Uygun Krediler

Kirada Oturmak Mı, Konut Kredisi Çekmek Mi Daha Avantajlı?

Kirada Oturmak Mı, Konut Kredisi Çekmek Mi Daha Avantajlı?

Bireyler, her zaman toplu paraya ihtiyaç duymaktadır. Tam da bu süreçte kirada oturmanın avantajlarından da faydalanmaktadır. Oysa ev kredisi çekerek ev sahibi olmanın elbette çok daha mantıklı olduğu söylenebilir. Fakat sunduğu avantajların yanında bir çok dezavantajı da içerisinde barındırdığını unutmamalıyız. Bu makalemizin detaylarında hem kirada oturmanın hem de kredi çekerek ev sahibi olmanın avantaj ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Bu sayede kirada oturmak mı yoksa konut kredisi çekmek mi daha avantajlı sorusuna objektif yanıtlar bulmanız mümkün olacaktır.

Kirada da Oturmak Mı, Ev Almak Mı? (Seçiminizi İyi Yapın!)

Bu soru aslında her yaştan bireyin merak ettiği sorular arasındadır. Elbette aylık güzel bir kiraz geliri sağlayan eve sahip olmak bir çok kişinin hayalidir. Bununla beraber hayalinizdeki evi krediyle beraber satın almanın çok daha doğru olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu doğruluk kredilerin faiz oranları ile alakalı bir durumdur. Çünkü kredi çekmek hem avantajlı hem de uzun vadeye yayıldığında oldukça güzel sonuçları beraberinde getirmektedir.

Tüketiciler tasarruf, günlük harcama ve aylık bütçe gibi kriterlere ancak kredi çektikten sonra sahip olacaktır. Kullanacağınız konut kredilerinin faiz oranları bu konudaki düşüncelerinizin oturmasını sağlayabilir. Örneğin 2020 yılının ikinci 2. çeyreğinde konut kredisi faizleri oldukça düşmüş durumdadır. Bu düşük faiz oranları ile kısa vadeli olarak konut kredisi kullanmanız oldukça akıllıca bir hareket olabilir. Özellikle bu dönemdeki kira artışlarını göz önünde bulundurursak konut kredisi kullanmak oldukça faydalıdır.

Kirada Oturmanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde kirada oturmayı tercih edenler öncelikle kısa aralıklarla oturdukları evi değiştirebilmektedir. Bununla beraber dairede veya binada meydana gelen bakım veya tadilat gibi masrafları ev sahibiyle paylaşabilmektedir. Son olarak bütçeye göre daha uygun bir kiraya geçilebilir. Tüm bu durumlar, kirada oturmanın avantajları olarak sıralanabilir.

Kirada Oturmanın Dezavantajları Nelerdir?

Kirada oturmanın avantajlarıyla beraber bazı dezavantajları beraberinde getirdiğini söylemek mümkündür. Öncelikle yaşam alanında istenilen değişiklikler yapılamadığı gibi ev sahibiyle yaşanabilecek olası sorunlara dikkat edilmelidir. Ayrıca aylık bütçeden yatırım yapamadan kira ödemek de bir dezavantaj olarak kabul edilir. O halde kirada oturmak mı konut kredisi çekmek mi avantajlı konusunda bu dezavantajlara bakarak daha sağlıklı karar verebilirsiniz.

Ev Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

İkinci bir ev sahibinin olmamasından dolayı herhangi bir sorunla karşılaşmadan evin her noktasında dilediğiniz tadilat işlemlerini yapabilirsiniz. Bununla beraber konut kredisiyle alacağınız evin kredisi bittikten sonra yeni yatırımlara başlayabilirsiniz. Elbette yazımızın devamında konut kredisi çekerek ev sahibi olmanın ne kadarlık bir maliyeti beraberinde getireceğini de öğrenmenizde yarar var.

Ev Sahibi Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Konut kredisi çekerek ev sahibi olduğunuzda karşınıza çıkacak ilk dezavantaj, uzun süre konutta oturmanız gerektiğidir. Ayrıca kira vergisi ya da emlak vergisi bu aşamada ödenmektedir. Son olarak dairede veya binada meydana gelecek tadilat masraflarını tarafınızdan ödemeniz gerekebilir. Aslında bu durumlar ciddi dezavantajlar değildir. Haliyle kirada oturmak mı konut kredisi çekmek mi avantajlı sorusunun yanıtı, kesinlikle kredi çekerek ev almak olmalıdır.

Konut Kredisinde Masraflar Nelerden Oluşur?

Konut kredilerinde dosya masrafları
Konut kredilerinde dosya masrafları

Konut kredisi almak isteyen tüketiciler bazı süreçlere dikkat etmelidir. Bu süreçlerden en önemlisi masraflardır. Faiz oranları başta olmak üzere alım ve satım masrafları, sigortalar ve vergiler, bir kalem olarak karşınıza çıkacaktır.

Faiz oranlarının yeteri kadar düştüğü günümüzde, alım ve satım masrafları kapsamında banka kredi kullandırma ücreti, banka ve sigorta muameleleri vergisi, başvuru ücreti, işlem ücreti, dosya masrafı ve ekspertiz ücreti gibi kalemler bulunmaktadır. Sigortalarda ise zorunlu deprem sigortası, bireysel yaşam sigortası ve konut sigortası yaptırılmaktadır. (bkz. Dosya masrafları)

Banka kredi kullandırma ücreti her bankada farklılık gösterir. Genelde yüzde 2’ye kadar yükselebilir. Buna ek olarak emlakçı komisyonu da satıcı ve alıcıdan yüzde 2 oranında alınmaktadır. Ekspertiz raporuna bakıldığında bazı bankalarda 500 TL, bazılarında ise 750 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Son olarak tapu masraflarının da yüzde 0,15 gibi düşük bir rakam olduğu unutulmamalıdır. Bu masraflara rağmen kirada oturmak mı konut kredisi çekmek mi avantajlı sorusuna yanıt olarak her zaman kredi çekerek ev sahibi olmanın mantıklı olduğu söylenebilir. Ancak kredi sürecinde faiz oranlarının uygun olması çok daha önemlidir.

Konut Kredisi Çekerek Ev Almanın Maliyeti Ne Kadar?

Faiz oranı %1 olarak hesaplanabilecek 125 bin TL’lik konut kredisindeki peşinat 25 bin TL olacaktır. 120 ay vadeye böleceğiniz bu kredide aylık taksit tutarı 1,435 TL olacaktır. Toplam maliyet ise 175 bin TL olarak karşınıza çıkacaktır. Bu süreçte kredi vadesinin sonunda evin değeri de artmaya devam edecektir. Enflasyon rakamlarındaki artışla beraber konut kredisi bittikten sonra evinizi satabilir ve yeni bir yaşam alanı arayışına girebilirsiniz. Konut kredisi hesaplama ve karşılaştırma bölümüne giderek bankaları faizlerini ve toplam maliyetlerini karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki tablo üzerinden kamu bankalarına ait güncel konut kredisi faiz oranlarını da inceleyebilirsiniz.

Ziraat BankasıVakıfbankHalkbank
%0,74 – 180 ay%0,89 – 180 ay%0,94 – 180 ay

Kirada kalacak olan bireylerin aylık maliyeti ise her şehirde farklıdır. Büyük şehirlerde 1000 TL’den başlayan ev kiraları, daha küçük şehirlerde bile 500 TL ile 1000 TL arasındadır. Bu nedenle kirada oturmak mı konut kredisi çekmek mi avantajlı sorusunun en doğru yanıtı, kredi çekerek ev sahibi olmaktır. Son zamanlarda düşen konut kredisi faiz oranlarını da dikkate aldığınızda yüzde 0,99’dan başlayan faizlerle ev sahibi olabileceğinizi unutmayın.

Bu yazı, güncel 10.07.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi Konut Kredileri kategorisi için yazıldı.

"Kirada Oturmak Mı, Konut Kredisi Çekmek Mi Daha Avantajlı?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kirada Oturmak Mı, Konut Kredisi Çekmek Mi Daha Avantajlı?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.