici mesajlarınızı bekliyorum.

 3. serkan dedi ki:

  efendim ben 2012 yılından berdir x bankasıyla çalışıyorum ve benden her yıl yüksek tutuarda yıllık kart aidatı alınmış toplam 1500 tl varmış bankanın genel merkezine dilekçe yazdım cevap olrak sadece 2021 yılın ücretini ödediler geri kalan yılları red cevabı verdiler şimdi ben geri kalan yıllarımı alabilirmiymi ve bankalar birligi tüketic mahkemesine bakatım yıl direke soryor ör 01/01/2012 yılı diye ama benim her yıl ayrı alındıı için ayrı ayrımı dava açmam gerek yoksa tüketici mahkemsinemi başvurmamı gerek ve ordada net tarih isiyorlar ordadamı her yıl için ayrı ayrı davamı açmam gerek yardımcı olursamızsa çok sevinirim

 4. Mehmet Sinmez dedi ki:

  Akbank axess kredi aidat ı için 170 lira ödeme istiyorlar. Yasal olarak hangi maddeler ile kredi kartı aidatı ödemek zorunda kalmam. Detaylı yazılı bilgilendirebilir misiniz? Ayrıca tüketici hakem heyetine başvuru yaparsam önceki yıllara ait aidatları da talep edebi,ir miyim? Teşekkürler.

 5. Birsen dedi ki:

  X bankasına itirazını yaptım iki gün sonra beni arayıp yapılan sözleşmede benim kbunu kabul ettiğimi söyleyerek ifadenin olmayacagini söylediler böyle bişey mümkün mü