Uygun Krediler

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Temmuz 2020 Listesi

Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları 2020 listesi

Bu sayfamızda bütün bankaların kredi faiz oranlarına ulaşabilir ve ihtiyacınıza göre hangi kredi türünü kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Temmuz 2020

BankalarFaiz Oranı – Temmuz
Akbank%1,49
CEPTETEB%0,79
Şekerbank%1,29
Denizbank%1,39
Enpara%0,99
Garanti BBVA%1,68
Halkbank%1,05
ING Bank%0,79
İş Bankası%1,00
QNB Finansbank%0,84
Vakıfbank%0,88
Yapı Kredi%1,27
Ziraat Bankası%1,05
Odeabank%1,49
Anadolubank%1,18
Fibabanka%1,09
Ziraat Katılım%1,05
Türkiye Finans%0,89
Kuveyt Türk%0,92

19 Eylül 2020 tarihi itibari ile kredi faiz oranları yukarıda ki gibidir. İhtiyaç Kredisi faiz oranı hesaplama işlemini üst kısımda bulunan hesaplama programı ile gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız kredi başvurularında bankalar bazı belgelerin temin edilmesini istemektedir. Banka tarafından istenmesi muhtemel belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kişinin gelirini gösterir çeşitli belgeler;
  • Memurlar için maaş bordrosu,
  • Özel sektör çalışanları için bordro veya maaşında haciz bulunmadığına dair onaylı gelir belgesi.
  • Emekliler için emekli belgesi, emekli maaş cüzdanı.
  • Serbest meslek mensupları vergi levhası, Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Güncel İşletme Hesap Özeti, Ticaret Sicil Gazetesi
  • Ek gelirlere dair belgeler. (Mevduat gelirleri veya kira gelirleri vs.)
 • Kredi başvurusunda bulunan kişiye ait ikametgah belgesi veya son 3 aya ait bir fatura.
 • Bankalar tarafından gerekli görülmesi durumunda istenebilecek diğer belgeler veya teminatlar.

Borç Kapatma Kredisi Nedir, Hangi Bankalar Veriyor?

Borç transfer kredisi, bütün kredi veya kredi kartı borçlarınızı bir kredi çatısında toplamanız için bankalar tarafından sunulan kredi kampanyalarıdır. Borç transferi, borç kapatma veya temizleme kredileri olarak da adlandırılmaktadır. Borç kapatma kredisi ihtiyaç kredisi kapsamına girmekle birlikte, bazı bankalar sadece ihtiyaç kredileri ve kredi kartları borçları için bu krediye imkan sunmaktadır. Kısaca bu kredi türü, kredi ile kredi borçlarını ödeme anlamına gelmektedir. Kredilerin vadeleri azami 60 ay olmaktadır. Bütün bankalar borç kapatma kredisi vermemektedir. Bankaların transfer kredilerine ait hesaplamalar ve kampanya detayları için borç kapatma kredisi veren 10 banka bölümüne geçebilir veya aşağıdan faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

 • QNB Finansbank: %2,04’ten başlayan faiz oranları ile diğer bankalarda bulunan kredi veya kredi kartı borçlarınızı burada birleştirebilirsiniz.
 • Şekerbank: Kredi limiti 100.000 TL’ye kadar olan bu kredinin faiz oranı %2,33 – %2,38 arasındadır. Kredi faizi vadelere göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaç kredisi, kredi kartı veya KMH hesabı için kullanılması mümkün.
 • Vakıfbank: Kredi kartı borçlarınızı vakıfbank ihtiyaç kredisi ile 18 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Vakıfbank borç kapatma kredisi ile 20.000 TL’ye kadar olan borçlarınızı yapılandırma imkanı sunulmaktadır.
 • Akbank: Sadece Axess kredi kartı kullanan banka müşterileri, diğer bankalara ait kredi kartı borçlarını Axess kredi kartına transfer edebilirler. Bu sayede 12 ay vade ile kredi kartı borç transferi gerçekleşebilir.
 • Denizbank: Sadece emekli banka müşterileri için sunulan ve ihtiyaç kredisi faiz oranı 1,99% olan kredilerdir. Kefilsiz olarak 60 ay vade ile kullanabilirsiniz.
 • TEB: Diğer bankalara ait kredi kartı borçlarınızı TEB Bonus kredi kartınız ile 12 ay vade seçeneğini kullanarak ödeyebilirsiniz. Kredinin faiz oranı %2,25’tir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nelerdir, Şartları Nelerdir?

Talep EdilenAylık TaksitToplam Ödeme
Akbank3.530,10 TL211.806,65 TL
Halkbank3.205,92 TL192.355,00 TL
Vakıfbank3.170,78 TL190.246,70 TL
Burgan Bank3.604,01 TL216.240,77 TL
*Tabloda 100.000 TL tutarında ki ipotekli kredilere ait 60 ay vadeli hesaplama yapılmıştır. Detaylı incelemeler ve hesaplamalar için ipotekli ihtiyaç kredisi veren 14 banka bölümüne gidebilirsiniz.

İpotekli krediler bankalara sunulan taşınmaz rehinleri karşılığında kullandırılan ihtiyaç kredileridir. Genellikle yüksek tutarda ki ihtiyaçlar için tercih edilen kredi türüdür. İpotekli ihtiyaç kredisi hesaplama ve faiz oranları bankalar arasında farklılık göstermektedir. İhtiyaç kredisi kapsamında verilmekte olup; gayrimenkul, arsa, taşıt ve arazi gibi taşınmazların rehini karşılığında kullandırılır. İpotekli kredilerin vadesi bütün bankalar da 60 olarak sunulmaktadır. Arsa ipoteği göstereceğiniz arazinin imara açık olması şartı aranmaktadır.

 • Vakıfbank: Konut, Taşıt ve arsa olarak 3 farklı taşınmaz için ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Kredi taksitlerinizi aylık veya 3 aylık taksitler halinde ödemeniz mümkün. Araç ipotekli kredilerin %50‘sine kadar ve 48 aya kadar vade ile kredi kullandırılır. Arsa ipotekli kredilerde arsa ekspertiz değerinin %75‘ine kadar, konut ipotekli kredilerde %80‘ine kadar kredi alabilirsiniz. Bütün ipotekli kredi kampanyalarında uygulanan faiz oranı %2,01‘dir.
 • Ziraat Bankası: konut ipoteği ile ekspertiz değerinin %80’ine adar, işyeri ipoteği için %75’ine kadar, arsa ipoteği için %50’sine kadar kredi alabilirsiniz. Kredi faiz oranları için şubeye gidebilirsiniz.
 • Akbank: Teminatlı ihtiyaç kredisi kullanmak için kredi notunuzun kredi kullanımına uygun olmalıdır. Alacağınız kredi taksitlerinin tutarı hane halkının aylık gelirinin üstünde olmaması şartları aranmaktadır. Gayrimenkul ve işyeri ipoteği ile kullanabilirsiniz. Kredi faiz oranı, vadeye veya kredi limitine göre değişiklik gösterebilir. Faiz oranları %2,25 ile %2,41 arasında değişmektedir. Kendi evinizi veya yakınlarınıza ait bir evi ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.
 • Burgan Bank: Teminat göstereceğiniz gayrimenkulün kredi başvurusu yapan kişinin üzerine kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Teminat göstereceğiniz konutun son 5 yıl içerisinde satışa konu olmaması gerekiyor. İpotekli kredi faiz oranı %2,45 ile %2,49 arasında değişmektedir. Teminat göstereceğiniz konutun %50’sine kadar kullanabilirsiniz.
 • Halkbank: Konut ipoteği ile 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredini 60 aya kadar vade ile alabilirsiniz. Kredi vadesi %2,05‘dir. Teminat gösterilen konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar verilmektedir.

Ek Hesap Mı, İhtiyaç Kredisi mi?

İhtiyaç kredisi genellikle yüksek tutardaki ihtiyaçlar için tercih edilen bir yoldur. Fakat kredi kartı veya ek hesap daha düşük tutarlar için kullanıma uygundur. Günümüzde bankaların internet ortamına ortamındaki teknolojilerini geliştirmesi ile kredi kullanmak artık saniyeler içinde gerçekleşmektedir. Öte yandan ek hesaplar ise vadesiz hesabınıza tanımlanan ve belirli bir limit ile sunulan kısa vadeli krediler konumundadır. İhtiyaç kredisi faiz oranları aylık olarak hesaplanırken, KMH hesabınızda ki kullanımınız günlük olarak hesaplanmaktadır. Vadesiz hesabınıza tanımlanan KMH limiti aylık gelir durumunuz veya talebiniz doğrultusunda oluşturulmaktadır. KMH hesabınızdan 7/24 para çekme, havale/EFT yapma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kısa süreli ve düşük tutardaki ihtiyaçlarınız için vadesiz hesabınız tanımlı ek hesap kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kredi Notunun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranlarına Etkisi Nedir?

Kredi SkoruKredi Onay İhtimali
Sıfır PuanDüşük
1-699 ArasıÇok Düşük
700-1099 ArasıDüşük
1100-1499 ArasıGelire Bağlı
1500-1699 ArasıYüksek
1700-1900 ArasıÇok Yüksek

Kredi başvurusunun ihtiyaç kredisini olumlu veya olumsuz etkilemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi, kredi kartı ve KMH ödemelerini düzenli yapmayan her banka müşterisinin kredi notu olumsuz yönde etkilenmektedir. Tabloda görmüş olduğunuz üzere kredi notunun kredi onay sürecinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Sık sık kredi veya birden fazla kredi kartı kullanmak kredi notu düşürmemektedir. Aksine yapılan her düzenli ödemelerde kredi notunuz olumlu olarak etkilenmektedir. Kullanmış olduğunuz kredilere ait ödemelerin düzeni kredi notunuzu %35 oranında etkilemektedir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtiyaç kredisi hesaplama makinesi üzerinden yapacağınız işlemde yapılması ve dikkat edilmesi gereken ilk unsur bankaların faiz oranlarıdır. Akabinde maliyet oranları ve en son olarak kredi masraflarını incelemeniz gerekmektedir. Sadece faiz oranına bakarak ihtiyaç kredi başvurusu yapmayınız! Zira bankaların kredileri; masraflı-masrafsız veya yıllık maliyet oranına göre farklılıklar göstermektedir. Krediye konu diğer ilave masraflar da düşünülmelidir. İkinci ve önemle dikkat etmeniz gereken husus ise faiz oranları ve vade arasındaki uyum. Kredi çekmek için yaptığınız başvurularda kredi vadesi ne kadar az ise kredi toplam ödeme miktarı da düşmektedir. Öte yandan bir çok bankaya ait ihtiyaç kredilerine faiz oranları vade ye göre artıp veya azalabilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Nedir?

Bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredilerine ait bazı kampanyalar ile banka müşterilerinden herhangi bir belge talep edilmemektedir. Gelir belgesiz olarak kredi veren bankalar öncelikle kredi notunu incelemektedir. Akabinde ise E-Devlet üzerinden SGK verilerine ulaşarak kredi imkanı sunmaktadır. Gelir belgesiz kredi kullanımı genellikle banka müşterilerine tanımlanmıştır diyebiliriz. Belgesiz kredi sunan bankalardan bazıları;

 • Cepteteb
 • Enpara
 • N Kolay
 • ING Bankası
 • Odeabank
 • Akbank
 • Bankaları incelemek ve başvuru sayfalarına ulaşmak için kolay kredi veren bankalar bölümüne gidebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredileri; yeni evlenen çiftlere mobilya, balayı ve düğün gibi masrafların karşılanması amacı ile verilen ihtiyaç kredisi türlerinden birisidir. Genellikle bankaların bahar dönemlerinde uyguladıkları düşük faizli ihtiyaç kredisi türüdür. Evlilik kredisi faiz oranları kampanya dönemlerinde uygun faiz oranları ile sunulabilmektedir. 2019 yılı içerisinde de bir çok banka evlilik kredisi fırsatı sunmaktadır. Kredilerin vadeli ise ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi 60 aya kadar olabilmektedir.

Devlet Desteği: Yeni evlenecek olan çiftler için 10.000 TL’ye kadar verilen devlet katkısıdır. Destekten yararlanmak için 18-26 yaş aralığında olmanız gerekmektedir. Devlet destekleri ve bankaların kredi teklifleri için düğün kredisi hesaplama yazımızı okuyabilirsiniz.

Emekli İhtiyaç Kredisi ve Emekli Kredilerinde Yaş Sınırı?

Emekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Hesaplama

Emekli kredileri bankaların maaş müşterilerine veya farklı bankadan emekli maaşını alan kişiler için uyguladığı kampanyalardır. Emekli kredilerinin üst limiti genellikle maaşın 15 katına kadar çıkabilmektedir. Fakat bankalar genellikle, verilen kredinin aylık taksitlerinin maaşın %50’sinin üzerinde olmaması özen göstermektedir. Kredi notunun ve belgelenebilir ek gelirlerinde kredi limitinde oldukça etkisi bulunmaktadır.

Emekli ihtiyaç kredisi yaş sınırı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Üst sınır ise 80 yaştır. Bankaların yapmış olduğu yaş sınırı kredi vadesi ile birlikte düşünülmelidir. 80 yaş sınırı olan bir bankadan 4 yıl vade ile kredi alabilmek için başvuru yapan kişinin yaşının en fazla 76 olması gerekmektedir. Bütün bankaların yaş sınırları ve kredi faizlerini öğrenmek için emekli kredisi 2020 sayfasına gidebilirsiniz.

Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredileri, okul veya kurs ihtiyaçlarının yurt içinde veya yurt dışında karşılanması için verilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Eğitim kredilerinde kredi başvurusu, öğrenci velileri veya öğrenimini üstlenen bireyler tarafından yapılabilmektedir. 18 yaş üstü olan ve gelir belgesi beyan eden kursiyer, doktora veya yüksek lisans öğrencileri de başvuru yapabilmektedir. Öğrenci kredisi faiz oranları ve kredi limitleri bankalar arasında farklılık gösterebilmektedir. Kredi vadesi 60 aya kadar olabilmektedir. Kredi vadesi genellikle 36 ay ile sınırlı kalmaktadır. Öğrenciye kredi veren 10 banka listesinden faiz oranları ve diğer hesaplamalara ulaşabilirsiniz.

Ev Hanımları İhtiyaç Kredisi Çekebilir Mi?

Ev hanımları SGK’ya kayıtlı olarak çalışmadıkları için ihtiyaç kredisi alma ihtimalleri oldukça düşüktür. Şayet ek düzenli ve belgelenebilen gelirler olduğu zaman ev hanımlarının da kredi çekme olasılığı bulunmaktadır. Kira gelirleri, mevduat getirileri veya şirket ortaklığından doğan düzenli gelir ile kredi talebinde bulunabilirler. Bu istisnalar haricinde ev hanımların ihtiyaç kredisi başvurusu yapamaz. Kredi konusunda imkan tanınmamış olsa da ev hanımları kredi kartı kullanabilir ve kredi kartı onayı alabilirler. İhtiyaç kredilerine göre kredi kartı onayı almak oldukça kolay bir işlemdir. Fakat kredi kartı onayı almak yine bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur.

İş kurmak isteyen ev hanımlarına geri ödemesiz devlet desteği sunulmaktadır. Girişimci ev hanımlarına, kendi işlerini kurma fırsatı sunan ve 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz olarak verilen bu destekten yararlanabilirsiniz. Gerekli görüldüğü durumlarda ise 100.000 TL’ye kadar faizsiz ve 60 ay vadeli kredide sunulmaktadır.

AkbankDenizbankQNB FinansbankGaranti BankasıHalkbankING BankKuveyt Türk
ŞekerbankTEBİş BankasıVakıfbankYapı KrediZiraat BankasıZiraat Katılım