web analytics
Uygun Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Hakkında Her Şey! (SORU – CEVAP)

Esnaf Kefalet Kredisi Hakkında Her Şey! (SORU – CEVAP)

Bildiğiniz gibi esnaf ve sanatkarlarımız devlet tarafından desteklenen faiz oranları ile kredi kullanmaktadır. Özellikle 2024 yılı içerisinde esnaf kefalet kredisine olan talep bir hayli artmış durumdadır. Bizlerde en çok merak edilen soruları bir sayfaya toplayarak kredi hakkında sorulan soruları cevapladık.

Hesaplama tablolarına ve kredi aşamalarına ulaşmak için Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2024 (BÜTÜN AŞAMALAR!) sayfasına gidebilirsiniz. Ayrıca soru veya yorumlarınızı yazımızın sonundaki bölümden editörlerimize gönderebilirsiniz. İşte en çok merak edilen sorular ve cevapları…

Esnaf Kefalet Kredi Faizleri Hakkında Soru & Cevap

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2020 hakkında bütün detaylar

2024 Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Kaç Oldu?

Bu yıl faiz oranlarında düşüş yaşandı. Şu anda güncel faiz oranı %4,5‘tir. Aylık olarak %0,37*’ye denk gelmektedir. Geçen yıl bu faiz oranları yıllık olarak %7 ile %8 aralığındaydı.

Faiz Oranları Sabit Mi?

Evet, almış olduğunuz kredinin faizleri sabit kalmaktadır. Piyasa koşullarında etkilenmemektedir. Krediyi kullandığınız anda aldığınız faiz oranı ile vade sonuna kadar taksitlerinizi ödersiniz.

Esnaf Kefalet Kredisinde Gecikme Faizi Uygulanır Mı?

Geciken kredi borçları nedeni ile kooperatif sizin adınıza bankaya taksitleri ödemektedir. Sizde bu süre içerisinde geciktirmeye devam ederseniz borcunuzu faizli olarak kooperatife ödemek zorundasınız.

Faiz Oranı Her Vade İçin Aynı Mı?

2024 yılı içerisinde yapılan düzenleme ile krediye ait faizler bütün vadelerde sabittir. (%4,5) Fakat 2019 yılında bu oran 1 yıldan sonraki vadelerde değişmekteydi.

2024 Yılında Esnaf Kefalet Kredi Limiti Ne Kadar Oldu?

2024 yılında işletme kredilerinde esnaf kredisi limiti 200.000 TL‘dir. Fakat yatırım kredisi şahıs üst limiti 500.000 TL’dir. Kredi limiti bankanın ve kooperatifin incelemesi sonucu oluşmaktadır. Yani her başvuru yapan için 200.000 TL kredi imkanı sunulamamaktadır.

Faizsiz Kredi Desteği Veriliyor Mu?

Henüz 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnafların KOSGEB tarafından onaylanan projelerine 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi verilmektedir.

Esnaf Kefalet Başvuru Şartları Hakkında Soru & Cevap

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Hakkında Soru Cevaplar

Kredi Başvurusu İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

En az 3 aylık bir oda kaydınızın olması, belirli bir gelire sahip olmanız, en az 2 kefil gösterebilmeniz istenmektedir. Tabi bunların yanı sıra alacağınız krediye teminat göstermeniz de istenmektedir. Halkbank tarafından yapılan sicil araştırması neticesinde kredi almaya engelinizin olmaması gerekiyor.

Kredi Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılmaktadır?

Süreci özetle anlatmak gerekirse; kredi başvurunuzu ilk olarak kooperatife yazılı olarak iletirsiniz. Sonrasında kooperatif tarafından değerlendirmeye alınırsınız. Uygun görülmeniz neticesinde başvurunuz Halkbank’a iletilir. Halkbank’ın onay vermesi durumunda kredi onayı alırsınız.

Kredi Başvuru Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Kooperatife yapmış olduğunuz başvuru yaklaşık 5 iş günü içerisinde neticelendirilir. Kredi almaya uygun görülmeniz neticesinde kredi işlemleri başlatılmaktadır. Tabi Halkbank’a yapmış olduğunuz başvuruda ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yani toplamda 10-15 güne kadar bir süre olabilir. Bu tamamen şubenin veya kooperatifin yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

KOSGEB Hibe Desteği Aldım Bu Krediden Yararlanabilir Miyim?

KOSGEB hibe desteği alan esnaflar bu krediden yararlanamazlar. Başvuru yapabilmeniz için en az 2 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Kooperatif Üyeliği Hakkında Soru & Cevap

Esnaf Kefalet Kredisi Üyeliği Hakkında Her Detay

Kooperatif Üyeliği İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 1. Kredi başvuru talebinde bulunabilmeniz için esnaf ve sanatkar gerekiyor. Ayrıca 3 aydan daha fazla süredir esnaf olarak faaliyet göstermeniz gerekiyor. (Bu bazen 6 aya kadar çıkabilmektedir.)
 2. Başka bir Esnaf ve Sanatkar Kooperatifi üyeliğinizin olmaması,
 3. İkamet adresiniz ve iş yerinizin kayıt yaptıracağınız kooperatifin faaliyet bölgesinde olması gerekiyor.

Ortaklığa Giriş Şartlarını Taşıyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

Yukarıdaki giriş şartlarını taşıyorsanız kooperatife yazılı olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Kooperatif yönetimi tarafından ortaklığa alınıp alınmama konusunda bir araştırma gerçekleştirilir. Kabul edilme veya reddedilme kararı 15 iş günü içerisinde tarafınız iletilir.

Ortaklık İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 1. Vergi levhası (Aslı)
 2. Esnaf Sicil Belgesi (Aslı)
 3. Oda Belgesi(Aslı)
 4. İkametgah İlmuhaberi (Fotoğraflı)
 5. 3 Adet Vesikalık Fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş)
 6. Nüfus Cüzdanı (Aslı)

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil ve İpotek Hakkında Soru & Cevap

Esnaf Kefalet Kredisi kefil ve teminatlar hakkında soru cevap

Kredi Başvurularında Ne Kadar Teminat İsteniyor?

Kredi başvurusunda tarafınızdan istediğiniz kredi miktarının bir buçuk katına kadar teminat göstermeniz gerekiyor. Örnek verecek olursak, almak istediğiniz kredi miktarı 10.000 TL ise 15.000 TL’ye kadar teminat göstermeniz gerekiyor.

Kredi Almak İçin Kefil Şart Mı, Kaç Kefil Gerekiyor?

Evet, kredi kullanabilmek için en az 2 kefil istenmektedir. Bu sayı alacağınız kredini miktarına ve kredinin türüne göre değişebilmektedir.

İşletme Kredisi İçin İstenen Kefil ve İpotekler Nelerdir?

 1. En az 2 kefil,
 2. İpotek,
 3. ve ticari işletme rehini istenebilmektedir.

Ticari Taşıt Alım Kredisinde Kefil ve İpotekler Nelerdir?

 1. Yine en az 2 adet kefil şahıs
 2. Alınan ticari araca konacak ipotek
 3. Ticari işletme rehini
 4. Nakdi veya gayri nakdi teminatlar

İşyeri Alma Kredilerinde Kefil ve İpotek Şartları Nelerdir?

 1. Yine en az 2 adet kefil
 2. Alınan işyerine ipotek
 3. Nakdi veya gayri nakdi teminatlar

Kredi Başvurusunda Kefillerden Hangi Evraklar İsteniyor?

 • Vergi Levhası, gelir belgesi (Aslı ve Fotokopisi)
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • İkametgah belgesi 

Esnaf Kredisi Hesaplama ve Vadeler Hakkında Soru & Cevap

Esnaf kefalet kredisi hesaplama 2020 detayları

Esnaf Kefalet Kredi Vadesi Ne Kadar?

İşletme kredilerinde kredi vadesi 60 aya kadar olabilmektedir. İşyeri alım kredilerinde bu süre 120 aya kadar, taşıt edindirme kredilerinde ise 84 aya kadar çıkabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

60 ay vadeli olarak aldığınız kredinin taksitlerini 3 ayda bir ödersiniz. Buda toplam 20 taksit demektir. Kredi taksitleri Halkbank şubelerinden yatırılmaktadır. Ki zaten krediyi Halkbank vermektedir.

Kredi Kesinti Kalemleri Nelerdir?

 • Risk sermayesi: %1
 • Masraf oranı: %1,25 (Yıllık)
 • Kooperatif Hissesi: %0,25
 • Üst kuruluş hissesi: %0,25

Kredi Çektikten Sonra Diğer Bankalardan Kredi Alabilir Miyim?

Aylık gelirinizin yeni bir krediyi ödeyebilecek seviyede olmasına kanaat getiren bankalar, sizin için yeni bir esnaf kredisi imkanı tanıyabilir. Bu tamamen bankanın elinde olan bir durumdur.

Daha Detaylı Bilgilere Nereden Ulaşabilirim?

Konu hakkında ki sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden sorabilir veya Esnaf ve Sanatkarlar Odası İletişim: Adres ve Telefon Numaraları sayfasından şehrinizdeki yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Konular:

Bu yazı, güncel 15.06.2024 tarihinde tarafından Esnaf Kredileri kategorisi için yazıldı.

"Esnaf Kefalet Kredisi Hakkında Her Şey! (SORU – CEVAP)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Esnaf Kefalet Kredisi Hakkında Her Şey! (SORU – CEVAP)" Yazısı İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. emrah dedi ki:

  esnaf kefaletten 65.000 lira kredi işletme kredisi kullandım.6 ay dan 6 aya ödemeli olarak ödemek suretiyle. dolar yükseldiğinden benim kredi taksitimde değişkenlik olur mu ve ya euro yükseldiğinde ödeyecek olduğum kredi taksitlerinde değişiklik fark eder mi? teşekkür ederim.

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey,

   TL olarak kullanılan hiç bir kredi dövizden etkilenmez. Kesin bilgi için kooperatif ile veya Halkbankası ile iletişime geçebilirsiniz.

 2. Savaş dedi ki:

  kolay gelsin esnaf kefalet kredisi ile ilgili sorcam kredi çekmişdik çeken kişi öldü sigortası kapatır mı borcu acaba

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhabalar Savaş Bey,
   Bankalar kredi kullandırdıkları durumlarda hayat sigortası sunmaktadırlar. Hayat sigortasından yararlanılması durumunda vefat eden kişinin borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Fakat buna da istisnai durumlar söz konusudur. Örneğin bu vefat eden kişinin ölümü intihar sonucu gerçekleşmiş ise veya hayat sigortası yaptırdığı esnada mevcut bir hastalığını sigorta poliçesinde belirtmediyse borcu sigorta firması tarafından karşılanmamaktadır. İhtiyaç kredileri, konut kredileri ve kredi kartlarında durum bu şekilde olmaktadır. Kesin ve detaylı bilgiler için Halkbank ile iletişime geçmenizi öneririm.

 3. Bestami parmaksız dedi ki:

  2016 yılında bir bankada düşük miktarda kredi kartı sebebiyle idari takip görünüyor ama borcumu takip tarihinden 1 ay sonra ödedim şu anda hiç bir yere borcum kredim yok findeks kredi notum 1340 ev hipoteği ve ticari otobüs ve iki memur kefil verirsem red gelirmi?esnaf kefalet koparetifinden kredi kullanmak istiyorum

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   İstenen kredi başvurusu şartlarını taşıyorsunuz. Kredi notunuzda kredi çekmeye uygun görünüyor. Kredi onayı almanızda bir engel yok gibi görünüyor. Ama yine de kredi onayı Halkbank’ın değerlendirmesi ile alınan bir karardır. Yani tamamen bankanın inisiyatifine bağlı bir durum söz konusudur. Bu yüzden banka ile görüşmenizi öneriyorum. Teşekkürler.

   1. Osman dedi ki:

    Esnaftan 25 bin kullandım ilk defa ödeme me daha var 2 ci Bi kredi daha baş vurdum 125 bin esnaf onayladı istikbarat gitti kredi onaylanırmı

 4. Ufuk dedi ki:

  2020 aralik ayında esnaf kooperatifinden kredi çekmek için başvuruda bulundum.İşlemler bir ay surdu paranın 25-29 Ocak 2021 tarihleri arasında hesaba yatacağı söylendi.2020 yılında faiz oranı 4.5 du.04 ocak 2021 yılında oran 8.5 çıktı 4.5 dan kredi çekenlerin oranı değişmedi o oran üzerinden kredisini ödemeye devam edecekler.Bizim magduriyetimiz nasıl giderilecek Gerek burdaki esnaf kefalet başkanıyla olsun gerekse ankara teskomb yetkilisi ile gorusmemize istinaden değişken faizli kredi verilmekle beraber faiz oranı düştüğünde veya arttığında üyelere yansıtılmıştır 2020 yılında kullananlar 4.5 dan ödemeye devam edecekler pandemi sebebiyle ilerleyen zamanda faiz 8.5 dan aşağı düşerse biz yararlanabilirmiyiz

 5. UĞUR dedi ki:

  selam aleyküm esnaf kefaletten kredi kullandım 6 aylık priyodlarda ödemeli. ödeme günümün gelmesini beklemeden 2 ay önce ödesem, ödeyeceğim taksitte indirim uygulanır mı. teşekkür ederim

 6. mehmet akif dedi ki:

  bir hipotek ile 2 esnaf aynı hipotek üsütnden kredi çekebilr mi