Uygun Krediler

KOSGEB İş Planı Hazırlama Süreci Nasıl İlerliyor?

KOSGEB İş Planı Hazırlama Süreci Nasıl İlerliyor?

KOSGEB bilindiği üzere ülkemizde genç girişimciler başta olmak üzere KOBİ’lere destek sunan bir kurumdur. Ancak bu anlamda en çok merak edilen konulardan biri olan KOSGEB iş planı örnekleri ile ilgili araştırma yapmadan önce bu yazımızı takip etmenizi öneriyoruz. Çünkü iş planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Ayrıca KOSGEB iş planı hazırlama süreci hakkında ihtiyacınız olan çok sayıda bilgi de yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

KOSGEB İş Planı Neden Hazırlanır?

İş kurmak isteyenler girişimcilik kursuna katılım sağlamadan önce hangi süreçlerden geçmesi gerektiğini bilmelidir. Haliyle iş planı tamda bu noktada devreye girer. İş kurma sürecinden önce planlama, araştırma, stratejileri saptama, mali süreçler ve yapılacak işin ne olacağına dair pratik yöntemlere başvurulmalıdır. Aslında son yıllarda iş planlarının hızlı bir şekilde değişmesi nedeniyle planlamanın kapsamlı olarak yapılması gerekmektedir.

İnternet teknolojisinden yararlanarak KOSGEB iş planı rahatlıkla hazırlanabilir. Kısa özetlerle paylaşılan bu planlar ayrıca uzman kişiler tarafından her işletmeye uygun olarak sunulmaktadır. İş planı ilk olarak KOSGEB resmi web sayfası üzerinde yer almaktadır. Bu planı indirerek kendi işletmenize göre düzenleyebilirsiniz. Genelde 20 ile 30 sayfa arasında değişen iş planı örnekleriyle ilgili çok sayıda alternatifin olduğu unutulmamalıdır.

KOSGEB İş Planında Hangi Konular Yer Alır?

İş kurma projelerinde sırasıyla aşağıdaki konular yer almaktadır;

  • İşletme bilgileri
  • İşletmenin faaliyet konusu
  • Girişimci hakkında bilgiler
  • Pazarlama bilgileri
  • Üretim planları
  • Yönetim ve finansal planlar
  • KOSGEB’den talep edilecek destekler

İş Kurma Projesinde Yer Alması Gereken Bilgiler

Eğer KOSGEB iş planı örnekleri hakkında detaylı bilgilere sahipseniz iş kurma projesinde yer alması gereken konuları da öğrenmeniz gerekecektir. Bu süreçte işletme ismi ile işletmenin kurulacağı adresi belirlemelisiniz. Daha sonra sektöre karar vermeli ve projenin hedeflerini açıkça ortaya koymalısınız. Ardından da üretim alanları belirlenmeli ve hem pazarlama hem de satış yöntemlerini tamamlamalısınız. Son süreçte ise aylık ve yıllık ciroyu belirleyen iş kurma projesini hazır hale getirebilirsiniz.

İş Planında Olması Gereken Girişimci Bilgileri

İş planının ilk bölümünde işletmeye dair bilgiler yer almalıdır. Ayrıca faaliyet konusu, iş kurma süreci ile var ise işletme ortaklarının kişisel bilgileri hazırlanmalıdır. İkinci kısımda girişimci ve ortaklarının yan ısıra işletmeyle ilgili bilgiler yer alır. Bilgi tablosu, iş fikrinin seçilme nedeni, işletmenin vizyon ve misyonu ile kısa, orta ve uzun vadedeki hedefler belirtilmektedir.

KOSGEB Pazar ve Pazarlama Bilgileri

İş planının üçüncü bölümü, işletmenin pazarlama bölümüyle ilgili bilgilerin yer aldığı kısımdır. Ayrıca hedeflenen pazar payı, sektör hakkındaki gelişmeler, rakip analizi, satış hedefleri ve buna benzer bilgiler hazırlanmaktadır. Ek olarak yer seçimi, ürün ve hizmetlerin tanıtımı gibi alanlar da girişimci tarafından doldurulmaktadır. Genelde KOSGEB iş planı örnekleri arasında bu kısımla ilgili çok sayıda paylaşımın olduğu bilinmektedir.

KOSGEB Yönetim Planı Hazırlama Süreci

Yönetim planı hazırlama sürecinde hedef müşterilerle ilgili detaylar yer almalıdır. İşlerin nasıl idare edileceği ile beraber görev tanımları ve personellerin nitelikleri gibi kısımlar hazırlanmalıdır. Ayrıca organizasyon şeması da bu bölümde belirlenmektedir.

KOSGEB Üretim Planı ve Diğer Bilgileri

Üretim planlamasıyla beraber üretim süreci aşamalarının yer aldığı bu bölümde iş akışı, hizmet sunum teknikleri ve spesifikasyonlar oluşturulmaktadır.

KOSGEB Finansal Plan Hazırlama

İş bölümünün altıncı kısmı olan finansal plan bölümünde işletmenin başlangıç maliyetlerine dair bilgiler yer alır. Ayrıca işletme giderleri, üretim satış hedefleri, kaynak ve özkaynaklar ile personel giderleri gibi planlamalar bu bölümde yapılmaktadır.

O halde KOSGEB iş planı hazırlarken sıraladığımız bu bilgilere göre hareket etmenizde yarar var. Ayrıca birçok uzman da projelendirme süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Genelde kurum yetkilileri, hibe desteği alacak olanlar için ücretsiz planlama hizmeti sunar. Yine de kişisel olarak bazı bilgilere sahip olmanız ve bu anlamda doğru bir aksiyon almanız çok daha önemlidir. Aslında KOSGEB iş planı örnekleri çok sayıda olduğu için tamamen işletmenizin özelliklerini taşıyıcı bir şekilde hazırlanmalıdır. İnternet üzerinden indirebileceğiniz iş planlarını detaylı bir şekilde inceleyerek gerekli süreci başlatabilir ve sorunsuz olarak kuruma sunabilirsiniz. Ya da ücretli danışmanlardan yararlanarak çok daha profesyonel bir iş planı oluşturabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 11.09.2023 tarihinde tarafından KOSGEB kategorisi için yazıldı.

"KOSGEB İş Planı Hazırlama Süreci Nasıl İlerliyor?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB İş Planı Hazırlama Süreci Nasıl İlerliyor?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.