Uygun Krediler

E-Haciz Nedir? E-Haciz Kaldırma ve Sorgulama 2023

E-Haciz Nedir? E-Haciz Kaldırma ve Sorgulama 2023

Elektronik ortam üzerinden devlete olan borçlarınızdan dolayı banka hesabınızdaki paraya el konulmasına e-haciz denir. Ayrıca hisse senedi, döviz, fon, altın ve buna benzer yatırımlarınıza da bu uygulama ile el konulabilmektedir. O halde e-haciz nedir sorusuyla ilgili olarak belirli dönemlerde sorgulama yapmanız önemlidir. Buna ek olarak maaşın belirli bir bölümüne de haciz gönderilebilmektedir. Son zamanlarda vergi mükelleflerini etkileyen bu durum, banka hesaplarına ve elektronik ortamlardaki tüm yatırımlarınıza haciz koyulma işlemidir.

E-Haciz Nedir?

Borçlarınıza karşılık olarak devlet haciz işlemlerine başlamadan e-tebligat göndermektedir. Artık elektronik ortamlarda başlatılan bu uygulamada tebligatla beraber borçlulara 7 günlük bir süre tanınır. Borcunun bir kısmını 7 gün içinde ödeyenler, haciz işlemlerini dondurabilir. Fakat bir haftalık süre içinde ödeme yapmayanlar, borca konu olan miktarın tamamını ödemek durumundadır. Buna ek olarak e-haciz nasıl kaldırılır sorusu da sürekli gündeme gelmektedir.

Tebligat kontrolü yapmak isteyen borçlular Gelir İdaresi Başkanlığı ya da E-Devlet üzerinden işlem yapabilir. Mutlaka okunması gereken bu tebligatlarda borçlunun ödemesi miktar ve tarih bilgileri yer almaktadır.

Hangi Mal Varlıklarına E-Haciz Gelir?

Vadesi geçmiş olan vergi alacaklarına karşılık elektronik haciz gönderen devlet, belirttiğimiz üzere bu işlemlerden önce borçlulara tebligat gönderir. Veri paylaşımı yoluyla borçlarını ödemeyen bireylerin araç, banka hesabı, gayrimenkul ve diğer mal varlıklarına bloke konulabilir. Haliyle e-haciz adı verilen bu uygulamanın nasıl işlediğine dair genel bilgilere sahip olunmalıdır.

E-Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

E-haciz kaldırma işlemlerinde öncelikle hacze konu olan dosyalara ait borçların tamamının ödenmesi gerekiyor. Yapılan ödemeler sonucunda belirli şartlar içerisinde e haciz kalkmaktadır.

E-haciz uygulama işlemlerinde kişiye vergi borçlarına dair tebligat gönderilmektedir. Akabinde ödenmeme durumuna göre kişinin banka hesaplarına e-haciz uygulanmaktadır. Kişilerden habersiz olarak e-haciz uygulanmaz. Tebligatın ulaştırılmasından itibaren 15 gün içerisinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu süre içerisinde itiraz veya borcun ödenmesi gerekmektedir. Ödenecek borçları yapılandırarak taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Her durumunda gerçekleşmemesi durumunda mevcut borcunuz kesinleşmektedir.

E-haciz kaldırmak için belirtildiği üzere yapılması gereken tek şey, borcu ödemektir. Tebligatla gelen 15 günlük süreçte ödemeniz gereken miktar sizlerle paylaşılmaktadır. Bu süre zarfında ödeme yapmayan borçlulardan borcun tamamı istenmektedir.

E-Haciz Süreci Nasıl Uygulanır?

Vergi daireleri, 6183 sayılı kanun kapsamında borçlu kişilere 7 günlük süre tanımaktadır. Bu süre zarfında talep edilen borcun bir kısmının ödenmesi, e-hacizi durdurabilir. Ayrıca kesinleşen ödeme emrinden sonra borçlunun bilgileri Vergi Dairesine bildirilir. Bu bilgiler borçlunun isim, soy isim, borç tutarı, vade, yıl ve borcun türü şeklinde ifade edilmektedir. Vergi Dairelerine gönderilen bu bilgiler daha sonra Gelir İdaresi birimlerine aktarılır. Tüm bu işlemlerle beraber haciz işlemleri başlatılır.

Konut Üzerindeki E-Haciz Nasıl Kalkar?

Daha önceden haczedilmiş olan konutların icradan kaldırılması için borçlunun e-haciz uygulamasını kaldırması gerekir. Yani e-haciz nasıl kaldırılır konusunda borçların ödenmesi ve daha sonra ilgili birimlere bilgi aktarılması yeterlidir. Bunun dışında alacaklının talebi geri çekmemesi veya borcun ödenmemesi halinde haciz kalkmayacaktır.

Konuta E-Haciz Gelir mi?

Borçluya icra takibinin başlatılmasıyla beraber alacakların tahsil edilmesi amacıyla, farklı uygulamalara başvurulabilir. İcra dosyası üzerinden talep açıldıktan sonra konut üzerine gelen e-haciz durdurulabilir. UYAP üzerinden sorgulama yaparak TC kimlik numaranızla birlikte konuta haciz gelip gelmediğini görebilirsiniz. Ancak konutun borçlu kişinin kendi adına kayıtlı olması gerekmektedir.

E-Haciz Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

Konut satın almadan e-haciz durum sorgulama işlemlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu konuda ilk olarak konutun bağlı olduğu tapu müdürlüğüne gidilmelidir. Tapu fotokopisiyle gerekli müracaatların yapılmasının ardından daha önce ev üzerinde icra olup olmadığı görüntülenebilir. Ayrıca e-haciz nedir konusunda ev satın almadan önce mutlaka bu sorgulamayı yapmanız gerekecektir.

Satın alınmak istenen evin üzerinde ipotek var ise tapu dairesi bu konuyla ilgili gerekli bilgileri paylaşacaktır. Eğer icra işlemleri başlatılmış ise konut satışı da yasal olarak yapılmayacaktır. Bankalara konut kredisi için başvuru yaptığınızda da ekspertiz hizmetlerinde konutun yasal durumları sizlerle paylaşılır.

E-Haciz Durumunda İcra Memuru Eve Gelir mi?

Borçlular üzerinde icra takibinin kesinleşmesinin ardından alacaklılar iş ya da ev adresine icra memuru eşliğinde giderek borcunu tahsil etmek isteyebilir. Fakat teknolojinin gelişimi sayesinde artık e-tebligat gönderilmektedir. Yine de yıldırma politikası kapsamında borçluyu sürekli taciz ederek borcunu tahsil etme yoluna giden kişilerin olduğu unutulmamalıdır.

Hangi Eşyalara Haciz Gelir?

Daha önceki zamanlarda uygulanan kanunlara göre haciz işlemlerinde eve icra memuru gönderilmekteydi. Ayrıca evde kontrol yapma hakkına sahip olan bu memurlar eşyaları not alarak haciz işlemi başlatmaktaydı. Ancak yeni çıkarılan kanunda ailenin ya da kişinin birinci dereceden ihtiyacı olan mallar haczedilemez hale getirilmiştir. Yani çamaşır makinesi, yatak, buzdolabı, koltuk ve buna benzer eşyalara el konulamamaktadır. Birinci dereceden ihtiyaç duyulan mallardan birden fazla var ise bu mallara haciz konulabilir. O halde e-haciz uygulamasında eve haciz gelme olasılığı hala bulunmaktadır. Bu yüzden borcunuzun tebligatla gönderilen kısmının ödenerek icra takibinin kaldırılması önemlidir.

Bu yazı, güncel 11.09.2023 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"E-Haciz Nedir? E-Haciz Kaldırma ve Sorgulama 2023" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"E-Haciz Nedir? E-Haciz Kaldırma ve Sorgulama 2023" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.