Uygun Krediler

22 Bankanın Konut Kredisi Faiz Oranları 2021 (Anlık Tablo)

En uygun faiz oranı ile konut kredisi kullanmak için sayfamızda bankaları karşılaştırabilir ve hayalinizde ki ev için ilk adımı atabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu bölümde konut kredilerine dair her şeyi bulabilirsiniz. Faiz tablosunun devamında diğer bankların kredi türleri de yer almaktadır. Her bankanın uygulamış olduğu kredi kampanyası veya vadesi birbirinden farklı olabilmektedir. Bu yüzden bankaları iyi incelemenizi öneririz.

22 Bankanın Konut Kredisi Faiz Oranları / 8 Kasım 2023

Bankalar120 Ay 8 Kasım 2023
Alternatif Bank%1,50
İNG Bank%1,34
Yapı Kredi%1,52
Garanti BBVA%1,49
Türkiye Finans%1,76
Vakıfbank%1,49
Halkbank%1,67
Ziraat Bankası%1,65
İş Bankası%1,65
Akbank%1,34
TEB%1,52
ICBC%1,28
QNB Finansbank%1,51
Anadolu Bank%1,38
Odeabank%1,59
Şekerbank%1,79
Fibabanka%1,49
Denizbank%1,46
HSBC%1,65
Burgan Bank%1,70
Vakıf Katılım%1,35
Ziraat Katılım%1,70

Ev Kredisi Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kimlik Belgeleri: TC Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet Pasaport (TC Kimlik No Yazılı)

 • Banka Maaş Müşterileri: Konut kredisi başvurusu yaptığınız bankalar gelir belgesi talep etmeyebilir.
 • Memurlar: Kamu çalışanlarından gelir belgesi olarak maaş bordrosu istenmektedir.
 • Serbest Meslek Mensupları: İşletme hesap özeti, yıllık gelir vergisine ait.
 • Çiftçiler: Varsa arazi tapu fotokopileri, ÇKS belgesi ve Müstahsil Makbuzları gibi belgeler istenmektedir.
 • Emekliler: Emekli maaş hesap cüzdanı, SGK Emekli belgesi ve hala aktif olarak farklı bir alanda çalışıyorsa o iş yerinde ücretli olarak çalıştığına dair belgeler istenmektedir.
 • Gösterilebilecek Ek Gelirler: Kira gelirleri için, tapu fotokopisi ve kira kontrat fotokopisi Mevduat getirileri için hesap cüzdanı istenmektedir.

Alacağınız Konuta Ait: Kat mülkiyetli tapu, Kat mülkiyetli tapu özelliği halinde, kat irtifaklı tapu ile birlikte yapı kullanım izin belgesi, şayet yapı kullanım izin belgesi de alınmamış ise oğul 5 yıla ait yapı ruhsatı ve İmar Durum Belgesi.

Bana Konut Kredisi Çıkar Mı?

Kredi kullanmak şartlarının başında, kredi sicilinizin düzgün olması ve aylık belgelenebilir gelirinizin olması gerekiyor. Hane halkının aylık toplam geliri de alacağınız kredinin limitini etkilemektedir.

Alacağınız ev kredisine ait aylık taksit ödemeleriniz hane halkının aylık toplam gelirinin yarısından fazla olamaz. Örneğin kredinize ait taksit ödemeleri, 2.000 TL ise hane halkının belgelenebilir gelirinin en az 4.000 TL olması gerekiyor.

Tabi sigortalı olarak çalışmakta konut kredisi çekmek için gerekli şartlar arasında sayılabilir. Sigortalı olarak çalışmayanlar farklı gelirlerini belgeledikleri takdirde belirli koşullarda kredi kullanabilme ihtimalleri çok düşüktür. Zira belgelenebilir gelirler; kira ve mevduat gelirleri olabilir en fazla. Bu yüzden özel sektörde yada kamuda ücretli çalışıyor olmak temel şart diyebiliriz.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir, Masrafsız Konut Kredisi Var Mı?

Dosya masrafları, bankaların kredi kullandırırken aldıkları kredi tahsis ücretleridir. BDDK‘nın ilgili düzenlemesine göre bankaların alacakları dosya masrafları kredi tutarının binde %5’ini geçemez. Ayrıca kredi tahsis ücretleri dışında her ne şekilde veya isimde olursa olsun farklı bir kesinti veya ücret talep edemezler. (İstihbarat ücreti, kredi işlemfişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti veya değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi taleplerde bulunamazlar.) Örneğin 200.000 TL konut kredisi aldığınız zaman en fazla 1.000 TL dosya masrafı ödersiniz.

Dosya Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Dosya masrafsız konut kredileri, toplam ödemeye ait binde 5 oranındaki ödemenin alınmadığı kredi kampanyalarıdır. Masrafsız konut kredisi kampanyaları sadece bankaların inisiyatifinde olan bir durumdur. Yılın belirli dönemlerinde uygulanan kampanyalara kapsamında bu masraflar alınmamaktadır. Şuanda masrafsız olarak ev kredisi veren bankalar şunlardır.

 • Vakıfbank Sarı Panjur
 • Halkbank Vefa Konut Kredisi
 • Garanti BBVA Memurlara Özel Mortgage

En Uygun Konut Kredisi Veren 3 Banka Hangisi?

En uygun faizli konut kredisi listemizde ilk 3 sıra da devlete ait bankalar yer almaktadır. Bildiğiniz gibi son dönemlerde ev kredilerinde faiz oranları oldukça büyük bir düşüş yaşayarak %1’in altına kadar geriledi. Buda ev kredisi başvuru sayısında oldukça büyük bir artışa neden oldu.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

Bakanın uygulamış olduğu bir çok konut kredisi kampanyası bulunmaktadır. Özellikle maaş müşterilerine sunduğu konut kredisi faiz oranları 8 Kasım 2023 itibari ile %0.94‘tür. Kredi vadesi en fazla 15 yıl olabilmektedir.

 • Kredi miktarı: 100.000 TL
 • Kredi Vadesi: 15 yıl
 • Aylık taksit: 1.154,24 TL
 • Toplam Ödeme: 207.763,52 TL
 • Yıllık Maliyet Oranı: %11,8818
 • Dosya Masrafı: 500 TL

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

3 ay ertelemeli olarak alabileceğiniz bu kredinin faiz oranı %0.99‘dur. Krediyi azami olarak yine 180 ay vade ile alabilirsiniz. Kredi taksitlerini yıllık gelirinize göre belirleyerek aylık veya 3 aylık periyotlar şeklinde ödeyebilirsiniz.

 • Kredi miktarı: 100.000 TL
 • Kredi Vadesi: 15 yıl
 • Aylık taksit: 1.192,46 TL
 • Toplam Ödeme: 214.642,17 TL
 • Yıllık Maliyet Oranı: %12,5487
 • Dosya Masrafı: 500 TL

Vakıfbank Sarı Panjur Ev Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

8 farklı ödeme kolaylığı sunan sarı panjur konut kredisi de düşük faizli konut kredilerinden birisidir. Sarı panjur kredisinin vadesi azami 180 ay olurken kredi faiz oranı %0,93‘tür. Ayrıca kredi tamamen dosya masrafsız olarak sunulmaktadır.

 • Kredi miktarı: 100.000 TL
 • Kredi Vadesi: 15 yıl
 • Aylık taksit: 1.146,66 TL
 • Toplam Ödeme: 206.400,81 TL
 • Yıllık Maliyet Oranı: %11,7489
 • Dosya Masrafı: 500 TL

Konut Kredisi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

uygunkrediler.com.tr adresimizde kredi hesaplaması yaparken dikkat etmeniz bir çok detay bulunmaktadır. Vereceğiniz bazı kararlar özellikle konut kredilerinde binlerce lira kar etmenizi sağlayabilir.

 1. Kredi Vadesi: Kredi kullanırken çekmek istediğiniz kredinin vadesi toplam ödemeye doğrudan etki etmektedir. Kredi taksitlerinde ki artışı da dikkate alarak kredi vadesini kısa tutmanız sizin için karlı olacaktır. Örneğin, 50.000 TL’lik bir krediyi 60 ay vade ile alırsanız toplam geri ödeme tutarı 65.466,79 TL oluyor. Aynı konut kredisi hesaplama işlemini 120 ay vade yaptığınız zaman toplam geri ödeme 83.193,97 TL olmaktadır. İki toplam ödeme arasındaki fark 17.727,18 TL olmaktadır.
 2. Banka Seçimi: Banka seçimi direkt kredi faizi ile alakalı bir durum olsa da belirli şartlarda bankaların kampanyaları avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, masrafsız olarak sunulması veya maaş müşterisi olmanız. Bankaların maaş müşterisi olmanız size özel faiz oranları sunmalarını sağlamaktadır.
 3. Özel Durumlar: Şehit veya Gazi yakınları için uygun taksitler ve ödeme kolaylıkları ile konut kredileri verilmektedir. Bu gibi özel durumu olan kişilerin özellikle Halkbank ev kredisi kampanyasını değerlendirmesini öneriyoruz.

Emekliler İçin Hangi Bankalar Konut Kredisi Veriyor?

Bankalar emekli müşterileri için ihtiyaç kredisi sunarlar. Fakat konut kredisi verme konusunda oldukça çekimser davrandıkları da bir gerçektir. Kredilerde alt yaş sınırı olduğu gibi üst yaş sınırı da bulunmaktadır. Bu nedenle bazı bankalar emekliye konut kredisi imkanı sunmazlar.

Emekli bankacılığında oldukça büyük avantajlar sağlayan Denizbank ve Ziraat Bankası emekliler için uygun koşullarda ve faizlerde konut kredisi vermektedirler. Detaylar ve hesaplama tabloları için sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi Nedir?

TOKİ ve Ziraat Bankası iş birliği ile ülkemizde düşük veya orta gelirli ailelerin ev sahibi olmaları hedeflenmiştir. TOKİ kredisi faiz oran %0.94 ve kredi azami vadesi 20 yıldır. Yapılan anlaşma çerçevesinde Ziraat Bankası; başvuru toplama, konut satış, konut teslim, konut ve DASK sigortası, devir, taksit tahsilâtı, borç kapama ve tapu teslimi işlemlerinde aracılık hizmetlerini sizin adınıza gerçekleştirmektedir.

Başvuru işlemi için satın alacağınız konutu belirledikten sonra banka çalışma saatleri içerisinde Ziraat şubesine gidiniz. Başvuru işlemi için vadesiz hesabınızın olması gerekiyor. Şayet hesabınız yoksa hemen bir vadesiz TL hesabı açılarak; peşinat bedeli, vergi ve komisyon tutarları hesabınıza aktarılarak satış işlemlerine başlanır.

Evinizi teslim almanız için başvuru yaptığınız şubeye giderek, almış olduğunuz evin KDV’sini yatırmanız ve akabinde KDV faturası, KDV ödeme dekontu ve Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ile TOKİ şantiyesine gitmeniz yeterlidir.

Konut Kredisinde Eş İzni Neden Alınmaktadır?

Eş İzni yani eş muvafakatnamesi, Türk Medeni Kanunu’nun 4721 sayılı maddesi gereğince bankaların teminat altına alacakları konutlar için kredi başvurusu yapan kişinin eşinin de rızasını alması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı ev kredisi başvurusu yapan kişilerin evli olup olmadıklarına bakılmaktadır.

Evli olan kişilerin konut kredisi kullanabilmesi için kesinlikle eş rızası alması gerekmektedir. Aksi halde bu durum ilerleyen süreçler için kötü sonuçlanabilir. Boşanma veya mal paylaşımı durumlarında zor durumlar yaşamak işten bile değil.

2021 Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Kredi başvuru yapmak için alt ve üst yaş sınırları içinde olmalısınız.
 • En az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.
 • Bankacılık ürünlerine(kredi veya kredi kartı) ait ödemeleri düzenli olarak yapmış olmanız.
 • Konut kredisi alacağınız için yazılı olarak eş rızası almanız gerekiyor.
 • Konut kredisi vadeleri bankalar arasında değişiklik gösterdiği için azami vadede kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Konut kredilerinde aynı evde yaşadığınız aile bireylerinin toplam gelirleri baz alınır.
 • Kredi onayı almanız için gelirinizin belgelenebilir olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. (bkz. İdeal Kredi Notu Kaç Olmalı?)

Bankalar Evin Yüzde Kaçına Kredi Veriyor?

Konut kredileri BDDK’nın belirlemiş olduğu yüzdelik dilime göre ekspertiz değerlendirmesinin en fazla %80’ine kadar kredilendirilir. Bu oran bazı bankalarda %75’e kadar inmektedir. Yüzdelik dilimin geriye kısmı bankaya peşinat olarak ödenmektedir. Peşinat sıkıntısı yaşayan bireyler ise bu peşinatı ihtiyaç kredisi kullanarak ödemektedir.

Satın alacağınız eve ait ekspertiz değerlendirmesi neticesinde evin değerinin 100.000 TL olarak belirlendiğini var sayarsak, banka size 80.000 TL’ye kadar kredi kullandırmaktadır. Kalan 20.000 TL’yi peşinat olarak vermeniz gerekiyor. Şayet almak istediğiniz ev için alıcı ile 100.000 TL’ye anlaşma sağladığınız halde eksper tarafından evin değeri 110.000 TL olarak değerlendirilebilir. Buda peşinatın artması anlamına gelmektedir.

En Uzun Vadeli Konut Kredisi Hangi Bankada?

 1. Şekerbank: 30 yıl vadeli olarak uygun ödeme kolaylıkları ile konut kredisi sunmaktadır. Kredinin güncel faiz oranı %2.15’tir. 100.000 TL için taşınmaz rehin ücreti 180 TL ve ekspertiz ücreti 900 TL’dir. Toplamda ise 1.580 TL kredi masrafı olmaktadır.
 2. Halkbank: Sunmuş olduğu bazı konut özel konut kredisi kampanyalarında kredi vadesi 180 ay olabilmektedir. Kredi faiz oranı ise %0.99’dur.
 3. Garanti BBVA: 20 yıl vadeli olarak mortgage kredisi sunmaktadır. Kredinin faiz oranı %1.09 ile %1.17 arasında değişmektedir.
 4. Ziraat Bankası: 15 yıl vadeli olarak alabileceğiniz standart konut kredisine ait faiz oranı %0.94’tür. Kredinin faiz oranı bütün vadelerde aynıdır.
 5. Vakıfbank: Sarı Panjur kampanyası ile hem düşük faizli hemde uzun vadeli konut kredisi sunmaktadır. Kredisinin faiz oranı %0.93 ve kredi vadesi 15 yıldır.

Ev Tamamlama Kredisi Hangi Şartlarda Verilir?

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Şekerbank
 • Türkiye Finans
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Albaraka

İnşaat halinde olan evinizin tamamlanması için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İnşaat Tamamlama kampanyası adı ile verilen kredilerin bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle kredi almak istediğiniz inşaatın en az %70 oranında tamamlanmış olması gerekiyor. Öyle ki bankalarda, en fazla geriye kalan %30’luk bölüm için kredilendirme sağlıyorlar.

Konut Kredisi Faiz Oranları Son Dakika Gelişmeleri Nelerdir?

 • 2016 Yılı bankaların ortalama kredi faiz oranları %1.03 ile %1.21 arasında sürekli bir değişim halinde olmuştur.
 • 2017 yılına gelindiğinde ise %1.01 faiz ortalaması ile başlayan kampanyalar yıl sonuna doğru sürekli bir artış göstererek %1.25 ile kapatmıştır.
 • 2018 yılını ortalama %1.25 faizle açan bankalar, yılın son çeyreğinde son yılların en büyük faiz artışını yaşamış ve ev kredileri ortalama %2.53 faiz oranlarına ulaşmıştır.
 • 2019 yılına doğru faiz oranlarında yaşanan bir takım faiz iniş çıkışlarına rağmen yılı %1.08 faiz oranı ile kapatmıştır.
 • 2021 yılına ise son dönemlerin en düşük faizleri ile başladı. Şuanda bir çok bankanın mortgage kredileri %1’in altındadır.
Bu yazı, 02.01.2021 tarihinde tarafından yazıldı.

"22 Bankanın Konut Kredisi Faiz Oranları 2021 (Anlık Tablo)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"22 Bankanın Konut Kredisi Faiz Oranları 2021 (Anlık Tablo)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.