web analytics
Uygun Krediler

İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Ülkemizde kullandığınız her kredi türü için bir takım masraf kalemleri alınmaktadır. Bu masraflar türleri ve tutarları kullanacağınız kredinin türüne göre değişmektedir. Bu sayfamız üzerinden İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi dosya masrafları hakkında detaylı bilgilere ve verilere ulaşabilirsiniz. Detaylara geçmeden önce bir konudan bahsetmekte fayda görüyoruz. Bazı bankalar bu 3 kredi türünde de çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Özellikle Halkbank, sunmuş olduğu bir çok kredinin ayrıca masrafsız türünü de vermektedir. Örneğin Halkbank üzerinden alacağınız bir emekli kredisinin dosya masraflı faiz oranı %0,92 olurken dosya masrafsız krediye ait faiz oranı %0,97 olmaktadır. Görmüş olduğunuz gibi kesilen masraf tutarları faiz oranına etki etmiş durumdadır.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları Nelerdir?

Günümüzde gelir durumu ve kredi skoru gibi kriterlere göre tüketicilerin değerlendirilerek sunulduğu kredi türüne, ihtiyaç kredisi adı verilir. Bu krediyi alırken sözleşmede yer alan bütün masraf kalemlerin tamamı kontrol edilmelidir. Bir nevi ödünç para alma durumu olan ihtiyaç kredisinde geri ödeme süreci büyük bir önem arz etmektedir. Kaynak Kullanım Destekleme Fonu, kredi tahsis ücreti ve Banka Sigorta Muamele Vergisi gibi kalemlerin yer aldığı bu kredi türünde ek masraflar da bulunmaktadır.

İhtiyaç kredisi kapsamında alınan bir diğer masraf, komisyondur. Banka sadece kendisi için alacağı bu komisyonlardan ciddi kâr elde etmektedir. Tüketiciye yansıtılan faiz oranlarının yanı sıra komisyonsuz kredi veren bankaların tercih edilmesi çok daha mantıklıdır. O halde kredide alınan masraflar ve ekspertiz ücretleri konusunda ihtiyaç kredisi sözleşmesini inceledikten sonra krediye talip olmanız çok daha önemlidir. İhtiyaç kredisinde ayrıca hayat sigortasının olduğu bilinmelidir. Zorunlu olmasa da her tüketicinin hayat sigortasından yararlanması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bütün İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplaması

Taşıt Kredilerinde Dosya Masrafları Nelerdir?

Araç sahibi olmak isteyenler sıfır veya ikinci el araçlar için bankalardan kredi talep etmektedir. Bu kredi türünde de karşınıza çıkacak bazı masraflar bulunmaktadır. Bankaların yasal bir şekilde talep ettiği masraflardan ilki, dosya masrafıdır. Ancak günümüzde artık dosya masrafı geri talep edilebilmektedir. Yine de bankanızla görüşme yaparak dosya masrafıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç kredilerinde BSMV yani banka sigorta muamele vergisi alınmaktadır. Bir vergi türü olan BSMV’nin hesaplanması, aylık faiz tutarı üzerinden yapılır. Genelde yüzde 5 oranında Merkez Bankası tarafından vergi kesintisi uygulanmaktadır. Kamu ve özel bankalar BSMV taşıt kredisi vergisi aldığı için her bankada oranların aynı olduğu unutulmamalıdır.

Araç kredisi için kredide alınan masraflar ve ekspertiz ücretleri konusunda KKDF vergisi de unutulmamalıdır. Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu olarak bilinen bu vergi türü, devlet tarafından alınmaktadır. Aylık faiz tutarının yüzde 15’i olacak şekilde kesilir ve hazineye aktarılır.

Kredi tahsis ücreti de taşıt kredisinde alınan masraflar arasındadır. Daha önceki zamanlarda dosya masrafı olarak bilinen bu ücretin 500 TL’ye kadar talep edildiği bilinmektedir. Elbette bu rakam, talep edilen kredi miktarına göre değişmektedir ve tek seferlik olarak tahsil edilir.

Araç kasko masrafı, taşıt kredisinde önemli bir yere sahiptir. Zorunlu masraflardan olan kasko ücreti genelde 750 TL’den başlamaktadır. Bununla beraber kaskoyu farklı bir sigorta şirketinden de yaptırabilirsiniz. Fakat bu durumda banka ekstra maliyet çıkararak tüketicilerden tahsil etme yoluna gidebilir.

İhtiyaç kredisinde olduğu gibi taşıt kredisinde de hayat sigortası kesintisi yapılmaktadır. Anlaşmalı sigorta firması tarafından yaptırılan bu sigortanın 100 TL’den başladığı bilinmektedir. Yine de kredide alınan masraflar ve ekspertiz ücretleri konusunda banka ile görüşerek daha kapsamlı bilgilere ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Bütün Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplaması

Konut Kredisinde Dosya Masraflar Nelerdir?

Konut kredisi masrafları kapsamında taşıt ve ihtiyaç kredisinde olmayan bazı kalemler eklenmektedir. Bankalar genelde bu kredide tüketicilere ödeme kolaylığı sunmaktadır. Ayrıca uygun faiz oranlarının geçerliliğini koruması nedeniyle konut sahibi olmak isteyenlerin çok daha rahat kredi alabildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu kredi türünde ilk olarak kredi faiz oranları merak edilmektedir. Ayrıca peşinat oranı da merak konusudur. Öncelikle ev kredisi masrafları kapsamında sunacağımız bilgilere göre hareket etmeniz daha mantıklıdır. Ayrıca kirada oturmak mı yoksa konut kredisi çekmek mi daha avantajlı isimli yazımızı da okumanızı öneririz.

Günümüzdeki kredide alınan masraflar ve ekspertiz ücretleri kapsamında tahsis ücretinin de konut kredisinde alındığını söyleyebiliriz. Kredinin binde 5’i oranında alınan tahsis ücretiyle beraber taşınmaz rehin ücreti talep edilmektedir. Bu kalem de sadece ev kredisine özeldir.

Ekspertiz ücretleri de konut kredilerinde talep edilen özel bir masraftır. Satın alınmak istenen konutun gerçek maliyetinin belirlenmesi amacıyla bankanın sunduğu bu uygulamada genelde 750 TL’den başlayan fiyatlar söz konusudur. Öte yandan konut kredisi sadece ekspertiz raporuna göre şekillenmektedir. Yani bankalar için ekspertiz ücretinin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bankaların her kredi türünde talep ettiği masraflardan olan sigortalar arasında DASK, zorunlu sigorta türleri arasındadır. Zorunlu Deprem Sigortası her konut alımında yapılmakla beraber bu sigortaya ek olarak ferdi kaza ve hayat sigortası da önerilmektedir. DASK dışındaki sigortaların yapılıp yapılmayacağına tüketiciler karar verebilir.

Paylaştığımız bu bilgiler, kredide alınan masraflar ve ekspertiz ücretleri kapsamında bilmeniz gerekenlerdir. Herhangi bir bankadan kredi almadan önce tüm masraf kalemlerini incelemeli ve daha sonra sözleşmeyi imzalayarak hizmet almalısınız.

Bütün Konut Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplaması

Dosya masrafı iadesi için yapılması gerekenleri video üzerinden inceleyebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 10.07.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.