Uygun Krediler

2020’de Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? (65 Yaş Aylığı Yardımı)

blank

Yaşlılık aylığı 65 yaşını dolduran ve yasalara uyum sağlayarak başvuru yapan bireylere verilmektedir. Aynı zamanda 65 yaş maaşı olarak da adlandırılan bu devlet desteği hakkında yaşlılık maaşı nasıl alınır araştırması yapılmaktadır. Öte yandan 2020 yaşlılık maaşı ne kadar, yaşlılık maaşı şartları nelerdir gibi konularda da yeteri kadar bilgi sahibi olunmalıdır. Devlet desteklerinin devam ettiği günümüzde yaşlılara sunulan imkanlar artmıştır. Çünkü geçimini sağlayabilmek için muhtaçlık seviyesinde olan yaşlılar maaş desteğinin yanı sıra yakacak, gıda ve barınma gibi destekleri de alabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığı alabilmek için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar;

 • Sosyal güvenceye sahip olunmaması
 • 65 yaşının doldurulmuş olması
 • Nafaka alınmaması
 • Yetim aylığı alınmaması
 • Emekli olunamaması
 • Aylık net gelirin 484 TL ve altında olması şeklinde sıralanmaktadır.
 • Bu şartları taşımıyorsanız aylık 914,49 TL olarak verilen Fakirlik Maaşı yazımıza bakarak şartlar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Bu şartlara ek olarak kişinin eşiyle ya da tek başına aylık gelirine bakıldıktan sonra yaşlılık aylığı bağlanabilmektedir.

Duyuru: Artık çalışmayan ev hanımları da emekli olabilecekler. Detaylara ve başvuru şartlarına ulaşmak için Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı bölümüne gidebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

65 yaşını dolduran bireyler ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmalıdır. Bu süreçten önce Aile Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan başvuru formu da doldurulmalıdır. Talep eden kişiler defterdarlık ya da mal müdürlüğü gibi kurumlardan da form alabilmektedir. Fakirlik yani muhtaçlık belgesi aldıktan sonra diğer başvuru belgelerinin de hazırlanması gerekir. Farklı bankalar üzerinden yaşlılık maaşı nasıl alınır konusuyla ilgili o halde dikkat edilmesi gereken ilk süreç, muhtaçlık durumunun olmasıdır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak müracaatlarda detaylı incelemeler yapılmaktadır. Aylık gelir durumu ya da yukarıda sıralanan şartlara uyum sağlayan 65 yaşını dolduranlar aylık muhtaç yaşlı aylığı alabilmektedir.

T.C. sınırları içerisinde ikamet eden ve bu şartları taşıyanlar 2022 sayılı kanuna göre muhtaçlık sınırı altında olmalıdır. Kaymakamlık veya Valiliklere bağlı birimlerden başvuru evraklarının alınmasından sonra idare kurulları tarafından verilen muhtaçlık karar belgesine sahip olunmalıdır. Sunulacak belgelerle beraber SGK’ya teslim edine tüm evraklar bir süre sonra incelenmeye başlanır. Yaşlılık aylığı için uygun olup olunmadığına karar verildikten sonra aşağıda paylaşacağımız bankalardan yaşlılık desteği alınabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Hangi Bankalar Üzerinden Alınır?

Günümüzdeki hemen hemen her banka 65 yaş maaşı vermek için devlet anlaşmalı olarak hizmet vermektedir. Ziraat Bankası başta olmak üzere Denizbank, Vakıfbank, Halk Bankası, Akbank, Şekerbank, Burgan Bank, İş Bankası, İNG Bank, TEB, Alternatif Bank ve Kuveyt Türk Katılım bankası ile beraber PTT şubelerinden 65 yaş maaşı çekilebilir. Başvuru süresinde bu bankalarla çalışmayanlar dilediği PTT şubesi üzerinden maaş alma hakkına sahiptir.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Bu destek kişilerin doğum günü ve doğum yılına göre sıralanmaktadır. Örnek olarak doğum tarihinin son rakamları 1 ve 6 olan kişiler, yaşlılık maaşını her ayın 6. gününde almaktadır. Diğer tarih ve maaş zamanları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olanlar her ayın 5. gününde
 • Son rakamı 2-7 olan kişiler her ayın 7. gününde
 • Son rakamı 3-8 olanlar her ayın 8. gününde
 • Doğum tarihinin son rakamı 4 ve 9 olanlar ise maaşlarını her ayın 9. gününde alabilmektedir.

Bu bilgiler yaşlılık maaşı nasıl alınır konusuyla ilgili olan ve muhtaç aylığı alanların her zaman merak ettiği bilgiler arasındadır.

2020’de Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

2020 yaşlılık maaşı 601 TL olarak uygulanmaktadır. 3 ayda bir alınan bu maaşın memur ve emeklilere yapılacak zam ile beraber artacağı düşünülmektedir. Kişilere yaşlı aylığı bağlanmadan önce hanede yaşayan kişi başına gelir kontrol edilmektedir. Söz konusu gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az ise yaşlılık maaşı bağlanmaktadır. Ayrıca çocuklarıyla yaşayan bir kişinin gelirine bakılırken de hanenin toplam geliri kişi sayısına bölünerek hesaplanmaktadır.

Ocak ayı itibariyle artık memur maaş kat sayısına göre belirlenen yaşlılık maaşı bu sayede yüzde 10,73 oranında artmıştır. Yani yeni muhtaç yaşlı aylığı 601 TL’ye yükselmiştir. Yapılacak yeni memur zamlarıyla beraber bu rakamın da artacağı bilinmelidir.

Çift olarak aylık geliri 600 TL ve üzerinde olanlar ile emekli olanların yaşlılık desteği alamayacağı unutulmamalıdır. Enflasyon oranlarına göre belirlenen bu maaş için hazırlanan belgelerin SGK’ya teslim edilmesinden sonra geri dönüşler yapılacak ve yukarıda sıralanan bankalardan ya da PTT şubelerinden maaşlar alınmaya başlanacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak başvurularla birlikte yaşlılık maaşı nasıl alınır konusundaki tüm detaylar da ihtiyaç sahipleriyle paylaşılmaktadır. Diğer devlet destekleri için maddi yardım bölümüne gidebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 25.04.2020 tarihinde tarafından Maddi Yardım kategorisi için yazıldı.

"2020’de Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? (65 Yaş Aylığı Yardımı)" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"2020’de Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? (65 Yaş Aylığı Yardımı)" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.