Uygun Krediler

Banka Personel Maaşları 2023 (Ziraat, Vakıf, Halkbank ve Diğerleri)

Banka Personel Maaşları 2023 (Ziraat, Vakıf, Halkbank ve Diğerleri)

Bankacılık, hem kariyer yapmak isteyen hem de finansal işlemlere ilgili olan kişiler için ideal bir sektördür. Bu sektörde çalışan kişiler hem iyi bir iletişime sahip olmalı hem de pratik düşünebilmelidir. Özellikle işletme bölümünden mezun olan kişilerce tercih edilen bu sektörde ise maaşlar bankadan bankaya ve mevkiden mevkiye göre değişiklik gösterir. 2023 Banka personel maaşları da zam oranları ve özel sektör rekabetlerinden etkilenmiştir. Devlet bankalarında çalışan personeller genellikle özel bankalarda çalışanlardan daha yüksek miktarlarda maaş almaktadırlar. Hatta özel sektörde yeni işe başlayan kişilerin maaşları asgari ücrete çok yakın olabilmektedir.

Banka Gişe Görevlisi Maaşları 2023

Gişe görevlileri belli başlı işlemleri yapmak amacıyla bankada çalışan kişilerdir. Bu belli başlı işler arasında dosya takipleri, işlem programlamaları ve mali işlemler yer almaktadır. EFT, havale ve para yatırma gibi işlemlerde de müşterilere yardımcı olmaktadırlar. Banka gişe memurlarının sürekli olarak insanlarla iletişimde olması görev tanımları gereğince zorunludur. Bu mesleği kasiyerlik ve veznedarlık gibi değerlendirmek mümkündür. Çalışma saatleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir gün içerisinde bir banka gişe memuru 8 saat çalışmaktadır. Banka gişe görevlisi maaşı ise ortalama olarak aylık 4.500 TL- 5.600 TL arasındadır.

Banka Müşteri Temsilcisi Maaşları 2023

Bankanın temsili, yeni müşteri kazanımı ve kaynak artırımı gibi temel hedeflere sahip banka görevlilerine müşteri temsilcisi adı verilir. Bankalar için oldukça önemli bir pozisyondur. Minimal bir pozisyon olarak kafalarda yer etse de makro boyutta banka için hayati öneme sahiptir. Müşterilerin verdiği bilgileri dosyalamak, kontrol etmek ve müşteri ile banka arası köprü kurmak da müşteri temsilcisinin yapması gerekenler arasındadır. İmza sirkülasyonunda da banka müşteri temsilcileri önemli rol oynamaktadır. 2023 banka müşteri temsilcisi maaşı ise ortalama olarak 4.900 TL ile 5.100 TL arasında değişmektedir.

Banka Müfettişi Maaşları 2023

Banka müfettişleri bankada yürütülen işlerin güncel olarak kontrolünü sağlamakta, risk faktörlerini incelemekte ve raporları hazırlamaktadır. Yeni mevzuatların güncel olarak takibini sağlayan banka çalışanı da yine banka müfettişleridir. Bu pozisyon kurumlardaki sorunları ele almakta ve risklerin genel takibini yapmakta olduklarından banka için stratejik bir pozisyondur. Banka müfettiş maaşları 2023 itibariyle özel ve devlette oldukça değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişir. Bu miktar kimi bankalarda 15.000 TL’ye kadar da çıkabilmektedir.

Banka Müdürü Maaşları 2023

Banka müdürlerinin görev tanımları gereği bankayı koordine etme ve yönetme sorumlulukları vardır. Çalışanların çalışmalarının düzenini kontrol etmek, performans düzeyini artırmak gibi sorumlulukları sayesinde banka şubelerinde işler düzenli bir biçimde ilerler. Toplantıların, bütçe programlamalarının, yeniliklerin gerçekleşmesinde de ana rol banka müdürlerindedir. Banka müdürü maaşları ise hem özel sektöre hem de banka kapsamına göre farklılık gösterir. Banka müdürü maaşları 6.400 TL ile 18.000 TL arasında değişebilmektedir.

Banka Genel Müdür Maaşları 2023

Genel müdür, bankaların ana koldan yönetimini sağlayan kişidir. Genel müdürler ve yönetim kurulları bir arada çalışarak tüm şubelerin bir arada düzen içinde çalışabilmesini sağlar. Bu amaçla genel müdürlükte çalışan birçok birimle birlikte çalışır. Oldukça önemli bir pozisyon olduğundan genel müdürlerin maaşları diğer çalışanlardan oldukça fazladır. En düşük genel müdür maaşı 12.000 TL’den başlar ve 50.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Banka Güvenlik Görevlisi Maaşları 2023

Bankalar güvenlik açısından riskli yerlerdir. Bu nedenle her bankada güvenliği sağlanması amacıyla güvenlik görevlileri çalıştırılır. Banka güvenlik görevlileri genellikle kapılara yakın konumda görev yaparlar. Bir banka güvenlik görevlisi maaşı ortalama aylık 7.500 TL’dir. Bankanın büyüklüğüne göre maaşlarda değişiklik yaşanabilmektedir. Bir bankada çalışan güvenlik görevlisi sayısı da oldukça değişken olabilmektedir.

Banka Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Maaşları 2023

Günümüzde neredeyse her şeyin elektronikleşmesiyle beraber bankacılıkta da birçok işlem elektronik ortama taşınmıştır. Bu nedenle telefon bankacılığı kavramı ortaya çıkmıştır. Telefon bankacılığında ise hem çağrı merkezleri hem de mobil uygulamalar başlıca departmanlardır. Çağrı merkezi çalışanları mobil bankacılıkta yaşanan sorunları çözmek amacıyla müşterilere yardımcı olmaktadır. Bununla beraber birçok banka kredi ve kart başvurularını çağrı merkezleri üzerinden kabul etmekte ve işleme almaktadır. Çağrı merkezlerinde kayıp, çalıntı işlemleri de kısa zaman içerisinde çözülebilmektedir. Bu işlemler ve daha fazlasında müşterilere yardımcı olan çağrı merkezi müşteri temsilcisi maaşları ortalama olarak asgari ücret veya asgari ücretin bir miktar fazlasıdır. Banka çağrı merkezleri 7/24 aktif olduğundan burada çalışanların çalışma saatleri sabit değildir.

Banka Temizlik Görevlisi Maaşları 2023

Bankalarda çalışan temizlik görevlileri bankanın temiz kalabilmesini sağlamaktadırlar. Genellikle banka temizlik görevlisi maaşları asgari ücret veya az bir miktar üzeridir. Birçok banka temizlik görevlilerinin yemek ve yol masraflarını da karşılamaktadır.

Bankalarda Çalışma Saatleri Kaç?

Türkiye’de hem ülke içinde hem de uluslararası çalışan birçok banka vardır. Bu bankaların bünyesinde yüzlerce çalışan çalışmaktadır. Burada çalışanlar sabah 9.00 itibariyle mesaiye başlar ve 18.00’da mesailerini bitirir. Öğle aralarında 1 saatlik mola hakkına sahiptirler. Çalışanların mesaisi 18.00’da bitse de Vakıf Bank müşterilerini en geç 17.00’a kadar kabul etmektedirler. Banka çalışma saatleri resmi tatiller ve özel günlerde farklılık gösterebilmektedir. Bankalar hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günlerinde çalışmamaktadır. Müşteriler hafta sonlarında yaşadıkları sorunları genellikle çağrı merkezleri üzerinden çözmektedirler. Birçok bankada görülen bu uygulama özellikle kayıp veya çalıntı durumlarında müşteri ve banka mağduriyetinin önlenmesini sağlamaktadır.

Banka Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri Kaç?

Birçok banka genellikle 7/24 prensibiyle çalışmaktadır. Çalışanlar bu süre zarfında mesai değişimi yaparak çalışır. Bir çağrı merkezi çalışanı kendi vardiya saatinde ortalama olarak 8 saate yakın çalışmaktadır.

Kaynaklar:

Bu yazı, güncel 09.09.2023 tarihinde tarafından Bilgi Merkezi kategorisi için yazıldı.

"Banka Personel Maaşları 2023 (Ziraat, Vakıf, Halkbank ve Diğerleri)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"Banka Personel Maaşları 2023 (Ziraat, Vakıf, Halkbank ve Diğerleri)" Yazısı İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. SEÇİL dedi ki:

    Takipteyim kaliteli ve güzel bir içerik olmuş dostum.

  2. NİHAL dedi ki:

    Bilgiler için teşekkür ederim işime son derece yaradı