web analytics
Uygun Krediler

Denizbank Kimin? Kime Satıldı? 2020 Yeni Sahibi Kim?

Denizbank Kimin? Kime Satıldı? 2020 Yeni Sahibi Kim?

Denizbank hikayesi bundan yıllar önce 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden alınarak Zorlu Holding’in bir parçası olmuştur. Bu süre içerisinde milyonlarca müşteri kapasitesine ulaşarak Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi konumuna gelmiştir. Bankanın patron koltuğunda oturanlar sürekli olarak değişmiştir. Bu değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Denizbank’ın Sahibi 3 Kere Değişmiştir!

  1. 2006 yılının ekim ayında Avrupa’nın önde gelen finans gruplarından olan Dexia‘nın bünyesine katılmıştır.
  2. Bu 6 yıllık süre içerisinde gelişimini sürekli olarak sürdüren banka 2012 yılının sonunda Rusya’nın Türkiye üzerindeki en büyük yatırımlarından biri gerçekleşerek Sberbank‘ın bünyesine katılmıştır. (%99,85 hisse ile)
  3. Bu satın alma işleminden sonra 2019 yılının ağustos ayında banka hisseleri Emirates NBD’ye 3.2 Milyar Dolara (14.6 milyar TL) satılmıştır.

Geçmişten günümüze değin el değiştiren banka, hala Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında yer almaktadır. “Denizbank kimin?” sorusuna yanıt aldığımıza göre bankanın kuruluş tarihçesine de göz atmadan olmaz.

Denizbank’ın Kuruluş Amacı Sizi Şaşırtacak

Denizbank’ın 1951 yılında sadece Türk denizcilik sektörünü desteklemek amacı ile kurulduğunu biliyor muydunuz? İlk ismi Denizcilik Bankası olarak bir devlet bankası olarak finans hayatına başlamıştır. 1992 yılında hükumet devlete ait bazı bankaları konsolide etmeye karar vermiş ve bu yüzden bankanın tüzel kişiliği sona ermiş, Emlak Bankası ile birleşmiştir.

Yazımızın girişinde de dile getirdiğimiz gibi ilk olarak 1997 yılında Denizbank ismini almış ve toplamda 3 binası ile birlikte satışa çıkarılmıştır. İlk sahibi Zorlu Grup olan banka toplam 70.000.000 $ karşılığında satın alınmıştır. Alım işleminden sonra bankanın ivme kazanması için dönemin bir çok bankası da alınmıştır. Bu bankalardan biriside 2002 yılında alınan Tarişbank’tır.

Bankanın Faaliyet Alanları Nelerdir?

  • Bireysel Bankacılık: İhtiyaç, taşıt, konut kredileri, kredi kartları, KMH gibi bankacılık ürünlerinin sağlanması.
  • Özel Bankacılık: bankaların yüksek gelir düzeyine sahip veya büyük miktardaki varlıklara sahip yüksek net değerli bireylere sağladığı bankacılık, yatırım ve diğer finansal hizmetlerdir.
  • KOBİ Bankacılığı: Esnaf ve KOBİ’ler için kredi ve diğer bankacılık ürünleriyle katkı sağlanmasıdır.
  • Tarım Bankacılığı: Ülkemizdeki çiftçilerin ve hayvan yetiştiricilerinin bütün ihtiyaçlarına göre farklı finansmanlar sağlanmasıdır. Denizbank özellikle emekli kredileri ve çiftçi kredilerine ayrı bir önem vermektedir. (bkz. Denizbank Emekli Kredileri)

Bankanın Genel Bilgileri

Yönetim Kurulu BaşkanıHesham Al Qassim
İnternet Sitesidenizbank.com
Müşteri Hizmetleri0850 222 0 800
Merkezi BinasıBüyükdere Cad. No:141 34394 Esentepe-İSTANBUL
Merkez Tel No0 (212) 348 20 00
Şube Sayısı684
ATM Adedi2.917 (1018 verisine göre)
Bankanın ATM sayısı 2017 yılında 3.055 iken 2018 yılında 2.917’ye gerilemiştir.

Bankanın kurulmuş olduğu günden itibaren bankacılık sektöründeki yenilikçi girişimleri, Ar-Ge ve teknolojiye olan yakınlığı bu gelişimde en büyük nedenlerdendir. Öyle ki 2012 yılında “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” unvanını almaya hak kazanmıştır.

Bu yazı, güncel 26.04.2020 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"Denizbank Kimin? Kime Satıldı? 2020 Yeni Sahibi Kim?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Denizbank Kimin? Kime Satıldı? 2020 Yeni Sahibi Kim?" Yazısı İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Nihat sami Şahin dedi ki:

    Öyle alçak ve tefeci bir banka ki dünya sele gitse kendileri alacağı paranın peşine düşer kıyamet kopsa ne bir erteleme ne bir geciktirme yaparlar lanet olası Arap sermaye, milletin kanını emen aç keneler, lânet olsun size zehir zıkkım olsun inşallah.