web analytics
Uygun Krediler

Güncel Emlak Alım Satım Vergisi Ne Kadar? (Tapu Harcı 2024)

Güncel Emlak Alım Satım Vergisi Ne Kadar? (Tapu Harcı 2024)

Tapu harcı; konut, iş yeri arsa, tarla, arazi vs gibi taşınmaz gayrimenkullerin satış işlemlerinde satış bedelinin %4’ü kadarının ödenmesi işlemidir. Tapu harcına ait hesaplama işlemlerine ve tapu alım satımı konusunda güncel bütün gelişmeleri bu sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Bilgi: Emlak Vergisinden Kimler Muaftır?

Alınacak olan ev 200 m²’den daha küçükse ve aşağıdaki listede vermiş olduğumuz kişilerin farklı ek gelirleri yoksa emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

 • Emekliler,
 • Ev hanımları,
 • Gaziler,
 • Dul ve yetimler,
 • İşsizler,
 • Şehit yakınları,
 • Engelliler.

Tapu Harcı İndirimi 2024 de Devam Ediyor Mu?

5/5/2018 tarihli ve 30412 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 30/4/2018 tarihli ve 2018/11674 sayılı ilgi (a) Bakanlar Kurulu Kararı’nın 5 inci maddesi, “31/10/2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanmak üzere, 492 sayılı Kanuna bağlı (4) sayılı tarifenin “I-Tapu İşlemleri” başlıklı bölümünün 20/a fıkrasında sayılan tapu işlemleri üzerinden “binde 20” nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) “binde 15″ olarak yeniden belirlenmiştir.” şeklindedir.

Devamı: https://www.tkgm.gov.tr/

Bildiğiniz üzere 5 haziran 2018 yılında Bakanlar Kurulu aldığı bir karar neticesinde tapu harcı bedelleri %40’tan %30’a çekilmişti. Fakat uygulanan bu indirim 31.12.2019 tarihinde don bulmuştur. 2024 yılı içerisinde de herhangi bir indirim söz konusu değildir. Oluşabilecek gelişmeleri yine bu başlık altından güncel olarak takip edebilirsiniz. Tapu harcı uzatıldı mı? gibi araştırmalar yaparak da gündemi takip edebilirsiniz. Fakat resmi kaynaklardan okumadığınız bilgilendirmelerin hepsine inanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Peki Yeni Tapu Harcı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Yazımızın girişinde bahsetmiş olduğumuz %4’lük ödemenin yarısı alıcı tarafından ödenmekte, yarısı satıcı tarafından ödenmektedir. Yani belirtilen %4’lük ödemenin %2’si alıcı tarafından, kalan %2’i ise satıcı tarafından ödenmektedir.

Tapu Harcı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Örneğin almak istediğiniz evin bedeli 100 TL olsun. Bu tutarın %2’sini (yani binde 20’sini) sizin ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz miktarı şu basit işlemle yapabilirsiniz. Gayrimenkul satış fiyatı X 20 / 100 (Gayrimenkul satış fiyatı çarpı 20 bölü 100) olarak hesaplayabilisiniz. Bu hesaplama sadece alım satım işlemini yapan kişilerden birinin ödemesi gereken tutarı verir. Sıçan sonucu 2 ile çarparak toplam tapu harcı ödemesini elde edebilirsiniz. Aşağıdaki tablo üzerinden örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.

Gayrimenkul Satış TutarıAlıcı ve Satıcının Ödeyeceği Harçlar
50.000 TL1.000,00 TL
60.000 TL1.200,00 TL
70.000 TL1.400,00 TL
80.000 TL1.600,00 TL
90.000 TL1.800,00 TL
100.000 TL2.000,00 TL
120.000 TL2.400,00 TL
150.000 TL3.000,00 TL
175.000 TL3.500,00 TL
200.000 TL4.000,00 TL
*Tablo üzerinde yazılan gayrimenkul fiyatları örnek olarak verilmiştir. Yukarıda vermiş olduğumuz hesaplama formülü ile dilediğiniz tutarların tapu harcı hesaplama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca tabloda yer alan harç bedelleri sadece tek tarafın ödeyeceği tutarlardan oluşuyor. Tapu harcını kim öder sorusuna da bu şekilde cevap bulmuş olduk.

Arsa Tapu Harcı Hesaplama İşlemi De Aynı Mı?

Evet. Arsa, konut veya diğer taşınmaz gayrimenkullerin hepsine ait hesaplamalar yukarıda vermiş olduğumuz şekilde yapılmaktadır. Satış bedelinin toplamda %4’ü kadar bir masraf ödemesi yapılmaktadır. Ödeme işlemleri tapu alım satım işlemini gerçekleştirdiğiniz vergi dairesine yapılmaktadır. Şayet Maliye Bakanlığı tarafından verilmiş yetkilere sahip olan kurumlardan da masraf ödemelerini yapabilirsiniz.

Alım/Satım İşlemlerinde Döner Sermaye Bedeli!

Döner sermaye bedeli, tapu harcından ayrı olarak tahsil edilen bir ücrettir. Alıcı ve satıcı arasında herhangi bir anlaşmazlık olmaması durumunda tapu harcı sermaye bedeli alıcı tarafından ödenmektedir. Fakat taraflar istese kendi aralarında anlaşarak ödemeyi yine eşit bir şekilde yapabilirler. Bu durum tamamen kişilerin arasındaki bir durumdur. Tapu harcı ödemeleri toplam da 178.50 TL’dir. Bu tutarın 157 TL’si döner sermaye hizmet bedeli olarak alınırken 21.50 TL’si ilave hizmet bedeli olarak tahsil edilmektedir.

Kredi Kartı Kullanarak Tapu Harcı Ödeme

Kredi kartı ödemesi yaparak harcınızı yatırabilirsiniz.
Kredi kartı ödemesi yaparak harcınızı yatırabilirsiniz.

İnternet üzerinden kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda da göreceğiniz gibi Maliye Bakanlığının yetki vermiş olduğu bazı bankalardan da tapu harcı ödemesini yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Tapu ve Kadastro Müdürlüğü e-tahsilat sayfasına (https://www.tkgm.gov.tr/tr/sayfa/e-tahsilat) buradan giriş yapınız.
 • Girmiş olduğunuz resmi internet sitesi üzerinden “Harç Tahsilatı İçin Tıklayınız.” butonuna tıklayınız.
 • Sonrasında “Gelir İdaresi Başkanlığı” adresine yönlendirilerek gerekli bilgilerin doldurulması istenmektedir. (T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve E-Tahsilat Seri Numarası)
 • E-tahsilat seri numarası: Tapu alım satım işleminin gerçekleştiği esnada müdürlük tarafından size verilen 12 veya 13 haneli numaradır.
 • Akabinde ekranın sağ alt bölümünde bulunan “Sorgula” butonuna basılarak harç tutarı öğrenilir.
 • Ödeme işlemleri için sitedeki yönlendirmeleri takip ederek kredi kartı ile ödeme işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Benim Kredi Kartım Yok!

Kredi kartı ile ödeme yapamayan kişiler aşağıdaki banka şubelerine giderek veya bankaların internet bankacılığı işlemlerinden vergi ödemelerini seçerek işlemlerini anında gerçekleştirebilirler.

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası (Vergi kodu 9062)
 • PTT
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Emlak Katılım Bankası

Harç Bedelinin Düşük Gösterilmesine İlişkin Cezalar

Alım satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcının anlaşması neticesinde ödenecek harç bedelinin tutarını düşürmek için satılan gayrimenkulün fiyatı düşük gösterilmektedir. Bu yasal olarak yanlış bir davranıştır. Öyle ki bu durumun bir cezası bulunmaktadır. Örneğin almak istediğiniz ev 100.000 TL ve bu ev için toplamda 4.000 TL tapu harcı ödemesi yapılacaktır. Fakat siz satıcı ile veya alıcı ile anlaşarak bu evin fiyatını 80.000 TL olarak gösterirseniz ödeyeceğiniz toplam harç bedeli 3.200 TL’ye düşmektedir.

Fakat atlanan önemli bir detay bulunmaktadır. O da Gelir İdaresi Başkanlığının yapacağı incelemelerdir. Bu inceleme neticesinde evin satın almak için kullandığınız kredi tutarının satış işlemindeki tutar ile uyuşmamasını tespit edebilirler. Ayrıca 2024 yılı içerisinde yapılan yenilikler neticesinde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, alım veya satım işlemi yapılacak gayrimenkuller için ekspertiz görevlendirmeleri yapacak. 1 ocak itibariyle uygulamaya konmuştur.

Miras Tapu Harcı Ücreti Ne Kadar?

Miras yolu ile sahip olunan konutlar için veraset intikal vergisi alındığı için ekstra harç ödemesi yapılmamaktadır.

Bağış Tapu Harcı Bedeli Kaçtır?

Emlak beyan değerinden düşük olmamak şartıyla bağış için beyan edilen değer üzerinden binde 68,31 oranında tapu harcı, bağışı kabul edenden tahsil edilir. Detaylara

Alıcı veya Satıcı Tapu Harcı Ödenmezse Ne Olur?

Tapu harcının ödenmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Zira harç ödenmemesi durumunda satış işlemi yapılamaz.

Tapu Harcı 2024 Ücreti Ne Kadar?

Alacağınız veya satacağınız arsa, ev, tarla, arazi vb taşınmazların satış fiyatı üzerinden toplam olarak %4 oranında miktardır. Detaylar için yazımızdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Video üzerinden 2024 yeniliklerini inceleyebilirsiniz.

Diğer Sayfalar:

Bu yazı, güncel 28.06.2024 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi Konut Kredileri kategorisi için yazıldı.

"Güncel Emlak Alım Satım Vergisi Ne Kadar? (Tapu Harcı 2024)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Güncel Emlak Alım Satım Vergisi Ne Kadar? (Tapu Harcı 2024)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.