Uygun Krediler

En Çok Yumurta Veren 11 Tavuk Cinsi: Tavuk Çiftliği İçin

En Çok Yumurta Veren 11 Tavuk Cinsi: Tavuk Çiftliği İçin

Tavukçuluk ülkemizde çiftçilerimizin veya girişimcilerimizin gelirlerinin bir kısmını veya tamamını oluşturuyor. Bizde ziyaretçilerimiz için geniş bir araştırma yaptık ve en çok yumurta veren tavuk cinsi hakkında kesin ve detaylı bilgilere değindik. Yazımızda mavi – yeşil yumurtlayan tavuk cinsleri, gezen tavuk türlerinden bahsederken tavuk yetiştiriciliği yapmak ve tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin izlemeleri gereken yolları da detaylıca anlattık.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri Şunlar

 1. Ameraucana (Mavi yumurtlayan tavuk)
 2. Avustralorp
 3. Bielefelder
 4. Lohman Brown
 5. Ataks Tavuk
 6. Ligorin Tavuk
 7. Rhode Island Red
 8. Nick Brown
 9. Amrock
 10. Appenzeller
 11. Barnevelder

Listemizde ki tavuk cinslerinden maksimum düzeyde yumurta elde edebilirsiniz. Bu tavukların sırayla, kaç yumurta verdikleri ve özellikleri aşağıdaki başlıklarda detaylıca incelendi. Yem fiyatları hakkındaki detaylı listelere Güncel Tavuk Yemi Fiyatları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ameraucana (Mavi Yumurtlayan Tavuk)

Mavi Yumurtalı Tavuk Cinsi Görünümü
Mavi Yumurtalı Tavuk
 • Ortalama Ağırlık: 2,5 kg
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 250 adet
 • Anavatanı: Amerika Birleşik Devletleri

Yumurta rengi açık mavi olan bu tavuk cinsinin ortalama yumurta ağırlığı 60 gr civarındadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde de mavi yumurtanın faydalarını okuyabilirsiniz. Bilindiği gibi mavi yumurtaların fiyatları normal yumurtalara göre daha fazladır. Şuan da piyasa değeri olarak adet başı 5 TL ile 10 TL arasında değişiklik göstermektedir. Mavi yumurtaların daha az kolesterole ve daha fazla proteine sahip olduğu uzmanlar tarafından söylenmiştir. Ameraucana tavukları 6 ay sonra yumurtlamaya başlarlar. Yumurta veriminin en fazla olduğu dönem ise ilk iki aylık dönemdir. Sağlıklı bir ırk olan Ameraucana tavukları ortalama 7 yıl yaşabilmektedirler. Aşırı sıcakta(30 derece) ve aşırı soğukta(3-4 derece) sağlık sorunları ile karşılaşmazlar. Kümes hayvancılığı için kullanılsa da gezmeyi seven oldukça hareketli bir tavuk cinsidir.

Mavi Tavuk Yumurtası (Tanesi 10 TL)

Avustralorp

Avustralorp Tavuk Cinsi
Avustralorp Tavuk
 • Ortalama Ağırlık: 2.25 kg – 3.10 kg arası
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 250 adet (rekor 364 adet)
 • Anavatanı: Avustralya

Yumurta tavukçuluğu için kullanılabilen ve siyah, beyaz ve mavi renge sahip olan tavuk cinslerinden birisidir. Avustralorp tavuklarının ortalama yumurtlama süresi olarak 20 hafta olarak bilinmektedir. Tabi bu süreyi suni veya doğal ortamda yetiştirilmeleri etkilemektedir. Tavuk besiciliği ile uğraşan kişilerin yumurta verimini üst düzeyde alabilmesi için öncelikle temiz bir kümes veya yetiştirme alanı oluşturmalıdır. Tavukların kötü hava şartlarından kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir. Tavukları 7’li bölükler halinde beslemekte yumurta verimini artıran etkenlerdendir. Sağlıklı ve titiz bir şekilde beslenen bu tavuk cinsleri 5 yıl gibi uzun bir süre yumurta vermeye devam etmektedirler. Öyle ki bu 7 yıla kadar bile çıkabilmektedir. Safkan bir Australorp tavuk fiyatı 100 ile 200 TL arasında değişmektedir.

Bielefelder Kennhuhn (Alman Yerli Tavuk)

Bielefelder Kennhuhn Tavuk Irkı
Bielefelder Kennhuhn Tavuk Irkı
 • Ortalama Ağırlık: 2.50 kg ile 3.25 kg arası
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 230 adet
 • Anavatanı: Almanya

Almanya yerli tavuk olarak da bilinmektedir. Hem yumurta hem et tavukçuluğu için uygun bir cinstir. Yaşam süreleri oldukça uzun olan bu tavuklar ortalama 8 ile 12 yaşına kadar yaşayabilirler. Köy veya salma tavukçuluk için yetiştirilmeye uygundur. Yumurtaları kahverengi, büyük ve beneklidir. Kırmızı çubuklu beneklere sahip olan bu ırkın bacakları kalın ve sarıdır.

Yumurtlama dönemlerine azami 6 aylık gibi bir sürede başlarlar. Ortalama 2 yıla kadar verimlerinin en üst seviyesinde olurlar. Bielefelder tavuklarının yumurta verimleri 3 yaşından sonra ani bir şekilde düşüşe geçmektedir. Yumurta ağırlıkları 60 gr dolaylarındadır. – 15 dereceye kadar olan ortamlarda sıcak bir kafese ihtiyaç duyarlar.

Lohman Brown (En İyi Yumurta Tavuğu)

blank
 • Ortalama Ağırlık: 1.8 kg – 2 kg arasındadır.
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 300+ adet
 • Anavatanı: Almanya

Salma tavukçuluk denince akla gelen ilk yumurta tavuk cinsidir. Ülkemizde bir çok tavuk çiftliği Lohman Brown cinsi yetiştirmektedir. Yumurtlama dönemlerine ortalama 6 ile 7 ay arasında erişirler. En çok yumurta veren tavuk cinsleri sıralamasında ilk sırayı almasına rağmen salma tavukçulukta ortalama ömürleri 2 yıldır. Hem yumurta hemde et tavuğu olarak yetiştirilmektedir. Yumurtadan kesilen Lohman Brown tavukları et satışında da oldukça rağbet gören tavuklar arasındadır. Gezen tavuk olarak satışı yapılabilmektedir.

Tavuk yetiştiriciliği çiftliği kurmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği tavukların en başında gelmektedir. Ülkemizin iklimine de oldukça uyum sağlamaktadır. Özellikle tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin tercih ettikleri tavuk cinsidir. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi sayfasından Tarım Kredi Kooperatifi desteklerine ulaşabilirsiniz.

Atak-S Tavuk Cinsi (%100 Yerli)

Atak-S Tavuk Irkı
Atak-S Tavuk
 • Ortalama Ağırlık: 1.7 kg – 2.2 kg arasındadır.
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 300+ adet
 • Anavatanı: Türkiye

Uzun çalışmalar sonucunda üretime geçilen Türkiye’nin ilk yerli tavuk ırkıdır. Yaşamı boyunca 3 yıla kadar yumurta verebilmektedir. Doğaya karşı olan direncinden ötürü salma tavukçuluk için oldukça ideal bir tavuk cinsidir. Ayrıca köy tavuğu özelliklerini barındırmakta ve etrafta gezinerek kursağını doldurabilmektedir. Özellikle son dönemlerde çift sarılı yumurta üretimi için beslenen tavuklar arasında yerini almıştır.

Ortalama 4.5 ay ile 5 arasında yumurtlamaya başlarlar. Yumurta ağırlıkları 65 grama kadar çıkabilmektedir. Yaşam süreleri yukarıdaki tavuk türlerine oranla biraz daha kısadır. Ortalama ömürleri 3 ile 3.5 yıldır.

Ligorin Tavuk (Yumurta & Et)

Ligorin Tavuk Cinsi Görüntüsü
Ligorin Tavuk Cinsi
 • Ortalama Ağırlık: 1.5 kg ile 2.5 kg arası
 • Yıllık Yumurta Verimi: 250 ile 300 adet arası.
 • Anavatanı: İtalya/Amerika

En sık görülen rengi beyaz olmasına rağmen 17 farklı renkli türü bulunmaktadır. Yumurta ağırlıkları ortalama 50 ile 60 gram arasındadır. Orta boylu, bacakları tüysüz ve sarı renktedir. Yumurtlama olgunluklarına 4 ile 6 ay arasında erişirler. Kendi yemlerini bulma konusunda oldukça atik bir ırktır. Tavuk hastalıkları ve çeşitli parazitlere karşı doğal bir dayanıklılığa sahiptirler.

Dünyanın bir çok ülkesindeki tavuk çiftliği kurucuları tarafından tercih edilmektedir. Yıllık yumurta verimi oldukça fazla olmasından ötürü ve doğal şartlara sağladığı uyum sayesinde dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilmektedir.

Rhode Island Red (RIR)

Rhode Island Red Tavuk cinsi
Rhode Island Red Tavuk cinsi
 • Ortalama Ağırlık: 3 ile 3.5 kg civarıdır.
 • Yıllık Yumurta Verimi: 220 – 230 civarı.
 • Anavatanı: Amerika

Amerika menşeli bir tavuk ırkıdır. Yumurtaları 70 grama kadar olabilmektedir. Ağırlıkları diğer tavuklara oranla fazla olmasından dolayı et tavukçuluğu içinde kullanılabilmektedir. Piyasa değerleri ortalama 100 TL’dir. Irka ait beyaz veya kırmızı renk bulunmaktadır. Fakat kırmızı olanları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yumurta tavuğu olarak yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir.

Yumurta ağırlıkları 70 grama yakındır. Hem yumurta tavuğu hemde et tavukçuluğu için yetiştirilebilir. Türkiye’ye 1950 yılında Amerika’dan getirilmiş ve hala yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yumurta üreticilerinin civciv ihtiyaçlarını karşılamak ve ıslah çalışmalarında kullanılmak amacıyla üretilmiştir.

Nick Brown (Salma Tavukçuluk)

Salma Tavukçuluk İçin Nick Brown
Salma Tavukçuluk İçin Nick Brown
 • Ortalama Ağırlık: 3 ile 3.5 kg civarıdır.
 • Yıllık Yumurta Verimi: 270 ile 320 arası.
 • Anavatanı: –

Özellikle salma tavukçuluk için ideal bir anatomiye sahiptir. Yumurta ağırlığı ve kütlesel ağırlık olarak tavuk cinsleri arasında oldukça popüler bir yere sahiptir. Beslenme masrafları oldukça düşük olmasına rağmen yumurta kalitesi oldukça iyidir. Normal şartlarda 18 haftaya kadar yumurtlama dönemine gelirler. Fakat salma tavukçulukta bu süre 20 haftayı bulabilmektedir.

Günlük en fazla 110 gram yem tüketirler. Yukarıda anlattığımız Lohman Brown tavuk cinsi ile oldukça benzerlik gösterir. Özellikle dış görünüş olarak çok benzerdirler. Yüksek ve sürekli pik verimi dikkat çeken özellikleridir. Yem tüketimi diğer kırmızı tavuk cinslerine göre oldukça düşüktür.

Amrock(Çilli) Tavuk Irkı

Amrock Tavuk Cinsi
Amrock Tavuk Cinsi
 • Ortalama Ağırlık: 3 ile 3.5 kg civarıdır.
 • Yıllık Yumurta Verimi: 240 adet arası.
 • Anavatanı: Amerika

Plymouth Rock ırkının melez üretimidir. Çilli tavuk cinsi oldukça iri bir ırktır. Yumurtadan çıkan civcivlerin dişi veya erkek oldukları hemen belirlenebilmektedir. Kilolu oldukları için et tavukçuluğu içinde yetiştirilebilir. Ki tat olarak da oldukça iyidir. Türkiye’de yetiştirilmeye oldukça elverişli bir yapısı vardır. Ayrıca süs tavuğu olarak da yetiştirilebilmektedir. Siyah beya ve sadece beyaz olarak iki renk çeşidi bulunmaktadır.

Yumurta ağırlıkları 65 gram olabilmektedir. Hastalık ve parazitlere karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Bu tavuk türleri oldukça uzun bir ömre sahiptir. 7 ile 12 yaşına kadar yaşarlar. Sakin bir yapıda oldukları için tavuk besiciliği içinde ideal bir ırk olarak bilinmektedir.

Appenzeller Tavuk

Appenzeller Tavuk
Appenzeller Tavuk
 • Ortalama Ağırlık: 1.6 kg civarıdır.
 • Yıllık Yumurta Verimi: 200 adet arası.
 • Anavatanı: İsviçre

Genellikle süs tavukları olarak bilinseler de iyi bakıldıkları zaman 200’den fazla yumurta vermektedirler. Bu süs tavuğunun yumurtaları uzun ince ve beyaz renklerdedir. Ağırlıkları 2 kg’ye çıkabilmektedir. Son dönemlerde süs tavuğu olarak ülkemizde de rağbet görmeye başlamıştır. Dağcı bir hayvan olma özelliği gösterirler. Ayrıca görüntülerinin tam tersine zorlu iklimlerde yaşayabilirler. Dirençleri oldukça fazladır. Oldukça sakin ve dost canlısı tavuklar olarak bilinmektedirler.

Başının üzerinde duran tüyler, tepeli tavukları anımsatırlar. Ayakları ve bacakları mavi renge sahiptir. Dağlık alanlarda yaşamaya alışkın olan bu tavuk cinsi kümes ortamında kendisini rahatsız hissedecektir. Dış dünyayı keşfedip toprağı eşelemeyi oldukça severler.

Barnevelder (Hollanda)

Barnevelder Tavukları, en iyi yumurta tavuğu
Barnevelder Yumurta Tavuğu
 • Ortalama Ağırlık: 2.5 ile 2.75 kg arası değişiyor.
 • Yıllık Yumurta Verimi: 200’e yakın.
 • Anavatanı: Hollanda

Oldukça gösterişli olan bu tavuk türüne iyi bakıldığı zaman yumurta sayısı yıllık 200 adet olabilmektedir. Bazı ülkeler kanatlı hayvan standartlarında şu anda Hollanda’da tanınmayan, otomatik sekmeli çubuklu, koyu kahverengi, keklik, güderi, mavi ve gümüş çeşitleri gibi çeşitleri tanır.

Kış şartlarına oldukça uyumlu olan bu göz alıcı tavuklar et hayvancılığı içinde kullanılabilir. Yumurta renkleri kırmızı ve oldukça iridir. Yumurta ağırlıkları azami 65 gram olmaktadır.

En çok yumurta veren tavuk cinsi hangisi? sorusunun cevabı burada son buluyor. Umarız araştırmamızı faydalı bulmuşsunuzdur. Konu hakkındaki tavsiyelerinizi aşağıdaki bölümden bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca Çiftçi Kredileri bölümünden bütün çiftçi destek paketleri ve kredilerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 15.06.2020 tarihinde tarafından Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"En Çok Yumurta Veren 11 Tavuk Cinsi: Tavuk Çiftliği İçin" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"En Çok Yumurta Veren 11 Tavuk Cinsi: Tavuk Çiftliği İçin" Yazısı İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Ali dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz vermiş oldugunuz degerli bilgiler için

  1. Cenk İşçiler dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

 2. Kemal dedi ki:

  Ameraucana (Mavi Yumurtlayan Tavuk)
  Nick Brown (Salma Tavukçuluk)
  Avustralorp
  Ligorin Tavuk (Yumurta & Et)
  Atak-S Tavuk Cinsi (%100 Yerli)
  Lohman Brown (En İyi Yumurta Tavuğu)
  BU TAVUK CİNSLERİNİ GUVENİLİR BİR SEKİLDE NEREDEN BULABİLİRİM.

 3. Mustafa dedi ki:

  Cok güzel alacağım bunlardan

 4. Bülent Aksoy dedi ki:

  S. A Giresun dan slm lar saygılar.
  Bu tavuk türlerinden nasıl TEM’in edebilirim, bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum

 5. Fatih dedi ki:

  Bu tavuk ırklarını nereden temin ede biliriz