Uygun Krediler

İmar Barışı 2023 Son Dakika Gelişmeleri ve İmar Barışı Başvuru

İmar Barışı 2023 Son Dakika Gelişmeleri ve İmar Barışı Başvuru

İmar barışı pek çok kişinin merak ettiği uygulamalardan biridir. Bu nedenle bizler de imar barışı ve kapsamı hakkında detaylı bilgiler sunmaya devam ediyoruz. İlk olarak bu uygulama, iskansız olarak inşa edilen yapıların, belirlenen bir harç bedeli karşılığında kayıt altına alınması ve iskana verilmesidir. Ancak süreç bununla sınırlı değil. Kayıt altına alınarak iskan verilen alanların geri dönüşüm projelerine finansman sağlaması amacıyla kullanılan bir düzenleme olarak uygulanmaktadır. İmar barışıyla ilgili en çok merak edilen durum, hangi yapıların bu uygulamadan yararlanacağıdır. O halde yazımızın devamından detaylı bilgilere ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İmar Barışından Yararlanacak Yapılar Hangileri?

31 Aralık 2017 tarihinden önce aykırı yapılan tüm kentsel ve kırsal alan yapıları, imar barışı kapsamındadır. Ancak bu kapsam dışında bırakılan bazı alanlar da vardır. İstanbul Tarihi Yarımadanın Süleymaniye ve Sultanahmet çevresiyle beraber Boğaziçi Sahil Şeridi ve Gelibolu Tarihi Alanı’nda hazırlanan yerler imar barışı kapsamı dışındadır.

Hazineye ait olan ve sosyal donatı için kullanılan arazi üstündeki yapılar da kapsam dışıdır. Ayrıca başkasına ait olan taşınmazlar üzerine yapılan yapılarda da bu kapsam dışı söz konusudur. Bu alanlarda iskan alınmadığı için kat mülkiyeti kurulamaz. Haliyle yapı kayıt belgesi alındıktan sonra maliklerin tamamının muvafakat etmesi gerekmektedir. Ek olarak var ise umumi hizmet için ayrılan yerlerde bulunan alanların terk edilmesi şarttır.

Günümüzde imar barışı konusunda ayrıca kat mülkiyetine geçişin olup olmayacağı da merak ediliyor. Bu süreçte kat mülkiyetinin kurulabilmesi için maliklerin tümünü anlaşması şartı vardır. Ayrıca imar planında yeşil alan, park ve yol gibi alanların terk edilmesi gerekir. Bu sayede daha önce yapı kayıt ücreti olarak ödenen miktar kadar yeni bir bedel daha ödenmektedir. Yapılacak işlemlerden sonra kat mülkiyetine geçiş yapılır ve alım satım işlemleri de yasallık kazanır. Sonuç olarak kat mülkiyeti ve kat irtifakı kurulan bina için her türlü bankacılık işlemleriyle beraber ipotek ve teminat gibi uygulamalara da başvurulabilecektir.

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar barışından yararlanmak isteyenler e-Devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırmalıdır. E-Devlet’te yer alan yapı kayıt belgesi formunu doldurması gereken başvuru sahipleri bu süreçte uygulamaya TC kimlik numarası ile giriş yapmalıdır. Girişin ardından ‘Kurumlar’ kategorisine ulaşarak ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada ‘imar barışı sorgulama ve kayıt’ sekmesi yer almaktadır. Başvuru yapmak için ‘yeni başvuru’ sekmesine tıklayarak karşınıza çıkan bilgileri doldurmanız yeterlidir. Aslında imar barışı konusunda en önemli durumun başvuru süreci olduğu unutulmamalıdır.

Kişisel bilgilerin doldurulmasından sonra bir diğer sayfada yapıya ait olan bölümler karşınıza çıkacaktır. Burada yapıyla ilgili bilgileri doldurmalı ve daha sonra sırasıyla;

 • Yapı adres bilgisi
 • Toplam yapı alanı
 • Ada ve parsel bilgisi
 • İş yeri sayısı
 • Arazi veya arsanın emlak vergi birim değeri
 • Yüz ölçümü
 • Yapının dahil olduğu sınıf seçeneklerini doldurmanız yeterlidir.

Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Nasıl Belirlenir?

İmar barışından yararlanmak isteyenler, yapı kayıt belgesine sahip olmalıdır. Bu belge için de ödenmesi gereken bedeller, Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenmiştir. Birtakım maliyet bedellerinin yer aldığı hesaplama sürecinde ticari kullanımlarda yüzde 5, konutlarda ise yüzde 3 oranı üzerinden hesaplanmaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeriyle beraber belediyeden temin edilen arazi ve arsa asgari metrekare birim değerleri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kapsamda;

 • Tarımsal amaçlı kullanılan basit binalar için metrekarede 200 TL
 • Hastane, otel, villa, lüks yapılar ve alışveriş merkezleri için metrekarede 2000 TL
 • Tek ya da çift katlı binalar için metrekarede 600 TL
 • 3 ve 7 katlı binalar için metrekarede 1000 TL
 • 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekarede 1600 TL olarak hesaplanmaktadır.

Basit sanayi yapıları, 1-2 katlı bina kategorisine girmektedir. Entegre sanayi yapıları ise 3-7 katlı bina kategorisinde değerlendirilir.

İmar Barışı Başvuru Belgeleri 2023

İmar barışı başvurusu yaparken bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Öncelikle başvuru yapabilmek için e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bunun dışında imar barışı başvuru belgeleri aşağıdaki gibi sıralanır;

 • Parsel bilgileri
 • Tapu bilgileri
 • Beyan edilecek yapının adres bilgileri
 • Toplam inşaat alanlarının metrekare değerleri
 • Emlak vergi birim değerleri
 • Yapı sınıfı belgesi
 • Yapıyı gösteren 1 adet fotoğraf

Bu belgelere ek olarak başvuru sırasında geçerli olan cep telefonu ve e-mail adresi de sisteme girilmelidir.

İmar Barışı Kapsamındaki Para Cezaları Ödeniyor mu?

İmar Kanununa göre alınan ve yıkım kararıyla tahsil edilemeyen para cezalarının iptal edildiği unutulmamalıdır. Haliyle imar barışı 2023 yılında bu bilgilerle sınırlıdır. Ek olarak yapı kayıt sahipleri, kendi mülklerini de imar affıyla ekonomik bir değer olarak gösterme şansına sahip olmaktadır. Yapı kayıt belgesinin alınmasıyla beraber doğalgaz, su ve elektrik de konuta bağlatılmaktadır. Kullanım amacı değişiklikleriyle beraber kat mülkiyeti tesis edildikten sonra iş yeri açma ruhsatı da verilmektedir.

Bu yazı, güncel 11.09.2023 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"İmar Barışı 2023 Son Dakika Gelişmeleri ve İmar Barışı Başvuru" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"İmar Barışı 2023 Son Dakika Gelişmeleri ve İmar Barışı Başvuru" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.