Uygun Krediler

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi başvurularında bankaların müşterilerine bir kriter veya kredi çekmeye yeterlilik olarak sundukları ilk şart kredi notudur. Kredi çekmek için ideal bir kredi notu kaç olmalı? 800, 900, 1000, 1100, 1200 gibi puanlar ile alınabilecek kredi limiti kaç olabilir? Gibi soruların ve daha fazlasının cevabını sayfamızda derledik. Bu hakkındaki araştırmalarınızdan önce kredi notunuzu bilmeniz ve ona göre bir görüş sahibi olmanızı öneriyoruz. Bunun için kredi notunu bilmeyen ziyaretçilerimiz öncelikle E-Devlet kredi notu öğrenme bölümümüzden ücretsiz sorgulama yapabilir ve kredi puanı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notunuz Şöyle Olmalı:

 • 0-699 En Riskli: Kredi kullanma ihtimali yok denecek kadar azdır.
 • 700-1099 Orta Riskli: Belirli şartlarda kredi kullanma ihtimali belki doğabilir.
 • 1100-1499 Az Riskli: Bu kredi notu bankaların en çok kararsız kaldığı gruptur. (Aşağıda Açıkladık)
 • 1500-1699 İyi: Sorunsuz olarak kredi kullanabilmek için notunu 1.500 ve üzerinde olmalı.
 • 1700-1900 Çok İyi: Belgesiz, kefilsiz ve anında kredi kullanmak için kredi notu 1700 ve üzerinde olmalı.

Grafik üzerinde de görmüş olduğunuz gibi 699 altı puana sahip olanlar en riskli durumlar olanlardır. Bunun sebebi mevcut bankacılık ürünlerinize olan ödemelerinizi düzensiz yapmanız veya banka borcunuzdan ötürü avukatlık olmanızdan dolayıdır. Ki bu sebepten ötürü yapmış olduğunuz kredi veya kredi kartı başvuruları olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Kredi notunuzu düzeltip kredi alabilmeniz hakkındaki araştırmalarımızı kredi notu düşüklere kredi veren bankalar yazımızda anlatmıştık.

Orta riskli grup içerisinde olan banka müşterileri halihazırda kullandıkları kredi kartı veya kredilerine ait ödemelerini düzenli olarak yaptıkları takdirde kısa süre içerisinde kredi notunu yükseltebilirler. Ödeme düzeni ile kredi puanı yükseltme işlemi bütün kredi puanları için geçerlidir. En riskli ve orta riskli grup içerisinde yer alan kişilerin kredi başvurusu yapmadan önce aşağıda belirttiğimiz yollar ile kredi notunu yükseltebilirler.

Bilgi: Bütün biriken kredi veya kredi kartı borçlarınızı tek kredide toplamak için Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar sayfasına giderek faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Fakat bu kredi kampanyalarında da kredi puanın önemi büyük.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Bu Olmalı!

Bankaların ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde aradıkları ilk kriter iyi bir kredi notudur. KKB sisteminden yapılan sicil sorgulaması ile banka kriterlerine uygun olup olmadığınız kanısına varılır. Aşağıdaki maddelerde de göreceğiniz gibi iyi bir kredi notu en az 1.500 ve üzeri olmalıdır.

 • 1100 ile 1499 arasında ki puana sahip olan kişilerin ihtiyaç kredisi kullanma olasılığı vardır. Fakat bu kredi limitine, aylık gelirinize veya halen ödemekte olduğunuz kredi miktarına bağlı olarak değişebilir. Özellikle gelir belgesi sunmanız istenebilir. Ek olarak kredi kullandırmak için kefil istenmesi muhtemeldir.
 • 1500 ile 1699 arasında ki puana sahip olanlar, bankaya gelir belgelerini sunarak kredi kullanmakta zorluk yaşamazlar. Kredi kullandırırken kefil veya teminat gibi şartlar istenmez. Bu bağlamda, Kredi notum kaç olmalı? sorunun yanıtı da 1.500 puan ve üzeri olmaktadır.
 • 1700 ile 1900 puanları arasında yer alan kişiler bankaların en çok sevdiği müşteri profilidir. Çünkü hiç bir ödemesini aksatmayan ve bankalar ile aralarındaki alışverişi önemseyen kişilerdir. Bu puan aralığında olan kişiler internet üzerinden anında belgesiz kredi kullanabilirler.

Benim Kredi Notum Neden Sıfır?

"Kredi Notu Hesaplanamamıştır" nedir?
“Kredi Notu Hesaplanamamıştır” nedir?

Sıfır kredi notu riskli kredi notları ile karıştırılmamalıdır. Kredi notum sıfır veya kredi notum yok gibi sorunlar yaşayan ziyaretçilerimiz için bu başlığı açtık. Kredi notunuzun sıfır olması veya hiç oluşturulmamış olmasının iki nedeni vardır. Birincisi şimdiye kadar hiç bir bankanın kredili ürünlerini veya kredi kartını kullanmamış olmanızdır. İkincisi ise bu ürünleri kullanmaya uzun bir ara vermiş olmanızdır. Kredi notunu oluşturmak için yapmanız gereken, özellikle maaş bankanızdan bir kredi kartı talebinde bulunmak. Aldığınız kredi kartına ait ekstre ödemelerini düzenli yaparak bir kaç ay içerisinde kredi notunuzun oluştuğunu ve hatta yükseldiğini göreceksiniz.

İdeal Bir Kredi Notuna Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Bankacılık ödemelerinizi düzenli yapmak. Ama aşağıda belirttiğimiz yolları bilmeniz hem kredi notunuzu yükseltecek hemde kredi notunuzun düşmesini engelleyecektir.

Öncelikle bilmeniz gerekir ki ideal bir kredi notuna ulaşmak sanıldığı kadar hızlı olmamaktadır. Sabırlı bir şekilde ödemelerinizin asgarisini değil tamamını ödemeye özen gösterin. Yüksek limitli bir kredi kartı kullanmak yerine daha düşük limitli kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü limiti yüksek olan kartların aylık borçlanma tutarı da fazla olabilmektedir. Bu nedenle ödemelerde aksatma yaşayabilirsiniz. Buda kredi notunuzu düşürür.

Bankalar kredi kartı vermiyorsa, bloke teminatlı kredi kartı kullanmayı deneyiniz. Özellikle idari takibe takılmış kişilerin bu kredi kartı alma yolunu tercih etmeleri, kredi notunun yükselmesini sağlayabilir. Bloke teminatlı kredi kartı almak için halihazırda yasal bir takibinizin olmaması icap ediyor. Banka ya yapmış olduğunuz başvuru neticesinde vadesiz veya vadeli hesabınıza teminat için kart limiti kadar bir meblağ yatırırsınız. Bu şekilde kredi kartınız verilir. Bu işlemden sonra yapmanız gereken şey, kart borcunuzu aksatmadan gününde ödemeniz olacaktır. Zamanla kredi notunuz yükselecektir. İdeal bir kredi notu kaç olmalı? sorusunun cevabını daha iyi anlamanız için aşağıdaki detayları da incelemenizi öneriyoruz.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Bunları Yapmayınız

 • Var olan kredi notumuzu düşürecek bazı hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Sürekli ret yanıtı almanıza rağmen kredi kartı veya kredi başvurusu yapmanız.
 • Yapmış olduğunuz her başvurunun olumsuz sonuçlanması kredi notunuzu belirli miktarlarda düşürmektedir.
 • Başvurularınızı internet üzerinden değil, şubeye giderek kefil veya teminat karşılığında kullanmak istediğinizi beyan ederseniz daha sağlıklı olur. Bu sayede banka personeli tarafından daha doğru bir şekilde yönlendirilirsiniz.
*Bankaların kredi notuna verdikleri önemi Özlem Denizmen’in yayınladığı video üzerinden de izleyebilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Önemli Yüzdelikler

 1. Kredi ve kredi kartı borç ödeme düzeni, kredi notunun %35’i gibi ciddi bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle banka ödemelerinizi kesinlikle eksik veya gecikmeli olarak yapmayınız.
 2. Şuanda var olan borç durumunuz kredi puanınızı %35 oranında etkilemektedir. Geçmişte kullanmış olduğunuz kredilerin nasıl kapatıldığı, şuanda var olan banka borçlarınız ve limitler dikkate alınmaktadır.
 3. Yakın dönemde kullanıla kredi ürünleri kredi puanınızı %11 oranında etkilemektedir. Ödeme performansı belli olmamakla birlikte kişinin risklilik oranını artıran bir durumdur.
 4. Kredi kullanma alışkanlığı da %10 oranında kredi kullanmayan kişilere göre avantaj sağlamaktadır. Sık sık kredi kullanan ve ödemelerinizi düzenli yapan kişilerin kredi notu, hiç kullanmamış veya az kullanmış kişilere oranla daha fazladır.
 5. Diğer bankacılık hizmetlerini kullanma alışkanlığınızda kredi notunuzu %9 oranında etkilemektedir.

1100, 1200 ve 1300 Kredi Notuna Kredi Alınabilir Mi?

Yazımızın giriş bölümlerinde de belirttiğimiz gibi 1100-1499 arasında kredi puanlarına sahip olan kişiler az riskli grup içerisinde yer almaktadır. Bu kredi puanı riskli grup ile risksiz grup arasında olmasından dolayı bankalar bu kredi notuna oldukça temkinli yaklaşmaktadır. Azda olsa risk barındırdığı için kişilerin kredi kullanma ihtimalleri bankalar tarafından şu kriterlerin sağlanmasına bağlıdır.

 • Var Olan Kredi Ödemeleriniz: Şuan da halihazırda kredi ödemeleriniz bulunuyorsa ve bunlara ait taksit ödemelerinizin düzenine bakarlar. Taksit ödemesi düzenli olan kişilerin kredi notu zaten 1499’dan fazla olmaktadır. Bu hem bireysel krediler hemde kredi kartları için geçerlidir.
 • İpotek Veya Kefil: Risk durumunda bankalar kişilerden ipotek veya kefil isteyebilmektedirler. Kredi notu yüksek olan kefiller ile kredi kullandırılmakta veya ipotek istenmektedir.
 • Aylık Belgelenebilir Geliriniz: Bildiğiniz gibi bankalardan ihtiyaç kredisi kullanabilmek için aylık düzenli gelirlerimizin olması gerekiyor. Ne kadar çok belgelenebilir bir gelire sahipsek o denli kredi kullanma ihtimalimiz artmaktadır. Fakat unutmayınız ki 1100 veya 1300 kredi notuna sahip olan kişilerin kredi alma ihtimalleri her zaman banka inisiyatifine kalmış bir durumdur.
 • Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? isimli yazımızda 3 ay içerisinde kredi puanınızı nasıl yükseltebileceğinizi yazdık.

İyi Bir Kredi Notu İçin…

İyi bir kredi notu bütün bankaların size bakış açısını değiştirir. Ve neredeyse istediğiniz her bankadan ihtiyaç kredisi veya diğer tüketici kredilerini kullanabilirsiniz. Kredi notunun önemi gelir belgesiz kredi kullanma olanağından yararlanmanızı da sağlamaktadır.

Kredi notunuzun 1700 ve yukarısında olmasına özen gösteriniz. Bu kredi notunun oluşması için ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapın. Zamanında yapmış olduğunuz ödemelerin 3-4 ay sonra kredi notunuzu olumlu etkilediğini göreceksiniz. Unutmayınız ki kredi notu; ihtiyaç, taşıt, konut kredileri ve kredi kartı başvurularında aranan ilk şartlardan birisidir.

Kredi notu kaç olmalı? Kredi puanımı nasıl yükseltebilirim? sorularının cevabını bu şekilde vermiş olduk. Konu ile alakalı sorun veya sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere yazabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 09.09.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi İhtiyaç Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.