Uygun Krediler

Güncel Gübre Fiyatları 2020: Gübretaş, DAP, İgsaş, Map, npk ve Diğerleri

Güncel Gübre Fiyatları 2020: Gübretaş, DAP, İgsaş, Map, npk ve Diğerleri

Tarımsal verimin artırılması için yılın belirli dönemlerinde ekim/dikim alanlarına gübreler verilmektedir. Gübreler, bitkinin gelişmesi ve veriminin artması için içerisinde bir çok mineral barındırmaktadır. Bu mineraller; azot, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum, kükürt, mangan, bakır, magnezyum, çinko ve bor mineralleridir. Bizde sizin için bütün gübre türlerinin ve markalarının fiyatlarını ve bitkiler için sağladığı faydaları bu sayfada topladık. Aşağıdaki tablodan gübre fiyatları 2020 listesine ulaşabilir ve tablo altından gübre türünün özelliklerini inceleyebilirsiniz. Ek olarak, solucan gübresi ve yarasa gübresi bölümlerinden de bu gübre türlerine ait bütün fiyat ve üretim detaylarını inceleyebilirsiniz.

Fiyatlara Geçmeden: Hangi Gübre Nerede Kullanılmalı? (Araştırma)

Bitkilerden üst düzeyde verim veya gelişim istenmesi, hangi gübrenin hangi bitki veya toprak türüne daha uyumlu olduğu ile alakalı bir durumdur. Bu yüzden hangi gübreyi nerede kullanılması konusunda bilinçli olmak çok önemlidir. Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar ışığında, fiyat detaylarına geçmeden önce bir takım önemli bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bakanlığın bu çalışmasında; bölgesel iklime göre bitki türlerinde hangi gübrelerin kullanılması gerektiğini yazacağız.

 • Öncelikle Toprak Analizinin Yapılmalı: Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu analizlerin başında üretimi yapılacak olan bitkilere hangi gübrenin verilmesi gelmektedir.
 • Verilmesi Gereken Gübre Miktarı: Türkiye’nin bütün bölgelerinden alınan toprak örneklerinin incelenmesi neticesinde birazdan vereceğimiz tabloda kullanılması gereken gübre miktarlarına ulaşılmıştır.
 • Gübrelemede Kullanılacak Gübre Çeşitleri: Yapılan araştırma neticesinde tabloya ne kadar azot (N), fosfor (P2O5) ve potasyum (K20) miktarları “saf madde” verilmesi gerektiği de eklenmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığının bölge bölge hazırlamış olduğu gübreleme oranları tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel Gübre Fiyatları 2020: Bütün Markalar

MarkaGübre TürüAğırlıkFiyat
DAP KatıDiamonyum Fosfat 18 4650 kg190 TL
DAP Taban GübresiDiamonyum Fosfat 18 4650 kg270 TL
Map Gübretaş, Toz GübreMono amonyum fosfat 12 6125 kg245 TL
Map İgsaş NP Gübresimono amonyum fosfat 12 6125 kg190 TL
NPK İgsaş 20 20 20 ME25 kg170 TL
NPK taban gübresi15 15 15 Azot Fosfor Potaslı10 KG50 TL
NPK İgsaş15 30 15 Damlama Gübresi25 kg180 TL
Leonardit Toz Formunda Gübre40 4050 kg126 TL
Çimeks OTD LeonarditLeonardit20 kg70 TL
Organiksa Magic Leon Leonardit25 kg70 TL
ENTEC20 10 10 + [7SO3]40 kg200 TL
ENTECYavaş salınımlı azotlu gübre 20 10 1040 kg250 TL
3 15 (İgsaş, toros, gübretaş)Kompoze Gübre50 kg279 TL
Dual MottoNpk (3 15) – 15 15 1540 kg250 TL
Güvercin GübresiReel Sektör1 kg5-7 TL
Koyun Keçi Inek ve Tavuk Karışım GübresiReel Sektör50 LT 40 TL
Fiyatlar hepsiburada.com ve diğer 4 farklı e-ticaret sitesi üzerinden piyasa araştırması yapılarak ortalama olarak çıkarılmıştır. Aşağıdaki bölümden hangi gübrenin nerede ve nasıl kullanılacağına dair önemli bilgileri de incelemenizi öneriyoruz.

Dikkatinizi Çekebilir: Bir yazımızda en çok yumurta veren tavuk cinlerini araştırdık. Ve Yıllık 300 üzerinde yumurta veren 11 adet tavuk ırkını listeledik. Detayları inceleyebilirsiniz.

Organik Tavuk Gübresi Kullanım Alanları ve Faydaları?

Tavuk gübresi fiyatları ve görüntüsü 2020
Tavuk Gübresi azot miktarı oldukça fazladır.

Verimlilik Artırma Alanları: Domates, çay, mısır, biber, seracılık, fındık, üzüm, zeytin, patates, çiçek bakımı, bahçe ve meyve sebze yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Tamamen doğal bir gübre çeşidi olduğu için doğaya ve insan yaşamına olumsuz etkileri söz konusu dahi değildir. Aksine doğayı dengeleyen bir özelliğe sahiptir. Yedikleri besinlerin sadece %60‘ı kadarını sindiren tavuklar kalan besinleri dışarı attıkları için yüksek kalitede bitki gübresi elde edilmiş olur. Diğer kimyasal ve yapay gübrelere oranla hiçbir mevsimsel koşuldan etkilenmeden bitkiler için verdikleri faydaları her daim sürdürürler. Tavuk gübresinin içerisinde yer alan azot miktarı diğer büyükbaş hayvan gübrelerine oranla daha zengindir. Bu sebepten ötürü de yeteri kadar kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi halde bitki köklerinin yanmasına neden olabilir. Tavuk gübresini kullanmadan önce suyla veya samanla karıştırılarak seyrekleştirilmelidir. Yada toprağa karıştırılarak seyrek bir biçimde uygulanmalıdır.

Güvercin Gübresi Kullanım Alanları ve Faydaları

Güvercin gübresi kullanım alanları
Güvercin gübresi kullanım alanları

Kullanım alanları: Mısır, Çilek, Patates, Çeltik, Ayçiçeği, Şeker Pancarı, Soğan, Domates, Kırmızı Pancar, Kavun, Patlıcan, Kabak, Salatalık (Hıyar), Fasulye, Ispanak, Biber, Havuç, Pırasa, Marul, Lahana, Turp ve Karpuz yetiştiriciliğinde kullanıma elverişlidir.

Güvercinlerin yedikleri besinleri dışkılaması sonucu yuvalarından toplanarak elde edilen gübre çeşididir. Güvercin gübreleri; karbon, oksijen, nitrojen ve hidrojenden oluşan organik bileşenlere sahiptirler. Bu organik madde ve azot zenginliği güvercin gübrelerinin oldukça faydalı olmasını sağlamaktadır. Tamamen organik ve verimli bir gübre türü olması, geçmişte verimsiz tarlalarda uygulanarak ekili ürünlerin verimli hale getirilmesinden gelmektedir. Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgelerinde güvercin gübrelerinin kullanımı oldukça yaygındır.

Güvercin Gübresi Bitkilere Nasıl Verilmelidir?

 • 1 kg güvercin gübresi, 10 LT su ile karıştırılarak seyreltilmelidir. Akabinde bu karışım 1 gün boyunca beklemeye alınır. 24 saatin sonunda oluşan bu konsantre güvercin gübresini 10 LT’lik su ile karıştırın. Akabinde 1 ile 3 saat arasında beklemeye alın. Beklemiş olan bu karışımı bahçenizdeki bitkilerin sadece kök boğazlarının çevrelerine (yapraklara değdirmeden) yarım litre olacak şekilde verin. Bu işlemi bahçe süzgeci ile yapmanızı öneririz. Sebzelerde ise 1/100 oranında yine 20 günlük aralıklarla hasada kadar verebilirsiniz.

Azotlu Gübre Özellikleri ve Bitkiler İçin Faydaları Nedir?

Ülkemizdeki tarım toprakları azot bakımından fakirdir.
Ülkemizdeki tarım toprakları azot bakımından fakirdir.

Kullanım Alanları: Tahıllar, meyve bahçeleri, bağ ve bahçelerdir.

Gübre fiyatları bölümünde de ismini bolca duyduğumuz azotlu gübrelerin içeriği ve bitkilere sunduğu faydaları oldukça çoktur. Azotlu gübreler kök teşekkülünü sağlayarak su alımını hızlandırır. Buna karşın ülkemizdeki toprakların büyük bir bölümü azot zenginliği bakımından oldukça fakirdir. Buda bitkilerin yeteri kadar gelişim göstermemesine ve verimlerinin düşük olmasına neden olmaktadır. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu azotun toprağa verilerek gelişimlerinin büyük oranda desteklenmesi sağlanmaktadır.

 1. Amonyum Sülfat (Şeker Gübresi): Azotlu gübreler içerisinde en çok kullanılan türdür. Görüntüsü toz şekere benzemektedir. Bu nedenle halk arasında “Şeker Gübre” olarak da bilinmektedir. Kireçli topraklarda güvenli bir şekilde kullanıma uygundur. İçeriğinde %21 oranında azot, %24 oranında kükürt içermektedir.
 2. Amonyum Nitrat: Saf halde (AN %33) bulunan bu gübre türünün patlayıcı özelliği bulunduğundan ötürü satışı yasaklanmıştır. Fakat Kalsiyum Amonyum Nitrat satışları kontrollü olarak yapılmaya devam etmektedir.
 3. Üre: İçerisinde barındırdığı azot oranı diğer gübrelere oranla oldukça fazladır. İçerisinde %46 oranında azot barındırmaktadır. Bütün bitki türleri için her dönemde kullanıma uygundur.

MAP (Mono Amonyum Fosfat 12-61-0) Gübresi Nedir?

Map gübresi özellikleri ve fiyatları 2020
Map gübresi özellikleri ve fiyatları 2020

Kullanım Alanları: Sodyum ve klor benzeri ağır maddeleri içerisinde barındırmadığı için bütün bitki türlerinde kullanıma uygundur.

Map gübresi suda eriyebilen bir gübre türüdür. Gübrenin förmülü %12 N (azot) + %61 P2O5 (fosfor) şeklindedir. Bitkilere fosfat kaynağını en çok sağlayan gübre türleri arasında ilk sıradadır. Bileşenlerinde bulunan azot miktarının az olması sayesinde bitkilere fosfat bakımından oldukça fazla nüfuz etmektedir. Kullanımı için 200 gr MAP gübresi 1 LT suya eklenerek suda çözünür. Bu şekilde diğer gübrelerle de karıştırılarak bitkiye verilebilir. Sadece kalsiyum içeren gübreler ile kullanıma uygun değildir. Farklı formüllerle “çok besinli” damla sulama ve yaprak gübreleri
elde edilebilir.

Gübreleme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ülkemizde ki iklim çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle gübreleme zamanları da birbirleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıkları oluşturan ana nedenler;

 • İklim farklılıkları,
 • Toprak türlerinin farklı olması,
 • Gübre verilecek bitkilerin ve verilecek gübrelerin farklı olmasıdır.

Doğru gübreleme zamanı, bitkinin besine ihtiyaç duyduğu anı yakalamak ve o anda gübre takviyesi yapılmasıdır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz bölgesel farklılık nedenlerinden ötürü bazı gübreler ekim dönemlerinde sadece bir kere verilirken, bazıları ise hasat dönemine kadar kısım kısım verilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun gübrenin verilme zamanı ne erken nede geç olmalıdır. Aksi halde bitkilere olan faydası oldukça düşük olacaktır.

Fosforlu Gübreler Ne Zaman Verilmeli?

Fosforlu gübrelerden elde edilecek verimin üst düzeyde olmasını istiyorsak, ekim, dikim anında veya ekimden işleminden hemen önce verilmelidir. Daha erken veya daha geç verilmesi gübrenin bitkiye vereceği besin takviyesini oldukça düşürecektir. Bitki büyüdükten sonra verilmesi kesinlikle bitkiye fayda sağlamayacaktır zira toprağın üst kısmında kalacaktır.

Potasyumlu Gübreler Ne Zaman Verilmelidir?

Ülkemizdeki tarım alanlarının bir çoğu potasyum konusunda oldukça zengindirler. Fakat bazı alanlarda bu potasyum oranı oldukça seyrektir. Potasyum gübresi verilme zamanı kesinlikle ekim veya dikim anında olmalıdır. Topraktaki potasyum oranının tespit edilmesi için toprak analizi yaptırılmalıdır.

Organik Gübre Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Hayvan gübreleri (Tavuk, güvercin, büyükbaş vs)
 • Yeşil gübreleme
 • Hümik asit (içerisinde; kükürt, demir ve çinko gibi elementler barındıran leonardit gübrelerdir.)
 • Kompost
 • Torf (Turba Toprağı)

Organik gübreler bitki ve hayvan dışkılarından meydana gelmektedir. Doğal gübrelerin genellikle çiçek ve sebze yetiştiriciliğinde kullanılmasının sebebi doğada daha geç çözünmeleridir. Geç çözünen gübreler bitkilerin köklerine zarar vermezler. Toprağın verimini artıran doğal gübreler bekletilmeden hemen toprağa verilmelidir. Suyu tutma süreleri uzun olduğu için toprağın havalanmasını da sağlamaktadırlar.

Sitemizde yer alan gübre fiyatları 2020 listesi İnternet üzerinde satış yapan tedarikçilerin e-ticaret profilleri ziyaret edilerek derlenmiştir. Fiyatlar sürekli olarak güncellenmektedir. Çiftçiler için sunulan desteklere de Ziraat Bankası tarım kredisi bölümünden ulaşabilirsiniz. Konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlere aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 19.06.2020 tarihinde tarafından Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"Güncel Gübre Fiyatları 2020: Gübretaş, DAP, İgsaş, Map, npk ve Diğerleri" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Güncel Gübre Fiyatları 2020: Gübretaş, DAP, İgsaş, Map, npk ve Diğerleri" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. HACI AZİZ DEMİR dedi ki:

  MERHABA ORTADOGU ÜLKESİNDEN HAM FOSFAT GÜBRESİ GEMİ BAZINDA İTHALAT INI YAPACAGIZ İLGİLEN FİRMALARLA GÖRÜŞMEK İSTERİZ TELEFONUMUZ 0 532 322 ** ** TELEFONUNDAN BİZE ULAŞA BİLİRSİNİZ