Uygun Krediler

Devam Eden Konut Kredisini Dondurmak veya Ertelemek Mümkün Mü?

Devam Eden Konut Kredisini Dondurmak veya Ertelemek Mümkün Mü?

Ev sahibi olmak için yeteri kadar nakit bulunduramayan tüketiciler genelde konut kredisine başvurmaktadır. Tüketiciler bu krediyle borcunu uzun vadelere yayarak ödeme planı oluşturur. Oldukça avantajlı olan bu hizmetle ilgili devam eden konut kredisini dondurabilir miyim sorusu da sıkça araştırılmaktadır. Elbette taksit ödemeleri ertelenebilen konut kredisinde bankanın onayı doğrultusunda dondurma işlemleri de yapılabilir. Yazımızın devamında bu konuyla ilgili yapılması gereken işlemleri takip edebilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisinde Taksit Erteleme İşlemleri

Yeni konut alımlarında tüketicilerin karşısına birçok masraf çıkmaktadır. Tapu harcı başta olmak üzere evin genel ihtiyaç ve değişimlerine yönelik olan masraflar, bütçeye olumsuz etki edebilir. Bu tür durumlarda konut kredisinin ertelemeli olarak talep edilmesi daha mantıklıdır. 3 aya kadar ertelenebilen bu kredi türünde bankaların tüketicilere destek olduğu unutulmamalıdır.

Konut kredisinde taksit erteleme uygulamasına başvuran tüketiciler, bazı uygulamalarla karşılaşabileceğini unutmamalıdır. Eşit faizli kredilere göre faiz oranları artırılan ertelemeli kredinin ekstra maliyeti yoktur. Ancak tüketicinin kredi almadan önce bu talebi bankaya iletmesi gerekmektedir. Bütün konur kredisi karşılaştırmaları için Konut Kredisi Faiz Oranları sayfasına gidebilirsiniz.

Konut Kredisi Dondurulabilir mi?

Bankalar konut kredisi sunmadan önce tüketicileri yeteri kadar bilgilendirmektedir. Ayrıca tüketiciden gelecek olan devam eden konut kredisini dondurabilir miyim sorusunun yanıtını da anında karşılamaktadır. Tamamen bankanın inisiyatifinde olan borç dondurma işlemi en çok 1 veya 2 kez talep edilebilir. Bankalar bu talebi karşılama zorunluğunda değildir ancak tüketiciyle yapılacak anlaşmalar neticesinde hizmet sunulabilir.

Konut Kredisi Dondurma Hizmeti Alınamadığında Ne Yapılabilir?

Devam eden konut kredisi ödemelerini herhangi bir nedenden dolayı yapamayan tüketiciler bankalara başvurarak dondurma hizmeti talep eder. Bankaların genelde onay verdiği bu uygulamada bazen sorunlar yaşanabilir. Eğer banka, konut kredisi dondurma işlemine onay vermiyorsa, tüketiciler borç transfer kredilerinden faydalanabilir. Bu uygulamada borç, farklı bir bankaya transfer edilir ve yeniden yapılandırılır. Elbette faiz ve vade oranları da sıfırdan hazırlanarak tüketicinin onayına sunulur.

Konut Kredisi Ödemeleri Gecikirse Ne Olur?

Bankalar konut kredisi sunarken satın alınacak ev üzerine ipotek koymaktadır. Bu uygulama tamamen borçların ödenmemesi halinde borcun tahsil edilmesi içindir. Bankalara belirli bir dönem kredi taksit ödemelerini yapamayanlar, satın aldıkları evin bankalar tarafından satışa sunulmasıyla karşılaşabilir. Bu yüzden kredi sürecine dahil olmadan önce kredi tutarı ve taksit ödemelerini planlamanızda yarar var.

Genelde 1 ay ödenmeyen konut kredisinde, borçlulara 5 iş günü içinde borcun ödenmesi gerektiğine dair hatırlatmalara yapılır. Aynı şekilde ihbarname gönderen banka, borcun ödenmemesi durumunda borcun tamamının ödenmesini talep eder. Bu duruma tüketicilerden gelecek yanıta göre satın alınan konut ipotekli olduğu için banka tarafından satışa konulur. Haliyle devam eden konut kredisini dondurabilir miyim sorusuyla ilgili olarak, krediyi almadan önce bütçenizi ayarlamanız önemle tavsiye edilir.

Bankalara idari takip sürecinde yapacağınız dondurma başvuruları da olumsuz olarak yanıtlanacaktır. Genel olarak da kredi dondurma işlemine sıcak bakmayan bankalar, yeniden yapılandırma önerisinde bulunabilir. Fakat bu durumda yeni faiz oranları ve masrafların da konut kredisine ekleneceğini unutmayın.

Konut Kredisi Vadeleri Ertelenebilir mi?

Konut kredilerinde uzun vadeler söz konusudur. 120 ay vadeye kadar alınabilen bu kredilerde borçluların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk olarak kredinin ertelemeli alınabileceği unutulmamalıdır. Fakat bu hizmet her banka tarafından sunulmayabilir. Buna ek olarak kredi ödemelerinin 90 gün yapılmaması halinde ev kredisi borcunun tamamı tahsil edilmek istenir. Haliyle büyük bir borç yükümlülüğü olacağı için aylık taksit ödemelerinizi geciktirmemenizde fayda var. Elbette devam eden konut kredisini dondurabilir miyim sorusunun yanıtı olumlu iken, devam yasal takipte olan borçların ertelenmesi veya dondurulması söz konusu olmayacaktır.

Ödeyemediğiniz kredi borçlarının yapılandırma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bankalar bu konuda borcunu ödeyemeyen tüketicileri arayarak yapılandırma hakkına sahip olduğunuzu belirtecektir. Fakat belirttiğimiz üzere yapılandırma süreci, yeni bir kredi talebi gibi değerlendirildiği için masrafların artabileceği bilinmelidir. O halde idari veya yasal takibe düşmeden ertelemeli konut kredisi talebinde bulunulabilir. Ya da aynı şekilde bankaya başvurarak borcun dondurulması talep edilebilir. Dondurma işlemi birkaç ay sürebileceği için bu süreçte bütçenizi yeniden kontrol altına alabilirsiniz.

Ertelemeli Konut Kredisi Veren Bankalar

3 ay erteleme yapabileceğiniz bankalar Ziraat Bankası, Akbank, TEB, İNG Bank, Vakıfbank, QNB Finansbank ve Halk Bankası olarak sıralanmaktadır. Bu bankalarda da yılın belirli dönemlerinde kampanyalar düzenleyerek düşük faizli konut kredisi sunmaktadır. Haliyle ilgili bankalarla ilgili devam eden konut kredisini dondurabilir miyim sorusuna da yanıt bulmanız kolay olacaktır. Unutulmaması gereken tek şey, bu uygulamanın belirli dönemlerde tüketicilere sunulduğudur. Ayrıca ertelemeli kredi veren bankaların tamamının, konut kredisi dondurma hizmetini sunmayacağı da bilinmelidir. Konut Kredisi Almadan Önce Bu 10 Maddeyi İnceleyin başlıklı yazımızda da detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında ki sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden iletebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 17.10.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi Konut Kredileri kategorisi için yazıldı.

"Devam Eden Konut Kredisini Dondurmak veya Ertelemek Mümkün Mü?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Devam Eden Konut Kredisini Dondurmak veya Ertelemek Mümkün Mü?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.