web analytics
Uygun Krediler

2020 Doğum Parası ve Süt Parası Nasıl Alınır? (Emzirme Ödeneği Yardımı)

blank

Bilindiği gibi 2020 yılında da doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı verilmektedir. 2015 yılından itibaren verilmeye başlayan bu ödeneği almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Doğum parası ödeneğinin yanı sıra “süt parası (emzirme ödeneği)” ve anneler için İş Göremezlik Ödeneği yardımları yapılmaktadır.

Sayfamızda şu konuların bütün detayını bulabilirsiniz:

 1. Doğum paraları hakkındaki bütün detaylar
 2. Süt(Emzirme) paraları hakkındaki bütün detaylar
 3. Doğum rapor parası hesaplama tabloları

Doğum Parası Yardımı Nedir?

Devletin 2015 yılında yeni doğum yapan anneler için uygulamaya koyduğu ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilen bir yardım çeşididir. Doğum sürecinin oldukça telaşlı ve kalabalık geçmesi düşünüldüğünden ötürü yardım ödemeleri herhangi bir tarihte ödenmemektedir. Doğum yapan anneler diledikleri bir tarihte PTT’ye giderek doğrum yardım parası alabilir. Bu şekilde 5 yıldan beri on binlerce anne doğum rapor parası almıştır.

Konuyla ilgili detaylara geçmeden önce ev hanımlarını ilgilendiren bir diğer husustan bahsetmek istiyorum. Ev hanımları artık dışarıdan prim ödeyerek bağ-kur’lu olabilmektedir. Ev hanımlarına emeklilik detayları bölümünden başvuru şartları ve konu hakkındaki diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

2020 Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Doğum yardımları sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan annelere ve Mavi Kart sahibi olan annelere verilmektedir.
 • Doğum yapan annelerin çocuk parası alabilmeleri için kesinlikle Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir. (Aksi durumlarda ödeme alınamaz.)
 • Doğumun canlı gerçekleşmesi gerekiyor. (Ölü doğumlar yardımdan yararlanamamaktadır.)
 • Yabancı uyruklu anneler bu yardımdan yararlanamamaktadır.
 • 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğan bütün çocukları kapsamaktadır.
 • Sigortalı olan anneler veya sadece eşi sigortalı olanlar da bu destekten yararlanabilmektedir.

2020 Yılında Çocuk Paraları Ne Kadar?

2020 yılı içerisinde yapılan başvurularda doğum parası ödemeleri şu şekilde olmaktadır;

 1. çocuk için: 300 TL
 2. çocuk için: 400 TL
 3. çocuk için 600 TL

Görmüş olduğunuz bu yardım tutarları 2015 yılından sonraki doğumlar için geçerlidir. 2015 yılından önce doğanları kapsamamaktadır. Fakat ilk çocuğu 2015 yılından önce doğmuş, ikinci çocuğu 2015 yılından sonra doğmuş ise ikinci çocuğu için direkt olarak 400 TL doğum parası alabilmektedir.

İkiz bebeklerde de durumlar pek farklılık göstermemektedir. İkiz çocuğa sahip olan anneler de toplamda 700 TL ödenek almaktadırlar. 1 çocuğa sahip olan ve bu 1 çocuktan sonra ikiz çocuk sahibi olan anneler yine direk 2. ve 3. çocuk paralarını toplu olarak yani 1.000 TL olarak almaktadırlar. Üçüz çocuklar için bu ücret her çocuk için 150 TL olmaktadır.

Doğum Raporu İle Başvuru Nasıl Yapılır?

Canlı doğum gerçekleştikten sonra hastahane tarafından size verilen doğum raporunu kesinlikle kaybetmemelisiniz. Aksi halde yarım başvurusunda sorun yaşayabilirsiniz. Almış olduğunuz bu belge ile İl veya ilçenizde bulunan Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya yurt dışında ikamet eden vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar üzerinden başvuru yapabilirler. Almış olduğunuz belge ile doğum parası başvurusundan bulunmak istediğinizi dile getiriniz. Akabinde size buradaki yardım dilekçesini doldurtacaklardır.

Yardım dilekçesini orada eksiksiz olarak doldurduktan sonra başvurunuzu yapmış olursunuz. Başvuru işlemi en fazla 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun kabul edilmesi halinde sigortasız ev hanımları PTT şubeleri üzerinden TC Kimlik Kartınızla para yardımını alabilirsiniz. Memur anne ve babalar başvurularını çalıştıkları kurumuna yapmalıdır.

Doğum Yardım Parası 2020 Sorgulama Ekranı

E-devlet'ten Doğum Parası Sorgulama Adımları 2020
E-devlet’ten Sorgulama Adımları

Doğum yardımı için herhangi bir başvuru tarihi bulunmamaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi doğum sürecinin ve sonrasının oldukça yorucu bir süreç olmasından ötürü süre sınırı belirtilmemiştir. Anne babalar başvurularını doğumdan sonraki süreçlerde yukarıda söylediğimiz yollarla yapabilirler. Başvurularına ait sonuç sayfasına da E-devlet üzerinden ulaşabilirler.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan e-devlet çocuk parası sorgulama sayfası üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” yazarak çıkan ekrandan işleminizi yapabilirsiniz. Sayfaya diğer ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Sayfa üzerinden doğum parası ile ilgili itirazlarınızı da gönderebilirsiniz.

Sigortalı Çalışan Anne İçin Doğum Rapor Parası Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan her anne doğum rapor parasına başvuru yapabilir. Şayet anne çalışmıyorsa, eşinin sigortalı olarak çalışması da yardımı almasını sağlamaktadır. Doğrum rapor parası annelerin çalıştıkları kurumdan son 3 ayda aldıkları toplam maaş ödemesi baz alınarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Annenin veya babanın günlük brüt ücretinin 3’te ikisi kadarı ödenmektedir.

(a) Bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, (b) Bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması, şarttır.” Tebliğin Tamamı

Hesaplama için son 3 ayın brüt 8.000 TL olduğunu varsayalım;

 • Toplam 8.000 TL brüt ücretin 120 gün için günlük brüt olarak 88.88 TL olmaktadır.
 • 112 günlük doğum iznine istinaden ödenecek doğum rapor parası 88.88 TL’nin 3’te ikisi olacaktır.
 • 88.88×2/3=59.25 TL olarak günlük ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum izni de 112 olduğu için toplan alınacak ödenek 112×59.25=6.636 TL olmaktadır.
 • İkiz bebek sahibi olan anne için verilen doğum izni 20 hafta olduğu için hesaplama 140×59.25 TL üzerinden yapılarak 8.295 TL olmaktadır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

Yeni doğum yapmış olan anneler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen destektir. Süt parası yani emzirme ödeneği sadece yeni doğum yapan anneler için verilmektedir. Emzirme parası başvurusu için anne veya babanın SSK veya Bağ-Kurlu olması veya en az 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması gereklidir.

Başvurular en fazla 5 yıl içerisinde yapılmış olmalıdır. Ödeme doğum yapan SSK’lı anneler için yapılmaktadır. Eşi SSK’lı olan annelerin ödemeleri eşlerine yapılmaktadır. Her iki ebeveynde bu yarımdan ayrı ayrı yararlanamamaktadır. Süt parası her anneye sadece 1 kereliğine ödenmektedir. 2020 yılı süt parası ödemesi 202 TL olarak belirlenmiştir.

2020 Emzirme Ödeneği Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Ödenek sadece TC vatandaşı olan ve yeni doğum yapmış olan anneler için verilmektedir.
 • Annenin sigortalı olarak çalışıyor olması veya en az 120 gün sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranmaktadır. (4/a) (4/b)
 • Sigortasız olan annelerin eşlerinin sigortalı olarak çalışması da ödeneği almaya yeterlidir.
 • Ödenekten emekli sandığına bağlı olan emekliler yararlanamazlar. (4C)
 • Başvurusu süresinin 5 yıl olduğu düşünülürse başvuru yapabilmek için doğumun 2015 yılı ve sonrasında gerçekleşmesi gerekmektedir.
 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olması ve çocuğun hayatta olması gerekiyor.
 • Emzirme ödeneği almanız için çocuğa ait kimlik belgesinin çıkartılmış olması şartı aranmaktadır.
 • Süt parası 2020 yılında sadece anneye yapılmaktadır.
YouTube’dan Elika Hamile kanalını takip ederek gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır? Başvuru Sorgulama

2020 yılında emzirme ödeneği başvurusu için herhangi bir kuruma yazılı olarak veya sözlü olarak başvuru şartı kaldırılmıştır. Artık başvuru için gerekli belgelere de ihtiyaç duyulmamaktadır. Ödenekler otomatik olarak SGK sistemlerinde görülmekte ve bu şekilde otomatik ödemeler yapılmaktadır.

Doğum yapılan hastahaneden yapılan bu kayıt neticesinde ödeneğin başvuru süreci otomatik olarak başlamış sayılır. Başvuru sonucu sorgulama işlemi için buradaki e-devlet şahıs ödemesi sorgulama sayfasına tıklamanız yeterlidir. E-devlete giriş yaptıktan sonra “SGK – Şahıs ödemesi” araması yaparak da sayfaya ulaşabilirsiniz.

İşten Çıktım Süt Parası Alabilir Miyim?

İşten çıkan sigortalı anneler veya çalışmayan annelerin sigortalı eşleri işten çıkmaları sonucunda bu ödenekten belirli şartlar neticesinde yararlanabilirler. İşten çıkarıldıktan sonraki 300 gün içerisinde çocuklarının dünyaya gelmesi ile bu destekten yararlanabilirler. Veya doğumdan önceki 15 ay içerisinde en az 120 sigorta prim ödemesinin olması şartı bulunmaktadır.

Mesela, 2020 yılı ocak ayında işten çıktığınızı varsayalım. Ve çocuğunuzun 2020 yılı aralık ayında dünyaya geldiğini varsayalım. Bu durumda Bu durumda çocuğun doğumundan önceli 15 aylık döneme bakılır. 2020 aralık ayından önceki 15 ay geriye dönük olarak yatırılan 120 günlük sigorta priminin olup olmadığına bakılmaktadır.

Süt Parasından Kimler Yararlanabilir?

Süt parası sadece hizmet akdine tabi olan 4B’li çalışanlara, 45A’li ve kendi adına ve hesabına 4D’li çalışanlar için verilen bir ödenektir. SSK’ya tabi olan çalışanlar veya yeni işten çıkarılanlar bu ödeneğe tabidir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa olan anneler için bu ödenek verilmemektedir.

Diğer Devlet Destek Ödemeleri ve Maaşları

 • 74 TL’ye kadar aşı arası,
 • Öğrenci başı 60 TL’ye kadar eğitim yardımı,
 • 140 TL’ye kadar gebelik ödeneği,
 • 325 TL’ye kadar dulluk maaşı
 • 805 TL’ye kadar engelli maaşı
 • 300 TL’ye kadar öksüz ve yetim maaşı
 • Devlet elektrik faturası yardımı gibi bütün yardımların şartlarına sosyal yardımlaşma para yardımı sayfasından ulaşabilirsiniz.

6 Ay’a Kadar Yarım Gün İzninden Kimler Yararlanabilir?

SSK’lı olarak çalışan anne doğum yaptığı dönemden sonra belirli sürelerde yarım gün çalışarak tam maaş alabilirler. Yapılan doğumun sayısına göre bu süre değişiklik göstermektedir. Şöyleki;

 1. doğumda 2 ay
 2. doğumda 4 ay
 3. ve sonrasındaki doğumlarda 6 aya kadar yarım gün izinli olarak çalışabilmektedirler.

Engelli çocuğu olan anneler yarım gün izinlerini 12 aya kadar kullanabilmektedirler. İkiz veya üçüz bebeklerde ise bebek sayısı kadar 30 gün ekleme yapılmaktadır. Yarım gün izni kullanan annenin maaşının yarısını çalıştığı işyeri, bir kısmını ise devlet KOSGEB üzerinden karşılamaktadır. Örneğin anne asgari ücretle çalışıyorsa; çalıştığı işyeri 1.162 TL, devlet ise buna ek olarak 1.472 TL ödüyor. Yarım çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır.

Süt İzni Nedir, Nasıl Kullanılmaktadır?

 • Süt izni yeni doğum yapmış memur annelerin çocuklarını emzirmeleri için verilen izinlerdir.
 • Günlük olarak 1,5 saatlik emzirme izni verilemktedir.
 • Verilen bu süre çocuğun sağılığı için mesai saatlerinin herhangi bir zamanında kullanılabilir.
 • Süt izinler annelerin günlük olarak kullanabilecekleri izinlerdir ve toplu olarak kullanabilmeleri mümkün değildir.
 • Süt izni kullanmak için çocuğun 1 yaş altında olması gerekmektedir.
 • Doğumdan sonraki ilk 6 ay günlük 3 saat, sonraki 6 ayda ise bu izin 1.5 saate indirilmektedir.

Bir önceki yazımızda 65 yaş aylığı şartları hakkında bilgiler verdik. Diğer destek ve ödenekler için Devlet Maddi Yardım sayfamızı takipte kalabilirsiniz. Konu hakkındaki görüş veya sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere yazabilirsiniz.

Bu yazı, güncel 25.04.2020 tarihinde tarafından Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"2020 Doğum Parası ve Süt Parası Nasıl Alınır? (Emzirme Ödeneği Yardımı)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"2020 Doğum Parası ve Süt Parası Nasıl Alınır? (Emzirme Ödeneği Yardımı)" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. Phnom Penh dedi ki:

  Bu yazıyı okurken gerçekten keyif aldım. Yazarın net ifadeleri ve akıcı üslubu sayesinde konuyu daha iyi anladım.