web analytics
Uygun Krediler

2020 Hayvancılık Teşvikleri ve Tarım Destekleri Nelerdir?

blank

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvancılık faaliyetlerinin sorunsuz şekilde sürdürülmesi adına çeşitli hayvancılık teşvikleri ve hibeleri sunuyor. Kırsal alanda gelir düzeyinin yükselmesi ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi amacını taşıyan hibeler ve destekler, gerekli şartları sağlayan herkes tarafından alınabiliyor. Hayvancılık desteklerinden faydalanmak için destek türlerine göre sağlamanız gereken şartlara uygunsanız bakanlıktan ya da farklı kurumlardan alacağınız desteklerle yatırımınızı büyütebilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu destek şirketler, kooperatifler, gerçek ve tüzel kişiler tarafından alınabilir. Ancak bu desteği almak için çiftçi kayıt sistemine dahil olunması gerekmektedir. Aşağıda belirtilmiş destek çeşitlerinde, farklı yatırım alanlarında 2.5 milyon liraya kadar çıkabilen, yüzde 50 oranında destek içermektedir. Bu kapsamda yeni tesis yatırımlarında 2,5 milyon lira, kapasite artırımı ya da yeni teknoloji yatırımlarında 1,25 milyon lira, yatırım niteliği tamamlama başvurularında ise 1,75 milyon lira üst limit söz konusudur. Şirketler için geçerli olan bu yatırım destekleri, gerçek kişiler için sırasıyla 1,25 milyon, 750 bin lira ve 1 milyon liradır. Peki kırsal kalkınma yatırımlarında, hayvancılık konusunda hangi teşvikler var?

Kırsal Kalkınma Yatırımlarında Hayvancılık Destek Alanları Nelerdir?

 • Hayvansal ürünlerin işlenme, paketlenme ve depolanma yatırımı
 • Soğuk hava deposu yatırımları
 • Hayvansal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımları

Bu kapsamda, hayvancılık tesisi kurma aşamasında inşaat işleri için yapacağınız giderler, makine ekipman ve malzeme giderleri kırsal kalkınma yatırımları kapsamında yüzde 50 oranında desteklenmektedir. Örneğin, süt hayvancılığı için açtığınız tesise, 800 bin lira yatırım yaptığınız takdirde bakanlıktan 400 bin liralık bir destek alabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Hangi Alanlarda Desteklemiyor?

 • Canlı hayvan alımları
 • Jeneratör alımları
 • Borç giderleri ve faizler
 • İşletme kirası giderleri
 • Arazi ve bina alım giderleri
 • Elektrik, su, doğalgaz gibi giderler
 • İkinci el araç alım giderleri ile, makine tamiri hizmet giderleri ve parça alım giderleri

En az 50 bin liralık yatırım ile, bakanlığın bu desteğine başvuru yapabilirsiniz. Arazi kiralama süreçlerinizde en az 7 yıl kiralama şartı sunulurken, yaptığınız yatırımın yüzde 50’si oranında destek alabilirsiniz. Kırsal kalkınma yatırım desteğine başvurmak için, tarimorman.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi

2020 yılı Genç Çiftçi Hibeleri ile Tarım Teşvikleri devam etmektedir.
2020 yılı Genç Çiftçi Hibeleri ile Tarım Teşvikleri devam etmektedir.

Türkiye’de, hayvancılık konusunda en önemli desteklerden biri de, genç yatırımcıları sektöre yöneltmek adına, gençlere özel hayvancılık destekleridir. Bu program, 18 ile 40 yaş arasındaki girişimcilerin desteklenmesini sağlar. Bu desteğe başvurmanın şartları arasında, yaş dışında, projenin gerçekleşeceği yerin nüfusunun en fazla 20 bin olması şartı vardır. Vergi mükellefi ya da ücretli çalışanların başvuramayacağı destekte, en fazla 15 büyükbaş ve 50 küçükbaşa sahip olan genç girişimciler destek alabilir.

Genç Çiftçi Desteği Ne Kadar?

Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi süreci, en fazla 30 bin lira olarak belirlenmiştir. Bu destek, doğrudan hibe olarak verilir. Yani belirtilen şartları kapsayacak şekilde sunduğunuz projeler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 30 bin TL’ye kadar nakit desteklenir. Genç çiftçi projelerinin desteklenmesinde, hayvancılık alanında üretime yönelik destekleme projeleri şu şekildedir:

 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için tesis yapım ve hayvan alımı
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için tesis yapım ve hayvan alımı
 • Arı ürünleri yetiştiriciliği
 • Yumurta tavuğu yetiştiricliği için tesis yapımı

Yukarıdaki alanlarda desteklenen maliyetler içinde makine, ekipman, donanım ve malzeme alımının yanı sıra; yumurta tavuğu, arılı kovan, canlı hayvan alımı ve tesis giderleri kapsam içindedir. Canlı hayvan alımları, protokol kapsamında TİGEM’den alınmaktadır. Arı yetiştiriciliği ile ilgili ürünlerse TAB’dan alınmaktadır. Protokol imzalandıktan sonra, genç çiftçi girişimci desteği 5 gün içinde ödenmektedir. Genç çiftçi hibesi almaya hak kazanan kişiler ayrıca Ziraat Bankası tarım kredileri başvurularında da düşük faizli destek kredileri kullanabilmektedirler.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Teşvikleri Nelerdir?

Bakanlığın, hayvancılık alanında verdiği desteklerden biri de, hayvan kapasitesini ve üretim verimini artırmak isteyen çiftçiler için damızlık düve yetiştiriciliği desteğidir. Destek, ülkemizde damızlık düve yetiştiriciliği yapan işletmelerin kurulması ve yurt içi talebin daha rahat karşılanmasıdır. Sermayenin ülke içinde kalması ve hayvancılık konusunda daha etkili bir ekonomi kurulması için destek, gerekli şartları sağlayanlara veriliyor.

Destekten faydalanmak için gereken şartlar, damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye olmak, TÜRKVET sisteminde en az 3 yıl kaydı olmak ve aktif sığır işletmesine sahip olmaktır. Düve yetiştiriciliği desteğinde, farklı konularda hibeler sunulmakta olup, üst limiti bakanlık tarafından belirlenmektedir. Destek kalemleri ve destek oranlarına gelirsek,

 • Yeni tesis inşaatı yapımı ve kapasite artırma yatırımı
 • En çok 10 baş düve alımı
 • Yem karma ve gübre sıyırıcı makine alımı

Düve alımında destekten yararlanma oranı yüzde 40 olarak belirlenmiştir. İnşaat yapımı ve makine alımlarında ise nihai destek oranını öğrenmek için, bakanlığa danışmanız gerekmektedir. Destek kapsamında, aşağıdaki maliyetler yer alıyor:

 • Ahır, gübre çukuru ve yem deposu inşaatları
 • Ahırdaki yapının değiştirilmesi (çatının yükseltilmesi ya da pencere eklenmesi gibi)

Düve yetiştiriciliği desteği, Ziraat bankası üzerinden verilmektedir. Bu hayvancılık desteğinde satın alınan düveler en az 2 yıl içinde satılamaz. Desteğin uygulanacağı iller bakanlık tarafından belirlenir.

2020 Hayvancılık Yatırım Teşvikleri

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi, ülkemizde belli bölgelerde hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yatırımlarını daha rahat bir şekilde yapması için düşünülmüştür. Desteğin geçerli olduğu yerler arasında Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası, Doğu Karadeniz yer alıyor. Destekten yararlanılması için TÜRKVET veritabanında kaydı olan ve büyükbaşta en az 10, en fazla 49, küçükbaşta ise en az 100, en çok 200 hayvanı olanlar kapsamdadır.

Destek kapsamında inşaat yatırımlarında yüzde 50, damızlık erkek hayvan alımında ise yüzde 80 hibe vardır. Damızlık boğa, koç ve teke alımlarının yanı sıra yeni ahır, gübre çukuru ekipmanları, süt sağım merkezi, soğutma odası ve küçükbaş yıkama tesisi gibi kalemler desteklenir. İdari bina, bekçi kulübesi gibi yatırımlar ise bu destek kapsamına girmez.

Her yıl Ocak, Şubat ve Mart aylarında verilen hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi odaklı proje, bakanlığın il müdürlüklerinden başvuru ile verilir. Yatırım desteği kapsamında satın alınan damızlık erkek hayvanlar en az 3 yıl aktif olmalıdır. Yatırımcılar, bu desteğin yanı sıra diğer vergi ve kredi teşviklerinden faydalanabilir.

Arıcılık Teşvikleri

Arıcılık sektörünün korunması ve gelişmesi için verilen bu destek, arı kovanları ya da koloniler başın verilir. Arıcılık desteği almanın ilk şartı, projenin yapılacağı ildeki arı yetiştiriciliği örgütüne üye olmaktır. Arılı kovan başına 10 TL, ana arı başına 15 TL, damızlık ana arı başına 80 TL verilen bu destek, en çok 1000, en az 30 arılı kovanı olanlara verilmektedir.

Buzağı, Malak ve Manda Teşvikleri

Hayvan destekleri içinde diğer bir bakanlık desteği, buzağı, malak ve manda için veriliyor. Kooperatifler üzerinden de alınabilen bu destekler için il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilir. Hayvan alım desteklerinde tutarlar şu şekildedir:

 • 4 yaş üzeri buzağı için 350 TL
 • İzinli veya suni tohumlama buzağıları için 600 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için ekstra 175 TL
 • Dök kontrollü buzağılar için ilave 50 TL
 • Dişi mandalar için 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı dişi mandalar için ilave 200 TL

Bunların dışında diğer destekler arasında, küçükbaş koyun ve keçiler için her başa 25 TL destek verilmektedir. Kayıtlı koyun ve keçi yetiştiricilerine ise, her hayvan başına 100 TL destek verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığının, hayvancılık konusundaki tüm desteklerini incelemek için tarimorman.gov.tr adresine göz atabilir, il ve ilçe hayvancılık müdürlüklerine doğrudan ulaşarak, bilgi isteyebilirsiniz.

Bu yazı, güncel 25.04.2020 tarihinde tarafından Tarım Kredisi kategorisi için yazıldı.

"2020 Hayvancılık Teşvikleri ve Tarım Destekleri Nelerdir?" İçin Aşağıdan Soru Sorabilirsiniz.

"2020 Hayvancılık Teşvikleri ve Tarım Destekleri Nelerdir?" Yazısı İçin Hiç Yorum yapılmamış

Bu konu hakkında herhangi bir soru sorulmamış. Yukarıdaki bölümden konu hakkındaki sorularınızı veya görüşünüzü yazabilirsiniz.