Uygun Krediler

EFT Saatleri 2021 Tablosu (Güncel Ücret Tarifeleri)

EFT Saatleri 2021 Tablosu (Güncel Ücret Tarifeleri)

Bu sayfamızda EFT işlemlerine ait; işlem saatleri, ücret tarifeleri ve daha bir çok güncel detayı bulabilirsiniz. Özellikle fiyat tablosunu incelemenizi öneririz. Çünkü EFT yaptığınız kanala göre farklı ücretler kesilmektedir.

Güncel EFT Saatleri Tablosu / 8 Kasım 2023

BankalarSaat Aralığı
Alternatif Bank EFT Saati08:00 – 17:15
Akbank Şubeden EFT Saati09:00 – 16:30
Akbank Direkt EFT Saati09:00 – 17:15
HSBC EFT Saati08:30 – 17:00
Vakıfbank EFT Saati09:00 – 17:15
Enpara (Ücretsiz) EFT Saati09:00 – 17:00
İNG Bank EFT Saati09:00 – 17:15
Ziraat Bankası EFT Saati08:30 – 17:00
ICBC EFT Saati08:30 – 17:00
Türkiye İş Bankası EFT Saati09:00 – 16:00
Odeabank EFT Saati09:00 – 17:00
Denizbank EFT Saati08:00 – 16:30
Garanti BBVA EFT Saati09:00 – 17:15
QNB Finansbank EFT Saati09:00 – 17:15
Yapı Kredi EFT Saati09:00 – 16:45
Şekerbank EFT Saati09:00 – 17:20
Halkbank EFT Saati08:00 – 16:30
Albaraka Türk EFT Saati08:30 – 17:15
Burgan Bank EFT Saati09:00 – 16:30
Türkiye Finans EFT Saati09:00 – 17:15
TEB EFT Saati09:00 – 17:15
CEPTETEB EFT Saati09:00 – 17:15

Bilgilendirme: Bankaların hafta içi çalışma saatleri ve hafta sonuna özel olarak açık olan şubelerin listesine erişmek için Banka Çalışma Saatleri bölümüne gidebilirsiniz.

Duyuru: 2021 yılında artık EFT saatleri dışında da bankalar arası para gönderimi yapılabilecek. FAST sistemi ile haftanın her günü ve saati beklemeden bankalar arası para gönderimi yapılabilecek.

Listede yer alan saat aralıkları 2021’nin güncel EFT işlemlerine aittir. Bütün bilgiler bankalara ait resmi web siteleri üzerinden temin edilmiştir. Türkiye’de hizmet veren devlet bankaları, özel bankalar ve katılım bankaları ile birlikte toplam 22 adet banka bulunmaktadır. Bu bankalara ait EFT yapma saatleri listede güncel olarak verilmiştir. Güncel EFT ücretleri yazı devamında yer almaktadır.

2021 EFT Ücretleri Ne Kadar Oldu?

BankalarEFT Ücretleri
Alternatif Bank İnternet Şubeden EFT4 TL
HSBC İnternet6.5 TL
ING internet şubesi’nden7.5 TL
Ziraat Bankası ATM’den EFT15 TL
İş Bankası internet şubesi7.5 TL
Odeabank internet bankacılığı4.9 TL
Finansbank İnternet Bankacılığı6.25 TL
Yapı Kredi Mobil ve İnternetten7.75 TL
Ziraat İnternet/Mobil EFT6 TL
Albaraka İnternet ve Mobil0 TL
Akbank Direkt7.5 TL
Halkbank İnternet ve Mobil Şube4.29 TL
Burgan Bank İnternet ve ATM2.5 TL
CEPTETEB İnternet Şubesi EFT5.4 TL
Hesaba, İsme, Kredi kartına EFT6TL
Enpara EFT Ücreti0 TL
Garanti BBVA Hesaptan İsme İnternet7.75 TL
ICBC İnternet Bankacılığı4.50 TL
Şekerbank İnternet Şubesi5.5 TL
TEB ve CEPTETEB Mobil Şube5.4 TL
Türkiye Finans 0 TL
Vakıfbank İnternet Şubesi6.75 TL
EFT ücretleri işlem yaptığınız platformlar arasında değişiklik göstermektedir. Şube üzerinden yapılan işlemlerde hizmet bedeli yüksek olabilmektedir. Bu yüzden internet bankacılığını kullanmanızı öneririz.

2021 Yılı Yeni EFT Ücretleri Ne Kadar Oldu?

2021 yılı içerisinde bildiğiniz gibi BDDK ve Merkez Bankası, EFT işlemlerinde alınan ücreti artık düşürdü. Bu bağlamda bankaların müşterilerinden aldıkları işlem komisyonları ve ücretleri yeni bir düzenlemeye tabi tutuldu.

Sadece EFT ücretleri olarak değil bir çok bankacılık işlemlerindeki masraf ve ücret tutarlarının sayısı düşürüldü. Ticari müşterilerden alınan masraflar ve komisyonlar 2.400’den 51 adete düşürülürken bireysel müşterilerden alınan masraf ve ücret satıları 20’den 16’ya düşülmüş durumda.

2021 yılından sonra bütün bankalardan yapılan 100.000 TL altı EFT işlemlerinde alınan masraf 1 TL olarak belirlenmiştir. 1 TL kesinti için işleminizi İnternet Bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu bağlamda ATM üzerinden yapılan para gönderme işleminde 2 TL kesinti, şube üzerinden yapılan işlemlerde 5 TL kesinti olmaktadır.

Resmi Tatillerde ve Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

Cumartesi ve pazar günleri içerisinde başka banka hesaplarına EFT yapmak mümkün değildir. Hafta sonu EFT yapmaya engel olan şey ise TCMB’nin aldığı karardır. Bankalar hafta sonları açık olmadığından dolayı bütün işlemlerini gelecek haftanın ilk iş gününe ertelerler. Cumartesi ve pazar günü yapmış olduğunuz bir EFT işlemi Pazartesi günü bankanın belirlemiş olduğu saatlerde hesaba aktarılmaktadır. Fakat havale işlemlerinde durum daha farklıdır. Havale işlemleri banka bünyesin gerçekleşen para transferleri olduğundan ötürü, işlem 1 dakikadan kısa süre içerisinde sistem tarafından onaylanmaktadır.

Resmi tatiller ve bayram tatillerinde de aynı durum geçerlidir. Resmi tatil sebebi ile kapalı olan bankalar arasında EFT işlemi yapamazsınız. Fakat havale işlemini anlık olarak yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya ATM üzerinden EFT yapmanın hiç bir farkı yoktur. Hafta sonu ve resmi tatillerde yaptığınız bütün işlemler geç EFT olarak haftanın ilk iş gününe kadar bekletilmektedir. Bekleyen EFT işleminizi internet bankacılığı üzerinden takip edebilir veya işlemi iptal edebilirsiniz.

Ücretsiz EFT Yapan Bankalar Hangileri?

Türkiye de bazı bankalar belirli şartlar karşılığında hiçbir EFT ücreti talep etmezler. Fakat şube üzerinden yapılan bütün EFT’lerden ücret alınmaktadır. Bankaların ücretsiz EFT yapma platformları aşağıdaki gibidir.

2020 EFT saatleri içerisinde bankalardan ücretsiz EFT yapabilirsiniz.
Bu bankalardan ücretsiz EFT yapabilirsiniz.
 1. Enpara Ücretsiz EFT: Enpara müşterileri; Havale, EFT ve cebe para gönderme işlemleri ücretsiz olarak yapabilmektedir. Bankanın SWIFT ücreti ise 41,00 TL’dir.
 2. Kuveyt Türk: Sadece mobil bankacılık, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri üzerinden yapılan EFT işlemleri ücretsiz olarak gerçekleşmektedir.
 3. Senin Bankan: Kuvey Türk katılım bankasına bağlı olan ve internet üzerinden bankacılık işlemleri yapılan bu sistemde de yapılan EFT’lerden ücret alınmamaktadır.
 4. Albaraka: Çağrı merkezi, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM üzerinden EFT Saatleri içerisinde veya günün diğer zamanlarında yapılan işlemlerden ücret alınmamaktadır.
 5. Fibabanka: Albaraka da olduğu gibi yine aynı platformlar üzerinden yapıla EFT’ler tamamen ücretsizdir.
 6. CEPTETEB: Normal hesaptan ve marifetli hesaptan yapılan EFT’ler ücretsiz yapılmaktadır.

Düzenli EFT ve Havale Yapmanın Faydaları Nelerdir?

EFT işlemi yapmak için banka şubesine gitmeli veya internet bankacılığından manuel olarak talimat vermek zorundayız. Bu işlem havale içinde geçerlidir. Aylık düzenli olarak belirli bir günde yapmamız gereken EFT’ler veya fatura ödemeleri olabilmektedir. Oluşabilecek sorunların önüne geçmek için düzenli EFT işleminden yararlanabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya banka şubeleri üzerinden düzenli ödeme talimatı vererek ayın belirlediğiniz günlerinde ödemeleriniz veya EFT işlemleriniz otomatik olarak gerçekleşecektir. Düzenli Havale ve EFT işlemlerine ait şartlar bankalar arasında farklılıklar gösterebilir.

EFT İçin IBAN Nereden Alınır?

EFT Saatleri içerisinde İBAN Şartı
EFT İşlemlerinde İBAN Şartı

Bankaların işlem saatleri içerisinde yapacağınız para transferi için alıcıya ait hesap bilgilerine veya IBAN bilgilerine sahip olmalısınız. Bankalar arasında yapılan para transferleri için alıcıya ait isim, soy isim ve IBAN bilgilerinin eksiksiz olması gerekiyor. Bu bilgilerin eksikliği veya yanlışlığı, yapılan EFT’nin tekrar hesabınıza dönmesine neden olur. Para transferi yapacağınız kişilere ait EFT bilgilerine sahip değilseniz alıcıya ait banka hesap numarasını IBAN’a dönüştürerek gönderebilirsiniz.

Hesap numaralarını IBAN’a döndürmek için bankaların resmi internet siteleri üzerinde bulunan IBAN Çözümleme araçlarını kullanınız. IBAN çözümleme araçlarına alıcıya ait hesap bilgilerini girdiğiniz takdirde anında IBAN’ı oluşturur. İşlem için hiçbir üyelik veya işlem ücreti alınmamaktadır.

Bankalar Arası Altın Transferi Yapılabilir Mi?

2018 yılının 3. çeyreğinde duyurulan bu sistem ile artık bankalar arası altın transferi yapılabilmektedir. Altın transfer sistemine üye bankalar ve kişiler diledikleri şekilde bankalar arası altın EFT’si yapabileceklerdir.

Takasbank Altın Transfer Sistemi (ATS) banka müşterilerinin bankalardaki altın depo hesaplarında bulunan altın bakiyelerini bankalararası kişiden kişiye (P2P) elektronik ortamda transfer edilebilmesine imkan tanıyan bir transfer sistemidir. Bu sistemde Takasbank platform işleticisi, Bankalar sistem katılımcısı (üye), Borsa İstanbul da altın saklayıcısı konumundadır.

https://www.takasbank.com.tr/tr/hizmetler/verilen-hizmetler-1/altin-transfer-sistemi-hizmetleri

Altın transfer işlemi en az 1 gr ve katları şeklinde olabilmektedir. Genellikle sadece baka şubeleri üzerinden diğer bankalara transfer başvurusunda bulunabilirsiniz. Yapmış olduğunuz transfer işlemi aynı gün gerçekleştirilir. Transfer işlemleri bankaların mesai saatleri içerisinde gerçekleşebilir.

EFT İşlemleri Kaça Kadar Yapılabilir?

Yukarıda ki tablo üzerinden görmüş olduğunuz gibi bankaların EFT saatleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu saat farklı bankaların kendi belirledikleri işlem saatlerinden dolayı oluşmaktadır. Yapacağınız EFT işlemleri genellikle akşam mesai saatine kadar sınırlandırılmıştır. Tabloda belirttiğimiz saatler dışında yapılan işlemler bir sonra güne ertelenmektedir. Öğren arası yapılan EFT işlemleri de dakikalar içerisinde hesaba aktarılmaktadır. Farklı banka hesabına para gönderme en geç 17:30’da bütün bankalarda durdurulmaktadır. Fakat bazı bankaların işlem sınırı 17:00’da sonlanabilir.

Bankaların EFT Süresi Değişiyor Mu?

Yapmış olduğunuz EFT işlemi normal şartlarda ortalama 5 dakika veya daha az bir süre içerisinde alıcı hesabına aktarılabilmektedir. Fakat banka sisteminin gün içerisindeki yoğunluğu nedeniyle bu eft süresi 15-20 dakikaları bulabilmektedir. EFT süresinin uzama ihtimali en çok pazartesi günü mesai başlangıcı ve cuma günü mesai bitiş saatine yakın olan zamanlardır. Aksi halde herhangi bir sorun olmadığı müddetçe ortalama 5 dakika içerisinde paranız alıcı hesabına aktarılır. Mesai saati bitimine yakın yaptığınız işlemler hala onaylanmadıysa bankanın EFT saati hakkında bilgi alınız. Zira her bankanın EFT saati aynı değildir.

Yapılan EFT’nin hesabınıza iade edilmesinin sebebi sistemsel değil, bilgi eksikliği veya bilgi yanlışlığı ile alakalıdır. Örneğin göndereceğiniz alıcının isim bilgilerinden 1 harfi bile yanlış olsa ödemeniz dakikalar içerisinde hesabınıza iade edilmektedir.

EFT Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?

Bankalar arası veya banka bünyesinde yapılan para transferleri için belirli bir limit konulmuştur. Bankalar arasında bu limit değişiklik gösterecek olup, genellikle 100.000 TL ile 200.000 TL arasında olabilmektedir. Bazı bankaların limitleri aşağıdaki gibidir.

EFT veya havale limitlerini artırma işlemleri, müşteri hizmetleri veya banka şubesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Bankaların Havale Saatleri Kaçtır?

Havale, sadece bankaların kendi müşterileri arasında yaptıkları para transfer işlemleridir. Bu işlemler için hangi bankada olursanız olun hafta içerisinde kesinlikle bir saat sınırlaması yoktur. Hafta sonları ve resmi tatiller de dahil olmak üzere yapılan havale işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleşir.

Havale işlem ücretleri bazı bankalarda alınmamakla beraber, kullanmış olduğunuz bankacılık ürünlerine istinaden belirli bir dönem ücretsiz olarak verilebilmektedir. EFT ücretleri ile karşılaştırıldığında gönderim ücreti olarak daha uygundur. Havale ücretleri EFT ücretlerine göre her bankada daha düşüktür.

Geç EFT İşlemi Nedir?

Geç EFT işlemi, bankaların belirledikleri saatler dışında bankalar arası para gönderim işlemidir. Elektronik Fon Transferi(EFT) işlemlerinde mesai saatleri dışında yapılan para transferlerinin kesilen ücreti normal EFT’ye oranla fazladır. Örneğin Ziraat Bankasında internet bankacılığı üzerinden yapılan geç EFT fiyatı 9 TL iken, mesai saatleri içerisinde yapılan EFT’ler de bu fiyat 6 TL’ye kadar düşmektedir.

Sikayetvar/com’a yapılan şikayetlerin bir çoğu, normal EFT yapan müşterilerden geç EFT ücretinin kesilmesi şikayetleridir. Bunun nedeni, bankalar arasında ki işlem saatinin farklı olmasıdır. Bu sebepten ötürü yapacağınız EFT’leri 16:00’dan önce işleme koymaya özen göstermenizi öneririz. Geç EFT ücretleri normal EFT ücretlerine göre fazladır.

Resmi Tatillerde EFT Yapılır Mı?

 • 23 Nisan: 1 gün
 • 1 Mayıs: 1 gün
 • 19 Mayıs: 1 gün
 • 23 Mayıs: 4 gün
 • 15 Temmuz: 1 gün
 • 30 Temmuz: 5 gün
 • 30 Ağustos: 1 gün
 • 29 Ekim: 1 gün
 • 1 Ocak: 1 gün

Yukarıda listelenmiş olan 2021 yılına ait resmi tatil günlerinde hafta içi dahi olsa EFT işlemi yapılamamaktadır. 2021 EFT saatleri bu günlerin dışında kalmaktadır. Tıpkı hafta sonu tatillerinde olduğu gibi bu tatillerde de yapılan EFT’ler geç EFT olarak haftanın ilk iş günü işleme konulmaktadır.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT saatleri, hafta içi bankaların çalışma saatleri içerisinde yapılabilmektedir. Elektronik Fon Transferi(EFT) ücretleri de havale ücretlerine oranla yüksektir. Havale ücretleri için bankalar kendi maaş müşterilerinden genellikle ücret kesintisi yapmamaktadır. Fakat bu durum genellikle EFT için geçerli değildir. Yukarıdaki başlıklarda Ücretsiz EFT yapabileceğiniz bankaları inceleyebilirsiniz.

Havale işlemleri, bankaların kendi hesapları arasında 7/24 para transferi yapabildikleri bir transfer türüdür. Havale ile başka banka hesaplarına para gönderme işlemi yapamazsınız. Bunun için yukarıda belirttiğimiz IBAN sorgulama yardımı ile hesap numarasının IBAN çözümlemesini yaparak gönderebilirsiniz. Havale işlem süresi, EFT’ye göre çok daha hızlı gerçekleşir.

EFT Saatleri ile İlgili Sıkça Sorulanlar

EFT Nedir?

EFT, Elektronik Fon Transferinin kısaltılmış halidir. Bankalar arası kurumsal veya bireysel para aktarımlarının ismidir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT’nin hesaba geçmesi bankadaki işlem yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Hesaba geçme süresi ortalama 5 ile 10 dakika arasında değişebilir.

EFT ve Havale Saatleri Aynı Mı?

Hayır. EFT işlemi bankaların belirlediği mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Havale ise 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak yapabileceğiniz bir işlemdir.

Hesap Numarası İle EFT Yapılır Mı?

Hesap numarası ile EFT yapmak için hesap numarasına ait IBAN kodunu çözümlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi banka internet sitesinden hiçbir ücret ödemeden ve internet bankacılığına girmeden yapabilirsiniz.

Geç EFT Nedir?

Geç EFT, mesai saatleri dışında yapılan para transfer işlemlerinin sonra ki ilk iş gününe aktarılmasıdır. Geç EFT ücretleri normal EFT’ye göre biraz fazla olabilmektedir.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT işlemini iptal etmeniz için para transferinin henüz gerçekleşmemiş olması lazım. İnternet bankacılığında ki işlemler menüsünden bekleyen işlemlerinizi görüp iptal edebilirsiniz. Fakat para transferi gerçekleşen hesaplarda iptal söz konusu değildir.

Havale Nedir?

Havale, herhangi bir X bankasının kendi müşterileri arasında yapmış olduğu para transferi işlemidir. Havala işlemlerinde herhangi bir saat kısıtlaması bulunmamaktadır. EFT saatleri gibi belirli bir işlem aralığı bulunmamaktadır.

Bu yazı, güncel 31.12.2020 tarihinde tarafından Mobil ve İnternet Bankacılığı kategorisi için yazıldı.

"EFT Saatleri 2021 Tablosu (Güncel Ücret Tarifeleri)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"EFT Saatleri 2021 Tablosu (Güncel Ücret Tarifeleri)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.