web analytics
Uygun Krediler

Faizsiz Halkbank Esnaf Kredisi Destekleri 2020: 6 Ay Ödemesiz

Faizsiz Halkbank Esnaf Kredisi Destekleri 2020: 6 Ay Ödemesiz

Esnaflarımızı desteklemek amacı ile verilen faizsiz Halkbank esnaf kredisi paketleri bulunmaktadır. Korona virüs nedeniyle bu kredilere “Destek Paketi” dahil edilerek toplam 5 paket halinde sıfır faizli kredi fırsatı doğmuştur. Esnafımızı desteklemek için verilen kredilerin bir çoğu 6 ay geri ödemesiz olarak verilmektedir. Sayfamızda Halkbank’ın bütün kredi kampanyalarını güncel olarak bulabilirsiniz.

2020 Korona Virüs Destek Paketi Faiz Oranları ve Başvuru

Ülkemiz ve dünya ekonomisinin oldukça derinden etkilendiği bu zor günlerde, esnaflarımızın bu süre içerisinde yükünü hafifletmek ve onlara can suyu olmak için 25.000 TL‘ye kadar düşük faizli kredi imkanı sunulmaktadır. Hem kredi olarak hemde kredi kartı limiti olarak verilen bu kredinin detayları aşağıdaki gibidir.

Kredi Desteğinin Özellikleri

 • Yıllık faizi %4,5 olan kredinin aylık faiz oranı %0,375 olmaktadır.
 • Kredinin üst limiti 25 BİN TL’dir.
 • Kullanmış olduğunuz destek kredisini 6 ay ödemesiz dönem avantajı ile alabilirsiniz.
 • Kredi vadesi azami 36 ay vadelidir.
 • 6 ay ödemesiz dönem avantajından yararlanacak olan esnaflar en fazla 30 ay vade ile alabilirler.

Başvuru İçin İstenen Belgeler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Vergi levhası
 • Esnaf Oda Kayıt ve Sicil Belgesi zorunlu olmamakla beraber kayıt durumu banka tarafından online olarak sorgulanmaktadır.

Paraf Esnaf Kredi Kartı Kampanyası

 • Paraf esnaf kartı için tanımlanan limitte 25.000 TL’dir.
 • Kredi kartından kullanacağınız limit için ilk 3 ay ödemesiz dönem avantajı bulunmaktadır.
 • Esnaf kart kullanımlarında faiz oranı %0,95 olmaktadır.
 • Kullandığınız tutarı 12 aya kadar vadelendirebilirsiniz.
 • İşlemlerinizi taksitli ve vadeli olarak gerçekleştirme imkanı sunar.
 • Paraf kart anlaşmalı iş yerlerinden yapacağınız alışverişte size özel indirim fırsatı sunulmaktadır.
 • Bahsi geçen bu desteklere başvuru yapmak için buradaki kredi başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Paraf Esnaf Kart Avantajları Nelerdir?

Paraf esnaf kart tamamen esnaflarımıza yönelik avantajlarla donatılmış bir kredi kartıdır. Vadeli ve taksitli işlemler ile mal alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Paraf üyesi olan iş yerlerinden yapacağınız harcamalara ek taksitlendirmeler yapabilir ve size özel kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ayda 1 kere kendi belirleyeceğiniz kampanyaya katılma özgürlüğü sunmaktadır. Başvuru ve Özellikler sayfasından detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

ESKKK Kefaleti İle Krediler (Düşük Faiz)

ESKKK kefaletiyle kredi alabilmeniz için bölgenizdeki Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olmanız gerekiyor. Bu sayede kefaletle kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi için bir kaç şart daha bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Esnaf ve Sanatkârlar Odasına ve Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğünde kaydınızın olması gerekiyor.
 • Başvuru için en az 3 aylık esnaf olma şartı da aranmaktadır.
 • ikametgahınızın bulunduğu bölgedeki esnaf odasına kayıtlı olmanız ve kredi kullanma konusunda herhangi bir hukuki kısıtlamanın olmaması gerekiyor.

Kredi vadesi 5 yıl olmakla beraber işletme faiz oranı bütün vadelerde yıllık %4,5’tir. Halkbank işletme kredisi kullanan esnaflarımız taksitlerini aylık, 3 aylık veya 6 aylık olarak ödeyebilirler. Kredi limitiniz ortağı olduğunuz ESKKK’ye göre değişmekte olup en çok 125.000 TL ile 225.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Başvuru ve hesaplama tabloları hakkındaki detaylı bilgilere Esnaf Kefalet Kredileri sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

Hazine Desteğiyle Verilen Esnaf Kredisi

Bir önceki kredi desteği ESKKK kefaletiyle verilmekteydi. Fakat bankadan kefaletsiz olarak da kredi alabilirsiniz. İş yerinizin ham madde ve döner sermayesini desteklemek amacı ile verilen avantajlı faz oranlarına sahip kredilerdir. Başvuru için istenen şartlar bir önceki başlığımızda bahsettiğimiz şartlarla aynıdır.

İşletme kredisini azami 60 aya kadar vade fırsatı ile kullanabilirsiniz. Kredi taksit ödemelerini aylık, 3 aylık veya 6 aylık olarak düzenlemeniz mümkündür. Alacağınız kredinin üst limiti işletmenizin yıllık mali tablosuna göre değişebilir. İşletmenizin değerlendirmesi sonucunda kredi limiti 100.000 TL ile 200.000 TL arasında değişebilir. Kredi başvurusu için nüfus cüzdanı, Esnaf Oda kayıt belgesi, Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve Vergi Levhası fotokopisi ile birlikte Halkbank şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

2020 Faizsiz Halkbank Esnaf Kredisi Kimlere Veriliyor?

Bankanın vermiş olduğu düşük faizleri esnaf kredilerinin yanı sıra sıfır faizli kredilerde verilmektedir. Faiz esnaf kredileri sadece 3 alanda verilmektedir.

 • Genç girişimci esnaflar(KOGEB Hibe’den yararlanmayan),
 • Ustalık belgesi olan ve yeni iş yeri kuran esnaflar,
 • Kaybolmaya yüz tutan meslek grubu erbapları için verilmektedir.
 • Detaylı bilgilendirmeler için Halkbank müşteri iletişim merkezine bağlanabilirsiniz.

Hangi Genç Girişimciler Faizsiz Kredi Kullanabilir?

Genç girişimci için sunulan faizsiz Halkbank esnaf kredisi desteğinden yararlanmak için geçmişte KOSGEB faizsiz kredi ve hibe desteklerinden yararlanmamış olmanız gerekiyor. Aksi halde başvurunuz direkt reddedilmektedir. Yararlanacak olan girişimcilerinde KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olmaları gerekiyor. Eğitim sürecinden sonra KOGEB onaylı projelerini Halkbank’a sunarak %100 faiz indirimli olarak kredi kullanabilirler. Kredi başvurusunda bulunduğunuz tarih itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. Faizsiz kredinin limiti 100.000 TL ile sınırlıdır.

Ustalık Belgesi Olup, İş Yeri Açan Esnaflar

Bu kredi desteği yeni iş kurmak için verilmemektedir. Genellikle yeni açılacak iş yeri için talep edilse de ustalık beldesine sahip olan ve en az 1 yıllık olarak işletmesini kurmuş olan esnaflara verilmektedir. İşletmenin de kendi adına kurulmuş olması gerekmektedir. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile 2020 yılında kullandırılacak krediler için %100 faiz indirim oranı uygulanmaktadır. Bu destekten yararlanmak içinde daha önce bir kurumdan hibe almamış olmanız gerekmekte ve son 1 yıl içerisinde ticari faaliyetlerinin sonlandırılmamış olması gerekiyor. İş Yeri Açma Kredisi sayfasından bütün bankaların kredi tekliflerini inceleyebilirsiniz.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Grupları

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.

Halkbank Esnaf Yatırım Kredisi Limitleri Kaçtır?

Esnafımızın yeni iş yeri alımları veya araç alımları için kullandırdıkları kredilerdir. Kredi başvurusunu ESKKK kefaletiyle veya kefaletsiz olarak kullanabilirsiniz. Kredi vadeleri diğer esnaf kredilerine oranla oldukça uzundur.

Yeni İş Yeri Alma Kredisi:

 • Sadece iş yeri alımları için kullanabilirsiniz.
 • Kredinin azami vadesi konut kredilerinde olduğu gibi 120 ay(10 yıl)’dır.
 • Kredi taksit ödemelerini aylık veya 3’er aylık olarak yapabilirsiniz.
 • Kredi üst limiti 500.000 TL’dir.

Yeni Araç Edindirme Kredisi:

 • Ticari amaçlar için kullanılacak olan sıfır veya 2.el taşıtlar için kullanılabilir. (kamyon, otomobil, midibüs, kamyonet, minibüs, otobüs vb.)
 • Kredi vadesi azami 84 ay(7 yıl)’dır.
 • Kredi taksitlerini aylık veya 3 aylık olarak ödeyebilirsiniz.
 • Aracın anahtar teslim fiyatının hepsine kredi kullanabilirsiniz.
 • Kredi azami limiti 500.000 TL’dir.

Halkbank Girişimci Esnaf Kredisi Paketleri

Girişimci kredilerinden yeni iş kurmak isteyen esnaf adayları veya kendi işini 1 yıldan az bir süre içerisinde kurmuş kişiler yararlanabilir. Girişimci kredisi kullanan esnaflar Halkbank şubeleri üzerinden yapacakları çek tahsilat işlemleri ve havale işlemlerinde %50 oranında indirimden faydalanabilirler. Bunun yanı sıra 6 ay boyunca hiç bir şekilde hesap işletim ücreti talep edilmemektedir. Girişimci kredisi paketleri kendi aralarında ayrılmaktadır.

Genç Girişimcilere 50.000 TL Kredi

Üniversite mezunu olan ve kendi alanında iş kurmak isteyen bireylerin kullanabilecekleri kredilerdir. Krediyi kullanmak için mezun olunan üniversite bölümü ile alakalı iş kurma şartı bulunmaktadır. Henüz tecrübe sahibi olmamış ve yeni bir iş kuracak mezunlar için sunulan kredilerdir. Eczacılık fakültesi mezunları ve hukuk fakültesi mezunları gibi kendi iş yerlerini açmak isteyen girişimciler için verilmektedir.

 • Kredi limiti: 50.000 TL
 • Kredi vadesi: 36 ay (İlk yıl anapara ödemesiz olarak alınabilir.)
 • Kredi taksitleri: Aylık eşit tutarda taksitler

Cesur Girişimcilere 75.000 TL Kredi

Üniversite mezunu ve deneyim sahibi olan bireylerin kendi işletmelerini kurmalarına yönelik verilen kredilerdir. Kurmak istediğiniz iş ile alakalı yüksek okul veya lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Kuracağı iş kolunca en az 2 yıllık tecrübenin olması da aranan şartlar arasındadır. Kredi başvurusu için 35 yaş ve altında olunması gerekiyor. İş kollarına örnek verirsek; diş hekimleri, hekimler veya veterinerler gibi.

 • Kredi üst limiti 75.000 TL
 • Aylık eşit tutarda taksit ödemeli
 • Kredinin ilk yılı anapara ödemesiz olarak azami 36 ay vadede kullanılabilir.

Usta Girişimcilere 30.000 TL Halkbank Esnaf Kredisi

İcra etmiş olduğu meslekle alakalı sertifika veya belgeler sahip olan kişiler bu krediyi kullanabilir. Kuracağı iş kolunda deneyim sahibi olmuş bu esnaf adaylarından başvuru için en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır. Kredi başvurusunda, kuracağı iş kolu ile alakalı mesleki yeterlilik belgelerinin olması gerekiyor. Ayrıca kuracağı işle alakalı en az 5 yıllık bir çalışma tecrübesi de aranan şartlar arasında. 30 yaşını doldurmamış usta girişimciler Halkbank esnaf kredisi imkanından yararlanabilirler.

 • Kredi üst limiti 30.000 TL
 • Azami 36 ay vade, ilk yıl anapara ödemesiz olarak
 • Aylık eşit taksitlerle bu krediden yararlanabilirler.

Halkbank’tan Mesleklere Yönelik Verilen Özel Krediler

Esnafın bankası olarak bilinen Halkbank, esnaf kollarına göre farklı avantajlar sunan kredi destek paketleri sunmaktadır. Uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle nakit ihtiyaçlarını karşılayarak iş yeri harcamalarını yapabilirler. Mesleklere yönelik verilen krediler şunlardır;

 • Bakkallar, bayiler ve büfeciler
 • Kahveci, kıraathaneci ve kafeterya işletmeleri
 • Kadın veya erkek kuaförü işletmecileri
 • Lokanta, Kafe ve Pastane işleten esnaflar
 • Terziler, Butik işletmecileri
 • Marangozluk, mobilya ve ağaç işleri işletmecileri
 • Manav esnaflar
 • Kırtasiyeci ve kitapçı vb. işletme sahipleri
 • Taksici, kamyoncu, kamyonetçi, servis aracı sahibi esnaflar
 • Kamyoncu, kamyonetçi ve nakliyeci esnaflar
 • Ve diğer kaybolmaya yüz tutan meslek kolları için verilen avantajlı krediler bulunmaktadır.

36 Ay Vadeli Esnaf Kredisi Faizleri 2020

BankalarFaiz OranıTaksitToplam Ödeme
Türkiye İş Bankası%0,981.001,42 TL36.401,12 TL
İNG Bank%1,321.064,10 TL38.607,60 TL
Akbank%1,181.038,02 TL37.968,72 TL
QNB Finansbank%1,201.041,72 TL37.801,92 TL
Yapı Kredi%1,381.075,38 TL39.313,68 TL
Garanti Bankası%1,391.077,27 TL39.821,72 TL
Denizbank%1,591.115,43 TL40.755,48 TL
Albaraka Türk%0,94994,20 TL35.791,20 TL

Bankaların güncel faiz oranlarına ait esnaf kredisi hesaplama ve faiz oranları yer almaktadır. Hesaplama 36 ay vadeli ve 30.000 TL üzerinden yapılmıştır. ING Bank ve Albaraka Türk kredilerinde kredi tahsis ücreti istenmemektedir. Güncel gelişmeleri takip etmek için Esnaf Kredisi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Faizsiz Halkbank esnaf kredisi hakkındaki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Bu yazı, güncel 22.10.2020 tarihinde tarafından Esnaf Kredileri KOSGEB Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"Faizsiz Halkbank Esnaf Kredisi Destekleri 2020: 6 Ay Ödemesiz" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Faizsiz Halkbank Esnaf Kredisi Destekleri 2020: 6 Ay Ödemesiz" Yazısı İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. Ömer Güneş dedi ki:

  Esnaf kredi istiyom

 2. Talip Üresin dedi ki:

  20 yıllık erkek kuaförüm. 42 yaşındayım. Faizsiz kredi desteğinden faydalanabilir miyim. Geri ödeme vadesi en çok kaç ay süre; en fazla alabileceğim kredi tutarı ne kadar. Tşk