web analytics
Uygun Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri 2024: Kredi Limiti Ne Kadar Oldu?

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri 2024: Kredi Limiti Ne Kadar Oldu?

Bilindiği gibi 2024 yılında esnaf kefalet kredisi faiz oranları bir hayli düştü. Yazımızın devamında da göreceğiniz gibi her meslek grubu için farklı kredi destekleri verilmektedir.

Ustalık belgesine sahip olan ve unutulmaya yüz tutan meslek grupları için %100 faiz indirimli krediler verilmektedir. Bunun yanı sıra 30 yaşını doldurmamış olan genç girişimci esnaflar içinde faizsiz kredi desteği verilmektedir. Bütün esnaf kefalet kredisi çeşitleri ve kredi limitleri şu şekildedir…

2024 yılı için uygulana yeni faiz oranları ve kredi limiti, esnaf kefalet kredisi çeşitleri
2024 yılı için uygulana yeni faiz oranları ve kredi limiti

İşletme Kredisi Çeşitleri: Hammadde ve Döner Sermaye İçin

Başlıktan da anlaşılacağı üzere esnaflarımızın döner sermaye ihtiyaçlarına yönelik ve hammadde alımları için verdikleri kredilerdir. Şahıs başvurularında işletme kredilerinin limitleri 200.000 TL‘dir. Kredi türlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İşletme/Sermaye Kredileri
 • Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredileri
 • Tesis Kredisi
 • İstihdamı Destekleme Kredisi (İlk yıl geri ödemesiz)
 • Kooperatif İhracat-Tesis Kredisi
 • İskonto Kredisi

Detaylı hesaplama ve kredi başvuru şartları için Esnaf Kefalet Kredileri sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Gruplarına 0 Faizli Kredi

Gelir Vergisi Kanununda da belirtildiği üzere kaybolmakta olan meslek gruplarının desteklenmesi için alınabilen kredilerdir. Krediyi 200.000 TL’ye kadar kullanabileceğiniz gibi yıllık %4.5 faiz oranından yararlanabilirsiniz.

Bu kredi türünden yararlanmak için Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olan esnaf ve sanatkarlarımızın; Lüle ve Oltu taşı işçiliği, Oyacılık, Çini çömlek yapımı, Keçecilik, Bakır işlemeciliği, Ahşap oyma işleri,Kaşıkçılık, Yazmacılık, Semercilik, Bastonculuk, El dokuma işleri, Sedef kakma, Yemenicilik, Yorgancılık ve Çarıkçılık gibi meslekleri icra eden veya bakanlıkça kabul edilen diğer meslek grupları sahipleri kullanabilirler. Kaybolmaya yüz tutan meslek grupları için alınan kredilerde %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Meslek grupları hakkında ki detaylar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Madde 9 Vergiden Muaf Esnaf maddesini incelemenizi öneririz.

Ustalık Belgesi Olan Esnaflar İçin Esnaf Kefalet Kredisi

Sıfır faizli olarak alacağınız bu kredi desteği için belirli şartlar istenmektedir. Ustalık belgesi ile kredi kullanabilmeniz için mensubu olduğunuz meslek dalına ait en az 1 yıllık ustalık belgenizin olması gerekiyor.

Tabi bu belge tek başına kredi almaya yetmemektedir. Almış olduğunuz bu ustalık belgesinde belirtilen meslek dalında en az 1 yıllık işletme kurduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Bu şartları sağlamanız durumunda 2024 yılında alacağınız kredilere %100 faiz indirimi uygulanmaktadır. Sıfır faizli kredi desteğinde yararlanmak için diğer devlet kurumlarından (KOSGEB vs) destek kredisi kullanmamış olmanız gerekiyor. Ayrıca son 1 yıldır veri mükellefiyetinizi de sonlandırmamış olmanız gerekiyor.

Başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde, 2016 yılında uygulamaya konulan KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkarlar ile deprem, heyelan, sel afetlerine ve/veya terör olaylarına maruz kalmaları nedeniyle KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı kapsamında KOSGEB destekli kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkarlar hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden yararlanan esnaf ve sanatkarlar Hazine faiz destekli bu kredilerden faydalanamayacaktır.

halkbank.com.tr

30 Yaş Altı Girişimci Esnafa Faizsiz Esnaf Kefalet Kredisi

30 yaşını doldurmamış olan genç ve girişimci esnaflara özel sıfır faizli esnaf kefalet kredisi verilmektedir. Krediyi kullanabilmeniz için KOSGEB tarafından verilen hibe ve destek kredilerinden yararlanmamış olmanı gerekiyor.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren genç esnaflar, KOSGEB tarafından onay almış projelerini Halkbank’a sunmaları durumunda faizsiz kredi desteğinden yararlanabilirler. Kredinin limiti 100.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca Hazine faiz destekli kredi borcu olan girişimci esnaflar bu krediden yararlanamazlar.

Uzun Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri 2024

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olan kişilerin kullanabileceği uzun vadeli ve yüksek limitli kredilerdir.

 1. İş Yeri Alma Kredileri: Mevcut iş yerinizi satın almak veya yeni bir iş yeri satın almak için kullanabileceğiniz kredilerdir. Kredinin limiti 500.000 TL’ye kadar çıkabilirken kredinin vadesi de konut kredilerinde olduğu gibi 10 yıl vadeli olabilmektedir.
 2. Ticari Taşıt Alma Kredileri: Mevcut işiniz için gerekli olan 0 km araç ticari araç alımlar için kullanabilirsiniz. Kamyon, otomobil, midibüs, kamyonet, minibüs ve otobüs gibi ticari araç alımları için kredi çekebilirsiniz. Kredinin vadesi azami 7 yıldır. Alabileceğini kredi miktarı 500.000 TL’dir.

Kredi limitleri belirlenirken başvuru yapan esnafın mali durumu göz önüne alınmaktadır. Kişilerin mali gücü, ödeme gücü ve bağlı olduğu meslek grubunun özellikleri göz önüne alınarak kredi limiti belirlenir.

Bütün Bankaların Esnaf Kredisi Hesaplamaları 2024

BankaFaiz OranıTaksitToplam Ödeme
ING Bank Esnaf Kredisi%0,85326,02 TL11.836,72 TL
İş Bankası Anında Ticari Kredi%1,18346,01 TL12.626,36 TL
Denizbank KOBİ Destek Kredisi%1,20347,24 TL12.600,64 TL
QNB Finansbank KOBİ Kredisi%1,20347,24 TL12.600,64 TL
Akbank Ticari Kredi%1,20347,24 TL12.700,64 TL
Garanti KOBİ Kredisi%1,62373,74 TL13.554,64 TL
Yapı Kredi Esnaf Kredisi%1,83387,40 TL14.146,40 TL
Albaraka Türk%0,87327,21 TL11.779,56 TL
*Tabloda yer alan hesaplamalar 36 ay vade baz alınarak hesaplanmıştır. Bankaların detaylarına ulaşmak için Esnaf Kredisi sayfasına gidebilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi çeşitleri ve limitleri hakkında ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere sorabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi türleri veya hesaplamaları hakkında ki soruları aşağıdaki bölümden bizlere sorabilirsiniz veya aşağıdaki bağlantılar üzerinden kredinin diğer detaylarına ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 16.06.2024 tarihinde tarafından Esnaf Kredileri kategorisi için yazıldı.

"Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri 2024: Kredi Limiti Ne Kadar Oldu?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri 2024: Kredi Limiti Ne Kadar Oldu?" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. Emre YANIK dedi ki:

  yeni tüp ve su dükkanı açmak istiyorum bunun için nasıl kredi kullanabilirim