web analytics
Uygun Krediler

İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır? (Dijital, Mobil Bankacılık)

İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır? (Dijital, Mobil Bankacılık)

Özellikle son yıllarda akıllı telefonlara ait teknolojilerin gelişmesi ile birlikte internet bankacılığı da hayli kullanılır olmuştur. İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız işlemlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Vadeli hesap açmaktan, altın alım satımına kadar bir çok farklı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bizde bu sayfamız üzerinden internet bankacılığı nedir? sorusunun yanıtını detaylı olarak verdik.

Mobil Bankacılık Nedir? (İnternet Şubesi, Dijital Bankacılık)

Neredeyse bütün bankacılık işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz, web siteleri veya mobil uygulamalar diyebiliriz. Türkiye’de hizmet veren özel veya devlet bankaları internet şubesi kullanımını sağlamaktadır.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır, Şifre Nasıl Alınır?

İnternet bankacılığına sahip olmak için müşterisi olduğunuz banka üzerinde vadeli veya vadesiz bir hesabınız olmalı. İnternet şubesini kullanıma açmak için bir çok yol bulunmaktadır. Aşağıda listelemiş olduğumuz başvuru seçenekleriyle şifre alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kullanmış olduğunuz cep telefonu numarasının banka sisteminde kayıtlı olup olmadığıdır. Numaranızın sistemde güncel olması gerekiyor. Numara değiştirmeden operatör değişmeniz de bu konuda sizi olumsuz etkilemektedir.

1.Banka Şubesi

Herhangi bir bankadan vadeli veya vadesiz hesap açmaya gittiniz durumlarda otomatik olarak internet bankacılığı hesabınızda aktif edilmektedir. Aksi bir durum söz konusu olduğu durumlarda da şubeye giderek internet şubesi kullanımını açtırabilirsiniz.

2. Banka İnternet Sitesi

Müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesini ziyaret ederek banka müşteri bilgilerinizle yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Sitelerin bireysel bankacılık bölümlerine tıklayarak, genellikle kart bilgilerinizi girmeniz istenmektedir. Bu şekilde internet şubesi şifrenizi alabilir veya unuttuğunuz şifrenizi yenileyebilirsiniz.

3. Müşteri Hizmetleri Üzerinden Şifre Alma

Bazı bankaların müşteri hizmetleri üzerinden mobil (İnternet) bankacılık şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bunun için bankaların müşteri hizmetlerini arayarak şifre işlemleri menüsünden şifre yenileme işleminizi yapabilirsiniz. Aksi durumda müşteri temsilcisine bağlanıp konu hakkında bilgi edinmenizi öneririz. Bankaların müşteri hizmetleri numaraları sayfasına buradan gidebilirsiniz.

4. Mobil Uygulama Üzerinden Şifre Alma

Müşterisi olduğunuz bankaya ait uygulamaları, telefonunuzun işletim sistemine göre Google Play veya App Store üzerinden tamamen ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamadan şifremi yenile veya şifremi unuttum bölümünü kullanarak internet bankacılığı şifrenizi yenileyebilirsiniz.

5. ATM Üzerinden Şifre Alma

Şifre alma işleminde kesinlikle kartınızın yanınızda bulunması gerekiyor. Bankanızın ATM’sine giderek kartınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra menü üzerinden başvuru bölümüne giriş yapınız. İnternet veya mobil bankacılık butonuna tıklayarak şifre işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların ATM menüleri birbirinden farklılık gösterdiği için başvuru tarifini burada tam olarak yapamıyoruz. Ama başvuru menüsünden internet şubesi veya internet bankacılığı alanını bulabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Fatura Ödeme/Para Gönderme İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı kullanmak sizi şubeye gitmekten kurtaran bir harekettir. Şube üzerinden yapacağınız bir çok işlemi buradan kolaylıkla yapabilirsiniz. Para gönderme işlemlerine ait yollar mobil veya internet sitelerine giriş yaptıktan sonra menüler bölümünden “Ödemeler, Para Aktarma, Para Transferi” gibi bölümlerden yapılmaktadır. Her bankanın internet şubesine ait arayüzü birbirinden farklı olduğu için birebir tarif edememekteyiz. Ayrıca para gönderme işlemlerinden yapılan kesintiler şube üzerinden yapılan işlemlere göre daha az masraflıdır. İnternet bankacılığı üzerinden para gönderme işlemlerine ait kesintilere EFT Saatleri ve Ücretleri sayfasından ulaşmanız mümkün.

İnternet Bankacılığından Hangi İşlemler Yapılabilir?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi şube üzerinden yapılan bütün işlemler, neredeyse internet şubesi üzerinden de yapılabilmekte. Bu işlemler şunlardır;

  1. Hesap İşlemleri: Vadeli/Vadesiz hesaplara erişme, altın hesabı açma, fatura ödemesi, çek, pos, senet işlemleri ve hesap bilgileri gibi işlemleri yapabilir ve bilgilere ulaşabilirsiniz.
  2. Kart İşlemleri: Banka kartına para yükleme, kredi kartı nakit avans, kredi kartı limit değiştirme, kartı internet alışverişine açma, hesap hareketleri gibi daha bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Para Transferleri: Hesaplar arası para gönderme, başka banka hesabına para gönderme, otomatik havale talimatları, son 20 havale işlemi, cebe havale gibi şubeden yapılan bütün para aktarma işlemlerini buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.
  4. Fatura Ödemeleri: Elektrik, su, doğal gaz, telefon, tv veya diğer fatura ödemelerinizi de dijital bankacılık ile yapmanız mümkün. Ayrıca fatura işlemlerinize otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  5. Cebe TL Yükleme: Cep telefonunuz hangi operatörde olursa olsun internet şubesinden TL yükleyebilirsiniz.
  6. Sınav ücreti ödemeleri, bağış ödemeleri ve diğer işlemleri de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Ne Kadar Güvenli?

Bütün bankalar internet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemlerinde Onay Teknolojisi ile çalışmaktadır. İster mobilden veya web sitesi üzerinden yapacağınız her girişte size gönderilen tek kullanımlık onay SMS’ini tuşlamadan internet şubesine giriş yapamazsınız. Buda bankaların güvenlik sistemlerine verdiği önemi göstermektedir.

Bankaların güvenlik sistemlerinin yeterli seviyede olduğundan herhangi bir şüpheniz olmasın. Fakat sizin yapacağınız hatalar neticesinde hesabınız riske girebilir. Öncelikle bankaların resmi internet siteleri veya mobil uygulamaları dışında farklı bir yerden hesabınıza giriş yapmayınız. Kart bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi internet ortamında hiçbir sitede paylaşmayınız.

Bu yazı, güncel 04.06.2020 tarihinde tarafından Mobil ve İnternet Bankacılığı kategorisi için yazıldı.

"İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır? (Dijital, Mobil Bankacılık)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır? (Dijital, Mobil Bankacılık)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.