web analytics
Uygun Krediler

Garanti BES İptali Nasıl Yapılır? (Kesintiler ve Tüm Detaylar)

Garanti BES İptali Nasıl Yapılır? (Kesintiler ve Tüm Detaylar)

Garanti bireysel Emeklilik iptali için bir çok hızlı yol bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtelim ki BES iptali SMS ile yapılamamaktadır. Ama sizler için diğer hızlı ve kolay yolları araştırdık ve en doğru bilgilerin yer aldığı bir liste oluşturduk.

Bilgilendirme: Yazımızın sonunda bireysel emekliliğinizi iptal etmemeniz durumunda ne kadar birikim sahibi olacağınızı da hesapladık. Ayrıca BES’ten ayrılma durumunda yapılan kesintileri de yazdık.

Garanti Emeklilik Sitesi Üzerinden Anında İptal İşlemi

Garanti BES internet sitesine girerek iptal işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımalar şu şekildedir;

 • Önce bireysel Emeklilik İşlemleri bölümüne
 • Sonrasında da “Cayma” bölümüne girerek bireysel emeklilik iptalini gerçekleştirebilirsiniz.
Garanti Bireysel Emeklilik Uygulaması Üzerinden İptal İşlemi, Garanti BES iptali 2024
Garanti Bireysel Emeklilik Uygulaması Üzerinden İptal İşlemi

Bu yöntemi kullanmak için Garanti İnternet bankacılığı kullanıyor olmanız ve şifrenizin olması gerekiyor. Garanti internet bankacılığı şifrenizle hem internet şubesine hem de Garanti BES sistemine giriş yapabilirsiniz.

İnternet Şubesi Üzerinden Garanti BES İptali 2024

Bir diğer Garanti Bireysel emeklilik iptal yöntemi ise Garanti İnternet şubesi üzerinden yapılabilmektedir. Bir önceki adımda Garanti Emeklilik mobil uygulama üzerinden cayma adımlarını göstermiştik.

Garanti internet sitesi üzerinden BES iptali:

 1. Menülerden “Başvurular” bölümüne giriniz.
 2. Akabinde “Bireysel Emeklilik” butonuna tıklayınız
 3.  “Sözleşmeden Ayrılma” bölümüne girerek BES iptalini yapabilirsiniz.

Bu yöntem ile iptal işlemi yapabilmek için internet şubesi şifrenizin olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız aşağıdaki iki farklı yöntemle de ayrılma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Müşteri Hizmetleri Üzerinden BES İptal İşlemi

Garanti BBVA müşteri hizmetleri oldukça gelişmiş bir alt yapıya sahiptir. Sesli yanıt sistemi ile bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 444 0 333 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak “Müşteri Temsilcisine Bağlanmak İstiyorum” demeniz yeterlidir. Akabinde kişisel bilgilerinizi girerek müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi dile getirmeniz yeterlidir.

Yada bu tuşlamaları yaparak ayrılma talebi oluşturabilirsiniz:

 • Bireysel Emeklilik
 • Otomatik Katılım Sistemi Sözleşme İptali

Yukarıda vermiş olduğumuz adımları gerçekleştirerek de BES’ten ayrılma talebinizi anında oluşturabilirsiniz.

Otomatik Katılım Sistemi: 45 yaşının altındaki kamu ve özel sektör çalışanları işverenleri tarafından sisteme dahil edilir. Yabancı uyruklu çalışanlar ise uygulamaya dahil edilmez. Kazancınızın %3’ü işvereniniz tarafından emeklilik şirketine aktarılmak üzere maaşınızdan kesilir. Daha fazla birikim elde etmek isterseniz, işvereninizden daha yüksek tutarda kesinti yapılmasını talep edebilirsiniz.

garantibbvaemeklilik.com.tr

BES Ayrılma Talep Formu İle İptal Ettirme (Şubeler Üzerinden)

Bir diğer ayrılma yolu ise Garanti Bankası şubesi üzerinden yapılabilmektedir. Biz bu yolu önermekteyiz. Çünkü banka şubesinde konu hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrılma talep formu ile yapacağınız iptal talebi anında işleme alınacaktır.

Bireysel emekliliğinizi iptal ettirmenin eksileri ve artıları için aşağıdaki bilgileri de detaylıca incelemenizi öneririz.

BES’ten Ayrılmama Durumunda Ne Kazanırsınız? (Örnek Hesaplamalar 2024)

Bildiğiniz gibi bireysel emeklilik sistemi ile emekli olabilmek için en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bizde belirli yaş grupları ve belirli tutarlar için kazanç hesaplaması gerçekleştirdik. Sistemden ayrılmamanız durumunda ne kadar kazanacağınızı birlikte görelim.

Sisteme Giriş YaşıAylık Min. Katkı ÖdemesiTahmini Birikim
25 yaş170 TL116.685 TL
25 yaş200 TL137.731 TL
27 yaş170 TL106.042 TL
27 yaş200 TL125.187 TL
30 yaş170 TL91.038 TL
30 yaş200 TL107.504 TL
35 yaş170 TL68.390 TL
35 yaş200 TL80.813 TL
40 yaş170 TL48.391 TL
40 yaş200 TL57.243 TL

Tabloda yer alan hesaplama işlemlerinde emeklilik yaşı 56 olarak ele alınmıştır. Ayrıca sisteme girişte “Başlangıç Tutarı” ibaresi 0 TL olarak işaretlenmiştir. Hesaplama sonuçları tahminidir. Kendi yaşınız ve birikim tutarlarınızı girerek hesaplamak için buradaki sayfaya gidebilirsiniz.

Garanti BES İptalinde Devlet Desteği Kesiliyor!

Bildiğiniz gibi bireysel emekliliği sistemine katılanlar devlet tarafından desteklenmektedir. Yapacağınız yatırımlara ek olarak %25 devlet katkısı verilmektedir. Örneğin aylık olarak 100 TL yapacağınız yatırıma ek olarak 25 TL devlet desteği eklenmektedir. Yani yatırımınız 125 TL olmaktadır. Fakat sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda belirli kesintiler yapılmaktadır. Yapılan kesintiler birikimlerden değil, bu zaman kadar elde etmiş olduğunuz getiriler üzerinden yapılmaktadır.

 • 10 yıldan önce sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %15,
 • 10 yıl süreyle sistemde kalıp 56 yaşını doldurmadan sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %10,
 • Emeklilik, vefat veya maluliyet sonucu sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %5‘tir.
 • Detaylı bilgiler edinmek için Bireysel Emeklilik İptali yazımızı incelemenizi öneririz.

Garanti bireysel emeklilik iptali hakkında sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde sizlere yanıt verecektir.

Bu yazı, güncel 26.04.2024 tarihinde tarafından BES kategorisi için yazıldı.

"Garanti BES İptali Nasıl Yapılır? (Kesintiler ve Tüm Detaylar)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Garanti BES İptali Nasıl Yapılır? (Kesintiler ve Tüm Detaylar)" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. Mehmet dedi ki:

  BES iptali yaptırdım. Teşekkürler.